hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 22. August 2014, 03:44 PM   #31
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

kuman
Tarihten bahsederken, yaşanılan herhangi bir dönemde meydana gelen sosyolojik olayları nasıl göz ardı edeceğiz.Zaten iki bilimde iç içe geçmiş durumda.

Bir coğrafya nın tarihini ele aldığın zaman konunun içine dili, inanç yapısını, genel anlamda bilimi, ticareti, savaşları, hastalıkları, doğa olaylarını da işin içine katmak zorundasın.Bunlardan birini ele almadığın zaman konu bütünlenemez eksik kalır.

Son olarak neydi tartışılan
Türk lük bir kültürdür, Anadolu da yaşayan insanların Orta Asya halklarıyla benzerliği çok azdır.Anadolu da yaşayan insanlar 40.000 yıldır aslında buradalar.

Bundan önce ne yaptık? Anadolu insanı hakkında yapılan bir gen araştırmasını paylaştık.Anadolu da Türk yok diyen bir bilim adamının söylemlerini paylaştık.Zıt düşünceler attık ortaya.(yani sadece kendi doğrularımızı veya fikrimizi değil zıt görüşlere de yer verdik)

Şimdi o bilim adamı burada değil, yok şu tv yapımcısı burada değil diye konuları yarım bırakacaksak ben yokum.

Siz konuyu nereden nereye sürükleyecekseniz, buyurun yazın. Biz okuyalım.Belki biz de size o zaman tebriklerimizi sunarız.
dost1 (22. August 2014)
Alt 22. August 2014, 03:55 PM   #32
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Alıntı:
Yazımın maksadı tarih araştırması değil; yaşantımda gözlemlediklerimi, elimdeki tarih bilgisinden yorumlamak ve sohbetini yapmak. Bir de bu toprakları keşfedişimi paylaşmak.
Tarihi yorumlayacak kadar bilgi sahibiyseniz sorun olmaz. Ancak bu bilginin sizde olmadığı kesin.
Yanlışınız ise az bir bilgi ile kesin cümleler kurmak. kurduğunuz cümleler de bir yazarın görüşlerine dayanması.

Alıntı:
Binlerce yıl başka toplumlarla karışarak ve onları kültüre cezbederek. Anadolu bunun güzel örneği, bizler Ural-Altay dağlarından gelen genetik değil kültürüz.
Bizler genetik değil kültürüz. Bu cümle Türk ırkı diye bir genetik mirasın olmadığı sadece kültür olduğunu gösterir.

Ben size ;
Alıntı:
- Türklerin asimile edip türkleştirdiği kavimler demişsiniz hangileri merak ettim mesala çinliler, moğollar hintliler, farslılar, araplar, italyanlar , slavlar rumlar, ermeniler, macarlar, kurtler vs olabilirmi?
diye bir soru sormuşum. Siz bana alakası olmayan bir cümle kullanmışınız.
Alıntı:
Yazıda "asimile" kelimesi sadece bir kere geçiyor, "...bu kavmin kültürü, benzeri olmayan bir özelliğe sahipti: Diğer kavimlerle birlikte yaşayabilme ve diğer kavimleri birlikte yaşatabilme özelliği. Bu yüzden karıştıkları toplumlara asimile olmak yerine, onları kendi çatıları altında birleştirdiler ve o kavimler zamanla Türkleşti."

Görüldüğü üzere "asimile olmadılar" diyorum, "asimile ettiler" demiyorum. Diğer halkların durumu için ifadem: "onları kendi çatıları altında birleştirdiler". Ve bunun da tanımı şurada: "(Türkler) Bölgeden çıktıklarında, bölgenin kültürü, girdiklerindekiyle hemen hemen aynıydı çünkü (halklar) özgürdüler."

Gene de "asimile olmadılar"ın, "asimile ettiler" olarak okunmasının bir manıtığı var. 80 ve 90'lı yılların acılarının asimilasyon kelimesinde bıraktığı derin iz. Cümleyi şu şekilde düzeltirsem sorunuz yanıtlanıyor mu: "Bu yüzden karıştıkları toplumların kültüründe zamanla erimek yerine, sıklıkla onları kendi çatıları altında birleştirdiler ve bu kavimlerin bir kısmı zamanla Türkleşti."

Sizce b u sorunun cevabı bu cümleler midir yoksa TÜRKLEŞEN KAVİMLERİ yazmak mıdır ?
Siz cevap verme gereği duymamışınız ilk paragrafta olduğu gibi.

Ben size ;
Alıntı:
4- Orjinal Türkler demişsiniz Moğollara benzer çekik gözlüdür. Başkalarıda farklı fiziksel özelliklerden bahsediyor. Sizin belgeniz nedir
Siz bana;
Alıntı:
Jean Paul Roux, Türklerin Tarihi. Başkalarının nelerden bahsettiklerini anlatırsanız dinlerim.
Ben size bunu kimden okudunuz demedim deliliniz nedir dedim siz bana türklerin tarihi adlı bir kitabı delil gösterdiniz hangi antropolojik çalışma sonucu yazar bu fikre ulaşmış ?
Türklerin MOĞOLLARA benzer demeye sizi götüren sadece bir kitap mı ?
Eğer öyleyse nasıl son derece kesin konuşabiliyorsunuz?

