hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HUKUK > Cezalar

Seçenekler Stil
Alt 20. October 2012, 11:47 PM   #21
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

-Bir erkek bir kadını öldürse...
kadına karşılık erkeğin canı mı kısas edilir? cinsiyet ayrımı bu konuda yok mu?

-Namus cinayetlerine karşı hangi ceza verilir?

-Alacak verecek, borç harç cinayetlerine de kısas mı yapılır?

-Akıl hastaları kısas edilir mi?

bunlar ister istemez çelişki yaratan sorular.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. October 2012, 11:56 PM   #22
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

1-Bir erkek bir kadını öldürse...
kadına karşılık erkeğin canı mı kısas edilir? cinsiyet ayrımı bu konuda yok mu?

2-Namus cinayetlerine karşı hangi ceza verilir?

3-Alacak verecek, borç harç cinayetlerine de kısas mı yapılır?

4-Akıl hastaları kısas edilir mi?

bunlar ister istemez çelişki yaratan sorular.
1- Bir erkek, bir kadın yada bir köle, haksız yere kimi öldürürse öldürsün, ölenin velisi tarafından affedilmezse, katil olarak kendisi bizzat islami yönetim tarafından kısasen öldürülür.

2,3- Hiç bir sebep, öldürmeyi haklı kılmayacağından, namus yada başka gerekçelerle (meşru müdafa hariç, çünkü meşru müdafada haklılık vardır) öldürmek kısasa tabi olur.

4- Akıl hastaları, akıl kullanmaktan yoksun olduğu için kısasa tabi olmazlar. İslam, akıllı insanları muhatap alır ve onların davranışlarını ya ödüllendirir, yada cezalandırır.

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (23. October 2012)
Alt 21. October 2012, 12:02 AM   #23
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
2,3- Hiç bir sebep, öldürmeyi haklı kılmayacağından, namus yada başka gerekçelerle (meşru müdafa hariç, çünkü meşru müdafada haklılık vardır) öldürmek kısasa tabi olur.
İnsan bir başkasını kolay kolay öldüremez zaten. Öldürebilmesi için bazı şartların oluşması lazım. Mesela;
Cinnet geçirmesi lazım.

Peki cinnet geçirten olayların yaşandığı bir düzen düşün. Dalgalanan ekonomide alacaklarını toplayamayıp kazık yiyen ve batan birisini düşün. Ya da benze durumda namus cinneti geçireni.

Bu insanlar da kısasa mı tabi tutulacaklar?

Mesela çok eskiden bir hadis okumuştum, hadislere itimat etmem ama böyle bir olay olduğunu farz edelim;
-Peygambere hanımını başka erkekle yakalarsa ne yapacağını sormuşlar, O da "kılıcı ikisininde başına geçiririm" demiş.
örneğin böyle bir durumda, cinayet işleyenin suçu?
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21. October 2012, 12:10 AM   #24
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
izin verirse ben de bir soru sorayım.

yaklaşık 90 yaşlarına gelmiş birisi, 18 yaşında daha hayatının baharını bile yaşamamış bir genci öldürdü diyelim.

Burada Allahın emrettiği kıssas acaba; 90 yaşındaki dedenin aynı şekilde öldürümesi midir?
Yoksa cinayete sebep olan fikrin, zihniyetin, anlayışın yok edilmesi midir?

Allah ilmimizi artırsın. Artırsın ki, "Bulunduğu yerde öldürülmesi gerekenlerin" insanlar olmadığını, "şiddetle bağa vurulması gerekenlerin" canlılar olmadığını anlamayı nasip etsin inşAllah...
Sevgili hiç,

Kısasta ölçü haksız yere öldürme (yada başka şekilde zarar verme) dir. 90 yaşındaki biri delikanlı çağında birini haksız yere öldürmüşse, delikanlının yakınları da affetmiyorlarsa dede kısasen öldürülecektir.

Ancak aynı şekilde öldürme kısmını biraz açmak gerekir. Dede, örneğin toprak anlaşmazlığı yüzünden, gencin kafasına defalarca taşla vurarak, ona acı çektirerek ve biraz da zaman alarak öldürmüş bile olsa kendiside aynı şekilde kafasına taşla vurularak öldürülemeyecektir.

