hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > AHLAK > Kötü Ahlak > İkiyüzlülük

Anketimiz: Birden fazla nick kullanmak ikiyüzlülükmüdür?
A-Evet 9 75,00%
B-Hayır 2 16,67%
C-Birisi bana lafmı çarptı 0 0%
D-Fikrim yok,beni ilgilendirmez 1 8,33%
Katılımcı sayısı: 12. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor

Seçenekler Stil
Alt 7. October 2008, 11:11 AM   #11
metin mete
Yeni Üye

Tesekkür: 6
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
metin mete is on a distinguished road

Alıntı:
Toslunba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Metin abi o taktik ve strateji icabı farklı bir durum.Harp alanında geri çekilmekte vardır ama bunun adı kaçmak değildir. Bizim sözümüz savaştan kaçanlara ..

Yapma laf ebeligine lüzum yok?Hem iki yüzlü oluyoruz hem Taktik ha?
metin mete isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. October 2008, 03:58 PM   #12
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Metin abi, anketin adını Metin abi hariç birden fazla nick alanlar diyemezdimki ..Hem seninde birden fazla nikin olduğunu şimdi öğrendim .Sende az değilmişsin hani.

Acı biberlere selam söyle..
Allaha emanet ol.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. October 2008, 05:53 PM   #13
MirCAN
Yeni Üye

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
MirCAN is on a distinguished road

Alıntı:
elmuh Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam,

Sadece iki yüzlü olanlara ılımlı gözüyle bakabilirsin. Ben dört yüzlüleri de gördüm. Bir nickle yazıp diğerleriyle tasdik ediyordu
Bende şahidim

Selametle,
Alt 8. October 2008, 09:07 PM   #14
Toslunba
Uzman Üye

4 yüzlülükte iyiymiş ancak bir husus dikkatimi çekti, yüz sayısı arttıkça şekil küreye benzemeye başlıyor. Örneğin 4 yüzlü birisi üçgen pramit ,6 yüzlü birisi küp ,.....en son küre oluşuyor...

Selametle....
Alt 11. October 2008, 09:05 AM   #15
hasanöktem
Yeni Üye

Tesekkür: 31
15 Mesajina 45 Tesekkür Aldi
hasanöktem is on a distinguished road

Selam,
arkadaşlar, bu konuda bir atasözünü hatırladım.
bilmiyorum, bu konu ile ilişiklendirebilir miyiz acaba...

'' Hâyır için söylenen yalan, FİTNE için söylenen doğrudan iyidir. ''

Selam ve Dua ile

NOT : yanlış anlaşılmasın lütfen. kötü niyetlerle düzenlenmiş farklı nick'leri tasvip veya teşvik etmiyorum kesinlikle...
fakat, farklı nick kullanmak zorunda kalınabilecek durumlar, herkesin başına da gelebilir...
burada niyet ve hedef çok önemlidir bence...

Konu hasanöktem tarafından (11. October 2008 Saat 09:11 AM ) değiştirilmiştir.
hasanöktem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. October 2008, 09:50 AM   #16
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road

Selam dostlar...

İkiyüzlülük veya mürailik kişinin sahip olmadığı duygu, düşünce, erdem, değer veya özellikleri, sanki sahipmiş gibi davranması veya sahip olduğunu iddia.

ULU RABBİM bildiğimiz veya bilmediğimiz bu tür davranış ve hallerden bizleri korusun kollasın amin, amin, amin...

Selametle kalın
Alt 11. October 2008, 10:48 AM   #17
Toslunba
Uzman Üye

Alıntı:
hasanöktem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam,
arkadaşlar, bu konuda bir atasözünü hatırladım.
bilmiyorum, bu konu ile ilişiklendirebilir miyiz acaba...

'' Hâyır için söylenen yalan, FİTNE için söylenen doğrudan iyidir. ''

Selam ve Dua ile

NOT : yanlış anlaşılmasın lütfen. kötü niyetlerle düzenlenmiş farklı nick'leri tasvip veya teşvik etmiyorum kesinlikle...
fakat, farklı nick kullanmak zorunda kalınabilecek durumlar, herkesin başına da gelebilir...
burada niyet ve hedef çok önemlidir bence...
Haklısınız.Aslında benim konuyu açarken aklımda sadece görüşünü olduğundan kalabalık bir sesle ifade etmek için ,kendi kendine destek vermek için bunu yapanlar vardı.İnanın forumlara çok zarar veriyor bu tutum.Ama gelin görün sadece benim bir tanecik Metin abim üzerine alındı ...Ki kendisi sizin yazdığınız ikinci katogorideki kişilerdendir.Müşriklerle mücadele için yapar bunu ve açık açıkta söyler...Amacım sizinle , metin abiyle uzaktan yakından alakası olmayan niyette kişilere sesimi götürmektir.

Selametle kalın.
Alt 11. October 2008, 02:28 PM   #18
hasanöktem
Yeni Üye

Alıntı:
Haklısınız.Aslında benim konuyu açarken aklımda sadece görüşünü olduğundan kalabalık bir sesle ifade etmek için ,kendi kendine destek vermek için bunu yapanlar vardı.İnanın forumlara çok zarar veriyor bu tutum.Ama gelin görün sadece benim bir tanecik Metin abim üzerine alındı ...Ki kendisi sizin yazdığınız ikinci katogorideki kişilerdendir.Müşriklerle mücadele için yapar bunu ve açık açıkta söyler...Amacım sizinle , metin abiyle uzaktan yakından alakası olmayan niyette kişilere sesimi götürmektir.

