hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Tebliğ görevi ve mücadelesi

Seçenekler Stil
Alt 9. June 2011, 12:35 PM   #1
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of
Standart Ahmet Tekin'e göre Hz.Muhammed'in sünneti

Merhabalar, az önce okuduğum bir makaleden bölümler paylaşmak istiyorum.Ahmet Tekin'in Kuran tefsiri ile ilgili verdiği bir söyleşiyi okudum.Kendisinin bu detaylı eserini okumadım ancak diğer tefsirlerden farklı olarak her Arapça kelime ve ifadenin birbirinden farklı anlam ve alt anlamlarıyla açıklamaları meale gömmüş.Yani dipnot vermek yerine direkt kendi ifadeleri ile bu anlamları bir arada sunarak anlamamızı kolaylaştırdığını savunmakta.Kendisinin tefsirlerinden örnekleri bu forumda bir başlıkta okudum ve verdiği bilgiler hoşuma gidince eserlerini araştırmaya koyuldum.Bu yazıyla karşılaştım.Sizlerin de değerli fikirlerini bekliyorum.

Alıntı:
Şuradan girelim bu konuya. Kur’an-ı Kerim’i Allah öyle bir şekilde oluşturmuş ki çok manalı, az kelime ile okuma kolaylığı ve ezberleme kolaylığı sağlamış. Bir kelimenin otuz tane manası var, başka bir kelimenin elli iki tane manası var, en az manası olan kelimenin sekiz tane manası var. Şimdi, eğer siz doğru tercihler yaparak yani mahzufları, mukadderleri açığa çıkararak Kur’an’ı insanlara anlatırsanız, meâllendirirseniz veya benim yaptığım gibi tefsirî meâl nitelikli yazarsanız, Kur’an’daki ayetleri doğrudan hayata geçirmeniz, anlamanız mümkün. Ancak, lafzî tercümelere bakarak Kur’an ayetlerinden bir şey çıkarmaya çalışmak insanları sıkıntıya sokar. İkincisi, Kur’an-ı Kerim Peygamberimiz (sav) tarafından açıklanmış, birçok ayette ve “ve yüallimükümü’l-kitabe” “ve yuallimüke’l-kitabe” gibi ifadeler var. Buraya “Okuma yazmayı öğretir.” anlamı verilmiş. Halbuki “Sana kitaba vukufu öğretiyor.” manasındadır. Kur’an-ı Kerim’de namaz geçiyor, zekat geçiyor. Kur’an-ı Kerim’de namazın vakitleri belli edilmesine rağmen -beş vakit Kur’an’da var- o da dikkatli tercüme edilmediği için açığa çıkarılmamış. Eğer dikkatli tercüme edilse, doğru meâllendirilse, beş vaktin beşinin de Kur’an’da olduğu görülür. Birçok kimse üç vakit var da diğer iki vakit yok gibi ifadeler kullanmışlar. Bunlar var, ben web sayfamda -ahmettekin.net- bunları yazdım. Şimdi, bir kısım ifadeler, öyle kelimeler var ki bunların detaylarının Allah tarafından Hz. Peygamber’e öğretilmesi, Hz Peygamber’in de bize öğretmiş olması lazım. Mesela namazın kaç vakit olduğu Kur’an’da var; ama hangi vakitte kaç rekat kılınacak, nasıl kılınacak, nasıl kıyamda durulacak, nasıl rükûa varılacak, rükûda ne okunulacak, secdede ne okunulacak? Bunların hepsi Hz. Peygamber tarafından açıklanıyor.

