hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HADİS ve SÜNNET > Hadis Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 16. August 2012, 07:24 AM   #11
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizler bize HERHANGİ BİR VESİLE İLE ulaşan ZİKİRden sorumluyuz.

Zikir ateist dahil olmak üzere HERHANGİ BİRİne ait bir sözde de olabilir, bir YAZIT'ta da olabilir, anonim bir masal/şiir/türkü/efsanede de olabilir.

Dolayısıyla; zikir içeren bir söz/hadis/rivayet/masal/şiir varsa o dikkate alınmalıdır.

Eğer zikiri dikkate almaz isek kendilerine gelen elçileri reddeden insanların durumuna düşeriz.

Daha önce yazdığım bir not:

Fakat dini YASA'lar tek hüküm koyucu olan yaratıcı tarafından belirlenir, elçinin dini hüküm oluşturma yetkisi yoktur. Yasalar "elçi&Allah ortak yapımı" değildir. ELÇİ; Allaha ait hükümleri diğer insanlara bildiren ve "kendisi de öğrenip uygulayan"dır. Dolayısıyla ilahi kaynağa/Allah'ın sözüne/Kuran'a dayanmayan bir dini hüküm içeren sözlere/hadislere itibar edilmemelidir.
Selamun aleyküm,

Kısa, öz ve aynı başarıda anlaşılır, doğru bir yazı olmuş, tebrik ederim...

"HÜKÜM YALNIZ ALLAH'A AİTTİR. PEYGAMBERLERE DAHİL HİÇ KİMSEYE BU YETKİ VERİLMEMİŞTİR. RESULLER DAHİL, HERKES SADECE BU HÜKÜMLERİ TEBLİĞ VE UYMAYA DAVET EDEBİLİR."

Bunun yanında; doğru kimde olursa olsun alınıp faydalanmalı, yanlış kimde olursa olsun ondan kaçılmalıdır.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 07:48 AM   #12
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Alıntı:
Zinedov Nickli Üyeden Alıntı
Bizler bize HERHANGİ BİR VESİLE İLE ulaşan ZİKİRden sorumluyuz.

Zikir ateist dahil olmak üzere HERHANGİ BİRİne ait bir sözde de olabilir, bir YAZIT'ta da olabilir, anonim bir masal/şiir/türkü/efsanede de olabilir.

Dolayısıyla; zikir içeren bir söz/hadis/rivayet/masal/şiir varsa o dikkate alınmalıdır.

Eğer zikiri dikkate almaz isek kendilerine gelen elçileri reddeden insanların durumuna düşeriz.

Daha önce yazdığım bir not:

Fakat dini YASA'lar tek hüküm koyucu olan yaratıcı tarafından belirlenir, elçinin dini hüküm oluşturma yetkisi yoktur. Yasalar "elçi&Allah ortak yapımı" değildir. ELÇİ; Allaha ait hükümleri diğer insanlara bildiren ve "kendisi de öğrenip uygulayan"dır. Dolayısıyla ilahi kaynağa/Allah'ın sözüne/Kuran'a dayanmayan bir dini hüküm içeren sözlere/hadislere itibar edilmemelidir.

Selamun aleyküm,

"HÜKÜM YALNIZ ALLAH'A AİTTİR. PEYGAMBERLERE DAHİL HİÇ KİMSEYE BU YETKİ VERİLMEMİŞTİR. RESULLER DAHİL, HERKES SADECE BU HÜKÜMLERİ TEBLİĞ VE UYMAYA DAVET EDEBİLİR."

Bunun yanında; doğru kimde olursa olsun alınıp faydalanmalı, yanlış kimde olursa olsun ondan kaçılmalıdır.

[quote]Zikir ateist dahil olmak üzere HERHANGİ BİRİne ait bir sözde de olabilir, bir YAZIT'ta da olabilir, anonim bir masal/şiir/türkü/efsanede de olabilir.

Dolayısıyla; zikir içeren bir söz/hadis/rivayet/masal/şiir varsa o dikkate alınmalıdır.[/QUOTE]

Lokman 6 İnsanlardan bazısı var ki, halkı bilgisizce ALLAH'ın yolundan saptırmak ve onu hafife almak için temelsiz/boş hadislere sarılırlar. Onlar için aşağılayıcı bir azap vardır.