Selametle kalın.
teşekkür ederim Toslunba kardeşim. kullandığım birbirinden çok farklı nick'lerim yok aslında. benim kullandığım nick'ler birbirinden tamamen ayrı nick'ler değil. çok az dikkatli bir okuyucu bile aynı kişi olduğumu rahatlıkla anlar, şöyleki :

kullandığım nick'ler :

hasan oktem
hasanoktem
hasan öktem
hasanöktem

fakat, sizinde onayladığınız niyet ve hedefler doğrultusunda ( örneğin Metin kardeşimizinki vb. gibi) farklı nick'lerin bazan imkansızlık dahilindeki zaruriyattan sayılması gerektiğine inanıyorum. ve şu kardeşimizin dediklerine de katılıyorum :

EVVAP_İNSAN YAZDI :
İkiyüzlülük veya mürailik kişinin sahip olmadığı duygu, düşünce, erdem, değer veya özellikleri, sanki sahipmiş gibi davranması veya sahip olduğunu iddia.

Selam ve dua ile
Alt 11. October 2008, 02:51 PM   #19
Toslunba
Uzman Üye

Birtek kişinin birden fazla nik alıp kendi kendisini destekleyerek bir konuda hak ettiği 1 kişilik ses yerine 3-4 kişilik ses çıkarması ve bunu gizlemesi durumuna ben iki yüzlülük dışında bir tanım bulamadım.Belki aldatmak tabiride kullanılabilirdi.Bir forumda "a" niki diğer forumda "b" nikide nispeten analşılabilir.Kişi düşüncelerini değiştirmiş ve "0" dan başlamak istemiş olabilir fakat aynı forumda nik fazlalığı sebebiyle 1 tek kişinin 3-4 ses çıkarmasını ben doğru bulmuyorum.Sizin kendinizden verdiğiniz örnek bizim anketimizin konusunun ve amacının tamamen dışında ve anlaşılamayacak makul olmayan hiç bir tarafı yok..Sizin yaptığınız çok normal birşey,amaç kimliğini gizlemek ve kendi kendine destek olmak yada bir kişinin düşüncesini çoğunluğa maletmek olmadıktan sonra buna kimse bir şey diyemez.Kişi şifresinide unutup farklı nik alabilir.Konudaki hedef kitle sizlerden çok farklı..
Üzerinize alınmanıza sebep olarak sizi kırdıysam çok özür dilerim.Eğer sizi ve metin abiyi rencide ediyorsa bu konuyu silebilirimde.

Selametle kalın..
Allaha emanet olun.
Alt 11. October 2008, 05:22 PM   #20
hasanöktem
Yeni Üye

Alıntı:
Birtek kişinin birden fazla nik alıp kendi kendisini destekleyerek bir konuda hak ettiği 1 kişilik ses yerine 3-4 kişilik ses çıkarması ve bunu gizlemesi durumuna ben iki yüzlülük dışında bir tanım bulamadım.Belki aldatmak tabiride kullanılabilirdi.Bir forumda "a" niki diğer forumda "b" nikide nispeten analşılabilir.Kişi düşüncelerini değiştirmiş ve "0" dan başlamak istemiş olabilir fakat aynı forumda nik fazlalığı sebebiyle 1 tek kişinin 3-4 ses çıkarmasını ben doğru bulmuyorum.Sizin kendinizden verdiğiniz örnek bizim anketimizin konusunun ve amacının tamamen dışında ve anlaşılamayacak makul olmayan hiç bir tarafı yok..Sizin yaptığınız çok normal birşey,amaç kimliğini gizlemek ve kendi kendine destek olmak yada bir kişinin düşüncesini çoğunluğa maletmek olmadıktan sonra buna kimse bir şey diyemez.Kişi şifresinide unutup farklı nik alabilir.Konudaki hedef kitle sizlerden çok farklı..
Üzerinize alınmanıza sebep olarak sizi kırdıysam çok özür dilerim.Eğer sizi ve metin abiyi rencide ediyorsa bu konuyu silebilirimde.

Selametle kalın..
Allaha emanet olun.

Selam Toslunba,

Estağfurullah değerli kardeşim. konuyu silmenize hiç gerek yok. hatta çok yararlı ve faydalı bir konu açtığınızı , konunun farklı yönlerinin anlaşılmasını sağladığınızı düşünüyorum. emin olunuz ki, alınmış veya üzülmüş falan da değilim. söylediğiniz gibi, benim böyle bir durumumda yok zaten...sadece nick konusunda olayın farklı varyantlarından , tamamen iyi niyetle mecbur kalıp farklı nick almış kardeşlerimizin olabileceğinden ve kendi durumumdan söz etmek istedim o kadar. yanlış anlaşıldıysam asıl ben özür dilerim.

güzelce dediğiniz gibi ve o paralelde, bir tek kişinin birden fazla nick alıp, kendi kendisini muvazaalı bir pozisyonla destekleyerek 3-4 kişilik ses çıkarması , bunu gizlemesi ve her nick'inde sanki farklı bir insanmış gibi davranması kesinlikle ikiyüzlülüktür, hatta çok yüzlülüktür. bunun literatürdeki ifadesi münafıklıktır.

sizde Yüce Allah'a emanet olunuz.

Muhabbetle

Bookmarks

Etiketler
acaba, bir, ıki, yüzlülüğe, örnekmi