Yine, Kur’an’da zekat zikrediliyor; ama zekatla ilgili detayları Hz. Peygamber’in sünnetinden öğreniyoruz. Dolayısıyla peygamberlerin kendilerine indirilen kitabı, ümmetlerine açıklaması gerekiyor ve bizim Peygamberimiz de bunu açıklamış. Bunun adı sünnettir, bunun adı hadistir ve hadisler olmadan Kur’an’ın bir kısım hükümlerinin anlatılması da anlaşılması da fevkalade zordur. Ayrıca, Kur’an’daki hükümler kadar hadislerde de hükümler vardır. Bir de “Kur’an, İslam’ın birinci kaynağı, hadisler ise ikinci kaynağı.” diye bir şey yoktur. Kur’an da hadis de İslam’ın birinci kaynağıdır; hadis, Kur’an gibidir. Peygamberimiz (sav) buyuruyor ki: “Kur’an’daki hükümler kadar ben de hükümler koydum.” Bir kısım insanlar Hz. Peygamber’i veya peygamberleri “postacı” durumuna koymak istiyorlar, kesinlikle böyle değil. Eğer ortadan peygamberleri kaldırırsanız ve peygamberlerin tebliğini, teşriini dikkate almazsanız ortada din kalmaz. Kur’an yetmez hâle gelir o zaman. Çünkü Kur’an ile sünnet birbirini tamamlayarak din tamamlanmış oluyor. İmâm-ı Malik diyor ki -nakledilen hadisleri öğrenirken- “Dininizi sıhhatli kaynaklardan alın.” Din dediği şey hadis. Bu fevkalade önemli bir şey. Kur’an-ı Kerim’de Şûrâ sûresinin 52. ayetinde “Vekeżâlike evhaynâ ileyke rûhan min emrinâ mâ kunte tedrî me’l-kitâbu vele’l-îmânu velâkin ce’alnâhu nûran nehdî bihî men neşâu min ibâdinâ…” buyruluyor. Burada Kur’an’ın bir nur olduğu, Allah’ın insanlara o nur vasıtasıyla doğru yolu gösterdiği ifade ediliyor. Arkasından da “…veinneke letehdî ilâ sırâtin mustekîm” “Sen de doğru yolu gösterebilirsin. Sen de hidayet bilgilerini, insanların yolunu aydınlatan bilgileri verebilirsin.” manasına hüküm var.
Bir de Tevbe Sûresi’nin 29. ayetinde “Kâtilülleżîne lâ yu’minûne billâhi velâ bi’l-yevmi’l-âhiri velâ yuharrimûne mâ harramallâhu verasûluhu…” buyruluyor. Şimdi Allah ve Rasûlü’nün haram kıldığını haram saymayanlar, hem Allah’ın haram kıldığını hem de Rasûlü’nün haram kıldığını haram saymamış oluyorlar. Yani, Rasûlullah’ın hüküm koyma, şeriat koyma, kanun koyma yetkisi kesinlikle var.

Bir de “Veekîmu’s-salâte veâtü’z-zekate veetî’û’r-rasûle…” (Nur, 24/56) ifadeleri var Kur’an-ı Kerîm’de. “Namazı erkânına, şartlarına uygun olarak aşikâre kılın, zekatı verin ve Rasûlullah’a itaat edin.” Burada “Rasûlullah’a itaat ediniz.” ne demek? Niçin namaz ve zekattan hemen sonra zikrediliyor? İşte, Rasûlullah’ın bu konuda koyduğu teşrii hükümlere riayet edin, itaat edin manasına geliyor. Bunlar fevkalade önemli şeyler. Şimdi biz, Rasûlullah ile şu anda muhatab mıyız, içimizde yaşıyor mu? Yaşamıyor… Peki Rasûlullah’a biz nasıl itaat edeceğiz? İşte, sünnetine itaat ederek, koyduğu hükümleri kabul ederek itaat edeceğiz. Biz Allah ile muhatap mıyız doğrudan? Değiliz, Rasûlü muhataptı. Peki, “Allah’a itaat edin.” diyor. Burada da Kur’an var, O’nunla itaat ediyoruz. Dolayısıyla “Allah’a itaat edin”in arkasında “Rasûle itaat edin” derken, bize çok ciddi bir şey söyleniyor; “Rasûlullah’ın vakıf olduğu, size öğrettiği şeyleri kabullenin, size tebliğ ettiği şeylere itaat edin.” manası var burada, bunlar da önemli şeyler.

