hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Oruç

Seçenekler Stil
Alt 10. November 2013, 12:59 PM   #81
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Sayılı günleri de 10 gün olarak kayıtlamanızı da anlayamıyorum. Çünkü 2:196 "traş olma" ve 9:2 de "dört ay" ile zamanı tayin etmiş.

Kisaca: 9:2'de sözü edilenler haram aylardir* ki ilki "savm vakti"dir; onda hac olmaz. Çünkü hacda yoksullara hayvan bagislayamanlarin bunu kefareten toplam 10 gün savm yapmasi gerekiyor (2:196). Kefaret savmi ve sehru ramazân savmi es zamanli olamaz. Yoksa ikisinden birisi iptale ugrar. Insanlarin buna yetkisi yok.

Ikinci, üçüncü ve dördüncü haram aylar hac aylaridir. Bakara 197: "Hac, blilinen aylardir-el haccu eshurun ma'lûmât." ESHUR en az 3 ay demek. Üç ay.

Her birindeki haccin süresi ise 10 gün.

Tevbe 5: "Haram aylar çikinca -Fe izânselehal eshurul hurum..."

Konu Hasan Akçay tarafından (10. November 2013 Saat 02:41 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. November 2013, 04:51 AM   #82
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
21 Haziran sabitini tesbitinize Kuran referansı nedir öğrenebilirmiyim mümkünse.
21 Hazirandan hemen sonra iddetin en büyük, en parlak dolunayi doguyor. Ötekilerden kolayca seçilebilen bir dolunay. Allah Insikak sûresinde bu dolunayin üzerine yemin ediyor:

16.Yemin ederim aksamin kizilligina
17.Geceye ve onun toplayip getirdigine
18.O yusyuvarlak aya ki...

Kur'an'da ADI geçen tek dolunay: sicak dolunay-sehru ramazân (2:185). Özel bir dolunay oldugu belli. Yaza ait oldugu belli. Çünkü yaz sicak, o sicak.

*

Sicak yaz aylari Mekke'nin panayir vakitleri. Ve Ibrahim nebi Mekke'yi ekin bitmez bir alanda kurmustur (14:37). O panayirlar Kureysin biricik ekmek teknesi. Kasas 27'de HICEC diye geçiyor; "hac"cin çogulu. Ticarî hac.

Panayir dönemlerinde güvenligin yasamsal önemi var. Savaş olmayacak ki insanlar güven içinde gelip alis verislerini yapsinlar. O yüzden yaz aylari kan dökmenin haram oldugu "haram aylar"dir.

*

Haram aylar sicak. Sicak dolunay sicak. Sicak dolunay haram aylardan biridir. Bu belli. Ama hangisi? Ikinci, üçüncü, dördüncü olamaz. Çünkü onlar dinî hac aylari (2:197); hacdaki kefaret "savm"i ile sicak dolunayin savmi es zamanli olamiyacagina göre...

Daha bir sürü Kur'ânî kanit var; gerektiginde ele alinabilir.

Konu Hasan Akçay tarafından (11. November 2013 Saat 08:02 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (11. November 2013), beyazasi (11. November 2013)
Alt 12. November 2013, 09:49 AM   #83
Hasan Akçay
Uzman Üye

Araplarin yasaminda "Sicak dolunay"in büyük yeri var.

Örnegin "savm"a onu gördükleri aksamin sabahinda basliyorlar (2:185), dolunay küçüle küçüle ters D halini alip karnini içeri çektiginde son veriyorlar (2:189) çünkü 10 gün (2:184) dolmustur. Duvar takvimleri yok, radyolari, televizyonlari, gazeteleri... yok. Vakti böyle biliyorlar.

Bir an için kendinizi çölün Mekke denen "vaha"sinda düşünün. Aksam... Bati ve dogu ufuklari. Birisinde batan günesin ardinda biraktigi o göz oksayan kizillik. Ötekisinde aydinliktan önceki karanlik, karanligin en koyusu.

Sonra dogu ufkunda bi aydinlik beliriyor önce hafiften ve birden yusyuvarlak, koccaman, piril piril bir ay beliriyor. Hos geldin sehru ramazân! Panayirimizi aydinlatan isik!

Allah'in size tuttugu fenerdir sehru ramazân. Nimettir. Onun isiginda ta sabaha kadar panayir hazirliginizi yapiyorsunuz. Kisin ve ilkbaharda uzak diyarlara kervan yolculuklari yapmissiniz (106:2). Oralardan getirdiginiz baharati suraya, ipek halilari buraya, degerli kumaslari suraya, kuru üzümleri buraya, bali suraya.

Sabahlara kadar ekmek tekneniz böyle. Kipir kipir. O dolunayin isiginda.