Casiye 6-7 Bunlar, sana gerçek olarak okuduğumuz ALLAH'ın ayetleridir. ALLAH'tan ve ayetlerinden başka hangi hadise inanıyorlar? Vay haline her uydurukçu günahkarın!

Yûsuf 111 Onların tarihinde, bilinç sahipleri için bir ders vardır. Bu, uydurma bir hadis değil; fakat kendisinden öncekilerin doğrulayıcısı, herşeyin detaylı açıklaması ve inananlar için bir hidayet ve Rahmettir.

Mürselât 50 Artık bundan sonra hangi hadise (söze) inanırlar?

Bir rivayet Kurana uyuyor ise o rivayet korunmuşmudur?

Rivayet Kurana uymuyorsa korunmamış tahrife uğramıştır değil mi !!!

Konu pramid tarafından (16. August 2012 Saat 08:09 AM ) değiştirilmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. August 2012, 08:00 AM   #13
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Aleykumselam,

Ben dikkate almıyorum hadisleri ...

Bizim sorgulanacağımız bir kitap var ve bizler onlardan sorumluyuz.

Kitabımıza eksik muamelesi yapmayalım.

Kırdımsa özür dilerim, ama ben kuran dışında söylen sözlere itibar etmem ve uymam.

Kuranı işitir ve itaat ederim, Eğer yanılır veya hata edersek de rabbimizden af dileriz yargılamamsını isteriz.

Benim işitip itaat edeceğim tek şey bellidir. Bireysel olarak kişilerin düşünceleri kendilerini bağlar ve ben onları dinler, sonunda da Kurana yani en güzel söze uyarım.

Sizin savunmanız, inkarcılara açık kapı bırakmaktadır. Yoğunlaşmaları gereken kitap harici, bakmaları geren kişi ve kitaplara yönlendirmektedir.
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 08:30 AM   #14
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleykumselam,

Ben dikkate almıyorum hadisleri ...

Bizim sorgulanacağımız bir kitap var ve bizler onlardan sorumluyuz.

Kitabımıza eksik muamelesi yapmayalım.

Kırdımsa özür dilerim, ama ben kuran dışında söylen sözlere itibar etmem ve uymam.

Kuranı işitir ve itaat ederim, Eğer yanılır veya hata edersek de rabbimizden af dileriz yargılamamsını isteriz.

Benim işitip itaat edeceğim tek şey bellidir. Bireysel olarak kişilerin düşünceleri kendilerini bağlar ve ben onları dinler, sonunda da Kurana yani en güzel söze uyarım.

Sizin savunmanız, inkarcılara açık kapı bırakmaktadır. Yoğunlaşmaları gereken kitap harici, bakmaları geren kişi ve kitaplara yönlendirmektedir.
Selamun aleyküm,

Pramid kardeşim,

Biz rabbimize hamd olsun müslümanlarız. Beni kırman, bana yanlış yapman önemli değildir. Çünkü; biz bir şekilde konuşur, yazışır aramızı düzeltebiliriz. Yada aynı şekilde devam ederse, "selam" der geçebiliriz.

Ama, din konusunda hataya düşme, hele bilerek doğruları görmezden gelme suçunu işleme lüksümüz olamaz.

Kuranın onaylamadığı hiç bir şeyi yaşamına sokmamaya gayret eden biri olarak; sizin, "kuran endeksli yaşam hassasiyetinizi" anlıyorum. Ancak; sizden her fikre bakmak, benimkinden doğru ise onu almak ve ona göre devam etmek konusunda ayrıştığımız görülüyor.

Sizden sadece; "akıl etmezmisiniz, düşünmezmisiniz" hitapları gereği, sizinkinden daha doğru bir konu görüşü varsa bunu neden almayacağınızı, bu durumda doğruyu bile bile terk etmekle mantık hatasına düşeceğinizi, bir kere daha anlamaya çalışmanızı rica ediyorum.