“…vemâ âtâkümü’r-rasûlü fehużûhü vemâ nehâküm ‘anhü fentehû…” (Haşr, 59/7) ayeti de var. Buradaki “âtâ” kelimesi Kur’an-ı Kerîm’de sorumluluk tevdi etmek manasına geliyor, asıl manası o. Bir şeyi vermek manasına da geliyor, yani birçok manalarından birisi de o. Burada, “Rasûlullah’ın size tevdi ettiği sorumlulukları alın.” manasına geldiği gibi, “Size verdiğini alın.” manasına da geliyor. İşte, ganimetten, beytül maldan vs., size verdiğini de alın manasına geliyor.
Bir de Müminûn sûresinin 60. ayetinde “Velleżîne yü’tûne mâ âte’v- vekulûbuhüm veciletün ennehüm ilâ rabbihim râci’ûn” ayeti var. Bu ayet, bundan önceki müminler için önemli olduğu gibi bugünküler için de yarınkiler için de sorumluluk konusunda fevkalade önemli. Bu ayet, “Geçmiş nesillerin size tevdi ettiği emanetleri, sorumlulukları -dini sorumluluklar da var, başka sorumluluk da var tabi- gelecek nesillere aktarmaya devam edenler” manasına geliyor. Bir de “Acaba ben bu sorumluluğu yerine getirdim mi, getirmedim mi endişesi taşıyarak yerine getirenler” manasına geliyor. Bir de bunun ilahi huzurda hesabının verileceği ifade ediliyor. Bunlar da fevkalade önemli şeyler.
Bakınız, Kur’an-ı Kerim’de Kalem sûresinde, “Veinneke le’alâ hulukin ‘azîm” ayeti var, Peygamberimiz için söyleniyor. “Sen yüksek bir ahlakı, büyük bir ahlakı, azametli bir ahlakı öğretmeye, yaşamaya, tebliğ etmeye memursun.” demek. Kur’an ahlakı, Kur’an’ın getirdiği kurallarla insanı ahlaklandırmak manasına geliyor. Bunun içinde sadece ahlaki kural değil, yani savaş kuralları da var. Yani sen azîm bir ahlak üzeresin derken; Peygamber’in insanlara sadece merhametiyle yaptığı muameleler değil, nezaket kuralları değil, savaşı da içine alan ahlaki kuralları, savaş ahlakına da sahip bir ahlak üzere olduğu ve bu ahlakı yaşamaya, öğretmeye, ondan sonra insanlara tebliğ etmeye memur olduğu açıkça ifade ediliyor burada. Bu ayet de eksik anlaşılıyor, Kur’an ahlakıdır diye söylenilerek. Yani sadece toplum içinde yaşanması gereken, uyulması gereken kurallar gibi algılanıyor. Halbuki milletler arası kuralları da içeriyor. O kadar geniş buradaki mana, öyle düşünmek lazım haliyle. Kur’an ahlakının manası, Kur’an’ın getirdiği esasları özümseyerek hayatımıza geçirmek manasına geliyor.
Bu yazılanlardan çıkardığım kadarı ile Sn.Ahmet Tekin Hz.Muhammed'in bir kaynaktan okuduğum kadarı ile ölümünden 150 yıl sonra kağıda geçen "hadis" lerinin dinimiz için en temel kaynak olarak Kuran ile değerlendirilmesi gerektiğini ve Kuran da da kendi meallerine göre buna benzer ifadelerin bulunduğunu belirtiyor.Bu durumda yazılıp çizilen binlerce hadis Kuran ile birlikte dinimizin kaynağı mı olmalımıdır gerçekten?
Hz Muhammed tebliğ görevinin dışında hüküm koymakla mı sorumlu tutuldu acaba?

Benim okuduğum ayetlere göre Hz Muhammed hüküm koyamıyordu.Ancak bilgim ve ilmim henüz çok kısıtlı o nedenle bir iddiada bulunmak yerine bilgilerinize sunmak istedim.

Bundan ayrıca Peygamberimizin 5 vakit namazı öğrettiği ve fakat bu namazların nasıl kaç rekat kılınacağını Kurandan öğrenemeyeceğimiz için kendisinin bize anlattığı da belirtiliyor.Bu doğru ise bu taktirde Kuranı Ahmet Tekin'in değil örneğin Hakkı Yılmazın mealinden okuyacak yabancı-Türk ve Arap tarih kültürün ve geleneklerinden habersiz- bir insan Peygamberimizin öğrettiği geleneksel namazı nasıl kılacaktır, nasıl bilecektir?Her iki mealide okuyunca kafası karışıp dinden soğumayacak mı, peygamberimize olan inancı azalmayacak mıdır?

