hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE TEBYîNÜ'L -KUR'AN İŞTE KUR'AN ve VİDEOLARI Hakkı Yılmaz > İniş Sırası ile Sureler > 74.Mü’minun Suresi

Seçenekler Stil
Alt 6. November 2017, 09:44 AM   #41
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Saygın kuman.

Bir zamanlar yaşmış olduğum bir yazıda şöyle bir ifadem vardı:
"İnsanın kapasitesi oranında ve önceki geleneklerinin kötülerinden arınıp yeni bir hayat seçmesine ve teklif edilene(konulan ilkelere) icabet ettiğini(uymayı) düşünerek ONDAN ANLADIĞINI İMANÎ/İNANÇ YÖNÜNDEN VE AMELİ/EYLEMSEL ETKİNLİĞE pratiğe geçirmesine DİN denilir.

Zaten ŞERİATin borç yükleyen niteliğine karşılık,
DİNin(Deyn'in), kişi tarafından ödenmesi gereken borcu olduğunun bilincinde olmaktır.
Bu anlamıyla din, insanın Vahiy’den anladığını, borcuna dâhil ettiği bir yol, bir kabuldür(bu halde kişiseldir, kişinin anlayışı/kabulüdür.)

Bu nedenle:

Kâfirûn Suresi:6-
-Abdülbaki Gölpınarlı Meali:
"Size, sizin dininiz, bana, benim dinim."

-Ali Bulaç Meali:
"Sizin dininiz size, benim dinim bana."

-Abdullah Parlıyan Meali:
"Öyleyse sizin hayat tarzınız size, benim dinim de banadır."

Bu nedenle benim anlayışım ile bir diğer kişinin anlayışının örtüşmesi düşünülemez.

O halde niye yazıyorsan dersen?
Belki biraz düşünceye sevk ederek (bazı zıpırların "doğru yol" diye dayattıkları kendi anlayış despotluklarına değil de) kişinin kendi anlayışı olan kendi doğrusuna ulaşmasına yardımcı olabilmek.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (6. November 2017 Saat 11:26 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
kuman (7. November 2017)
Alt 13. December 2017, 08:00 AM   #42
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

96 - Sen, kötülüğü en güzel bir şeyle sav, Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyleri çok iyi biliriz.
97, 98 - Ve de ki: “Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım! Ve Rabbim! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.”
Bu ayet grubunda Rabbimiz, Resulullah’a, inkârcılardan gördüğü güçlük ve eziyetlerden dolayı Kendisine nasıl dua ve yakarışta bulunması lazım geldiğini bildirmektedir. Elçi, “Rabbim! Onların tehdit olundukları şeyleri bana mutlaka göstereceksen, Rabbim! Bu durumda beni, o zalimler topluluğu içinde kılma!” diye dua etmelidir. Bu duanın işaret ettiğine göre, çok yakın bir zamanda Mekkeli zalim müşrikleri bir musibet beklemektedir.
Müşrik inkârcılara vaat edilen cezaları vermeye her zaman kadir olduğunu bildiren Rabbimiz, daha sonra “Sen, kötülüğü en güzel bir şeyle sav, Biz onların yakıştırmakta oldukları şeyleri çok iyi biliriz” diye emrederek Resulullah’tan kendisine düşen tebliğ ve uyarı görevini en güzel biçimde; kötülüğü iyilikle savarak sürdürmesini istemiştir. Peygamberimize öğretilen bir diğer konu da, şeytanların kışkırtmalarından, çevresinde şeytan bulunmasından Allah’a sığınması gerektiğidir.
Ancak unutulmamalıdır ki, Elçi’nin şahsında ortaya konulan bu emir ve yöneltmeler aslında bütün müminler için de geçerlidir.
Müşriklerle nasıl mücadele edileceği birçok ayet ile öğretilmiştir:
Ve Allah’a çağırıp/yakarıp salihi işleyen ve “Ben müslümanlardanım” diyen kimseden daha güzel sözlü kim vardır? Ve güzellikle çirkinlik/iyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel şeyle sav. O zaman, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse, sanki sımsıcak bir Yakın’dır.
Buna [olgun davranışa] ancak sabredenler kavuşturulur, buna ancak büyük bir pay sahibi olan kavuşturulur. (Fussılet/33- 35)[/quote]

Selamun aleykum
Paylaşımınız için teşekürler
97, 98 - [i]Ve de ki: “Rabbim! Şeytanların kışkırtmalarından sana sığınırım! Ve Rabbim! Onların yanımda bulunmalarından da sana sığınırım.