Ayrıca; "Bozuk saat bile günde en az iki defa doğruyu gösterir" sözü sizlere, doğru kimden gelirse gelsin almak gerektiğini anlatmada yardımcı olabilirmi acaba...

Sizin gibi, akıllı, mantıklı bir kardeşimin basit bir mantık hatasından kurtulabileceğine inancım büyüktür.

Saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (16. August 2012 Saat 08:33 AM ) değiştirilmiştir.
dost1 (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 08:49 AM   #15
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
[b][color="Red"]

Bir rivayet Kurana uyuyor ise o rivayet korunmuşmudur?

Rivayet Kurana uymuyorsa korunmamış tahrife uğramıştır değil mi !!!
Selamun aleyküm,

1- Rivayet ister kurana uygun olsun, isterse olmasın, korunmamaktadır. Geleneksel (atalar) dini yaşatmek ve yaşamak isteyenler, bunun aksini bile iddia etseler de korunmamaktadır.

Ayrıca, rivayetleri bırakalım, hadisler bile korunmamaktadır. Korunmayan bir alandaki sözlerinde ispat kuvveti sıfırdır. Bunu bilmek gerekir.

2- Rivayet kurana uysa dahi tahrifata uğramış olabileceği gibi, sahte de olabilir.

Yani kurana uygun olan her söz, sahibi olduğu iddia edilene ait olmayabilir. Ancak, kurana ters olmadığı için bunun önemi olmaz. Söz, akıllı ve mantıklı ise, doğru ise, sizin, benim gibi birinin sözü olarak değerlendirilebilir.

Saygılar
aorskaya
dost1 (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 09:02 AM   #16
pramid
Uzman Üye

Aleykümselam,

Değerli kardeşim, bir fikri savunuyorsun güzel...

Savunduğun fikir ile ilgili Kurandan delilini getir.

Alıntı:
"Bozuk saat bile günde en az iki defa doğruyu gösterir"
Göstermez. Sen doğru zannediyorsun. Zanla iş olmaz.

Müslüman "raina" sözünü söyleyenlerin mantığında değildir. Yani söylenen sözü taklit ve şunu yap emri ile hareket etmez. "unzurna" mantığındadır. Yaptığı hareketi kurana denetletir; başkasının görüşüne baş vurmaz.

Kurana harici Rivayetlerede uyulur mu ?

İnsanlar tarih boyunca hep bir şeylere uymuşlar, yaşamlarını belli sistemlere göre ya da kendi kafalarında oluşturdukları sistem(sizliğe)e göre ikame etmişlerdir. Yaşam tarzının neye göre belirlendiği bazen önemli olmuşken çoğu zaman değersiz bir şey gibi görünmüştür. Kimse kendi inancını, ideolojisini objektif bir şekilde araştırarak kabul etmemiştir. Bu şekilde ki kabullerle, hazırcılıkla bulunan inançlar insanları kuşatmıştır. En saçma inanç yada hayat görüşü bile zamanla toplumun genelinin kabul ettiği bir yaşam tarzı olabilmiştir. Toplumun geneli tarafından da normal görülen herhangi bir inanç zaten toplum nazarında onayını almıştır ve yol o toplum için doğru görülmüştür.

İslam dinine baktığımızda durum bundan çok farklıdır. ALLAH insanlardan kabulle, hazırcılıkla, sorgusuz-sualsiz, araştırılmamış ve delil olmadan inanmayı istememiştir. ALLAH’ın istediği araştırarak, delil bularak ve delile göre inanmaktır. İşte ALLAH buna iman demektedir. İman ‘’inan gitsin’’ değildir. İman ‘babam böyle yapıyor’, ‘hep böyle’ demek değildir. ALLAH’ın mesajını ileten tüm peygamberler de insanları açık delillerle İslam’a çağırmışlardır. Hiç birisi ‘’ben böyle diyorum inanacaksınız’’ dememiştir.

12/108 De ki, “Benim yolum şudur: Açık bir delille ALLAH’a çağırırım, aynı şekilde beni izleyenler de… ALLAH Yücedir, ben ortak koşan birisi değilim.”

ALLAH’ın istediği delili olan şeye inanmamız ve ona göre yaşamımızı sürdürmemizdir.

