hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 13. January 2011, 09:00 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Nasıl? Mürşidin gönlüne girerek mi hidayete ermemizi öğütlüyorsunuz?

Kasas
56. (Resulüm!) Sen sevdiğini hidayete erdiremezsin; bilakis, Allah dilediğine hidayet verir ve hidayete girecek olanları en iyi O bilir.

Demekki Allah ayetlerini göndermese bizi de derin bir sapıklığa sürükleyeceksiniz.

Bakara 257
Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların dostları da tağuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar.

Nisâ 45
Allah düşmanlarınızı sizden daha iyi bilir. Gerçek bir dost olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah kafidir.

Kehf 44
İşte burada yardım ve dostluk, Hak olan Allah'a mahsustur. Mükafatı en iyi olan O, en güzel akıbeti veren yine O'dur.

Bakara 107
(Yine) bilmez misin, göklerin ve yerin mülkiyet ve hükümranlığı yalnızca Allah'ındır? Sizin için Allah'tan başka ne bir dost ne de bir yardımcı vardır.

Şûrâ 9
Yoksa onlar Allah'tan başka dostlar mı edindiler? Halbuki dost yalnız Allah'tır. O ölüleri diriltir, her şeye kadirdir.

Şûrâ 6
Allah'tan başka dostlar edinenleri Allah daima gözetlemektedir. Sen onlara vekil değilsin.

Zuhruf 67
O gün, Allah'a karşı gelmekten sakınanlar dışında, dost olanlar (bile) birbirlerine düşman kesilirler.

Rabbim bizleri dostlarınla, sevdiklerinle ve iyilerle haşred. Dünya ve Ahiret yurdunun güzel sonuçlarını bizlere nasip et. Senden başka ne bir dost ne de bir yardımcımız var. Senin ise kimsenin yardımına ihtiyacın yok, bizleri kendi yararlarımıza ve senden gelecek bir mükafatı umut etme yolunda sana ve dinine yardımcılardan kıl.
Bu sapıkların yoluna değil
Amin.

Konu hiiic tarafından (13. January 2011 Saat 09:02 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (25. September 2011), Miralay (17. January 2011)
Alt 13. January 2011, 09:09 AM   #12
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
"Allah'tan bir şey istediğin zaman, O'ndan benim adımla iste."
Gavsı sakaleyn sapkul derya..
Bu ne ağır bir laf. Cehenneme odun mu lazım değil.

Ankebut
13. (Fakat gerçek şu ki) elbette kendi yüklerini (veballerini), kendi yükleriyle birlikte nice yükleri taşıyacaklar ve uydurup durdukları şeylerden kıyamet günü mutlaka sorguya çekileceklerdir.

41. Allah'tan başka dostlar edinenlerin durumu, örümceğin durumu gibidir. Örümcek bir yuva edinir; halbuki yuvaların en çürüğü şüphesiz örümcek yuvasıdır. Keşke bilselerdi!

42. Allah, onlar'ın kendisini bırakıp da hangi şeye yalvardıklarını şüphesiz bilir. O, mutlak güç ve hikmet sahibidir.

43. İşte biz, bu temsilleri insanlar için getiriyoruz; fakat onları ancak bilenler düşünüp anlayabilir.

46. İçlerinden zulmedenleri bir yana, ehl-i kitapla ancak en güzel yoldan mücadele edin ve deyin ki: Bize indirilene de, size indirilene de iman ettik. Bizim Tanrımız da sizin Tanrınız da birdir ve biz O'na teslim olmuşuzdur.

Konu hiiic tarafından (13. January 2011 Saat 09:14 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. January 2011, 12:37 PM   #13
hiiic
Uzman Üye

hadid
13. Münafık erkeklerle münafık kadınların, müminlere: Bizi bekleyin, nurunuzdan bir parça ışık alalım, diyeceği günde kendilerine: Arkanıza dönün de bir ışık arayın! denilir. Nihayet onların arasına, içinde rahmet, dışında azap bulunan kapılı bir sur çekilir.

bu ayet rabıtaya delilmiş arkadaşlar.
müminlerin yüzlerine bakarak alınan feyz insana nur katarmış, dünyada müminlere rabıta yapıp ayın 14 ü gibi parlayn yüzden gelen feyz ve nur ile ihata olmayanlr, bu ayetin muhatabı olabilirlermiş.

Alıntı:
Muhammed Raşid Hazretlerinin (k.s) sağlığında kardeşi ve halifesi Abdülbaki Hazretlerine soruluyor:

- Seyidim, kitaplarda rabıtanın çeşit çeşit tarifleri yapılmış,
siz nasıl yapıyorsunuz?

Abdülbaki Hz. şöyle buyuruyor:

- Rabıta akşam namazından sonra yapılır.

