hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > YARATILIŞ > Hayat ve Canlı > Şeytan

Seçenekler Stil
Alt 30. October 2012, 09:53 PM   #41
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mesele rabbi belli bir konuma düşer göstermek değil...
görünmeyen, karar verme yeteneğine hükmedebilen ve sağdan soldan gizlice yaklaşabilen/sinsi bir varlık insanoğlu için başedilmesi zor hatta imkansız bir güçtür, dolayısıyla böyle bir varlıkla mücadeleye zorlanmak orantısız güç kullanmaktır, adil görünmüyor...böyle bir gücün varlığı özgür iradeyi ortadan kaldırır çünkü kontrol senden çıkmış...
Sevgili kardeşim,

1- Önden, arkadan, sağdan, soldan yaklaşan İblis'ten korunmak aslında çok basittir ve kuranda İblisle ilgili anlatımlar bunun için vardır.

a_ Öncelikle Rabbimiz İblis'ten korunmak için; "kovulmuş şeytandan bana sığının" demektedir. Bu durumda İblis'i etkisiz hale getirmek için rabbimizi devreye sokan ve onu etkisiz hale getirmesini isteyen sığınma duamızı yapabiliriz.

b_ İblis'in kuranda anlatılan itiraflarını iyi anlayarak, ona göre kişisel tedbirler alabiliriz.

2- Rabbimiz, İblis'ten yukarıdaki gibi kolaylıkla kurtulacağımızı bize hatırlattıktan sonra, aslında İblis'ten daha çok İblis'in dostları olanlarla mücadele etmemiz gerektiğini öğütler.

Bunlar zaten bildiğin konular, şu anda sadece hatırlatma bakımından yazdığım düşünülmelidir.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. October 2012, 11:04 PM   #42
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:

bu ifade "set çekilmişse çeken bahçenin sahibidir, bahçenin sahibi değil ise ademdir öyle ise kendisine set çekebilen varlık iblisinide kendi türetmiş olur..." varsayımını doğurur anlamında...
ademin yaratma gücü mü var ki iblisini yaratsın, olsa bile ne diye iblisi türetsin kendisiyle derdi mi var...

Bu söylediklerinize aynı şekilde katılıyorum.

selamlar,
aorskaya
Alt 30. October 2012, 11:16 PM   #43
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
3- İblis, adem yada tüm insanlara ait bir özellik, bir unsurmudur? Örneğin İblis insana özel bir nefs denen ve çoğu zaman güç yetiremediği benliğimidir?
1- bir bilsem şu iblis nedir, sorardım kendisine benimle derdi nedir...

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı
4- İblis kişiye özel eleman ise, kişiler vefat ettirildiğinde iblisde vefatmı ediyordur?
2- araf/14
kaale enzırnii ilaa yevmi yub asuune.../ iblis dirildikleri güne kadar izin istiyor...

3- araf/15
kaale inneke minel munzariine.../ ama kendisine verilmiş belli bir zaman yok...

4- yani ait olduğu kişiyle beraber süresinin dolma ihtimali var...
1- bir bilsem şu iblis nedir, sorardım kendisine benimle derdi nedir...

İblis'in kendisine sormaya gerek bırakmadan rabbimiz zaten kuranda, İblis'e izin verdiğini ve İblis'inde derdinin, (yaratılış bakımından bizden üstün olduğunu, bu nedenle bizim takva bakımından ondan üste çıkmamızı kabul edemeyerek) bizleri dosdoğru yoldan çıkarmak olduğunu anlatıyor.

2- kaale enzırnii ilaa yevmi yub asuune.../ iblis dirildikleri güne kadar izin istiyor...

İşte İblis'in insanların kendilerine ait bir özelliği, elemanı olmadığı tamda buradan anlaşılabilmektedir.

İnsanlar vefat etmelerine rağmen, İblis ayrı bir yaratık olarak, kıyamete kadar görevini yapmak üzere kalmaktadır.

3-
kaale inneke minel munzariine.../ ama kendisine verilmiş belli bir zaman yok...(araf/15)

Hayır sevgili kardeşim, Kendisine verilmiş bir zaman var. İblis'e kıyamete kadar süre verilmiştir, İblis'te her mümini o ölene kadar dosdoğru yoldan çevirmeye çalışmaktadır. İnsanlar vefat etse dahi, bütün insanların diriltileceği güne kadar İblis yaşayacaktır ve görevini yapmaya çalışacaktır.

"Ve şüphesiz, din (kıyametteki hesap) gününe kadar benim lanetim senin üzerinedir."
Dedi ki: "Rabbim, öyleyse onların dirilecekleri güne kadar bana süre tanı." Dedi ki: "O halde, süre tanınanlardansın. Bilinen vaktin gününe kadar."
(Sad Suresi, 78-81)

4- yani ait olduğu kişiyle beraber süresinin dolma ihtimali var...