Konu Hasan Akçay tarafından (12. November 2013 Saat 10:17 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
beyazasi (12. November 2013)
Alt 13. November 2013, 06:31 AM   #84
Hasan Akçay
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hacc da bize göre üç safhadan meydana gelir:

1-Toplanma ve bilgilendirilme safhası,
2-Geceli gündüzlü kaç göç olmadan kadınlı erkekli kollektif yaşamın tatbikatı safhası,
3-Mekke'de İslam'ın getirmek istediği kollektif yaşamı sürdükleri için kendileriyle anlaşma yapılmış kollektif yaşam süren o günün müşrik toplumu olan "mescidi'l haram"ın yaşam tarzını yerinde gözlemlemek için ziyareti.

İşte bu müşrik toplum için hacc iki safhalıdır. çünkü üçüncü safha zaten kendilerinin yaşam tarzlarıdır.
Sizin safha dediginiz bu etkinliklerin
her birinin dayandigi
Kur'ân ayetlerini açiklar misiniz.

Benim gördügüm,
dinî haccin etkinlikleri
Hac 27-29 ve Bakara 198'de
belirtiliyor.

Onlari ben
sizin bu açiklamanizdan sonra
ele alayim,
Allah isterse.
Alt 13. November 2013, 04:33 PM   #85
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Hasan Bey.
Sağ gözümden "glokom" ameliyatı oldum, yazamıyorum. Bu yazıyı da bir misafire yazdırdım. Açıklamam olmadan ,hatta "-kafadan atıyorsun!" diyerek onları siz ele alin. Daha sonra cevaplarım.
Saygılarımla.
Galip Yetkin.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. November 2013, 05:07 AM   #86
Hasan Akçay
Uzman Üye

Geçmis olsun kardesim. Önemli olan sagliginiz. Sonra yazarsiniz.
Alt 14. November 2013, 08:35 AM   #87
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hac etkinlikleri

1.Kisinin öz elestiri yaparak kendini tanimasi ve düzeltmesi. (Günümüzde buna Arafât "vakfe"si deniyor.)
2.Allah’a sükretmesi. Çünkü tanima ve bilinçlenmenin geregi deger bilmektir. (Müzdelife vakfesi.)
3.Yoksullar için hayvan bagislamasi (Kurban)
4.ALLAH BIR ilkesini vurgulayan Ibrahim nebinin, Allah için* olan ve Allah'in evim dedigi, mescidini ziyaret etmesi. Çünkü ALLAH BIR ilkesi o mescid görülüp anilarak yasatilir, yok sayilarak degil. (Tavaf)

Ayetler

HAC, bilinen aylardir (2:197)… Taniyistan** akin edin (2:198).
Saygin bilinç alaninda*** Allah’i anin. Dogrusu siz ondan önce sapmis durumdaydiniz. (2:198)

Hani, Ibrahim’e o evin yerini vermistik. "Bana hiçbir seyi ortak kosma! Evimi, dolasanlar için ve dikelenler için ve egilenler için ve yere kapananlar için temiz tut!" (22:26)

Insanlara HACCI duyur. Yürüyerek ve uzak yollardan geçen yorgun develer üzerinde sana gelsinler. (22:27)

Ki kendi yararlarini görsünler ve Allah’in onlara rizki olan HAYVANLARI, Allah’i anarak, bilinen günlerde kessinler. Yiyin onlardan ve muhtaç yoksullara yedirin. (22:28)

Sonra kirlerini gidersinler; adaklarini yerine getirsinler ve o kadîm evi dolassinlar (22:29).

*Mescidler
Allah içindir... (72:18)

**ARAFÂT: itiraf, irfan, taniyis

Yûsuf, yanina giren kardeslerini tanidi –arefe... (12:58)
Ve cehennemlikler günahlarini itiraf ederler –fa’terefû bizenbihim… (67:11)

***Mes’ar: suur alani, gerçegin ayirdinda olunan yer

Allah yolunda ölenlere ölü demeyin; yasiyor onlar
ama siz ayirdinda degilsiniz –lâ tes’urûn… (26:113)

Konu Hasan Akçay tarafından (14. November 2013 Saat 02:06 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. November 2013, 11:20 AM   #88
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hasan Bey.
Sağ gözümden "glokom" ameliyatı oldum, yazamıyorum. Bu yazıyı da bir misafire yazdırdım. Açıklamam olmadan ,hatta "-kafadan atıyorsun!" diyerek onları siz ele alin. Daha sonra cevaplarım.
Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Galip Ağabey büyük geçmiş olsun. sağlığınıza en kısa zamanda kavuşmanız dileği ile...
Alt 16. November 2013, 11:33 AM   #89
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleyküm! Değerli GalipYetkin Kardeşim.

