hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Kıyamet > Cehennem

Seçenekler Stil
Alt 11. February 2011, 12:15 AM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart cehennem hakkında

cennet hakında düşünmek ve orası için imajlar oluşturmak Allahın tavsiye ettiği birşey...

Siz eğer horlanıp cehenneme atılsanız, ne yapardınız;

ben
Alıntı:
-Orada yapacağım ameller geçesiz olacağı için ciyak ciyak bağırıp sürekli yardım isterdim. Ayrıca etrafımdaki fitnecilere bol bol laf atardım, alın aradınız belanızı buldunuz diye
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. February 2011, 09:14 AM   #2
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
cennet hakında düşünmek ve orası için imajlar oluşturmak Allahın tavsiye ettiği birşey...

Siz eğer horlanıp cehenneme atılsanız, ne yapardınız;

ben
Demeki fitnecilerin yanına atılmanızın sebebi her halde onlar gibi olmanızdandır.Herkesin yeri ayrı ayrıdır.Beraber azap görmek vardır.
Alt 13. February 2011, 12:45 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Ya peygamberlerin yanına atılmış olsam oradaki yapacaklarımı söylesem ne diyecektiniz?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. October 2011, 06:17 PM   #4
ates demir
Guest

Şarap kelimesini Kuranda tararken bana ilginç gelen bir kelimeye ve farklı manalandırmaya takıldım. Şöyleki;
Enam 70 ve Yunus 4 : ... lehum şarâbun min hamîmin ve azâbun elîmun bimâ kânû yekfurûne. olarak bitiyor.
Anlamı kabaca, onlar için inkar etmelerinden dolayı elem verici azab ve hamimin-den (kaynar sudan) içecek vardır.

Nedir bu hamimin diye sordum. Bir içecek bir sıvı hamimin-den nasıl olabilirdiki?

Vakıa 93: Fe nuzulun min hamîmin : Kaynar sudan bir ziyafet. Burada da Enam 70 ve Yunus 4 deki gibi kaynar su.

Vakıa 42: Fî semûmin ve hamîmin : İliklere işleyen bir ateş ve kaynar su içinde.

Rahman 44: Yetûfûne beynehâ ve beyne hamîmin ânin :Onlar, onunla kaynar su arasında dolaşırlar.

Saffat 67: Summe inne lehum aleyhâ le şevben min hamîmin : Sonra onların, o yedikleri üzerine kaynar su karıştırılmış bir içecekleri vardır.

Buraya kadar herşey normal gibi. Hımm hamimin kaynar su ise min hamimin kaynar sudan demek galiba. Biraz daha baktım.

Mümin 18: ... mâ liz zâlimîne min hamîmin ve lâ şefîin yutâu: Yoktur zalimlere hamimin-den ve yoktur hatırı geçer şefaatçi

Şuara 101 : Ve lâ sadîkın hamîmin: ve yok hamimin dost/sadık/arkadaş

Hamimin kaynar su ise mümin 18 e göre zalimlere kaynar su yok. Hadi zalimlik mi yapalım? Madem zalimlere hamimin yok. Ve Şuara 101 e göre cehennemde olanlar tasvir edilirken birden cehennemde olanlar bize hamimin dost yok diyorlar. Kaynar su dost yok ne demek? Ya bu çelişki neden? Hamimin ne demek?

Konu ates demir tarafından (20. October 2011 Saat 07:39 PM ) değiştirilmiştir.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (20. October 2011)
Alt 20. October 2011, 07:15 PM   #5
ates demir
Guest

Vakıa 42: Fî semûmin ve hamîmin : İliklere işleyen bir ateş ve kaynar su içinde

Semum da ne?

Hicr 26: Ve le kad halakna el insâne min salsâlin min hamein mesnûnin: Ve andolsun biz yarattık insanı salsalinden hamein mesnunin-den.
Hicr 27: Ve el cânne halaknâ-hu min kablu min nâri es semûmi: Ve yarattık cannı önceden semum ateşinden
Tur 27: Fe menne allâhu aleynâ ve vekâ-nâ azâbe es semûmi: Oysa Allah bize lütufta bulundu ve bizi korudu semum azabından

Canı olmak, can taşımak azab mı ki? Çünkü semum azabından korunmak demek cana sahip olmamak demek değil mi? Canın varlığı insana azab mı veriyor?