Bu kadar yıldır Kuran ve ilimi üstüne araştırmalar yapan bu derece kapsamlı yayınları olan bu büyük yazarın verdiği bilgileri sorgulama ihtiyacı duyuyorum izninizle.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. June 2011, 03:10 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun aleykum! Değerli Nerdoğan Kardeşim!

Allah razı olsun. Bildiklerinizi paylaşıyor ve en önemlisi de sorguluyorsunuz. Mutlak ilim olan Kur'an'ın tefsiri Allah tarafından yapılmıştır.

Furkan;33:Ve la ye'tuneke bi meselin illâ ci'nake bil Hakkı ve ahsene tefsiyra
Onların sana getirdikleri hiçbir temsil yoktur ki, sana hakkı [doğrusunu] ve en güzel açıklamayı getirmeyelim
denilerek Kur'ân'ın en iyi tefsir olduğu, ele aldığı meseleleri en güzel şekilde açıkladığı ve problemleri tamamen çözdüğü bildirilmektedir. Ayrıca Kur'ân'da âyâtün beyyinâtün, kitâbün mübîn, beyyenehü, mübeyyinât, tibyân ve beyân gibi aynı kökten türetilmiş kavramlarla Kur'ân Âyetlerinin apaçık olduğu bildirilmiştir.

Kur'ân'ın kapalı, müşkül, anlaşılmaz olmadığı yüzlerce kez vurgulanmıştır. Yüce Allah kitabındaki mesajlarının açıkça anlaşılabilmesini sağlamak için her türlü anlatım tekniğini kullanmış, bir anlatım aracı olarak sivrisinek gibi en basit şeyleri bile örnek vermekten çekinmemiştir. Böylece ilâhi mesajlar üniversitedeki akademisyenden dağdaki çobana kadar herkes tarafından anlaşılabilecek bir açıklığa kavuşturulmuştur.

Kur'ân'ın herhangi bir tefsire gerek duyulmayacak kadar açık ve anlaşılır olduğunu gösteren bu gerçekler ortada iken Kur'ân'ı tefsir etme iddiasıyla yola çıkarak ,-çoğu Kur'an'la çelişen- rivayetlerle açıklanır yargısında bulunmak başlıbaşına bir sorundur. Hatta Allah'ı yalanlamadır.
Değerli Kardeşim! Sitemizdeki başlıklara bakınız lütfen ve okuduklarınızla ilgili sorunuz olursa bizlerle paylaşınız.
Hangi meali okursanız okuyun ancak METNE SADAKAT GÖSTERİLMİŞ OLUP OLMADIĞINI kontrol edin. O zaman gerçekleri daha net görebilirsiniz.

Allah kendisinden razı olsun. Hakkı Yılmaz Kardeşim yaptığı çalışmalarda METNE SADAKAT GÖSTERME dürüstlük ve cesaretini gösterebilmiştir.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Alalh'a emanet olunuz.
Anonymous (9. June 2011), hiiic (9. June 2011), merdem (2. April 2013), Miralay (10. June 2011), nerdogan (9. June 2011)
Alt 9. June 2011, 04:20 PM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bakara 219
...Allah size ayetleri böyle açıklar ki düşünesiniz.

Bakara 221
...Allah, düşünüp anlasınlar diye ayetlerini insanlara açıklar.

Bakara 230
...Allah bunları bilmek, öğrenmek isteyenler için açıklar.

Bakara 242
Allah size işte böylece ayetlerini açıklar ki düşünüp hakikati anlayasınız.

Bakara 266
...İşte düşünüp anlayasınız diye Allah size ayetleri açıklar.

Âl-i İmrân 103
...İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.

Âl-i İmrân 118
...Eğer düşünüp anlıyorsanız, ayetlerimizi size açıklamış bulunuyoruz.

Âl-i İmrân 138
Bu (Kur'an), bütün insanlığa bir açıklamadır; takva sahipleri için de bir hidayet ve bir öğüttür.

En’âm 97
...Gerçekten biz, bilen bir toplum için ayetleri geniş geniş açıkladık.

En’âm 98
...Anlayan bir toplum için ayetleri ayrıntılı bir şekilde açıkladık.