-15 dakikadan az olmaz, bir buçuk saate kadar uzayabilir.

-Rabıta yapacak olan yüzünü kıbleye döner ,

-Otururken sağ ayağını sol ayağının altından çıkarır,

-Gözlerini yumar, 25 Estağfirullah çeker.
Estağfirullahlar ile günün ağırlıkları ve dünya didişmelerinden kirlenen kalbi temizlemeye başlar.

-Daha sonra Sultanımızı azim, nurani ve latif makamda düşünür.
Mesela bir kürsüde durduğu yerin başından arş-ı ala’ya uzanan nurani bir sütun tasavvur eder.

Allah’ın rahmeti Sultanımızın başına nurani bir sütunla iner ve birleşir.

Mürid o nurani sütundan nurani bir ziyanın kılıç gibi kendi kalbine aktığını düşünür.

Kalpteki günahların mermere damlayan asit gibi kalpte yara açtığını düşünerek bu nurun o yaralara merhem olup kalbi cilaladığına inanır.

Cilalaya cilalaya bir hafta rabıtanın içinde kaybolursa, rabıtası yoğunluk kazanır ve o insan istikamet sahibi olur.

Tarikattan çıkmak istese de artık çıkamaz.

- Ya Seyidim, bir insanın rabıta zamanında bir işi olsa bu rabıtayı sonra kaza mı edecek?

Şöyle cevap verdiler:

- Bizi birisi çağırırsa 25 Estağfirullah çekip gözümüzü açarız.

Giderken gözler açık olduğu halde rabıta devam eder.

Mecbur olmadıkça konuşmayız.

Elimiz işte olsa bile, gönlümüz rabıtada olur.

Alıntı
Dünyadayken bu nurdan faydalanacakmışız, yoksa ahirette halimiz yaman imiş

ayrıca şu aytte rabıtaya delilmiş, mürşidi talkit etmeye

ahzap21. Andolsun ki, Resulullah, sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı umanlar ve Allah'ı çok zikredenler için güzel bir örnektir.

ayette peygamber diyor ama evliyalar peygamber vekiliymiş.

Konu hiiic tarafından (14. January 2011 Saat 01:01 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 14. January 2011, 12:56 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

Fetih
10. Muhakkak ki sana biat edenler ancak Allah'a biat etmektedirler. Allah'ın eli onların ellerinin üzerindedir. Kim ahdini bozarsa, ancak kendi aleyhine bozmuş olur. Kim de Allah ile olan ahdine vefa gösterirse Allah ona büyük bir mükafat verecektir.

bu ayet mürşide intisap ve biat ayetiymiş. el tutup ders almaya delilmiş

ek olarak mürşide tabiyete 2. delil.
yasin 21. "Sizden herhangi bir ücret istemeyen bu kimselere tabi olun, çünkü onlar hidayete ermiş kimselerdir."

*
(ebu maruf okusunda utansın biraz. boş konuşacağına bu ayetleri delil sunsaydı ya, ama hiç okumamış ki bilmiiyor)

Konu hiiic tarafından (14. January 2011 Saat 01:03 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 16. January 2011, 05:15 PM   #15
hiiic
Uzman Üye

Himmetin Delilleri

Tevbe
103. Onların mallarından sadaka al; bununla onları (günahlardan) temizlersin, onları arıtıp yüceltirsin. Ve onlar için dua et. Çünkü senin duan onlar için sükunettir (onları yatıştırır). Allah işitendir, bilendir.

134. Azap üzerlerine çökünce, "Ey Musa! sana verdiği söz hürmetine, bizim için Rabbine dua et; eğer bizden azabı kaldırırsan, mutlaka sana inanacağız ve muhakkak İsrailoğullarını seninle göndereceğiz" dediler.

Himmeti Reddiye

Alıntı:
Araf
188. De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."
Mâide 76
De ki: Allah'ı bırakıp da sizin için fayda ve zarara gücü yetmeyen şeylere mi tapıyorsunuz? Hakkıyla işiten ve bilen yalnız Allah'tır.

Alıntı:
Yunus 49. De ki: "Ben kendime bile Allah'ın dilediğinden başka ne bir zarar ne de bir menfaat verme gücüne sahibim." Her ümmetin bir eceli vardır. Ecelleri geldiği zaman artık ne bir saat geri kalırlar ne de ileri giderler.
Yûnus 18
Onlar Allah'ı bırakıp kendilerine ne zarar ne de fayda verebilecek şeylere tapıyorlar ve: Bunlar, Allah katında bizim şefaatçılarımızdır, diyorlar. De ki: "Siz Allah'a göklerde ve yerde bilemeyeceği bir şeyi mi haber veriyorsunuz? Haşa! O, onların ortak koştuklarından uzak ve yücedir."