En kısa ve en acısız şekilde öldürme olacaktır. Tabiki bu dedenin, dünya yaşamında göreceği cezadır.

Haksız yere birini öldürmenin cezasının, bütün insanlığı öldürmek olarak değerlendirilecek cezasının karşılığını ise hesap gününde rabbimizin ayrıca belirleyeceği de bilinmelidir.

Cinayete götüren sebeplerin, zihniyetin yok edilmesi gerektiği, bunun için eğitim başta olmak üzere gerekli tedbirlerin islami yönetimce alınması gerektiğine ilişkin görüşte ve sizinle bu noktada aynı düşüncede olduğumuzu söylemiştim.

Ancak, yazınızda, "görüldüğü yerde öldürülmeleri" gerekenlerin geçtiği bir kısım vardırki bu sadece, imansızların, kafirlerin, müşriklerin, müslümanlara saldırmaları, fitne fesat çıkararak toplumsal hayatı tehlikeye atmaları yada anlaşma yapmalarına rağmen anlaşmaya uymamaları halinde (tevbe suresi ilk 5 ayetler ) haram aylar dışında karşılık görmeleridir. Ancak, bunların tövbe etmeleri durumunda yine öldürme olmayacaktır.

selamlar,
aorskaya
dost1 (23. October 2012)
Alt 21. October 2012, 12:21 AM   #25
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
İnsan bir başkasını kolay kolay öldüremez zaten. Öldürebilmesi için bazı şartların oluşması lazım. Mesela;
Cinnet geçirmesi lazım.

Peki cinnet geçirten olayların yaşandığı bir düzen düşün. Dalgalanan ekonomide alacaklarını toplayamayıp kazık yiyen ve batan birisini düşün. Ya da benze durumda namus cinneti geçireni.

Bu insanlar da kısasa mı tabi tutulacaklar?

Mesela çok eskiden bir hadis okumuştum, hadislere itimat etmem ama böyle bir olay olduğunu farz edelim;
-Peygambere hanımını başka erkekle yakalarsa ne yapacağını sormuşlar, O da "kılıcı ikisininde başına geçiririm" demiş.
örneğin böyle bir durumda, cinayet işleyenin suçu?
Cinnet, sarhoşluk, uyuşturucu tesiriyle öldürmeler, akıl başta iken oluşan öldürmeler değildir. Ama, öldürme esnasında bu durumların etkisinde olduğundan tam emin olunmalıdır.

Dünyada, bu tespitle ilgili hata yapılabilirse de hesap gününde hata olmayacağından bu durum kısas hükmünü sakata sokmaz.

Şimdi hadis olması mümkün olmayan yazınıza cevap vermeye çalışayım:

(peygamber demeyelim de, çünkü peygamber, zina halinde yakaladığı eşini, başkaca tanığı olmadıkça zina cezası bile veremeyeceğini ve sadece boşaması gerektiğini bilir. Bu nedenle bu hadis uydurmadır, kurana da terstir. Peygamber ise kuranı yaşayan en önemli örnektir. Yeri gelmişken, zamanımızda hadisleri % 100 kesinlikte tespit etme imkanı olmadığından, gerçek bile olsa, hadis rivayetlerinin kaynak, delil olma özelliği yoktur. Bu nedenle ben şahsen hiç bir anlatımımda bunları delil olarak kullanmadım, kullanmayacağımda inşallah)

Eşini başka erkekle yakalayan birisi, bu nedenle öldürmeyi kendinde hak göremez. Onun hakkı; başka tanıkları (en az 4) olmazsa, en fazla karşılıklı olarak yeminleşmeye giderler ve ikiside yalan söylerse rabbimizin azabının kendi üstlerine olmasını kabul ederlerse, zina nedeniyle ceza gören olmadan boşanma istemesi olabilir.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (21. October 2012 Saat 12:24 AM ) değiştirilmiştir.
dost1 (23. October 2012)
Alt 21. October 2012, 12:39 AM   #26
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Şunu ifade etmek istiyorum.

Kıssasın, "öldüreni öldürün" şeklinde işlendiği doğu ülkelerindeki suç oranı/
Laik Batı ülkelerinde kıyaslandığında daha yüksek bulunuyor. (norveçte yılda sadece 1 cinayet işlenmektedir)

Hayat hangisinde var?

