hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TASAVVUF > Tasavvuf Araştırmaları

Seçenekler Stil
Alt 6. June 2014, 12:37 PM   #11
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Huzeyfe dostum
Vahdeti vucüd kastıyla söylendiğini zannetmiyorum. Velevki öyledir yada değildir.
Fakat Vahdeti vücud anlayışı azınlıkta da olsa bir kısım Tasavvuf şeyhleri tarafından
inannılıp dile getirilmiştir. Bunun sebebi ise şudur.
Bazı ayetlerin izahını anlamak yöndeki çalışmalar sonucu elde edilmiş eksik bilgilerdir.
Enfal
(17) (Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah onları öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı. Mü'minleri, tarafından güzel bir imtihanla denemek için Allah öyle yaptı. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
Nisa
(171) Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryemoğlu İsa Mesih, ancak Allah'ın peygamberi, Meryem'e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir Ruhtur. Öyleyse Allah'a ve peygamberlerine iman edin, "(Allah) üçtür" demeyin.Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah ancak bir tek ilahtır. O çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. Vekil olarak Allah yeter.
Hicr
(29) Hani Rabbin meleklere, "Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım Onu düzenleyip içine Ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin" demişti.
Enbiya
(91) Irzını korumuş olan kadını da (Meryem'i de) hatırla. Ona Ruhumuzdan üflemiştik. Kendisini de, oğlunu da âlemlere (kudretimizi gösteren) birer delil yapmıştık.
Secde
(9) Sonra onu şekillendirip ona Ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz!
Sad
(72) "Onu şekillendirip içine Ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin."
gibi bazı ayetler ve hadislere mana vermek adına düşünmüşler.
Her şeyi yoktan var eden Rabbim Hadis rivayetlerinde hiç bir şey yok iken kendinden bir cevherle her şeyi yarrattığı ve insana kendi ruhundan üflediği için.
Her şeyin aslında ALLAH c.c den bir parça olduğu bu sebeble tek bir vücud olduğu bu vücudada Vahdeti Vücüd ifadesi kullanılmıştır.
Lakin bu anlayış eksik bir anlayıştır.
Hani Cern de bir araştırma yapıyorlar ya Tanrı parçacığı diye.
http://www.hanifler.com/showthread.p...8451#post18451
Bu tür şeylerin izahatı için kullanılmıştır.
Bunun eksik bir anlayış olduğu Tasavvuf alimlerinin cumhuru tarafından kabul edilmiş olduğu halde bir çok taraftarı olduğu iddiası doğru değildir.
Muhiddin Arabi hz. lerinin tarikatı ekberiye tarikatıdır.
Şu an için ekberiye tarikatı yoktur.
Mevcut olan tarikatlar Nakşibendi ve Kadiriyedir. Belki mevlevi tarikatının devam ettiğini söyleyenler de varsada genel olarak Nakşibendi ve kadiriye tarikatıdır.
Bu tarikatlar kesinlikle bu anlayışı eksik olarak kabul eder.
Belki bazı şia mezheblerinde benzer bir durum gözlenebilir. ALi r.a efendimizin kılığında
ALLAH u Tealanın c.c yer yüzünde bulunduğu v.s bunlarda zaten red edilmiştir.
Tekrar tekrar belirteyim.
Vahdeti vücud inancı eksik bir inançdır.
Fakat küfür değildir.
Zira Küfür ALLAH ın c.c varlığına ve birliğine inanmamak yani inkardır.
burda vahdet derken tek bir Vücud olduğu inancından dolayı ALLAH ın tekliği kabul edilmiştir. Varlığı zaten malum ifadelerde bellidir.
Sadece ALLAH Rasulune s.a yada başka bir kişiye böyle bir şey isnad edilirse o zaman şirk olur
Halbuki Muhiddin Arabi her şeyin ALLAH tan geldiğine inandığı kitaplarından bellidir.
Yani burdaki kavram şu değildir.
ALLAH + Rasulullah
yada ALLAH + İsa
Burdaki izahat şudur.
Rabbim Rasulullah s.a a da İsa a.s efendimizede kendi nurundan kendi ruhıundan kendi ilminden vermiştir.