Ayette Hemazet el-hemz el-lemz arapçada mihmaz,türkçede mahmuz kelimesi aynı köktendirşıkıştırıp zorla iş gördüren, insanın gönlüne ilkası, yani kötü bir işin yapılması, iyi bir işin terkedilmesi veya geciktirilmesi ya da eksik yapıl*ması vb ..
Allah'ın elçiside olsa en gizli seviyede fısıltı ile şekilde nefsinde yerleşme işlemi
olabilecek kızgınlıktan, dolayı kendisi için sığınıyor ,ayrıca iman etmeyenlerin hasedden psikolojik olarak tahrik olup hızla yanlışa sevk ederek zarar vermelerinden Allah'a sığınıyor.Biz müminler için uygulamamız gereken bir fiili dua muhteşem araf 201 deki gibi gerçeği hatırlamakta fiili duadır
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13. December 2017, 09:54 AM   #43
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
...Allah'ın elçisi de olsa en gizli seviyede fısıltı ile şekilde nefsinde yerleşme işlemi olabilecek kızgınlıktan, dolayı kendisi için sığınıyor... Biz müminler için uygulamamız gereken bir fiili dua muhteşem araf 201 deki gibi gerçeği hatırlamakta fiili duadır
Allah'a
şeytanın gönlümüze ilka ettiği "vesvese"den sığınmalıyız,
müşriklere duyduğumuz kızgınlıktan değil.

Kızgınlık duyarsız olmaktan iyidir.

Tavbe 73 (Y N Öztürk): Ey Peygamber! Küfre sapanlarla, ikiyüzlülerle cihat et! Onlara sert davran! Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir o!

Tevbe 123 (S Ateş): Ey inananlar, yakınınızda bulunan kâfirlerle savaşın, (onlar) sizde bir katılık bulsunlar. Bilin ki Allâh, korunanlarla beraberdir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 14. December 2017, 10:46 AM   #44
sevginur
Uzman Üye

sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah'a
şeytanın gönlümüze ilka ettiği "vesvese"den sığınmalıyız,
müşriklere duyduğumuz kızgınlıktan değil.

Kızgınlık duyarsız olmaktan iyidir.

Tavbe 73 (Y N Öztürk): Ey Peygamber! Küfre sapanlarla, ikiyüzlülerle cihat et! Onlara sert davran! Onların varacakları yer cehennemdir. Ne kötü dönüş yeridir o!

Tevbe 123 (S Ateş): Ey inananlar, yakınınızda bulunan kâfirlerle savaşın, (onlar) sizde bir katılık bulsunlar. Bilin ki Allâh, korunanlarla beraberdir.
Vesvese türü cahilce öfke kin, kibir, üstünlük taslayarak tahrik edici bir kızgınlık kast etmiştim Allah'ın kulları tevazu ile kararlı ve tavizsiz,Fetih Suresi 48/ 29 Nisa 4/94 Fetih 48/26 KASAS 28/55:Furkan 25/63
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Kâfirûn Sûresi
Alt 14. December 2017, 05:35 PM   #45
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın sevginur.

Uzun bir zaman sonra size, ifadelerinize, düzgün düşüncelerinize tekrar ulaşmak sitede hoşluk ve dolgunluk yaratıyor. Devamlı olmanızı temenni ederim.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (14. December 2017 Saat 06:23 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
galipyetkin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (19. December 2017)
Alt 16. December 2017, 04:55 PM   #46
sevginur
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın sevginur.

Uzun bir zaman sonra size, ifadelerinize, düzgün düşüncelerinize tekrar ulaşmak sitede hoşluk ve dolgunluk yaratıyor. Devamlı olmanızı temenni ederim.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Teşekür ederim
Rabbimiz güzel zanlarınıza layık eylesin.Allah'ın bildirdiğinden başka bilgimiz yoktur.Vakit buldukça takipdeyim inşaALLAH
Kâfirûn Sûresi
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (19. December 2017)

Bookmarks

Etiketler
giriş, mü’minun, suresine