Sonuç

Bakara 176
O azabın sebebi, Allah'ın, kitabı hak olarak indirmiş olmasıdır. (Buna rağmen farklı yorum yapıp) kitapta ayrılığa düşenler, elbette derin bir anlaşmazlığın içine düşmüşlerdir.
Alt 25. September 2011, 11:38 AM   #16
hiiic
Uzman Üye

İbni Arabi’nin sarihlerinden olan Abdulkerim El-Cili, el-lnsanu'l-Kamil fi Marifeti'l-Evahir ve'l-Evail isimli eserinin 1.cildinin 22.sayfasında şöyle söylüyor;

“Gördüğün ne kadar maden, bitki, hayvan ve seciyeleriyle insan, gördüğün ne kadar deniz, çöl, ağaç veya yüksek bina, gördüğün ne kadar manevi suret ve göze hoş gelen güzel manzara, gördüğün ne kadar melek şekli ve manası iblis olan görünüm, gördüğün ne kadar beşeri bir şehvet ve elde edilen birhak, gördüğün ne kadar arş, kuşatıcısı, kürsüsü, yüce refref, işte onlar hepsi benim, hepsi benim manzaram (görünüşüm)dür. O’nun hakikatinde teceli eden benim, O (yani Allah) değildir. Halkın rabbi ve efendisi benim. Bütün alem isim, zatım ise müsemmasıdır."
Alt 7. June 2014, 09:36 PM   #17
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