Yani atomlar+ protonlar+ hücreler+ insanlar+gezegenler+Müminler + Peygamberler = ALLAH gibi ifade edelim.
Bu şekilde ifade etmişlerdir.
Bu eksik kalmıştır.
fakat küfür de değildir şirk de değildir.
Mahlukatın yaratılışının keyfiyeti ile alakalı eksik bir görüştür.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. June 2014, 09:30 PM   #12
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

Alıntı:
ebumaruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Huzeyfe dostum
Vahdeti vucüd kastıyla söylendiğini zannetmiyorum. Velevki öyledir yada değildir.
Fakat Vahdeti vücud anlayışı azınlıkta da olsa bir kısım Tasavvuf şeyhleri tarafından
inannılıp dile getirilmiştir. Bunun sebebi ise şudur.
Bazı ayetlerin izahını anlamak yöndeki çalışmalar sonucu elde edilmiş eksik bilgilerdir.
Enfal
(17) (Savaşta) onları siz öldürmediniz, fakat Allah onları öldürdü. Attığın zaman da sen atmadın, fakat Allah attı. Mü'minleri, tarafından güzel bir imtihanla denemek için Allah öyle yaptı. Şüphesiz Allah hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.
Nisa
(171) Ey Kitab ehli! Dininizde sınırları aşmayın ve Allah hakkında ancak hakkı söyleyin. Meryemoğlu İsa Mesih, ancak Allah'ın peygamberi, Meryem'e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir Ruhtur. Öyleyse Allah'a ve peygamberlerine iman edin, "(Allah) üçtür" demeyin.Kendi iyiliğiniz için buna son verin. Allah ancak bir tek ilahtır. O çocuk sahibi olmaktan uzaktır. Göklerdeki her şey, yerdeki her şey onundur. Vekil olarak Allah yeter.
Hicr
(29) Hani Rabbin meleklere, "Ben kuru bir çamurdan, şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım Onu düzenleyip içine Ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin" demişti.
Enbiya
(91) Irzını korumuş olan kadını da (Meryem'i de) hatırla. Ona Ruhumuzdan üflemiştik. Kendisini de, oğlunu da âlemlere (kudretimizi gösteren) birer delil yapmıştık.
Secde
(9) Sonra onu şekillendirip ona Ruhundan üfledi. Sizin için işitme, görme ve idrak duygularını yarattı. Ne kadar az şükrediyorsunuz!
Sad
(72) "Onu şekillendirip içine Ruhumdan üflediğim zaman onun için saygı ile eğilin."
gibi bazı ayetler ve hadislere mana vermek adına düşünmüşler.
Her şeyi yoktan var eden Rabbim Hadis rivayetlerinde hiç bir şey yok iken kendinden bir cevherle her şeyi yarrattığı ve insana kendi ruhundan üflediği için.
Her şeyin aslında ALLAH c.c den bir parça olduğu bu sebeble tek bir vücud olduğu bu vücudada Vahdeti Vücüd ifadesi kullanılmıştır.
Lakin bu anlayış eksik bir anlayıştır.
Hani Cern de bir araştırma yapıyorlar ya Tanrı parçacığı diye.
http://www.hanifler.com/showthread.p...8451#post18451
Bu tür şeylerin izahatı için kullanılmıştır.
Bunun eksik bir anlayış olduğu Tasavvuf alimlerinin cumhuru tarafından kabul edilmiş olduğu halde bir çok taraftarı olduğu iddiası doğru değildir.
Muhiddin Arabi hz. lerinin tarikatı ekberiye tarikatıdır.
Şu an için ekberiye tarikatı yoktur.
Mevcut olan tarikatlar Nakşibendi ve Kadiriyedir. Belki mevlevi tarikatının devam ettiğini söyleyenler de varsada genel olarak Nakşibendi ve kadiriye tarikatıdır.
Bu tarikatlar kesinlikle bu anlayışı eksik olarak kabul eder.
Belki bazı şia mezheblerinde benzer bir durum gözlenebilir. ALi r.a efendimizin kılığında
ALLAH u Tealanın c.c yer yüzünde bulunduğu v.s bunlarda zaten red edilmiştir.
