hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 25.Kadr Suresi

Seçenekler Stil
Alt 22. August 2012, 02:23 PM   #11
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Akıllı olmayanlar=akılsızlar=aptallar.

O cümlede ''akıllı olmayanlar'' kelimesini çıkartıp verdiğim eş anlamlıları koyup da oku. Ve ondan sonra kelâm et bre çocuk. Büyüklenmen, kibirlenmen, ego'n gözünü karartmış. Her şeyi ben bilirim safsatasını bırak da yazılanlardaki ana konuyu odaklan ve lafını bil.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. August 2012, 02:38 PM   #12
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Akıllı olmayanlar=akılsızlar=aptallar.

O cümlede ''akıllı olmayanlar'' kelimesini çıkartıp verdiğim eş anlamlıları koyup da oku. Ve ondan sonra kelâm et bre çocuk. Büyüklenmen, kibirlenmen, ego'n gözünü karartmış. Her şeyi ben bilirim safsatasını bırak da yazılanlardaki ana konuyu odaklan ve lafını bil.
Bakınız sayın g.yetkin.

Niçin sizin verdiğiniz yazıları yerine konsunki? O cümleye dikkatle bakın... sadece "akıllı olmayanlar" denmediğini, "sizin gibi akıllı olmayanlar" dendiğini yani sizin, (sizin gibi akıllı olmayanlardan) ayrı tutulduğunuzu görün ve farkı anlayın lütfen...

sadece "akıllı olmayanlar" deyimi sizin eşitliğinizi yaratır. Ama, "benim gibi akıllı olmayanlar" yada "sizin gibi akıllı olmayanlar" veya "onun gibi akıllı olmayanlar" deyimi akılsızlığı anlatmaz.

Hele hele, sizin gibi dediğim kimselerin akılsız olmasını hiç anlatmaz. Tam tersine, "sizin gibi..." deyimindeki siz, diğerlerinden akıllı kabul edilmektesiniz.

Gerçekte de cidden sizin akıllı olduğunuz kabulüm vardı ki, yazımda da bu nitelemeyle, samimi bir ifade vardı. Şimdi ise, akıllı olmanız yanında, aceleci davrandığınız fikri ve size karşı özel dikkat etmem gerektiği düşüncesi de oluştu.

Ama, siz nedenini bilemediğim bir tepki gösterdiniz. Şu yukarıdaki hitabınız bile, başlı başına sizin algılamada acele ettiğinizi gösteriyor.

1-Siz, bana "din nedir" diye sordunuz, küçümsediniz, ama sizi kategorize etmeden cevapladım,
2- Siz bana bir yazımda, tam tersi görüşe sahip olmama rağmen beni tanımadan "haremlik-selamlık" savunucusu nitelemesi yapıp kategorize ettiniz, alınganlık gösterip sizi kırmadım.
3- şimdi ise "bre çocuk" diye hitap ediyorsunuz. Benim çocuk yada yetişkin olup olmadığımı bilmeden hep niteleyen taraf sizsiniz...

Lütfen bunlara dikkat ediniz ve yazılarımı cımbızlayarak değil, cümle bütünlüğünde okuyup anlamaya çalışınız.

Aksi halde, gereksiz kaprislerle uğraşmak zorunda kalırızki, bu da beni üzer. Çünkü, haniflerin arasında ve bir hanifle muhatap olduğumu düşünüyorum.

Yine de hala gerek duyuyorsanız, yöneticiler lütfen alıntıladığım kısımdaki cümleme baksınlar ve size yöneltilen bir şeymi olduğunu, yoksa kuranın muhatap aldığı kesiminmi anlatıldığını rabbimin şahitliğinde onlar bari anlatsınlar.

Bana göre, sizin daha önceki nitelemelerinizde dikkate alırsak hakkımı yediğiniz çıkışlarınız vardır ve özür borcunuz doğmuştur.

Selamlar
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (22. August 2012 Saat 02:52 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 22. August 2012, 02:55 PM   #13
galipyetkin
Uzman Üye

galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Şimdi de beni yükseltip, diğerlerini mi küçümsüyorsun? Herkesin bir saygınlığı vardır, vardır da bakmayı görmeyi bilirsen, kibirden kurtulursan. Kur'an herkese hitap eder.

Konu galipyetkin tarafından (22. August 2012 Saat 02:58 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 22. August 2012, 03:00 PM   #14
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran her seviyeden insana hitap ettiğine göre, sizin kadar akıllı olmayanlarda, çok sayıda olacağından, onlartında anlayacağı kolaylıkta bir anlatım biçimini seçerek, gerçek bir geceyi ve o gecede inen hükümleri anlatmıştır. Basitçe anlaşılan bu iken, aksi zorlamak olur ve doğru değildir.
Mavi ile boyalı kısımlara iyice dikkat ederek, önyargısız anlamaya çalışın, aynı sonuca varabilecekmisiniz görün!

