hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Güzel Sanatlar > Resim-Fotoğraf

Seçenekler Stil
Alt 3. December 2010, 12:22 PM   #11
snobyx
Katılımcı Üye

Tesekkür: 201
49 Mesajina 158 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
snobyx is on a distinguished road

Selamlar,
Önceki iletimde Cari Açığa değinmiştim ve nasıl finans edildiği noktasında kalmıştım.Bunu anlamadan evvel Dünyanın genelinde ne olduğuna bakmak lazım.Çünkü Türk ekonomisi büyük oranda dünyadaki finansal hareketlere duyarlı hale gelmiş,tabiri caizse göbekten bağlı bir haldedir.

Şu anda dünyada en büyük ekonomik güç(Dünya bankası ekonomik verilerine göre) yaklaşık 14,5 trilyon $ GSMH ile Birleşik Devletlerdir.Bunu Euro bölgesini saymaz isek 5'er trilyon $ ile Çin ve Japonya takip etmektedir.Türkiye ise 650-700 milyar $'lık GSMH'sı ile 17.sıradadır.

Dünyanın toplam GSMH'nın %24'ünü oluşturan,ekonomik büyüklük olarak çin ve japonyanın 3 katı olan Amerika ise bu günlerde çok büyük ekonomik sorunlarla boğuşmaktadır.Sorununun adı ise Cari Açığa dayalı tüketim çılgınlığıdır.Birleşik devletler 2000'li yılların başından beri gitgide artan Cari Açığı ile iç tüketimi kamçılamış,buna paralel olarak gitgide büyüyen istihdam ve üretim sorununu hasır altı etmiş ve bugüne gelmiştir.Uykudan uyanan Amerikan yönetimi Dış ticaretini dengelemek için dolaylı yoldan para basmak suretiyle halkının alım gücünü düşürerek ithalatını yavaşlatmakta,kamu maliyesinin borç yükünü reelde hafifletmekte,ihracatçısının rekabet gücünü artırmakta ve dünyaya ''Ben artık daha fazla tüketmiyeceğim''mesajı vermektedir.Tabi bu işe en fazla Çin bozulmaktadır ve o da kendine özgü önlemler almaktadır.Peki bu durumun Türkiye'ye yansıması nedir?Şu bir gerçekki dünyada çok büyük bir sermaye birikimi oluşmuş olup bu para yüksek kazanç getiren ülkelere hızla akmanın yolunu aramaktadır.

İşte bu noktada bizim hükümetimiz dünyada ki yabancı yatırımcıya şunu söylemektedir.
1-Arkamdaki yüksek halk desteği ile siyasal istikrarı sağlıyacağım.Eskiden olduğu gibi iç nedenlerden dolayı ülkemde siyasal kriz çıkarmıyacağım.Hatta olası pürüzleri ve muhalefeti sizin finansal ve medyanın manipülasyon desteği ile bertaraf edeceğim.
2-Döviz kurunu düşük tutacağım(TL değerli kalacak),TL bazında borsada,faizde ve diğer finansal araçlarda değerlendirmekte olduğunuz paranızın elde ettiği kârı develüasyonla sıfırlamıyacağım.Hatta TL'nin değerini mümkünse sizin ülkemden çıkış tarihinizden evvel dahada yükseltip kârınızı katmerlendirmenize yardım edeceğim.Bu sebeple elimde ne var ne yoksa özelleştirip Türkiye'ye daha fazla döviz sokacağım.Malum siz bizi yaktığınız yangın ile baş başa bırakıp kaçıp giderken piyasadan ucuz döviz bulup paranızı kurtarmalısınız.
3-Getirilerinizin daha yüksek olması için bütün yasal düzenlemeleri halledeceğim.Örneğin yılbaşından bu yana %30 getiri getiren İMKB'de ki elde ettiğiniz kârdan 2007 yılında geçirdiğim düzenleme ile %0 stopaj alacağım.Yani siz benim ülkemi sonuna kadar sömürün ben genede sizden vergi falan almıyacağım.Aman merak etmeyin,Türk vatandaşlarından alcağım elbette,nasılsa onlar kümeste kaçacakları yer yok.
4-Kamu maliyesini dengede tutmak için dünyanın en pahalı akaryakıtını halkıma kullandıracağım.ÖTV,KDV daha bilmem ne vergi varsa oranlarını artıracağım.Hatta yeni vergiler icad edeceğim.Onlardan alıp sizin kurduğunuz düzene aktaracağım.Merak etmeyin onlar hiçbirşeycikler anlamaz.Karınları doyuyor,azıcıkda ısınıyorlar ya onlara yeter.
5-İşçi haklarını ve ücretlerini olabildiğince azaltacağım.Sözleşmeli işçilik ile istediğim an kapı önüne onları koyacağım.Merak etmeyin sizin hakkınız olandan onlara gram koklatmıyacağım.Ama sağlıktan iyi oy topluyorum,ayrıca yandaşlarımda hep hastane açtı,SGK'nın içini boşaltmak lazım,orada biraz halka hizmet etmem lazım.Yoksa bu deveyi nasıl inciklerinden keseriz,pardon güderiz.

Evet,olay budur.Sıcak para denilen kısa zamanda yüksek gelir getiren bu sermaye akımı bizim gibi ülke halklarının kanıyla beslenir,semirir gelişir.Bu kurulu düzenin koruyucu ve kollayıcıları ise bu finansal çevrelerin desteklediği hükümetler ve medyadır.Firavun küresel sermayedir,Haman hükümet,Sihirbazlar ise Medya.

Sorusu olan varsa teknik detaylar ile daha fazla açıklayabilirim.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...y_GDP_(nominal)

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...ccount_balance

Konu snobyx tarafından (3. December 2010 Saat 12:32 PM ) değiştirilmiştir.
snobyx isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
snobyx Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (6. December 2010), Miralay (4. December 2010)

Bookmarks

Etiketler
çok, gidiyor, iyi, türkiye