Hep demişimdir cennette olanlara göre dünyada can taşımak ve bir borcu ödemekle mükellef olmak ve hala ödeyememek bir cehennemdir diye.

Selametle
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (20. October 2011)
Alt 20. October 2011, 07:19 PM   #6
ates demir
Guest

Ancak bir cehennem öğretebilir insana kırık ayaklarla cennete gidilemeyeceğini
Alt 20. October 2011, 07:23 PM   #7
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Şarap kelimesini Kuranda tararken bana ilginç gelen bir kelimeye ve farklı manalandırmaya takıldım. Şöyleki;
Enam 70 ve Yunus 4 : ... lehum şarâbun min hamîmin ve azâbun elîmun bimâ kânû yekfurûne. olarak bitiyor.
Anlamı kabaca, onlar için inkar etmelerinden dolayı elem verici azab ve hamimin-den içecek vardır.

Nedir bu hamimin diye sordum. Bir içecek bir sıvı hamimin-den nasıl olabilirdiki?

Vakıa 93: Fe nuzulun min hamîmin : Kaynar sudan bir ziyafet. Burada da kaynar su.

Vakıa 42: Fî semûmin ve hamîmin : İliklere işleyen bir ateş ve kaynar su içinde.

Rahman 44: Yetûfûne beynehâ ve beyne hamîmin ânin :Onlar, onunla kaynar su arasında dolaşırlar.

Saffat 67: Summe inne lehum aleyhâ le şevben min hamîmin : Sonra onların, o yedikleri üzerine kaynar su karıştırılmış bir içecekleri vardır.

Buraya kadar herşey normal gibi. Hımm hamimin kaynar su ise min hamimin kaynar sudan demek galiba. Biraz daha baktım.

Mümin 18: ... mâ liz zâlimîne min hamîmin ve lâ şefîin yutâu: Yoktur zalimlere hamimin-den ve yoktur hatırı geçer şefaatçi

Şuara 101 : Ve lâ sadîkın hamîmin: ve yok hamimin dost/sadık/arkadaş

Hamimin kaynar su ise mümin 18 e göre zalimlere kaynar su yok. Hadi zalimlik mi yapalım? Madem zalimlere hamimin yok. Ve Şuara 101 e göre cehennemde olanlar tasvir edilirken birden cehennemde olanlar bize hamimin dost yok diyorlar. Kaynar su dost yok ne demek? Ya bu çelişki neden? Hamimin ne demek?
MÜmin Suresi ayet 18'de ayetin anlam bazında "hamimin" anlamı sıcak dost anlamındadır.Esasen Arapça'da bu 2 anlam taşımaktadır.Yani çok sıcak anlamındadır.Bu, Vakıa Suresi 93.üncü ayette cehenneme göre tasvir olunmuştur.Sosyal hayatta ise sıcak dost olarak anlam taşımaktadır.Türkçe de nasıl ki kelimenin kendi özü ile bir başka deyişin söylenmesiyle anlamları değişmektedir.Mesela "düşmek" kelimesi bir çok anlam taşıdığı gibidir.Arapça'yı çok iyi bilmek için emsile, sarf nahiv ilimlerini bilmek Kur'an için farzdır.Arapça bilmesem de araştırmalarıma göre burada yanlışlık yoktur.

hamimin; sıcak ve kızgın su. yakın hısım, soy sop, samimi arkadaş gibi anlamlar taşımaktadır...Ayetlerde ki anlam farkı çelişki değildir.Ayetin iniş ve maksada göre mana taşımaktadırlar.