Kardeşim, bir kere daha yazıma baktım, gerçekten yazımda hata varmı diye! Ancak, kendim daha öncede dediğim gibi sizin aklınızı (yazdığınız yazılardan görüp kabul etmişken) takdir ederken, neden böyle bir tepkiyle karşılaştığımı kendimi sizin yerinize koyarak (empati) anlamaya çalışınca şu sonuca vardım.

"sizin kadar akıllı olmayanlar" deyimini, sizin GİBİ akıllı olmayanlar" şeklinde anlama hatasına düştüğünüze kanaat ettim. Bu durumda siz gerçekten hatalı tarafsınız ve özür dilemeniz gerekmektedir.

selamlar
aorskaya
Alt 22. August 2012, 03:09 PM   #15
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Şimdi de beni yükseltip, diğerlerini mi küçümsüyorsun? Herkesin bir saygınlığı vardır, vardır da bakmayı görmeyi bilirsen, kibirden kurtulursan. Kur'an herkese hitap eder.
Ben sizi şimdi değil, yazmaya başladığımdan beri yazılarınızı okuyarak farklı bir yere koymuştum. Ama, hatamı ediyorum diye düşündürmeye başlamayın lütfen.

Sizin kadar akıllı olmayanların olması, onların küçünsenmesinimi gerektirirde illede bu tarz sonuçlar buluyorsunuz. En azından ben küçümseyemem, ama siz kendiniz yada başka bir örnekleri düşünüyorsanız, beni bunların dışında tutun.

Ben, kimseyi olduğundan başka ne yüceltmeyi, ne de küçümsemeyi doğru bulmayan ve gerçekleri kabul edip dillendirebilen biriyim.

Sevgili g. yetkin, bir kere daha söylüyorum.

Samimi bir müslüman olan beni, öncekilerin yanında kibirle suçladınız ve hakkımı yemeye devam ediyorsunuz. Bunu artık görün ve özür dilemeyi becerebilin diye düşünüyorum.

Ayrıca, bundan böyle cümleleri acele etmeden okuyunuz ve tam olarak anlamaya çalışısınız lütfen. Çünkü, şu yaşadığımız şeyler çok gereksiz şeyler olup, sizin aceleniz yüzünden olmuştur.
Alt 22. August 2012, 03:30 PM   #16
galipyetkin
Uzman Üye

Yakında emeline erersin. Farkında olman lazım. Kimse sana yazmıyor artık. Her konuyu kendine göre şekillendirir, kendi kuranını yazarsın. Devam et. Sana başarılar.
Alt 23. August 2012, 07:03 AM   #17
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
1-Yakında emeline erersin.
2-Farkında olman lazım. Kimse sana yazmıyor artık.
3-Her konuyu kendine göre şekillendirir, kendi kuranını yazarsın.
4-Devam et. Sana başarılar.
Yaptığın haksızlıklar sana gösterildiği için özür dilemen gerekirken, karşı tarafı kibirle suçlayan birisi olarak "tam da kibirine yenik düşen örnek yazı!"

Çok talihsiz bir yazı olmuş. Neresinden tutsak elimizde kalıyor. "bre çocuk" diyen kocaman müslüman kişinin yazdığı bu yazının ne anlama geldiğini ve forumda yazma konusunda kısa bir bilgi verelim bakalım. Belki, bunun üzerine hatanın farkına varılır.

A- ÖNCE YAZINI CİDDİYE ALARAK MADDELER HALİNDE CEVAPLANDIRAYIM.
1-Yakında emeline erersin.
Benim emelimin ne olduğunu sanıyorsun bilmiyorum ama sana ve senin gibi emelimi anlayamayanlara açıklayayım.

Ben, hamd olsun müslüman biriyim. Kuran merkezli yaşantımı daha bilinçli sürdürebilmek için eksiklerimi tamamlamak, hatalarımı düzeltmek amacıyla bilgilenmek için ve bildiğimkadarını da müslüman kardeşlerime faydalı olabilir düşüncesiyle sunnmak için, kısasa dini görüşleri paylaşmak için burada da yer alıyorum.

Ama, bana yukarıdaki yöneltmeyi yapan sizin farklı emelleriniz olduğunu bu yazınızdan sonra tespit etmek zor olmuyor.

2-Farkında olman lazım. Kimse sana yazmıyor artık.

Şu sözün ne kadar aciz duruma düşülebileceğinin kanıtı olarak müslümanların ibret alması gereken bir durumua işaret ediyor.