Tekrar tekrar belirteyim.
Vahdeti vücud inancı eksik bir inançdır.
Fakat küfür değildir.
Zira Küfür ALLAH ın c.c varlığına ve birliğine inanmamak yani inkardır.
burda vahdet derken tek bir Vücud olduğu inancından dolayı ALLAH ın tekliği kabul edilmiştir. Varlığı zaten malum ifadelerde bellidir.
Sadece ALLAH Rasulune s.a yada başka bir kişiye böyle bir şey isnad edilirse o zaman şirk olur
Halbuki Muhiddin Arabi her şeyin ALLAH tan geldiğine inandığı kitaplarından bellidir.
Yani burdaki kavram şu değildir.
ALLAH + Rasulullah
yada ALLAH + İsa
Burdaki izahat şudur.
Rabbim Rasulullah s.a a da İsa a.s efendimizede kendi nurundan kendi ruhıundan kendi ilminden vermiştir.
Yani atomlar+ protonlar+ hücreler+ insanlar+gezegenler+Müminler + Peygamberler = ALLAH gibi ifade edelim.
Bu şekilde ifade etmişlerdir.
Bu eksik kalmıştır.
fakat küfür de değildir şirk de değildir.
Mahlukatın yaratılışının keyfiyeti ile alakalı eksik bir görüştür
.
sevgili kardeşim bu konular hakkında dost1 abimiz daha bilgilidir eminim o da cevap verebilir ama ben bildiğim kadarıyla kırmızıyla çizdiğim yazılarına hiç katılmıyorum.Çünkü ihlas suresinin tamamı ve özellikle son ayeti yani HİÇ KİMSE ONUN DENGİ VE BENZERİ OLMAMIŞTIR,OLAMAZ dan o denklemi çıkaramıyorum zaten çıkmazda.Tamamen Kurana terstir kırmızıyla çizdiğim kısım.
Alt 6. June 2014, 10:09 PM   #13
ebumaruf
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
2 Mesajina 2 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
ebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud ofebumaruf has much to be proud of

Araştıran dostum zaten bu görüşün eksik olduğunu bildirdim. Ben bu görüşü savunmuyorum.
Sadece yukarıda huzeyfe kardeşim sordu diye vahdeti vücud inancını anlatmaya çalıştım.
Bu benim inancım değildir.
Kaldıkı katılmaya bilirsin benim gibi gayette normaldir.Zaten bu denklemde hiç biri dengi değildir. Toplamı ve herşey ondan bir parça misalidir. herşeyi bile O değilken benzeride dengide olamaz.
Ben şahsen bu konuda biraz farklı düşünüyorum.
Bütün mahlukat ve kainatlar v.s her şey O nun aynısı değildir fakat gayrısıda değildir.
Hiç bir şey yokken O c.c vardı.
Peki Rabbim neyden yarattı yoktan.
Yoktan sonra bir şey oldu var oldu. Sence o var olan nedir. Onun c.c dışında bir şey olabilirmi. Eğer dersen ki Onun c.c dışında bir şeyden yarattı. O halde hiç bir şey yoktu denemez. Yani yaratma değilde icat gibi bir şey olur.
ALLAH c.c ın kendi ruhundan üflemesi ondan bir parça gibi değilmidir.
İşte benim inancım. Tüm bunlar Ondan c.c ayrı değildir. Fakat hepsinide toplasan aynısı değildir yani ALLAH değildir.
Tabiki bununla alakalı farklı görüşler olabilir.
Bu mesele başlı başına müzakere edilecek bir meseledir.
Aslında tabiki şu manada çokda önemli değildir. Zira biz bunları bilsekde bilmesekte yapmamız gerekenler belirtilmiştir. Güzel ahlak sahibi olacağız, salih amel işleyeceğiz. ALLAH u Teala hz. lerinin bize emrettiklerini yapacağız. Bu mesele O c.c nu daha iyi anlamakla alakalı bir meseledir.
ebumaruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
sarmış, tasavvuf, İbrahim, İslam