Dikkat edecek olursanız Şuara Suresi 109'uncu ayette "hamîmin" anlamı bu cehennemde zalimler için sıcak ve sadık dost yoktur" anlamı taşımaktadır.Bu tasvir bu ayette cehennemde ki sıcak kaynar su anlamı taşımamaktadır.Ayetleri sadece yüzeysel meallerle anlayıp geçiştirilirse yanlış yorumlara sebep olursunuz.Ayetlerde ki inceliklere dikkat edin lütfen!
Alt 20. October 2011, 08:07 PM   #8
ates demir
Guest

Bir yerde kelimenin bir anlamı bir yerde başka anlamı olmaz Sayın Fedakaradam.
Mübin olan apaçık olan Kurandan bahsediyoruz.
Hamimin e öyle anlam vereceksiniz ki tüm ayetlerdeki mealleri karşılayacak. Benim Kurana bakış açım budur. Bir ayet tefsirinde sıcak dost birinde sıcak su olmaz. Ya sıcak dosttur ya sıcak su ancak kişisel kanaatim hamiminin anlamının bu ikisi de olmadığı yönünde.
Amaç yanlış yoruma sebep olmak değil amaç anlamak, idrak etmek, kavramaktır. Ayetlerdeki inceliklere ben dikkat ediyorum. Yapılan meallerin doğru olduğu konusunda siz sadece zanna tabisiniz. Ben meali yapan kişinin zihni ile hareket etmiyorum. Kendim ayetleri yavaş yavaş anlayarak tevil etmeye çalışıyorum.
Üzgünüm ama başkaları gibi kolay kabul eden bir zihin yapım yok. Bir kelimeyi Kuran içinde defalarca aratır geçtiği her ayete bakarım. Anlamını da oradan çıkartırım. Benim sözlüğüm de yine Kurandır. Sorgulamadan, akletmeden, süzgecimden geçirmeden doğruyu doğru kabul etmem. Bunu da İbrahim resulden yani Kurandan öğrendim.

Selametle

Konu ates demir tarafından (20. October 2011 Saat 08:17 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. October 2011, 08:45 PM   #9
FEDAKARADAM
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir yerde kelimenin bir anlamı bir yerde başka anlamı olmaz Sayın Fedakaradam.
Mübin olan apaçık olan Kurandan bahsediyoruz.
Hamimin e öyle anlam vereceksiniz ki tüm ayetlerdeki mealleri karşılayacak. Benim Kurana bakış açım budur. Bir ayet tefsirinde sıcak dost birinde sıcak su olmaz. Ya sıcak dosttur ya sıcak su ancak kişisel kanaatim hamiminin anlamının bu ikisi de olmadığı yönünde.
Amaç yanlış yoruma sebep olmak değil amaç anlamak, idrak etmek, kavramaktır. Ayetlerdeki inceliklere ben dikkat ediyorum. Yapılan meallerin doğru olduğu konusunda siz sadece zanna tabisiniz. Ben meali yapan kişinin zihni ile hareket etmiyorum. Kendim ayetleri yavaş yavaş anlayarak tevil etmeye çalışıyorum.
Üzgünüm ama başkaları gibi kolay kabul eden bir zihin yapım yok. Bir kelimeyi Kuran içinde defalarca aratır geçtiği her ayete bakarım. Anlamını da oradan çıkartırım. Benim sözlüğüm de yine Kurandır. Sorgulamadan, akletmeden, süzgecimden geçirmeden doğruyu doğru kabul etmem. Bunu da İbrahim resulden yani Kurandan öğrendim.

Selametle
Demek ki ayetlerden anladığın yok.Öyleyse Türkçe olarak bir fiili ele alalım bakalım nasıl anlamlar taşıyormuş görürsün.

"DÜŞMEK" KELİMESİ

Gözden düşmek
yukarıdan aşağıya düşmek
cemre düşecek
ligten düşmek
Akla bir şeyler düşmek
ayağı takılıp düşmek
Burnundan düşmek
şehit düşmek, gibi.....