Siz;
Alıntı:
Orjinal Türkler, moğollar gibi çekik gözlüydü. Diğer ırklarla o kadar çok karıştılar ki, ırksal özellikler kayboldu. Dolayısıyla Türk, bir ırk değil bir kültür
Irksal özellikleri koyboldu diyen biri Türk Irkının olduğunu sonra çok fazla toplulukla karşılaşması sonucu bugün türk ırkının genetik özelliklerinin koybolduğunu der ?
Yanlışmıyım ?
Yani siz Türk ırkının varlığını kabul etmiş oluyorsunuz ve sonra diyorsunuz ki şu an da Türk geni diye bir gen yok.
Kaldı ki bunu hangi, gerekçelere dayandırıyorsunuz bilmiyorum. Çünkü cevabınızda bunları belirtmeliydiniz.

siz;
Alıntı:
TDK sözlüğü, "Irk: Kalıtımsal olarak ortak fiziksel ve fizyolojik özelliklere sahip insanlar topluluğu". Irkların karışımından yeni bir ırk çıkmaz. Çünkü ırk, ayırdedici genetik farklılıktır. Herkes herkesle karıştığında ayırt edici bir özellik kalmaz.

Irkı kültüre nasıl bağlandığını belirtir misin.
Böyle bir cümleyi siz nasıl kurabildiniz anlamıyorum. Yazdıklarınıza bakarsanız eğer kurduğunuz cümle baştan sona yanlış size göre.
Irk ile kültür arasında bir bağı ilk olarak siz söylüyorsunuz ki tamamen doğru.
Kaldı ki IRK sözcüğünü ilk araştırmanız gereken yer BİYOLOJİ dir.
Biyolojinin ırk olarak ne dediğine bakarsanız daha iyi olur.

Size şunu sormuşum;
Alıntı:
7-Memlğk devletinin halkı türk değil araptır sadece jurucusu ve yöneticeleri türktür. yani yükselme diye bir şey yok. Kurucu kişiler türktür
Sorduğum soru gayet açık diye sanıyordum.
Siz;
Alıntı:
Memlükler Türktü" demedim, "köle Türkler devletin tepesine kadar yükselerek adını Memlükler koydular" dedim. Yanlış anlamanın nereden geldiğini belirtirsen düzeltirim.
Şöyle sorayım köle Türkler hangi devletin en tepesine kadar yükselmişlerdir? Mısır da hangi devlet vardı bu devletin ismi neydi.

siz ;
Alıntı:
Türkler, Anadolu'ya geldiklerinde binlerce yıllık bir ırklar ve medeniyetler karışımıyla yeniden karıştılar, ve onun içinde kaybolmak yerine onu cezbederek Türkleştirdiler
Alıntı:
"Asimile" konusu yukarıda belirtili
Şimdi tekrar soruyorum Türkler Anadoluda hangi kavmi türkleştirdi ??? Basit bir soru
...........
Cevap vermeniz gerkmiyor. Nasıl olsa ilk baştada cevap alamadım.
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
kuman Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (22. August 2014)
Alt 22. August 2014, 04:06 PM   #33
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Sayın özkan,
Demek istediğim basit sorulara basit cevaplar.
Türkler hangi kavmi türkleştirdi isimlerini rica ediyorum. Türkler Moğollara benzerdi..
Böyle kesin bir cümlenin kesin kanıtı olmalı değil mi ? Kanıt ta Türklerin tarihi kitabı olamaz.

Türklük bir ırk değildir. bu kesin cümlenin kanıtı ne ? Türk tarihi adlı bir kitap mı ?
Anadoluda Türk geni yoktur ? Hangi bilimsel dergilerde yayınlanmış. Yada dünyada Türk ırkı yok demek ? Hangi çalışmlar.
Bugün Moğolistana gidin analaşabileceğiniz göçmebn topluluklar bulunur. Belki onlarda Türk geni vardır.....
dost1 (22. August 2014)
Alt 22. August 2014, 04:29 PM   #34
kuman
Uzman Üye

Sn Khaos
Tek bir ırk vardır. İnsan IRK ı. Bu ırka mensup halk dediğimiz pek çok ta topluluk vardır.
Bu halkları oluşuturan insan ırkı coğarafi özellikler fiziksel özellikler yaşam biçimi algılayış biçimi olarak birbirinden ayrılmıştır.
Sonuçta biz de bu ayrılmaya da ırk diyoruz gayet basitçe.
Ben Türk ırkına mensubum. Neden mi?
1-.Türkçe benim anadilimdir.
2- Araştırmama göre Ana tarafım karamanlıdır. baba tarafım balkandır Kuman ismi de ordan gelir.
3- Atalarım balkan savaşlarında ve Çanakkale savaşlarında ölmüştür hiçbiri kurtuluş savaşında savaşacak kadar yaşamamıştır ( dedemler çok küçük olduklarından çocukmuşlar)
4-Kan bağım mutlaka var % 20 midir 40 mıdır 50 mdir 100 müdür bilmem.