En’âm 105
Böylece biz ayetleri geniş geniş açıklıyoruz ki, "Sen ders almışsın" desinler de biz de anlayan toplum için Kur'an'ı iyice açıklayalım.

En’âm 126
Bu (din), Rabbinin dosdoğru yoludur. Biz, öğüt alacak bir kavim için ayetleri ayrıntılı olarak açıkladık.

Hûd 1
Elif. Lam. Ra. (Bu sana indirilen), hikmet sahibi (ve) her şeyden haberdar olan (Allah) tarafından ayetleri sağlamlaştırılmış, sonra da açıklanmış bir kitaptır.

Nahl 89
O gün her ümmetin içinden kendilerine birer şahit göndereceğiz. Seni de hepsinin üzerine şahit olarak getireceğiz. Ayrıca bu Kitab'ı da sana, her şey için bir açıklama, bir hidayet ve rahmet kaynağı ve müslümanlar için bir müjde olarak indirdik.

Allahın sünnetinde değişme yok. Musaya ve yahudileri de sadece ayetlerin olduğu yazıtlardan sorumlu tuttu. Onları saptıran şey, kitaplarını unutup üzerine hadisler türetmek oldu. Oysaki onlara da sadece kitapları emrolunmuştu.

A’râf 145
Nasihat ve her şeyin açıklamasına dair ne varsa hepsini Musa için levhalarda yazdık. (Ve dedik ki): Bunları kuvvetle tut, kavmine de onun en güzelini almalarını emret. Yakında size, yoldan çıkmışların yurdunu göstereceğim.

ve daha konuyla alakalı pek çok ayet Kuranda mevcut. Ayetlerin başlarında ki ... noktalı yerleri Kurandan bulup okursanız, Allahın ne kadar ince hassas konulara dahi değindiğini göreceksiniz. Sayılar rakamlardan da bahsetmiş. Hepsini yazmak çok zaman alır.

Şimdi ben de aklını kullanması emredilen bir kul olarak soruyorum...
Allah adına açıklama yapan bu arkadaşlara, acaba o açıklamaları Allah kitabında neden açıklamadı? UNUTTU MU? YOKSA İHMAL Mİ ETTİ?
Hayır!Allah unutucu yada ihmalkar değildir... HAŞA!...
Ama bu din uydurucular, hem dini yıkmak hemde onu kendi çıkarlarına sonmak için münafıklık yapıyorlar. Yahudilerin yıkılışı ile diğer dinlerin yıkılışı aynı sebep aynı şey.. Allahın sünnetinde değişme yoktur.

daha bit medi?
İşte Allahın emri; FARZI

Mâide 101
Ey iman edenler! Açıklanırsa hoşunuza gitmeyecek olan şeyleri sormayın. Eğer Kur'an indirilirken onları sorarsanız size açıklanır. (Açıklanmadığına göre) Allah onları affetmiştir. (Siz sorup da başınıza iş çıkarmayın). Allah çok bağışlayıcıdır, aceleci değildir.

O halde kitabın dışından, rivatlere dayalı kaynakları dine temel esas olarak sokmak ne iş?
Maide 101 'i mi anlamıyorlar, yoksa inkar mı ediyorlar. Allah herşey açıklandı diyor,,, kimin haddine 200 yıl sonra dine sokuntular icad etmek... Hayır bu sadece münafık işi. Bu sadece onların tuzağı... Ama samimi kullarına işlemez.

------------------------------------------------------------
Kıyâme 19
Sonra şüphen olmasınki, onu açıklamak da bize aittir.

Allah sapıklarıda en iyi bilir, doğru yolun yolcularınıda... Beklesinler, bizde bekliyoruz.