Peygamberimiz Hz. Muhammed’de delillerle insanları kendisine çağırmıştır. Ey insanlar gelin bana sorgusuz sualsiz inanın dememiştir. Delilini ortaya koyduktan sonra insanları ALLAH’a çağırmıştır. Ona rağmen Kur’an muhalifleri delil istiyorlar.

29/50 “Ona Rabbinden bir delil inmeli değil miydi?” dediler. De ki, “deliller ALLAH’ın katındadır. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.”

Bu isteğe karşı ALLAH; deliller benim katımdadır diyor. Deliller bana bağlıdır diyor. Ben olmadan delil olmaz diyor. Bunun ardından delilin adını adresini gösteriyor.

29/51 Bu kitabı sana indirmiş olmamız ve kendilerine okunması onlara yetmez mi? Bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve öğüt vardır.

Tabi bu adres müşriklere yetmiyor ve bundan da hoşlanmıyorlar. Çünkü bunların derdi delille inanmak değil mevcut kabullerini korumak ve her ne gelirse gelsin reddetmek. Bir diğer dertleri ise kanlı canlı delil görmek istemeleri yada tüm zamanların müşriklerinin görmek istedikleri olağanüstü olaylar. Bu zihniyet peygamberin vefatından sonra istedikleri delilleri üretmiştir. Bu zihniyet peygambere Ay’ı yardırtmış, terini misk gibi kokutmuş, üzerinde bulut gezdirmiş vs vs daha burada anlatamayacağımız yüzlerce düzmece hikaye uydurmuştur. Çünkü bunlar gerçek delillerle tatmin olmazlar. Aynı zihniyet Hz. Musa’dan ALLAH’ı göstermesini de istemişti. Tüm bunlara rağmen ALLAH kuran muhaliflerine sadece tek delil gösteriyor: Sadece ve sadece KUR’AN.

Peygamberin vefatından sonra kuranın yerine yüzlerce delil türemiş ve insanlar bu delil zannettiklerinin peşinden gitmişlerdir. Yeri gelmiş bu delil peygambere atfedilen bir söz olmuş, yeri gelmiş falanca filancaların önder zannettiği adına alim denen birileri olmuş, yeri gelmiş mezhep imamı denen insanlar olmuş. Delil olarak görülen bu insanlar kuranın yerini almış ve insanlar bu insanları kuranın önüne geçirmiştir. Sanki Allah bunlara bir delil indirmiş gibi alim, şeyh , molla olarak bilinen insanlara kutsiyet atfedilmiştir. Halbuki onlar birer insandır ve Allah ‘siz oturun bir şeyler yazın ve sizin dedikleriniz doğrudur’ dememiştir. O alim, molla denen insanlar sadece bir insandır ve ALLAH onlar hakkında hiçbir delil indirmemiştir. Onların söyledikleri hiç kimseyi bağlamaz. Çünkü tek bağlayıcı olan Allah sözü olan kurandır. Onların isimlerinin başındaki sıfatlar sadece insanların ve atalarının taktığı sıfatlardır ve hiçbir geçerlilikleri yoktur.

53/23 Onlar, sizin ve atalarınızın taktığı isimlerden başka bir şey değildir ve ALLAH onlar için hiç bir delil indirmemiştir. Kendilerine, Rab’lerinde bir yol gösterici geldiği halde, sadece kuruntuları ve kişisel arzularını izliyorlar.

Ruhbanlar mı Kuran mı?

Necm suresinin bu ayeti tüm bu sıfatlı sıfatsız(molla, alim, şeyh, aziz, keşiş) insanları bir kenara bırakarak bize yol gösterici olarak gelen Kur’an’ı izlememizi emreder. Bunun dışındakileri izlemek ALLAH’ın reddettiği bir yaşam biçimidir. Bu sıfatlı falancalara bu sıfatları kim taktı diye sadece beş dakika düşünülse doğru rahatlıkla bulunacaktır. Üstelik bu sıfatlı falancalar da insanlara göre göreceli bir halde arz-ı endam etmektedir. Birine göre alim olan diğerine göre sıfatsız ve sıradan olabiliyor. Bu kadar fazla cemaatleşmelerde zaten bundan kaynaklanmaktadır.