Bu ihtimal yok sevgili kardeşim. İblis kişiye ait bir özellik değil çünkü... İnsanlardan şeytanlaşanlar vardır, olacaktırda ama bunlar İblis değillerdir, İblis insanlar vefat etselerde kıyamete kadar yaşamasına izin verilen ayrı bir yaratıktır.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (30. October 2012 Saat 11:26 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 30. October 2012, 11:27 PM   #44
ates demir
Guest

Allah (teşbihte hata olmaz) mürekkebtir.
Rahman denilen kalem ve rahim dennilen hokkadan çıkmadır kelimeler.
Adem de İsa da birer kelimedir.
İyi kelime bir ağaçtır kökü sabit dalları semada ve verir Rabbinin dileği ile güzel meyvelerden (İbrahim 24-25)
Kötü kelime ise kökü arzdan koparılmış ve yerleşme yeri olmayan kötü bir ağaçtır.(İbrahim 26)
Kelime öğrenen Yunus affedilmiştir.
Kelime öğreniyoruz. Murabbiye/öğreten Rab, muallim/öğrenen ben.
Öğrenme ancak zıtlıkla mümkündür. Herşeyin inşaasında/yapısında zıtlık ilkesi geçerlidir. Bknz: alien hand syndrome(yabancı el sendromu) bizim inşaamızda bile bu ilke geçerlidir ve bu fıtrattır.
İki temel zıtlık iki denizdir. İki deniz ikisinin de kaynağı Allahtır. Obrahim nebi yıllarca Allah ını/Rabbini aramıştır. Kimi zaman güneşe kimi zaman aya bakmıştır Rab diye. Ancak sonunda Rabbini bulmuştur.
İbliste isteristemez Allaha secdededir. İblis iblisliğini yapmaktadır. Onun secdesi bu zaten.
Bunlar benim dusuncelerim.
En dogrusunu Allah bilir.
Alt 30. October 2012, 11:39 PM   #45
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

İblis'e kıyamete kadar süre verilmiştir,

hangi ayet, (Sad Suresi, 78-81) mi...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. October 2012, 11:42 PM   #46
Fers
Uzman Üye

Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

Bu ihtimal yok sevgili kardeşim. İblis kişiye ait bir özellik değil çünkü...

"ihtimali var" ifadesini kullandım çünkü bu bir yorumdur, oysa sen her yorumunda/ifadende kesin hükm koyuyorsun, nedir seni bu kadar emin kılan...
Alt 30. October 2012, 11:50 PM   #47
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Bu ihtimal yok sevgili kardeşim. İblis kişiye ait bir özellik değil çünkü...

"ihtimali var" ifadesini kullandım çünkü bu bir yorumdur, oysa sen her yorumunda/ifadende kesin hükm koyuyorsun, nedir seni bu kadar emin kılan...
Ben insanım, yanılabilirim, ama bütün dayanağım, tek kaynak olan kurandır. Kurandan, anladıklarımı yazıyorum, ona, onun dostluğuna güveniyorum.

Bu nedenle, yanlış bana, doğrular rabbime aittir.

selamlar,
aorskaya
Alt 30. October 2012, 11:54 PM   #48
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
İblis'e kıyamete kadar süre verilmiştir,

hangi ayet, (Sad Suresi, 78-81) mi...
evet sevgili kardeşim, Sad 78 de lanetleniyor, devam eden ayetlerle de İblis süre istiyor ve 80-81 de istenen süre verildiği anlatılıyor.

selamlar,
aorskaya
Alt 30. October 2012, 11:57 PM   #49
Fers
Uzman Üye

"Ve şüphesiz, din (kıyametteki hesap) gününe kadar benim lanetim senin üzerinedir."
Dedi ki: "Rabbim, öyleyse onların dirilecekleri güne kadar bana süre tanı." Dedi ki: "O halde, süre tanınanlardansın. Bilinen vaktin gününe kadar." (Sad Suresi, 78-81)

kıyametteki hesap neden parantez içi, "ilaa yevmid diini" ifadesi o ana kadar yaşayan iblis/iblisler olduğuna dair delil midir...belirtilen hükm anına kadar üzerine lanet bırakılan iblis herbir bireyin iblisi olamaz mı, üstelik ademde aynı konumda canlandırılan, ademde kıyamete kadar yaşayacak olan/olanlar mıdır...

kaale fe inneke minel munzariine.../ geciktirilen/sonraya bırakılanlardansın...
Alt 31. October 2012, 12:01 AM   #50
Fers
Uzman Üye

Alıntı:
Ben insanım, yanılabilirim, ama bütün dayanağım, tek kaynak olan kurandır. Kurandan, anladıklarımı yazıyorum, ona, onun dostluğuna güveniyorum.
senin kaynak kur an benim kaynak kur an ama buluşamadık...

Alıntı:
devam eden ayetlerle de İblis süre istiyor ve 80-81 de istenen süre verildiği anlatılıyor.
iblis kıyamete kadar süre verilen sabit varlık değil, o da adem gibi hükm zamanına kadar sonraya bırakılan/geciktirilenlerden...

Bookmarks

Etiketler
basittir, ipuçları, kuranda, vardır, yenmek, şeytanı