Jean ne demiş onu ona sorun yada onun söylediklerini doğru kabul edenelere...

ben ataürkü bilirim gaspralıyı bilirim Gökalbi bilirim bilge kağanı bilirim namık kemalı bilirim hüseyinzadeyi bilirim ...vs
dost1 (22. August 2014)
Alt 22. August 2014, 04:57 PM   #35
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Kuman
Yazdıklarımı okumanı rica ediyorum.Aynı düşünüyoruz.Yazı olağan seyrinde gitseydi Anadolu da Türk yok yada Türklük sadece kültürdür diyenlere gayet aydınlatıcı geniş bir yazı yazacaktım.
Gerçi içimizdeki heves tükendi
Alt 23. August 2014, 12:02 AM   #36
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleyküm, Değerli kardeşlerim,

Lütfen yazmaya devam ediniz. Müzakereler güzeldir. İnsanlara, farklı bakış açılarının da olduğunu göstererek, yeni bakış açılarının geliştirilmelerine yardımcı olurlar.

Kusursuzluk sasece Allah'a aittir.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Alt 23. August 2014, 12:35 PM   #37
kuman
Uzman Üye

Sayın khaos,
Sizin ile aynı görüşlerde olduğumun farkındayım. Sizin sözlerinize karşı söylenmiş bir sözüm yok yanlış anlamalar vardır sadece.
Anadolu topraklarında Türk yok demek Anadolu topraklarının min. 1000 senesini yok saymak demektir.
Eğer insanlar için bu 1000 sene kabus ise evet Anadolu da Türk yok diyeceklerdir ve bunu inandırmaya çalışacaklardır.
Unutmayınız ki bu topraklarda insanlar bir birini aşağılamak için Türk sözcüğünün kullanıldığı zamanlar vardır Allah a şükür o zamanları yendik.
Türk olmak gurur kaynağı oldu ( Sakın faşizm gibi saçmalıkla suçlamayın doğru anlayın dediğimi)
Şimdi tekrar bu topraklarda Türklüğü yok etmek istiyorlar. Deneyecekler pek çok yandaşları olacak bu normal Türkler kendi Türklüklerinden utanacak haline gelmediği sürece ki bu süreç daha önce hiç gelmedi değil, Vatan bildiğimiz kabul ettiğimiz bu topraklarda yaşamaya devam edeceğiz.
Alparslan Romen Diyojeni yendiği savaşta ve Anadolu da ki Türk egemenliğini kurduğu bu savaşta kazanmasının en önemli nedenlerinden biri Kıpçakların Romalıların yanlarından ayrılıp Türk saflarına geçmesi ile olmuştur. Eğer bu bu olay yaşanmasaydı 1071 diye kabul ettiğimiz tarih belki 1150-1250 olacaktı ki bu da Anadolu tarihinin farklı olmasına yol açacaktı.
Unutmamamız gereken şey Türklüktür.
Bazıları kafir bazıları münafık dese dahi bazıları ise daha yumuşak siz yanlış yoldasınız dese dahi biz onların yanlışlıklarını onlara göstereceğiz.
Bu dünyada İslami bir yapı yok kurmak için bir çalışma da yok var olan yapı içerisinde de evet Türk ün Türk ten başka dostu yoktur (Geniş topluluk olarak bireysel bazda değil)....
Çıkarların egemen olduğu bir dünyada devlet mertebesinde evet Türk olanlara daha çok güvenirim daha çok desteklerim aksi budalalık olur.
Kıpçak Türklerinin yaptığı tarihi bir derstir bizim için.

Not: Bu yazı bu formda ki herhangi bir kişi için yazılmamıştır.

Konu kuman tarafından (23. August 2014 Saat 03:38 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 23. August 2014, 02:45 PM   #38
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Kuman.

Sondan iki evvelki paragraftaki ifade "unutmamız gereken" mi?; "unutmamamız gereken" mi?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (25. August 2014)
Alt 23. August 2014, 05:19 PM   #39
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Güzel Arkadaşım Kuman.

İkazım üzerine kelimeyi "unutmamamız" diye değiştirmişsin ama değiştirdiğini belirtmemişsin. Değişiklikten sonra senin ve benim yazılarımızı okuyanlar benim için; "bu adam Türk-Türklük düşmanı mı ne?" demezler mi?

Saygılarımla.
Galip Yetkin
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. August 2014, 07:06 PM   #40
kuman
Uzman Üye

Sayin yetkin ikaziniz uzere degistirdim.
Uyardiginiz icin tesekkurler.
dost1 (25. August 2014)

Bookmarks

Etiketler
anadolu