Eee, bunlar hal durumda bulundukları yerde anlamları nasılda farklı oluyor değil mi?..Bilmediğin bir şeyi öğrenmeye çalış kardeşim !.Yüzeysel anlamlar tek bir yerde birleşmezler.Durum farkı söz konusu olduğundan anlamları her zaman değişmektedir.Ayetlerde ki cümleler durum farkından ayetin anlamını yönlendirmektedir.Mütefessirler, Kur'anı açıklarken çok ince meselelerde derin derin düşünüp ona göre yorum yaparlar.Bunlar Arapça'yı çok iyi bilirler.Usul-ü fıkıh usulü hadis vardır.Bunları biliyormusun?..Fetva işi herkesin işi değildir.Ehil olan fetvayı Kur'an ve hadislere göre verir.

Te'vîl; geri dönme anlamındaki "evl" kökünden gelir Bu kavram sözlükte; açıklamak ve beyan etmek; ıstılahta, çok anlamlı kelime ve cümlelerdeki anlamlardan birini tercih etmek demektir Tefsîr ilminde te'vîl, âyetlerdeki olası anlamlardan birini, âyetin bağlamı ve Kur'ân bütünlüğü dikkate alınarak tercih etmek anlamında kullanılır

İlk önceleri tefsîr kelimesi kullanılmış, Kur'ân'ı savunma döneminden itibaren de te'vîl kelimesi kullanılmaya başlanmıştır Zamanla bu iki kelime birbirlerinin yerine kullanılmıştır Meselâ Kur'ân yorumcusu Taberî (ö 310) te'vili, tefsîr anlamında kullanmıştır İmam Matürîdî, tefsîr ile te'vîlin farklı anlamlarda olduğunu söylemiştir Ona göre tefsîr; peygamberin ve ashabının yorumu, te'vîl ise İslâm âlimlerinin yorumudur

Tefsîr ile te'vîl arasında farklar vardır Bunları şöyle sıralayabiliriz:
Tefsîr'de kesinlik, te'vîlde ise ihtimaller vardır Tefsîr te'vîlden daha geneldir Tefsîr, lafızlarda, te'vîl ise manalarda olur Tefsîr rivâyetle, te'vîl ise dirâyetle ilgilidir.

Tefsîr, lafzın konulduğu manayı hakîkî veya mecâzî olarak beyan etmektir Te'vîl ise iç anlamını, lafızdan murat edilen gerçeği açıklamaktır Meselâ inne Rabbeke le bi'l-mirsâd (Rabbin gözetleme yerindedir) (Fecr, 89/14) âyetindeki; "mirsâd", gözetlemek anlamındaki rasd kökünden gelir, mif'âl formunda mekân ismidir, "gözetleme yapılan yer" demektir şeklinde yapılan açıklama tefsîrdir Allah'ın gözetleme yerinde olduğunun bildirilmesinden maksat; "Allah'ın insanların bütün yaptıklarını görmesi, bilmesi ve onları denetlemesi, böylece, Allah'ın emir ve yasaklarına uyması konusunda gevşeklik ve gafletten uyarmasıdır" şeklindeki izah ise te'vîldir Tefsîr, "sâibe" ve "bahîr" (Mâide, 5/103) kelimeleri gibi garîb lafızları izah etmede veya Kur'ân'ı veciz cümlelerini şerhetmede veya "nesîe küfürde artmadır" (Tevbe, 9/37) âyetinde olduğu gibi mahiyeti ancak tanımla bilinebilen cümleleri izah etmede olur

Fıkıh usulü ilminde te'vîl, lafzı zâhir anlamından çıkarıp bir delile dayanarak ona zâhir olmayan bir mana vermektir Bir lafzı te'vil edebilmek için o lafzın zâhir ve nas olması gerekir Müfesser ve muhkem bir lafızda te'vil olmaz Te'vîl, lafzın olası anlamlarından biri olmalı ve bu konuda şer'î bir delil bulunmalıdır Lafızda bulunmayan bir anlamı o lafza yüklemek te'vîl değildir Tefsîr ve te'vîl, bir ilim dalıdır Bu bilim dalında, Kur'ân yorumlanır, kelime ve cümlelerin anlamları, hüküm ve hikmetleri açıklanır Bu konuda çeşitli bilim dallarından faydalanılır Tefsîr ve te'vîl yapılırken önce Kur'ân'a müracaat edilir Âyetler, âyetlerle tefsîr edilir Sonra peygamberin hadislerine, sonra varsa sahabe sözlerine bakılır Garip kelimeler için sözlüklere bakılır, semantik tahlil yapılır