35/40 De ki, “ALLAH’ın dışında çağırdığınız ortaklarınızı düşündünüz mü; onlar yeryüzünde neyi yaratmışlar bana gösterin?” Yoksa onların gökte bir ortaklıkları mı var? Veya onlara bir kitap verdik de ondaki bir delile mi dayanıyorlar? Doğrusu, zalimlerin birbirlerine ancak aldatıcı sözler verirler.

Fatır suresindeki bu ayette açıkça delilin ne olacağı vurgulanmıştır. ‘Onlara kitap verdikte ona mı dayanıyorlar’ diyor. Demek ki delil sadece kitapla oluyor. Onun dışında otorite görülenler sadece yaldızlı sözler söyleyen ve terk edilmesi gereken kişilerdir.

52/38 Yoksa üzerine çıkıp (vahyi) dinledikleri bir merdivenleri mi var? Öyleyse dinleyicileri açık bir delil getirsin.

Aynı şekilde bu ayette de delilin sadece vahiyle olacağı açıkça vurgulanmıştır.

Tüm bu yanlış inanış ve anlayışların temelinde insanlara ‘ALLAH’ın kafi gelmemesi ve ALLAH’ın yanında ikinci, üçüncü’ figürler görmek istemelerindendir. Bu hastalık tarih boyunca insanlarda görülmüştür. İnsanlar hep ALLAH’ın yanında mutlaka isim aramışlardır. Sadece Allah zikredildiğinde de şu ne olacak bu ne olacak deyip durmuşlardır. Dinin sadece Allah merkezli olmasını kabul edememişlerdir ve edememektedirler de. Dinin merkezine mutlaka çeşitli insanları almak istemişlerdir. Halbuki din sadece ALLAH’ındır ve tek anılması gereken ALLAH’tır. Onun yanında birilerini anmak ve onları sürekli ALLAH’ın yanında olmazsa olmaz görmek şirktir. Camilere, evlere Allah ile birlikte başka şahısların isimlerini yazıp asmak bu zihniyetin ürünüdür. Bunun nedeni de bunlara Allah’ın yetmemesidir.

39/36 ALLAH kuluna yetmez mi? Seni O’ndan başkalarıyla korkutuyorlar. ALLAH kimi saptırırsa ona bir yol gösteren bulunmaz.

39/45 ALLAH tek başına anıldığı an ahirete inanmayanların kalpleri huzursuz olarak ürker. Fakat O’nun dışındakiler anıldığı zaman hemen yüzleri güler.

Burada kurandan başkalarını insanlara delil getirenlere, kardeşim hiç kimseyi bırakmadınız, hiç mi doğru söyleyen yok, şu yok, bu yok diyenlere birkaç soru soralım;

1. Allah tek başına anıldığı zaman neden huzursuz oluyorsunuz?

2. Allah size yetmiyor mu?

3. Falanca hazretleri, filanca alim dediğiniz insanlara uymanız gerektiğine delil olacak ALLAH’ın sözü olan Kur’an’dan deliliniz var mı?

4. Onlara o sıfatları Allah mı verdi yoksa siz ve atalarınız mı verdiniz?

5.Siz ve atalarınızın delil gördüğü adamlar din günü(hesap günü)nde sizleri Allah’ın elinden kurtarabilecekler mi?

6. Kur’an’dan mı sorumlusunuz yoksa sıfat taktığınız adamların söylediklerinden mi?

7. Eğer Kur’an’ı anlamıyoruz diyorsanız anlaşılmayacak bir kitaba Allah nasıl delil diyor?

8. Rabbinden bir delil üzerinde bulunan, işlediği kötülükler kendisine güzel gözüken gibi olur mu? (47/14)

Çözüm bellidir ve kurana teslim olmaktır. Zira tek delil kurandır. Onun dışındakiler birilerinin takıntıları ve takmalarıdır.

İnsan merkezli din anlayışının yerine Allah merkezli din anlayışının yerleşmesi dileğiyle.