Ben burada dini konularda çeşitli düşüncelerini müslümanların faydasına sunmak üzere yazı halinde paylaşan biriyim. Bu yazdıklarımı doğru bulan, faydalı bulan kardeşlerim alır, kullanırlar, faydalı bulmayanlar ise dikkate almazlar. Kimseye dayatılan bir şey yoktur.

Kimsenin yazılarıma bir şey yazmaması, eğer kendi iradeleri ile sözkonusu ise sükut kabulden gelir diyerek kabul ettiklerinin yada itiraz edecek verilere sahip olmadıklarının göstergesi olabilir.

Ben, birileri bana yazsınlar, pohpohlasınlar diye yazı yazmam. Kuran dışında kaynak kullanmam. Kurandan anladıklarım ne ise onu kimsenin durumuna bakmadan ortaya koymaya çalışırım. Bu yüzden kendime güvenirim, çünkü ben kuranı terk etmedikçe kuranın beni terk etmeyeceğini bilirim.

Siz, reyting kaygıları güdüsü ile yazanlardansanız beni kendinizle karıştırmayın. Yazılarıma herkes, olumlu olumsuz katkıda bulunabilir.

Bu kısımdaki düşüncenizin anlattığı, ikinci ve daha önemli husus ise, birilerinin yazılarıma cevap vermemek üzere örgütlendiği imanızdır.

Bu nasıl bir anlayıştır. Kendinize hanif müslüman diyecekseniz ve sonra müslüman birinin yazdıklarına karşı sessiz kalabileceksiniz, sonra çok matah bir şeymiş gibi adeta övünerek bunu dile getireceksiniz öylemi! Buna cevabımı "B" kısmında vereceğim.

3-Her konuyu kendine göre şekillendirir, kendi kuranını yazarsın.
a-Her konuyu sana, yada başka bilindik birine göremi şekillendirmeliydim?

Ben, akıl eden, düşünen biri olarak kurandaki konuları kafamda canlandırır, anlamaya çalışır, sonra anladıklarımı kalbende kabul ederek, her yerde dillendirir, savunurum.
Bu arada benim hatalı buluşlarım, düşüncelerim olduğunu görürsem de kendimi düzeltir, yeni görüşü alırım. Her müslümanın yapması gerekende budur.

b- Şu"kendi kuranını yazarsın" sözü bile Allah'a inanan birinin müslümana edeceği söz değildir. Buna cevap bile vermeye gerek yoktur. Şaşırmışlığınıza geldi herhalde. Çünkü, başka kuranların yazılabileceğini düşünmek bile samimi bir müslüman için yeterince akıl edememe göstergesidir. Rabbimizin, benzerinin yapılamayacağı iddialarını unutan birinin sözleri olarak kabul edeceğim.

4-Devam et. Sana başarılar.

Ben samimi ve aklını kullanabilen bir müslümanım. Tek kaynağım kuran olduğu içinde, kuranın dostluğuna güvenerek devam edeceğim. Yanlışım olursa o bana aittir ve görürsem düzeltir, gösterene teşekkür borçlanırım. Din ciddi iştir, şakası yoktur. Kişisel kaprisler, kişisel anlamazlıklar yaparak, doğruyu reddetmem. Çünkü kurtuluş için akıl, bunu gerekli kılar. İnşallah her zaman başarılı olurum.

B- ŞİMDİ DE YADIKLARINIZIN TOPLUCA YANSIMALARINI ANLATMAYA ÇALIŞAYIM:

Sevgili kardeşim,

senin bu yazın, burada din konusunda yeterince ehil bazı kimselerin yazılara cevap verip vermeme konusunda görüş birliğinde olmak üzere dayanışma sergilediğini anlatıyor.

Söylediklerin ne kadar bu dayanışmayı destekler bilmiyorum ama, eğer bu şekilde bir anlayışta olanlar varsa onlara düştükleri hataları görmeleri bakımından şu açıklamaları yapmayı zorunlu görüyorum.

1- Ben burada müslüman birisi olarak bulunuyor ve sadece kuran kaynaklı bildiklerimi paylaşıma sunuyorum.

2- benim bu yazdıklarım, doğruda olabilir, yanlışta olabilir.
Bu nedenle, bunları okuyan müslüman kardeşlerimizin doğrulara daha güvenle sarılabilmeleri için ne kadar çok doğruyu belirten olursa o kadar iyi olacağını bilmemiz gerekir.
Yanlışlardan ise yine diğer kardeşlerimizi koruyabilmek için mutlaka yanlış olduklarını ortaya alıntılarla koymamız lazımdır. Aksi halde, müslüman kardeşlerimizin yanlışa düşmesine göz yummuş oluruz.