Göz sağlığınıza tez zamanda kavuşmanız dileğiyle sağlık ve esenlik diliyorum.
Alt 17. November 2013, 06:23 PM   #90
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Şifa, esenlik dileyen dilemeyen bütün site arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum,

Sayın Hasan Bey.
Ben, sizin görüşlerinizi çekiştirmiyorum. Görüşlerinize saygı da duyuyorum. Fakat ben o ayetleri sizin gördüğünüz gibi görmüyorum; sizin bakış açınızdan değişik bir bakış açısıyla bakıyorum. Benim görüşlerim doğru, sizinkiler yanlış diye de bir iddiada da değilim. Ama yaptığım ve hâlâ da devam eden araştırmalarımla meallerin yanlışlıklar içerdiğini tespit ediyorum. Arapça bilmediğimden de (sizin gibi belirli bir yaştan sonra da öğrenmeye pek heves etmediğimden) bayağı zorlanıp çok zaman harcıyor ve çok okumaya çalışıyorum. Beynimizin alma kapasitesi de herhalde dolduğundan bazan da bir konuyu bir kaç kere tekrarlamam zaman zaman tekrar okumam gerekiyor; bunuyor muyuz ne?
Şimdi bana göre:
Hacc. 6/80-83. ayetlere göre "hüccetleşmek", deliller ve kanıtlara dayanarak "ikna"ya ve "güven verme"ye dayalı bir münazaradır, karşılıklı konuşmadır. 6/81. ayete göre kanıtlar, deliller "inzal edilmiş" yani Kur'an'dan olmalı.
Çağrı üzerine hacc için gelenlerle bu söyleşi devam ederken, ikna edecek kişi, eğer muhatabı/ikna edilecek kişi kıvama gelmişse, son ve vurucu/işi bitirici sözü söylemeli/münazara bitirilmeli yani "saç tıraş edilmeli" veya aynı anlama gelen "zırh çıkarılmalı"(Türkçe karşılığı olarak: görev tamamlandığından bir "Oh" çekip, rahatlamalı), yani müşrik Müslüman olmaya meylettiği zaman pekiştirici konuşma-delil-ayet ile konuşma sona erdirilmeli. Aksi takdirde delile dayalı ikna etme çabaları devam etmeli, yani saç tıraş edilmemeli/zırh çıkarılmamalıdır. Bu faaliyet Kur'an'dan delillerle müşriği ikna ile islâmlaştırma mühendisliğidir. Teferruatına girmeden bizim hacc'dan anlayışımız budur. Şu halde Hacc için Müslümanlara düşen iş, öğrenmek isteyen müşrikleri Müslümanlığa ikna etmek olup, Mekke'ye gidip de oradaki yapıyı turlamak değildir.
"Sana gelsinler" ifadesi de, yine bana göre müşrikleri savaşın galibi olarak "sana gelmelerini sağla/mecbur kıl ki İslam'ı senden, senden sonra da İsmin olan Muhammed'in ifade ettiği anlamdan Kur'an'dan öğrensinler" anlamınadır. Çünkü Kur'an usulüne göre Muhammed ifadesi insanın içsel duygularını, merhameti, fedakarlığı anlatır.

Geldiler.
O zaman Nisa-102 deki gibi sahabelerin koruma tedbirleri altında Peygamber müşriklere salat edecektir.
O halde:
1) İlk önce Peygamberin salatı
2) Sonra hüccetleşme (veya önce hüccetleşme, sonra peygamberin salatı)
3) Geceli gündüzlü, kaç-göç olmadan, "ihram denilen kıyafete bürünerek" Safa Tepesinde İslam'ın getirdiği "kollektif ekonomik ve sosyal yaşamın" tatbikatını yapmak,
4) Ve nihayet mascidi'l haram istikametinde -ekonomik ve sosyal kollektivizmi- yaşayanların yaşantısını tetkik için Beyt Ehli'ni/mescidi'l haram ve harim yaşam sürenlerin yaşamlarını tetkik ziyareti, veya pratiği(umre).
Bunlar da öğretimin safhalarıdır.

Bu gün maalesef Hacc islamlaştırma faaliyetini kaybetmiş, hatta müslüman olmayanlar Mekke'nin civarına bile yaklaştırılmaz olmuş, kendilerine müslüman değil de "inançlı" diyenlerin "hacca gitmiş-Umre yapmış" havasını atmaya yarayan "zenginlere" has, ayrımcı bir faaliyet olmuştur.(İslâm'da zengin-fakir ayrımı var mı?)

Yarın da Ramazan-Oruç hakkında yazmaya çalışacağım
Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (8. June 2021 Saat 08:50 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
beyazasi (17. November 2013)

Bookmarks

Etiketler
ortasında, oruç, yazın