Konu hiiic tarafından (9. June 2011 Saat 04:29 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), dost1 (9. June 2011), merdem (2. April 2013), Miralay (10. June 2011), nerdogan (9. June 2011)
Alt 9. June 2011, 04:35 PM   #4
nerdogan
Katılımcı Üye

nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of

Sevgili Hiiic ve dost1 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Ben bu yazarın yazısını okuduktan sonra bu kadar yıldır bu konular üzerine uzmanlaşmış bir ilim adamının insanları ne şekilde yanıltabileceğini ve hadisleri Kuran ile aynı derecede kaynak olarak gösterebilecek noktalara gelebileceğini bir kez daha görmüş oldum ve paylaşmak, netleştirmek istedim.Doğrusu daha önce bu forumda başlıkları okurken yazarın meallerinden alıntılar okudum ve açıklamaları hoşuma gidince mealini satın almadan önce araştırdım ve bu fikirlere sahip olduğunu gördüğümde derhal vazgeçtim.İsabetli bir karar verdiğime inanıyorum .Ayrıca bu şekilde açıkça fikrimi belirttiğim için kusurabakmayın ama Kuran yerine hadis kitabı almak istemezdim.Aydınlatıcı bilgiler-ayetler için Allah sizlerden Razı olsun.
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), dost1 (9. June 2011), Escherich (19. May 2015), Miralay (10. June 2011)
Alt 9. June 2011, 04:41 PM   #5
nerdogan
Katılımcı Üye

Alıntı:
Hangi meali okursanız okuyun ancak METNE SADAKAT GÖSTERİLMİŞ OLUP OLMADIĞINI kontrol edin. O zaman gerçekleri daha net görebilirsiniz.

Allah kendisinden razı olsun. Hakkı Yılmaz Kardeşim yaptığı çalışmalarda METNE SADAKAT GÖSTERME dürüstlük ve cesaretini gösterebilmiştir.
Yazarın diğer açıklamalarında birçok meal yazarının büyük hatalar yaptığını ve kendisinin her bir kelimenin tüm anlamlarıyla gerçekçi bir meal yazdığını belirtmişti.Zaten yazarın mealinin beni almaya iten özelliği de diğer meallerle karşılaştırıldığında zengin açıklamalara sahip olması idi.Ancak aynen sizlerinde belirttiği gibi olması gereken sanırım bu değil.Rabbimiz bir çok ayette de bize bildirdiği gibi Kurandaki her ayeti apaçık olarak indirmiş.Oldukça açık ve net.Ekstra dipnotlara ihtiyaç duymadan anlaşılabiliyor. Ancak tercih ettiğimiz mealin doğru çeviri olup olmadığına emin olmak o kadar güç ki..Bunca ilim adamı salat kavramını namaz olarak çevirirken başka bir ilim adamı doğru açıklamalarla çıkageliyor.
nerdogan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), dost1 (9. June 2011), Miralay (10. June 2011)
Alt 9. June 2011, 05:38 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Yalnız bu üzerine konuştuğumuz konu kuranda sadece bazı kelimeler, kavramlar üzerine... Ki bu kavramların yanlış tevili Kuranın bütünlüğünü bozuyor, onu çelişkili gösteriyor.

Salat, hacc, gusül gibi konular.

Bunların dışında meallendirmelerde pek fazla anlaşılmayacak kafa yoracak bir şey yok.
Kuranun muhkem ayetleri her mealde çok benzer çevirlirler. Zaten bizi de ilgilendiren bunlar.
İnsanlarda tartışmaya yer açan konularda dış kaynaklara (hadis kitapları, ilmihlal kitapları, resimli namaz hocaları, sohbet kitapları, akaid fıkıh bilmem ne kitapları) başvuruyorlar.

Biz ise Kurandan direk Allahın emrettiğinden alıyoruz.
maide 101 deki gibi Allahın emrini tutuyor, sorupta başımıza iş çıkarmıyoruz.

Bu kavramların dışında istediğiniz meali okumanızda sorun olmaz. En kötüsü bile Allahın izniyle doğru yola iletir.Hakkı Yılmazın eseri çok değerli. Dİyanetin mealide çok güzel. Keza ben diğerleriyle ortak olsun diye Diyanet Vakfının mealini kulanıyorum. Kavram ve kelam konusunda ise ilimde derinleşmeniz gerek.

Aynı şekilde Ahmet Tekinin mealinden de çok şey öğrendim. Ayetleri aça aça meallemye çalışıyor. Sonuçta hepsinin islama hizmeti var. Kusursuz meal yapmalarını bekleyemeyiz. Ahmet Tekini de okuyabilirsiniz.