3- Herkes yazdıklarımdan doğruları ve yanlışları ayırt edebilse bile, yazdıklarım içinde olan yanlışlara ses çıkarmamakla, benim yanlışta devam etmeme göz yummakla suçlu konuma düşüyorsunuz, bunu da göremiyorsunuz.

4- Yazılanlara, yanlışı bilip, yanlışı görüpte ikaz etmeden durabilenlerin, burada olma amaçlarının da samimi olarak din paylaşımı olmadığını, yazı yazıp, taraftar toplayarak egolarını tatmin etmeye çalıştıklarını ve dinen ne kadar hatalı konuma düştüklerini görebilmeleri gerekir diyorum.

Eğer, hala bu anlatılanlardan sonra, yine organize olarak yazılara cevap vermeme anlayışında olacaklar olursa, onları kendi anlayışlarının sonuçlarını görmelerine terk ederek, samimi müslümanlara açıklayıcı bilgilendirmeleri ve gördüğüm yanlışlara değinmelerimi sürdüreceğim.

C- SONUÇ:

Şimdi siz bu yazınızla, hep eleştirdiğim ehli sünnetçi forumdakiler gibi, sindirmöe, pusturma teknikleri ile yazmamı engellemeyemi çalışıyorsunuz, yada yazmadan ayrılmamı mı istiyorsunuz?

Özür dilerim ama, yanlış yerde olduğumu sanmıyorum. Burası haniflerin, hani aklını kullanabilen müslümanları yeridir. Ben de işte tamda bu nedenle buraya aitim. Yazılarımda görürseniz yanlışlarıma değinin aksi çok da önemli değildir.

Hak dinin tek kaynağı olarak kuranı kabul eden ben; ne kuranı terk ederek rivayetler/atalar dini yaşayanların görüşlerini, ne kurandaki kıssaları gerçekliğinden çıkarıp, onların senaryo olarak bazı şeyleri sembolize ettiği kabulüyle, kuranı semboller, bulmacalar, puzzle' lar kitabı haline getirenlerin görüşlerini, ne de kuranın toplum ve yönetimle ilgili hükümlerini göz ardı edenlerin görüşlerini görmezden gelmeyeceğim.

Yazılarıma yazılması çok önemli değildir. Benim için, yazılarımın okunması önemlidir. Benimde yazıları okuyup, dini konularda benimkinden daha iyi, daha doğru ve kurana uygun görüşleri almam önemlidir.

Bunları anlatmama sebep olduğun için teşekkür ederim.

selamlar
aorskaya

NOT: Bu yazıyı okuyan hanif kardeşlerimin, bu kardeşimizin iddialarına cevaplarını, böyle organizede yer alıp almadıklarını ve böyle bir yapılanmayı onaylayıp onaylamadıklarını belirtmelerini rica ediyorum.

Konu aorskaya tarafından (23. August 2012 Saat 08:18 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (7. September 2012)
Alt 23. August 2012, 08:58 AM   #18
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Fikirler, çekişme ortamına çekilirlerse ölürler.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
aorskaya (23. August 2012), dost1 (23. August 2012), Miralay (7. September 2012)
Alt 23. August 2012, 09:25 AM   #19
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Fikirler, çekişme ortamına çekilirlerse ölürler.
Sevgili pramid kardeşim,

Bazı kardeşlerimizin sergilediği manzaralar dolayısıyla, hayal kırıklığı yaşamaktayım.

Halbuki, haniflerden beklenen, hangi görüş olursa olsun, onu akıl ve kuran çerçevesinde ele alıp, doğruları ortaya koymaya çalışmak olmalıdır.

Kişisel kaprislere, kişileri kategorize etmeye, yazıları yerine kişileri tartışmaya hiç birimizin hakkı yoktur.

Herkes, bilgisini, görüşünü, iddiasını ortaya koyar, katılan ve katılmayan dilerse buna ilişkin yazılarını yazar.

Şu uğraştığımız, konu ettiğimiz şeylere bakıp gerekli dersi almamız ve artık bu tip şeylerle zaman kaybetmememiz gerekir.

İnsanlar, yazılanlara karşı düşüncelerini ortaya koyamıyorlarsa, başka şeyde yapmalarına gerek yoktur.

saygılarımla...
aorskaya
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (23. August 2012), Miralay (7. September 2012)
Alt 23. August 2012, 10:03 AM   #20
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Doğru sözler, yanlış üslup ile etkinsizliğe mahkum olur.

Galip beyfendiyi üzmen bizi de üzer. Senin üzülmen de bizi üzer.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (23. August 2012), Miralay (7. September 2012)

Bookmarks

Etiketler
gecesi, gerçeği, kadir