Avrupa da insan öldüren katillerin hapishanede yediği yemekler bile hijyen kontrolünden geçiriliyor.

Ben Kuranda yer alan bütün öldürmelerin (ki bunun muhatabı gerek insan gerek hayvan gerekse de kısas edilecek olsun) fiziksel katliam olduğuna inanmıyorum. Zihniyetin öldürülmesi, ikna edilmesi, genel görüşün kötü/ahlak dışı tanımladığı zihniyetin temizlenmesi olarak algılıyorum. Buna katil olanların durumu da dahil.

Nasıl mı olacak?
-gereklli yere göre; psikolojik terapi, eğitim, basın yayın haberleri, kitap dergiler ve bilinçlendirme mesajları, gerektiğinde danışman desteği v.s.
İnsan öldürebilecek bir zihniyetin ÖLDÜRÜLMESİ gerekir, İnsanı öldüren insanın değil.

**

http://www.listemiste.com/dunyanin-e...-ulkeleri.html

bir de şu link var. ateist sitesinde hazırlamışlar, sitenin genel felsefesine katılmıyorum ama söz konusu başlığa katılıyorum.
Dünyada insanı suçdan caydıran asıl şeyin ne olduğunu tefekkür edeblmek adına...
Acaba içinde HAYAT barındıran kısas nedir?

https://ateist.wordpress.com/2010/01...-dogru-olamaz/

ayrıca aşağıdaki linkde daha geniş çaplı bir araştırma var. SUÇ ORANLARINA göre ülkeleri sıraladığınızda (cinayet suçu) acaba orada suç oranı en düşük ülkeler sıralamasında Müslüman (kıssas uygulayan) bir ülke görebiliyor musunuz? sudi arabistanın oranı %1... gelişmiş AB ülkelerine çok yakın... ama acaba arabistandan alınan veriler ne kadar doğru? Hergün iç savaşların, çatışmaların, kavga ve huzursuzluğun yaşandığı Afganistan, Pakistan, Suriye gibi ülkeleri ve İranı felan hesaba katmıyorum...

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of...by_murder_rate

...
...
Siz hala "adında islam" bulunmasından başka islamla ilgisi olmadığı halde kendilerine müslüman denen ülkelerin uygulamalarını örnek gösteriyorsunuzda, bu ülkelerde, öldüren insanların gerçekten haksız yere öldürüp öldürmediklerinin ne derece araştırıldığını biliyormusunuz?

Evli-bekar ayrımı olmadan zina cezası kadın ve erkeklere 100 sopa iken, evli kadını recmeden, yani taşlayarak öldüren bir ülke islami olabilirmi? O zaman o ülkede, bu kadar belirgin şartları taşıyan bir suçun cezası bile doğru uygulanmıyorsa, kısas doğru uygulanıyor, buna rağmen suç oranları azalmıyor diyebilirmiyiz? Tabiki hayır.

Eğer, kısas gerçekten adil olarak yapılan tespitlere dayanarak uygulanırsa, emin olun suçlarda azalma, insanlarda hayat bulacaktır.

Haksız yere birine zarar veren birisi, eğer akıllı biri ise kendisi de aynıyla cezalandırılıcağını bilirse o suçu geröekten işlemeyi göze alabilirmi? Akıllı ise alamaz. Akıllı olmayanlarda konumuz dışı zaten değilmi?

Ama, işlediği suçun karşılığında biraz hapis yatacağını, sonra bir şekilde kaçarak, yada genel veya özel afla kurtulabileceğine inanan birilerinin suç işlemesi pekala mümkün ve daha akla yakın olur değilmi?

Tabi, aynı suçun farklı ülkelerde farklı cezalar almasının yada aynı ülkede önceleri bir tür ceza uygulanırken sonra cezanın başka türe dönüşmesindeki adaletsizliği, haksızlığı söylemeye gerek yoktur.

Ateistlerin değindiğin yazılarına, bizzat oralarda gerekli açıklamaları yapmıştım ve başlangıçtaki itirazları kesilmişti. Ama, üyeliğimi sildiklerinden şimdi yazılarım duruyormu bilemiyorum.