Konu pramid tarafından (16. August 2012 Saat 09:09 AM ) değiştirilmiştir.
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
arnavut (29. August 2012), galipyetkin (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 10:50 AM   #17
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Aleykümselam,
Müslüman "raina" sözünü söyleyenlerin mantığında değildir. Yani söylenen sözü taklit ve şunu yap emri ile hareket etmez. "unzurna" mantığındadır. Yaptığı hareketi kurana denetletir; başkasının görüşüne baş vurmaz.

Kurana harici Rivayetlerede uyulur mu ?
Sevgili kardeşim,

Sanırım, gelenekçi din yaşayan kimselerle yaşadığın mücadele yüzünden, onların dayandıkları, dillendirdikleri deyimleri, birinden duyduğun anda, anlatılanı dinlemeden refleks şekilde onlarla aynı kefeye koyan davranışta bulunuyorsun.

Kuran harici rivayetleri bırak, kurana uygun rivayetlere bile hemen uyulmasını istemediğimi sana nasıl anlatabilirm.

Bunu yazılarımda defalarca dile getirmeme rağmen, yine koskocaman bir yazı ile beni de dahil eden, geleneksel dincilere yöneltmelerde bulunup, sorular sormuşsun.

Ben, kuranı dinin tek kaynağı kabul eden bir müslüman olduğumdan, senin bu nitelemeni üzerime almıyorum.

Geleneksel din yaşayanlar, yani rivayetler, yani atalar dini yaşayanlara senin sorduğun soruları ve benzerlerini ben çok yerde sordum.

Lütfen, yazdıklarımı iyi anlamaya, sakin ortamda değerlendirmeye çalış ve muhatabının düşünceleri ile muhatabını tanımaya çalış...

Bak, son defa olmak üzere kısaca söylüyor ve daha önceki yazımı da delil olarak asıyorum.

Kardeşim, herkes, kurandan sadece kendi anladıklarını, kendi anladıklarından daha doğru başka bir anlatım olduğunu bilmesine rağmen yaşayacaksa, burada boşunamı zaman geçirip, bilgi alışverişinde bulunyorsunuz diye sormam gerekir.

Amacımız, kurandaki konular hakkında, bizimkinden daha doğru görüşü olan varsa onu alıp, faydalanmak ve başkalarına da aynı faydayı sağlamak değilmidir... Lütfen bunu düşününüz...

ÖNCEKİ YAZILARIMDAN SADECE BİR TANESİ BİLE (AŞAĞIYA ALINTILANAN) DİNDE KURAN DIŞI KAYNAK KABUL ETMEDİĞİMİN DELİLİDİR.

Alıntı:
selam, selam ...

1- Sizi, korunduğunu iddia ettiğiniz rivayetler ile baş başa bırakıyorum.

2- Ben sizin uyduğunuza uymam.
Aleyküm selam.

Sizin gibi, çok akıllı yazılarını gördüğüm birinden, sanki inadına yapıyormuşçasına, bütün anlatımlarımıza rağmen, "Rivayetler dini yaşamını savunanlar" dan biriymişim gibi yazılarla karşılaşmak, hem şaşırtıyor, hem üzüyor.

Bütün okuyanlar, konunun açılışından bu tarafa, kuran merkezli yaşamı kabul ve tavsiye ettiğimizi görürken, sizin bunu görmemeniz mümkün değildir.

Sebebini tam bilemediğim bir şekilde adeta, rivayetleri savunan biri konumuna sürüklemeye çalışıyorsunuz.

ŞİMDİ SİZİ İSPATA DAVET EDİYORUM:

1- Sizi, korunduğunu iddia ettiğiniz rivayetler ile baş başa bırakıyorum. demektesiniz.

Rivayetlerin korunduğunu hiç bir yerde söylemediğim gibi, tam tersine hadislerin bile korunmadığını, bu yüzden bunu iyi anlamaya çalışarak, zamanımızda hadis aramanın beyhude olduğunu, hadis denenlerin sadece hadis iddiası yani rivayet olduğunun bilinmesini anlatmaktayım.

Şimdi, lütfen, herhangi bir yazımdan alıntı ile bu iddianızı kanıtlayın, sizden özür dileyeyim. Aksi halde, sizin hakka tecavüzden bir özür borcunuz var, bilmenizi rica ederim.