Tek tavsiyem var, TEFSİR denen illetlere yanaşmamanız. Yanaşırsanız göreceksiniz ki, Kuranı evrensellikten, bütünlükten ve mantıktan çıkarıyorlar...

Sakın mealler yanlış diyerek Kuran okumaktan vazgeçmeyiniz.
sakın en mükemmelini bulacağım o zaman okumaya başlıyacağım demeyiniz...

Meallerin hepsi doğru,,, sadece içi boşaltılıp, müslümanların elinden alınan kavramların manalarını, direk Kurandan alıp öğrenmeliyiz.

Kuranı bırakırsanız, unutrsunuz,,
Kuranı unutursanız, Allah'ı unutursunuz...

Haşr 19
Allah'ı unutan ve bu yüzden Allah'ın da onlara kendilerini unutturduğu kimseler gibi olmayın. Onlar yoldan çıkan kimselerdir.

Mücâdele 19
Şeytan onları etkisi altına aldı da kendilerine Allah'ı anmayı unutturdu. İşte onlar şeytanın yandaşlarıdır. İyi bilin ki şeytanın yandaşları hep kayıptadırlar.

Konu hiiic tarafından (9. June 2011 Saat 05:44 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), dost1 (9. June 2011), Miralay (10. June 2011), nerdogan (10. June 2011)
Alt 9. June 2011, 07:31 PM   #7
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Merhaba.

Kur'an Hadislere Nasıl Bakıyor?
http://www.hanifler.com/showthread.p...%FDl+bak%FDyor

Kuran, Allah'a Ortak Koşmaya Nasıl Bakıyor?
http://www.hanifler.com/showthread.p...%FDl+bak%FDyor
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
Anonymous (9. June 2011), dost1 (9. June 2011), hiiic (9. June 2011), Miralay (10. June 2011), nerdogan (10. June 2011)
Alt 10. June 2011, 06:57 PM   #8
bob
Katılımcı Üye

Tesekkür: 15
19 Mesajina 33 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
bob is on a distinguished road

Merhaba.
Kuran-ı Kerim'in anlattığınız anlamda apaçık, net, objektif olduğunu, hiçbir açıklamaya, dipnota ihtiyaç duymadan anlaşılabildiğini, herkeste aynı mesajı doğurduğunu iddia etmek büyük bir hatadır.
bob isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 10. June 2011, 07:22 PM   #9
hiiic
Uzman Üye

Selam bob,
Alıntı:
Kuran-ı Kerim'in anlattığınız anlamda
Bir şey anlatmadık ki? Allahın Kuranda bildirdiğini söylüyoruz. Ayetler az yukarıda, bakarsanız görebilirsiniz.

Alıntı:
apaçık, net, objektif olduğunu, hiçbir açıklamaya, dipnota ihtiyaç duymadan anlaşılabildiğini, herkeste aynı mesajı doğurduğunu iddia etmek büyük bir hatadır.
bana şu ayeti hatırlattınız nedense...

Âl-i İmrân 7
Sana Kitab'ı indiren O'dur. Onun (Kur'an'ın) bazı ayetleri muhkemdir ki, bunlar Kitab'ın esasıdır. Diğerleri de müteşabihtir. Kalplerinde eğrilik olanlar, fitne çıkarmak ve onu tevil etmek için ondaki müteşabih ayetlerin peşine düşerler. Halbuki Onun tevilini ancak Allah bilir. İlimde yüksek payeye erişenler ise: Ona inandık; hepsi Rabbimiz tarafındandır, derler. (Bu inceliği) ancak aklıselim sahipleri düşünüp anlar.
Alt 2. April 2013, 02:24 PM   #10
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart Allah'in Resulünün Sünneti (!)

Bende bu sitede adina rastladigim Ahmet Tekin'in meallerine bir göz atayim dedim. Ama hayal kirikligina ugradim dogrusu.

Peygamber sünnetinden bahsediyor devamli sitesinde, sahabeler de ayri olarak islenmis konu olarak.

Asagidaki meali okuyunca vazgectim tüm meallerini okumaktan.