Zaten ateistlerin müslümanları daha doğrusu insanları avlamak istedikleri konunun başında "kısas" ı ilkel göstermek ve bakara 178. mantıksız kabul ettirmek gelir. İmansızların bu çabalarıda kendileri açısından gerekli bulunmaktadır.

Ancak, "kısasta hayat vardır."

selamlar,
aorskaya
dost1 (23. October 2012)
Alt 23. October 2012, 02:36 PM   #27
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran anlaşılırdır; siz kendi yazınıza yönlendirmeyin Lütfen ...

Sen bizim rabbimiz değilsin
Sen bizim rabbimiz değilsin demişsin.

Bu nasıl bir psikoloji içinde olmaktırki, insana bu sözü söyletebilsin? Sen biraz ara ver, yalnız kal ve durumunu bir incele... Senin sağlıklı düşünmeni, akıl kullanmanı engelleyen sorunların olmalı... Samimi bir kardeş önerisi olarak kabul et...

Kuran tabiki anlaşılırdır. Ama bak, özetle bakara 178 deki iman edenlerin kısasını bile hayvanlara ait anlayan, melek ve İblisin ayrı yaratık olmadığını anlayan sen ve başka şekilde anlayan ben varım. Demekki ayrı anlamalar olabiliyormuş.

İşte böylesi nedenlerle;

Hemen hemen tüm kardeşlerimizle birlikte sen de bazı konuların anlatımında, bir başka yerdeki yazılara bakmaları için okuyucuları yönlendirdiğiniz olmuştur ve normaldir.

Bu sizler için normal olurken, ben "şuradaki yazımada bakın lütfen" deyince neden "sizin rabbiniz" iddiası gibi bir algılamaya varabiliyorsunuzki?

Şimdi, ben bu sözünüze dayanarak, bu sözün aslında görünmeyen, yani arka plandaki anlamı için; bu sözü söyleyen biri, demekki kendi yazılarına "rab"lik iddiasıyla yönlendiriyor olmalıki, başka yönlendirenleri de aynı kabul ediyor dersem hata yapmış olmam değilmi?

Ama, bu haksızlık olabileceğinden ben size bunu demeyeceğim. Ancak, sizde artık bu düşüncesiz sözleri terk edin...

Ayrıca, kısas başılığı altında Bireysel suçların cezalandırılması olan kısas ve bakara 178 hakkında açıklamalarıma bakınız ve oralarda katılıp katılmadığınız yerleri, daha önceki görüşlerinizin değişip değişmediğini söyleyin lütfen.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (23. October 2012 Saat 02:39 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 23. October 2012, 02:38 PM   #28
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Bana deli diyebilirsin ?

Kısas konusunda, haksızca bir mümini öldüren kişinin velisi katil için kısas talep edebilir. Rabbimiz affetmesini tavsiye etmektedir. Ama o bahsi geçen ayetler insanlardan bahsetmiyor. Lütfen bana Arapça kelime kuralları ve kuran örnekleri ile açıkla.

Olmaz, olamazlarla değil. Kuranın içine bakın.

Kuran deyipte rivayetleri kuran diye yutturmayın.
Sana deli demiyorum.

Ancak; her şeyi en iyi anlayanın sen olduğun, başkalarının kurandan kopuk, onu anlayamaz oldukları şeklindeki ön kabulün yüzünden, aynı şeyi devam ettirirsen fikir adamı olamayacağını düşünüyorum.

Kısas konusunda, haksızca bir mümini öldüren kişinin velisi katil için kısas talep edebilir. demişsin. Bu cümle yanlış olmuş. (öldüren kişinin velisi, aynı zamanda katilin velisi demektir. katilin velisi katil için kısas istemez.) Ama, ben doğrusuna göre cevap vereyim.

Öldürülen kişinin velisine bağışlamanın daha uygun olacağı rabbimizce belirtilmekle birlikte, bağışlamama ve kıas isteme hakkını kullanmasına izin vardır.

Hala, ayetin insandan bahsetmediğini iddia ediyor ve kurandan kelime örnekleri istiyorsun. Kuranda köle, hür, himaye edilen kadınlarla ilgili olarak savaş ve sonrasını ele alan ayetleri incelsersen görürsün.

