hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Allah'a İman > Allah’a iman nedir?

Seçenekler Stil
Alt 6. June 2014, 01:23 PM   #1
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of
Standart Tevhid inancı

Bir çok yerde gözlemlediğim bazı meselelerden dolayı bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum.
Tevhid inancı sadece İbrahim a.s efendimize yada Rasulullah s.a efendimizin
inancı değildir.
Tüm peygamberlerin inancıdır.
Hanif, müslüman, isevi, musevi aslında aynı tevhid inancına sahibdir.
Sorun şudur ki daha sonra gelen yahudilerin bir kısmı bu inançdan uzaklaşmış uzaklaşıncada Rabbim c.c yeni peygamberler göndermiş, böyle devam etmiş ve islamiyet gelmiştir.
Buna işarette şudurki.,
Al-i İmran
(67) İbrahim ne Yahudi idi ne de Hıristiyan. Fakat o, hanif (Allah'ı bir tanıyan, hakka yönelen) bir müslümandı. Allah'a ortak koşanlardan da değildi.

Peki tevhid nedir.
ALLAH ın c.c varlığına ve tek olduğuna inanmaktır.
ALLAH c.c ın tek olduğuna inanmak ise şu değildir.
Ondan başkası hükmedemez. Gaybı bilemez v.s v.s.
ALLAH c.c Bütün Sıfatların kusursuz olarak birleşmesidir yani ismi celal dir.
Yani Fatiha süresindeki sadece senden yardım dileriz ifadesi şudur ki.
Senden başkasından yardım dilemeyiz demek değil.
Sen müsaade etmeden hiç kimse yardım edemez. Tek bunların sahibi sen sin manasındadır.
Aksi halde Bakkal Mehmet abiden bir şey istemek, oğlumuzdan bir bardak su istemek yada hanımımızdan yardım istemek onları ilah yerine koymak değildir.
Bu diğerleri içinde geçerlidir, Gaybı ALLAH dan başkasının bilmesi,
Hükmü ALLAH dan başkasınında vermesi bunun gibidir.
Yani Mahkemede hakim hüküm verir halbuki hüküm ALLAh c.c ındır.
Kelimeler noktasında sıkıntılar olduğunu zan ediyorum.
Enam
(62) Sonra hepsi, gerçek sahipleri Allah'a döndürülürler. İyi bilin ki hüküm yalnız O'nundur. O, hesap görenlerin en çabuğudur.
Enam
(57) De ki: "Şüphesiz ben, Rabbimden (gelen) kesin bir belge üzereyim. Siz ise onu yalanladınız. Sizin acele istediğiniz azap benim elimde değil. hüküm yalnızca Allah'a aittir. O, hakkı anlatır. O, hakkı batıldan ayırt edenlerin en hayırlısıdır."
gibi ayetler hükmün yalnız ALLAH a c.c ait olduğu yönünde olduğu halde
Maide
(42) Onlar, yalanı çok dinleyen, haramı çok yiyenlerdir. Eğer sana gelirlerse ister aralarında hüküm ver, ister onlardan yüz çevir. Onlardan yüz çevirecek olursan sana asla hiçbir zarar veremezler. Eğer hükmedecek olursan aralarında adaletle hükmet. Çünkü Allah, âdil davrananları sever.
gibi başka ayetlerse ALLAH c.c dan başkasınında hüküm verebileceğinden bahseder.
Yani bu şu manadadır.
ALLAH c.c Hükmün tek sahibidir. Hiç bir ilaha veya ortağa sahip olmaksızın.
Yani hiç bir şeyden izine ihtiyacı yoktur. Kendisinin malıdır. Kendi mülkiyetindedir.
Halbuki ALLAH rasulu a.s a hüküm ver izni ALLAH dan c.c verilmiştir.
ALLAH rasulu s.a efendimiz ALLAH c.c dan izinsiz hüküm veremez yani kendi malı değildir yani bağımlıdır.
İşte her mesele böyle düşünülür.
Gayb ALLAH c.c ındır. Dilediğine verir. Gaybden bilgi verdiği ilah olmaz.
Hüküm ALLAH c.c ındır. Hüküm için birine izin vermesi onu ilah yapmaz.
ALİM olan ALLAH c.c dır. İlminden dilediğine verir verdiği ilah olmaz.
ALLAH a c.c tabu konulamaz. ALLAH dan başka ilah yoksa ki yok. O halde hiç kimse yada şey ona tabu koyamaz.
Yani ALLAH c.c insanların anlamayacağı kitap indirmez, ALLAh kimseye gaybı bildirmez, ALLAH hiç kimseye hüküm izni vermez v.s ifadeler ALLAH a c.c Tabu koymaktır.
Halbuki O c.c herşeye Kadirdir. Biz O c.c hüküm izni vermişse. Hüküm vereni
ALLAH c.c ın hükümleriyle hükmetmek noktasında uyarıda bulunuruz.
ALLAH c.c sıfatları yaratılmışın sıfatlarına benzemez.
Yani Hüküm sahibi ALLAH her şeyde istediği gibi hiç bir şeye hesap vermeden hükmeder.
Hakime ise hüküm izni adalet şartıyla verilmişdir. şarta bağlıdır. Sonucunda hesap verir.
ALLAH dan başka yardımcılarda böyledir.
ALLAH ın yardımı hiç bir şeye bağlı değildir. İster yardım eder ister yardım etmez. kimseyede hesap vermez.
Fakat insanlar yaptığı yada yapmadığı yardımlardan dolayı hesap verirler.
İşte Tevhid inancı şudur ki
ALLAH dan başka ilah yoktur.
Yani her meselede hiç bir zorlama, dayatma yada güce bağımlı olmadan istediği gibi tasarruf sahibi mülk sahibidir.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
inancı, tevhid