Hz. Muhammed Mustafa s.a.’in sözleri de, sünneti de bu ümmet için kanundur. Kur’ân-ı Kerîm Nur sûresi 56. âyette namazın kılınması ve zekâtın verilmesi emrinden sonra Hz. Peygamber s.a.’e itaatin zikredilmesi namaz ve zekât konusunda Hz. Peygamber s.a’in koyduğu kurallara riayetin gerektiğini ifade etmektedir. Allah’a itaatla birlikte Rasul s.a.’e itaatin zikredildiği her yerde Rasulün sünnetine itaat kastedilmektedir.

“Namazı âdâbına riayet ederek, aksatmadan kılın. Vicdanlarınızı, servetinizi, sosyal bünyenizi arındıran, berekete vesile olan zekâtı verin. İlâhî hükümleri icraya, ülkeyi imara, dünya düzenini kurmaya, sağlamaya memur tek yetkili Rasulullah’a itaat edin, tebliğine, teşriine, sünnetine uyup uygulayın. Bunlar rahmete ve merhamete mazhar olmanıza vesiledir” (en-Nûr, 24/56).
Bizim peygamberimiz Muhammed Mustafa s.a.’e ve bütün peygamberlere, lafzı ve manası Allah’a ait olan sahife ve kitap haline gelen vahy ile birlikte, sadece manası Allah’a, lafızları peygamberlere ait olan vahiyler de verilmiştir.Kur’ân-ı Kerîm Nisâ sûresi 163’teki vahyin bir kısmı bu tür vahiydir.

“Biz, sana, Nûh’a ve ondan sonraki peygamberlere vahyettiğimiz esasların benzerini, Kur’ân’ı ve muhtaç olduğun bilgileri vahyettik. İbrâhim’e, İsmâil’e, İshak’a, Yâkub’a, torunlarına, Îsâ’ya, Ey-yûb’a, Yûnus’a, Hârûn’a ve Süleyman’a da vah-yettik. Dâvûd’a da Zebur’u verdik” (en-Nisâ, 4/163).

Elimizde bir belgemi var ki Resulün sünneti kanun oluyor. Hani nerede kaldi "Hüküm yalniz Allah'a aittir" ayetleri?

Bir devlet adami olarak evet, ama tüm müslümanlari kapsayan ibadet konularinda? Sayet namaz son elciye cebrail tarafindan ögretilmis ise nerede bunun kayitlari, belgeleri? Bizler buna sahit oldukmu? Dialog seklinde video konferansindan (!) nasil olur tüm müslümanlar sorumlu tutulur? En ince noktasina kadar Allah resulünün kiminle evlenecegi, miras paylasimlari, uzun uzadiya Israilogullarindan bahseden Kur'an neden acaba namazin uygulamasini Resüle birakmistir? Namazinizi Resülümden ögrenmeniz farzdir diye mi bildiriyor Rabbimiz?

Ne Musa peygamberle miracta yapilan pazarliga sahitiz belgeler ile nede uygulanis sekline. Allah ile pazarlik yapilamiyacagini kavrayamadik mi hala?

Mahkeme denen kurumun faaliyetlerini göz önüne alalim? Sahit olmadan, elde kesin belgeler olmadan yapilan suclamalarin gecersiz oldugunu herhalde hepimiz akil ederiz. Rabbimiz bizleri sinarken de ayni sekilde sahitler getirilecek, kimseye haksizlik edilmeyecek. Sahitlerimizin sayesinde verilecek kararlar, ki kimse itiraz edemesin diyedir. Yüce Allah'in adaleti budur.

Peygamber sünneti diye bizlere sunulanlarin sahitleri kimlerdir?

Isa peygamberi ilah edinenlerin ellerinde belgeler mi vardi diye sorulmayacak midir?

Mealcilerde aradigim en önemli hususlar: asiri Peygamber sevgisinin olmamasi lazim, gelenek ve göreneklere asiri düskünlügünün olmamasi lazim, belli bir millete duyulan asiri hislerinin olmamasi lazim, sadece Allah rizasi icin yapilan calismalar olmasi lazimdir. Kur'an ne parti taraflisidir, ne kavim meraklisidir, nede tarihin belli bir olayinin hastasidir.

Ibrahim'e selam olsun. Saffat/109

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (2. April 2013)

Bookmarks

Etiketler
ahmet, göre, hzmuhammedin, sünneti, tekine