MÜTEŞABİH AYETLERE DİKKAT ET BE KARDEŞİM.ALLAH BU MÜTEŞABİH AYETLERDE NE MURAD EDİYOR ONU TAM OLARAK KİMSE BİLEMEZ.HERKES AKLININ DERECESİNE GÖRE YORUM YAPABİLİR AMA YANLIŞ FİKİRLER AYETLERİ ÇELİŞKİLENDİRİR.SENİN Kİ DE O YÖNDEN OLMAKTADIR.YANİ SEN AYETLERİ NASIL YÜZEYSEL ANLIYORSAN O ŞEKİLDE YORUM YAPIYORSUN.DİKKAT ET, KENDİ AKLININ YETERLİ OLMAYACAĞINI DA HİÇ UNUTMAYASIN...

Konu FEDAKARADAM tarafından (20. October 2011 Saat 08:53 PM ) değiştirilmiştir.
FEDAKARADAM isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. October 2011, 10:51 PM   #10
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Ateş Demir Kardeşim!

Rabbımız Kur'an'ı okumak için mutahhar olmamızı ve kendisine sığınmamızı istemiştir bizlerden. Ne mutlu size ki önyargılarınızdan arınmış olarak Kur'an'ı okuyanlardansınız. Alemlerin RAbbı olan Yüce Allah; Kur'an'ı, tefekkür ederek okumaya çalışanlardan razı olsun.

Değerli Kardeşim! Kur'an Arabiyyendir. Arapların sözcükleri genelde "deve" üzerine kuruludur. Deve ateşli bir hastalığa yakalandığında güçten düşer ve iflah olmayarak hastalığın verdiği ateş altında inler durur. Sıcak, çok sıcak, sımsıcak anlamındaki "ha,mim,mim" kök harflerinden türetilen tüm sözcüklerde bu hararet ve ısıdan kaynaklanan su sözkonusudur ki,"ter" de bu kök harflerle ifade edilir. Türkçemize geçen ve kullanılan "hamam,ihtimam,humma,hamim... " de aynı kök harflerden türemiştir. Bir kişinin "arkadaşım, yakınım, dostum" diye nitelendirdiklerine yapılanlardan dolayı öfkelenip sertleşmesi ve bunları koruma gayreti içerisindeki bedenindeki ısının artması nedeniyle terlemesi... Bu durumda olan kişilere de Araplar "hamim" derler. Yine böylesi olan "has dostlara" da "haammetuhu" derler. Arkadaşın arkadaşa, dostun dosta, ana babanın yavrularına vb ihtimam göstermesi ve bunun için terlemesi... Hamimdir.

Değerli Kardeşim! Rabbim ilminizi artırsın. Alemlerin Rabbı olan Yüce Allah Furkan;33 de "Ve la ye'tuneke bi meselin illa ci'nake bil hakki ve ahsene tefsira"

"Ve Onların sana getirdikleri her bir meselede Biz mutlaka sana hakkı ve en güzel açıklamayı getirmişizdir." diye bizleri uyarmaktadır. En güzel Tefsir Allah'ın yaptığı tefsirdir. Bizler düşen sadece müteşabih olanlarda en güzel anlamlardan, benzetmelerden pasaja uygun olanı tevil etmektirt/önceliklemektir.

Not: Yanlış anlamalara yol açmaması için "h-m-m" kök harflerinin "sıcak su " olarak verilen anlamındaki su sehven yazıldığından düzeltme yapılmıştır. "h-m-m" kök harflerinin anlamı: "Çok sıcak,sımsıcak,yangın, kaynamış..."

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
FEDAKARADAM (20. October 2011), hiiic (21. October 2011), yeşil (10. November 2011)

Bookmarks

Etiketler
cehennem, hakkında