Hala, kabul etmemek için başkasından birşeyler getirmesini bekleme, isteme. Sen kendin okursan zaten bulursunda, görürsünde. Ama görmek istememek gibi çaba içinde olmazsan bunu yapabilirsin.

1- Sana, haksız yere birini öldüren insana, evrensel boyutta hangi ceza verilmesi gerekir, nedenleri ile açıklarmısın diye sormuştum.

Bu sorumu cevaplamaya çalışırsan, bu esnada kurandaki kısas hükümlerine bakarsan sen de kısasın insanlara uygulandığını görürsün.

2- Kısas, eşdeğer karşılık demek olduğuna ve sen de kısası halen hayvanlarla ilgilendirdiğine göre; bir hayvan öldüren birine verilmesi gereken ceza, onunda aynı cinsten bir hayvanınınmı öldürülmesimi olmalıdır?

3- Kısas başlığındaki yazıy sonuna okudunuzmu, okumadınızsa neden hala burada kısas hakkında beni yanlışlamaya çalışıyorsunuz, okudunuzsa bu konuları neden o başlıkta iddia etmiyorsunuz?

4- Andolsun, biz bu Kur’an’da insanlar için her türlü misali değişik şekillerde açıkladık. Fakat insan tartışmaya her şeyden daha çok düşkündür. (Kehf 54)

Bu ayete göre kısasla ilgili ayetleri bir arada değerlendirirsen hepsinde insanın kısasından bahsettiğini görürsün. Eğer, bakara 178. hayvanlar için olsaydı, diğer kısas ayetlerinden birinde dah hayvanlar ele alınarak yukarıdaki ayet doğrulanmalıydı değilmi? Ama, yok, yok, yok...

Kısas, haksız yere başkasına zarar veren iman edenlere uygulanacak cezadır. Bu nedenle, haksızlıkların önüne geçilir, bu nedenle kısasta hayat vardır.
selamlar,
aorskaya
dost1 (23. October 2012)
Alt 23. October 2012, 02:38 PM   #29
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
YAZIMIZI İSTEMDIŞI YANLIŞ YAZMIŞIZ. DÜZELTELİM

Kısas konusunda, haksızca öldürülen kişinin velisi katil için kısas talep edebilir.
Bunu yanlışlıkla yazdığını düşündüğümü ve düzeltilmiş şekline göre cevap verdiğimi yazmıştım zaten. Sorulara cevap vermek yerine bu yazıyı yazmak yeterli değildir.

Başka bir soru daha sorayım:

"kısasta hayat vardır" ayetinden ne anlıyorsun? Sana göre kısas zamanımızda ilkel bir uygulamamıdır, yoksa hayat hayvanlar içinmi vardır?

selam,
aorskaya
dost1 (23. October 2012)
Alt 24. October 2012, 08:37 AM   #30
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

dişi neden ayrı, dişi erkekten üstündür, sebep; yavru verir(buarada erkek olmadan dişi yavru veremez ya neyse) süt verir, süt veren büyükbaş/küçükbaş misaline yatkın...

hür de cinsiyet belirtilmemiş/belirtilmiş mi, öyleyse dişi olsa da olmasada hikaye, sonuçta işe yaramayan sıfatında,
abd içinde cinsiyet belirtilmemiş/belirtilmiş mi, öyleyse dişi bu kısma zaten dahil,
abd ye de dahil olan dişi/ünsa etiyle sütüyle, iş gücüyle bebesiyle şartlara zaten uygun...

öyleyse dişi/ünsa her ikisinde zaten dahil iken neden ayette üçüncü tanımda/neden extra...
Ayetteki, "hür, köle, dişi" kavramlarını hayvanlar olarak kabul ederseniz bu soruyu sorarsınız.

Halbuki, bunlar insanlar için kullanılan kavramlardır ve kuranda savaş ve sonrasını anlatan ayetlerde de geçmektedir.

Dişiler, yani kadınlar insanlar arasında hep, geri planda kalması gerekenler olarak, daha kolay vazgeçilebilir, yani erkeklerden daha değersiz olarak kabul edildikleri için, kuranda ayrıca değinilmiştir.

Bakara 178 bunu dikkate alarak anlamaya çalışın lütfen.

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
ayet, bakara178, döndürmek, için, kisas, kullandıkları, müslümanları, ımansızların