2- Ben sizin uyduğunuza uymam.

"UYMAM DEDİĞİN" görüşümüzü kısaca aşağıya bir kez daha alıntılıyorum.

Eğer cidden bunu kabul edemiyorsanız, sizin nefsinize yenik düştüğünüzü, onu efendi edindiğinizi görmenizi diliyorum.

Çok basitçe; bir müslüman kurandan kendi anladığını belirlemeli ve ona göre yaşamaya çalışmalıdır. Ama aynı konuda, kim olursa olsun, daha doğru, daha mantıklı ve kurana uygun bir görüş bildirmişse onu alıp, daha doğru yaşamak gerekir.

Buraya kadar bütün yazdıklarımda savunduğum budur.

Siz buna, gerçekten uymayacaksanız, her durumda kendi aklınızın bulduğunu yeterli görecekseniz, daha iyisi olmasına rağmen yaşamınıza sokmayacaksanız, bu rabbimizin bizden istediği olmadığından, aksine ben sizin bu mantığınızı kabul edemem. Kaldıki, bu durumda, şimdi burada yazışmamız bile anlamsız olurdu.

saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (16. August 2012 Saat 10:54 AM ) değiştirilmiştir.
dost1 (16. August 2012)
Alt 16. August 2012, 11:17 AM   #18
pramid
Uzman Üye

Senin görüşüne saygı duyuyorum. Burada herkez kurandan çıkarımlarını anlatabilir. Tartışmak, bir nevi haccetmektir. Bir kimsenin kurandan çıkardığı dersleri paylaşmasıdır. Bu çıkarılan bir konu hakkında ki ders, ilimdir.

Sizler, ayetlerden ders çıkarırsınız. Bir konu hakkındaki görüşleriniz için, ayetleri referans alamazsınız.Toplumumuz bu tür uygulamaları yaptığı için, güncel meseleler de bile ihtilaf edebilmekte, kendi görüşünü karşı tarafa benimsetmeye çalışmaktadır.

Seni bir kadeşim olarak gördüğümü de söyliyeyim.

Aramızdaki bu ihtilafın doğrusunu Allah bilir. Rabbmiz bizleri müslüman olark öldürsün, salihlerle beraber haşr eylesin.

Cevap yazamayacağım bundan sonra bu konu hakkında...

Selametle
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (16. August 2012), Zinedov (17. August 2012)
Alt 16. August 2012, 11:28 AM   #19
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Senin görüşüne saygı duyuyorum. Burada herkez kurandan çıkarımlarını anlatabilir. Tartışmak, bir nevi haccetmektir. Bir kimsenin kurandan çıkardığı dersleri paylaşmasıdır. Bu çıkarılan bir konu hakkında ki ders, ilimdir.

Sizler, ayetlerden ders çıkarırsınız. Bir konu hakkındaki görüşleriniz için, ayetleri referans alamazsınız.Toplumumuz bu tür uygulamaları yaptığı için, güncel meseleler de bile ihtilaf edebilmekte, kendi görüşünü karşı tarafa benimsetmeye çalışmaktadır.

Seni bir kadeşim olarak gördüğümü de söyliyeyim.

Aramızdaki bu ihtilafın doğrusunu Allah bilir. Rabbmiz bizleri müslüman olark öldürsün, salihlerle beraber haşr eylesin.

Cevap yazamayacağım bundan sonra bu konu hakkında...

Selametle
Söylediklerine canı gönülden katılıyorum. Görüş farklarımız olsada müslümanız, doğrular konusunda birbirimizden faydalanmalıyız.

Ettiğin "dua" için, rabbim kabul etsin diyor, sadece aramızdaki konu hakkında yeteri anlatımlarda bulunduğumdan yazmamanızı kabul ettiğimi, ancak başlık konusunda gelişmelere göre düşüncelerinizi yazmanızı beklediğimi bilmenizi isterim...

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (16. August 2012), Zinedov (17. August 2012)

Bookmarks

Etiketler
biz, edebiliriz, hadis, kadarını, tespit, varmıdır, varsada, zamanımızda