hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman

Seçenekler Stil
Alt 13. July 2013, 09:42 PM   #11
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
"Ve ben içlerinde olduğum müddetçe onlar üzerine tanıktım."

tanıklık nedir, kapsamı, Meryem Oğlu İsa tanık iken Rabbi değilmiydi/kendi tanıklığı yeterli miydi...
öyle ise "Ve şüphesiz Sen, her şeye en iyi tanık olansın." demenin gerekçesi nedir zaten her şeye en iyi tanık olan her daim devrede iken işi en iyi olmayana bırakmak olur mu...

"Ne zaman ki Sen beni vefat ettirdin, Sen onları gözetleyenin ta kendisi oldun."

vefat ettirilmenin kapsamı nedir, "gözetleyenin ta kendisi" olmak ne anlamdadır, Rabb öncesinde öyle değil miydi, vefattan sonrasında gözetleme işi Rabbe mi bırakıldı...

bu meallendirmeyi tam anlayamadım, alıntılayıp paylaşan sayın bayandan yardım ricamdır...
Beyfendi yukaridaki mealden memnun olmamis görünüyor, baska mealleri de sayin bayan ilave ederse belki anlamasinda kolaylik olur.

Ben onlara: Benim ve sizin Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, diye senin bana emretmiş olduğundan başka bir şey söylemedim. Ben onların içinde olduğum sürece onları kolladım, fakat sen beni vefat ettirince onları gözetleyen (yalnız) Sen oldun. Sen herşeyi görensin.(S.Ateş)- Ben onlara [söylememi] emrettiğin şeyden başkasını söylemedim: ‘Benim Rabbim ve sizin Rabbiniz [olan] Allah'a kulluk edin’ (dedim). Ve onların arasında yaşadığım sürece yaptıklarına şahitlik ettim: Ama Sen bana ölümü verdikten sonra onların koruyucusu yalnız Sen oldun: Zaten Sen her şeye şahitsin. (M.Esed)-Ben onlara, Senin bana emretmiş olduğun (benim ve sizin Rabbiniz olan Allaha kulluk edin) sözünden başka bir şey söylemedim. Ben onların aralarında olduğum sürece, onların ne yaptıklarına tanıktım. Beni vefat ettirince, onların gözetleyicisi Sen oldun. Sen her şeye tanıksın. (Ö.Dumlu-H.Elmalı) --

Peygamberler vefat ettikten sonra bizleri Gözetleyenin (esasinda her zaman Allah'tir ya bizleri gözeten) kim oldugunu unutanlara bir hatirlatma .
Parantez arasindakini herhalde okumamissiniz, kendi ifademdir.

Ah, özür dilerim, yine ahmaklik etmisim kopyala yapistirma ile. Affiniza siginirim.

Ama burada esas mevzu edilen nokta daha baska bir seydi, anlayan zaten anlamis gibime geliyor.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
iman, kelimei, peygamberlere, sehadet, tüm