İblisin nasıl bir şirk kapısıdır ki.
Almanya da yaşadığım dönemde eroinman türk ve alman gençlerinin tevbe edip 2 gün sonra
namaza başlayıp Türklerin günahlardan, Almanlarında ateizmden islama girdiklerine kaç kere şahit oldum.
Ya bizim bildiğimiz iblis kafayı yedi yada bu başlıkla bu konuyu açan zihniyet kafayı yememiş şeytanın oyununa gelip. Ateist Alman polislerinin bile hayret ede ede kendi elleriyle kendi gençlerini getirdikleri kapılara içimizdeki insanların hale şirk hatta şirkü ekber olarak görmesini sağlıyor. İşin ilginç tarafıda iblisin bunu Kuran-ı Kerimi kullanıp yapması. İnsan oğlu ne kadar tuhafdır ki. Bilmedikleri yerler hakkında ne kadar cüretkar atıp tutuyorlar.
İsra
(53) . Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. June 2014, 10:32 AM   #18
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İblisin nasıl bir şirk kapısıdır ki.
Almanya da yaşadığım dönemde eroinman türk ve alman gençlerinin tevbe edip 2 gün sonra
namaza başlayıp Türklerin günahlardan, Almanlarında ateizmden islama girdiklerine kaç kere şahit oldum.
Ya bizim bildiğimiz iblis kafayı yedi yada bu başlıkla bu konuyu açan zihniyet kafayı yememiş şeytanın oyununa gelip. Ateist Alman polislerinin bile hayret ede ede kendi elleriyle kendi gençlerini getirdikleri kapılara içimizdeki insanların hale şirk hatta şirkü ekber olarak görmesini sağlıyor. İşin ilginç tarafıda iblisin bunu Kuran-ı Kerimi kullanıp yapması. İnsan oğlu ne kadar tuhafdır ki. Bilmedikleri yerler hakkında ne kadar cüretkar atıp tutuyorlar.
İsra
(53) . Kullarıma söyle: (İnsanlara karşı) en güzel sözü söylesinler. Çünkü şeytan aralarını bozar. Çünkü şeytan insanın apaçık bir düşmanıdır.
Türk ve alman gençlerin İslama yada dine dönmeleri güzel şeyler.Tamam Allahı zikrediyorlar ve yaptıklarından tevbe ediyorlar,iyi ve güzel şeyler üretmeye karar veriyorlar bunların hepsi güzel şeylerde.Tüm bu olanları tasavvufa bağlamana şaşırdım.Çünkü aynı örneği herhangibir batı toplumunda evangelistlere,protestanlara,katoliklere atıyorum hinduizm inancına bağlasanda aşağı yukarı aynı şey olur.Yani demek istediğim herhangibir batı toplumundaki eroin kullanan yada kriminal suç işleyen gençler herhangibir papaz yada rahip tarafından ikna edilip o dinlere dönseler?Yaptıkları iş ne kadar doğru olur yolları yanlış olduktan sonra.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
bartsimpson (8. June 2014)
Alt 8. June 2014, 02:08 PM   #19
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Türk ve alman gençlerin İslama yada dine dönmeleri güzel şeyler.Tamam Allahı zikrediyorlar ve yaptıklarından tevbe ediyorlar,iyi ve güzel şeyler üretmeye karar veriyorlar bunların hepsi güzel şeylerde.Tüm bu olanları tasavvufa bağlamana şaşırdım.Çünkü aynı örneği herhangibir batı toplumunda evangelistlere,protestanlara,katoliklere atıyorum hinduizm inancına bağlasanda aşağı yukarı aynı şey olur.Yani demek istediğim herhangibir batı toplumundaki eroin kullanan yada kriminal suç işleyen gençler herhangibir papaz yada rahip tarafından ikna edilip o dinlere dönseler?Yaptıkları iş ne kadar doğru olur yolları yanlış olduktan sonra.Umarım derdimi anlatabilmişimdir.
Söylediğin gibi örnek olacağını hiç zannetmiyorumda var sayalım oldu.
İblis insanın yaptığı o kadar günahları bıraktırıp ancak müslüman ise küfre katacak bir yola sokar. Aksini şeytan istemezki.
Bu durumda Hristiyan genci zaten şirkte farzedelim iddia edildiği gibi Tasavvufta şirk olsun. O halde iblis neden insanların o kadar günahlarını terk ettirtmek için tasavvuf kapısına getirsin ki? Adam zaten şirkteydi zaten. Kaldıkı Almanların çoğu ateisttir.
Ben orda şahit olduğum o kadar şeyde şunu gözlemledim. Bu menzil diye tabir edilen Şeyhin dergahında kaç defa gördüm. Alman gençlerini polisler terapi için getiriyorlar.
Onlar tevbe alıyorlar. Ertesi günden itibaren İslamı kabul edip namaz kılmaya başlıyorlar. Bu bahsettiğim cemaat benim şeyhimin cemaatide değildir.
Yani övmeye kalksam kendi cemaatimi överim.
Şimdi müşrik olan bir hristiyan Alman yada ateist Almanın İslam dinine girip
idia edildiği gibi eksik bir inançda olsa namaz kılıp oruç tutmasını o kadar zinalar alkol eroin ve o kadar sapıklık dururken iblis böyle bir şeyi sence istermi?
Ancak şu olması gerek bu tasavvuf yolunun ateizimden daha lanet bir şey olması lazımki. İblis karlı çıksın bu işten.
Konu başlığıda şirk diye ya. Müşrik Ateistten daha kötü değildir. Zira ateist ALLAH a inanmaz.
Ben kaldıki senin misal verdiğin olabilir dediğin gibi bir şey ne duydum ne gördüm. Sadece şöyle bir örnekle karşılaştım. Sanırım Nijeryalıydı bir müşterim ile sohbet ederken bana sen müslümansın değilmi dedi bende evet dedim.
Bana şunu anlattı bende Müslümandım ama şimdi hristiyan oldum. Ben nedenini sordum.
Şu nu anlattı. İsa da ALLAH ın peygamberidir. Hristiyanlıkta hak dindir. Hristiyanlıkta Alkol serbest zinada o halde nasıl olsa hristiyanlarda cennete gidecekse bende daha rahat diye hristiyan oldum dedi.
Bir insanın hak dinden batıla geçişi ancak böyle olur zannediyorum.
Dediğim gibi bu Alman çoçuklarından bir değil iki defa kaç tanesine şahit oldum.
Senin olabilir dediğin gibi bir şey olmuş olacağınıda zannetmiyorum. Bunun bir örneği olursa üzerine müzakere edilebilir sanırım.
İnşaALLAH izah edebilmişimdir.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. June 2014, 04:51 PM   #20
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Doğru söz
Doğru davranış
Doğru seçim
Cana kıymaktan sakınma
Verilmeyeni almaktan sakınma
Tüm gayri-meşru cinsel eylemlerden sakınma
Yalan söylemekten sakınma
Sarhoşluk verici maddelerden sakınma

Yukarıdakiler kimin ve hangi inancın emirleridir?

Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişi veya kişilerdir. Ateizm sanıldığı gibi bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

Garip bir ironidir ki aslında farkında olmadan "la ilahe" diyebilip tanrı ve tanrıları reddedebilen tek grup (gerçek) ateistlerdir. Bir de "İllallah" kavramını çözebilseler. işte onlarda gerçek iman edenlerden olacaklar.
(BKNZ: Gerçek anlamda düşünebilen ve IKRA diyebilen bilim adamları : "Evrenin oluşumu bilimin gerçekliğine dayanır. Ama bu hiçbir şekilde, Bilim Kuralları'nı koyan ve onları da yaratan bir Allah olmadığı anlamına gelmez..." Stephen Hawking )
Araştıran (9. June 2014)

Bookmarks

Etiketler
kapısı, tasavvuf, tuzağı, ıblisin, şirk