hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 18. March 2012, 11:58 AM   #1
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of
Standart Bir tarikatin merkezine gittim.

Bir forum icin en son yazdigim ile basliyayim burada. Yanlis anlasilma ihtimali belki azalir. Orada gördüklerimi ondan sonra bastan alip anlatmaya calisayim, Allah isterse.

*

Medineweb'den atildim. Bu sabah son bir ileti asmama belki izin verirler diye yokladim. Yok. Izin verilseydi sunlari yazacaktim:

O tarikata sevgi besliyorum ama gireyim mi girmiyeyim mi hâlâ tereddütteyim. Orda gördügüm bazi uygulamalara itirazim var.

Örnegin

Bir: Gavs hazretlerinden aldigim tövbenin basinda "Ya Rabbi!" diye Rabbime seslendigim halde tövbenin sonunda "Gavs hazretlerini seyhim olarak kabul ediyorum," demek zorunda birakildim.

Hayir! Gavs hazretlerine itaat edecegime dair Rabbime böyle bir söz veremem. Kimseyi seyhim kabul edemem. Cünkü Rabbime benim adima su ya da bu seyh hesap vermeyecek. Ben hesap verecegim; ben özgür ve yetkili olmaliyim. Yetkisiz sorumluluk olmaz.

Iki: Gavs hazretleri namaz kildirmaya baslarken bir misvakla cemaate göstere göstere dislerini fircaladi. Oysa orasi Allah'in evi. Orada burun karistirilmaz; dis fircalanmaz.

Yoksa burundan düsen seyler nasil orayi kirletir ve cemaati igrendirirse dislerden düsen seyler de kirletir ve igrendirir. Midesi duyarli olanlari kusmaya bile zorlar.

Gavs hazretlerinin cemaati igrendirecek seyler yapmamasi gerekiyor. Cok ters gelecek, hattâ belki ukalalik bu söyledigim ama bazi durumlarda müridlerin mürsidi irsad etmesi gerekiyor.

Üc: Tövbeden sonra yerine getirmem gereken sekiz sarttan biri, sefaat isteginde bulunacakmisim. Oysa benim Kuran'dan anladigim, sefaat diye bir kiyak yok. Yargi gününde hic kimse örnegin Muhammed aleyhisselam benim hakkimda taniklik edemiyecek ki bana sefaat kiyagi gecsin. O benim zamanimda yasamiyor; beni görmedi. Ben onun icin gaybim. Ve gaybi yalnizca Allah bilir; nebiler dahil hic kimse bilemez.

Dört: Tarikatin merkezinde tipki Suudi Arabistan'daki gibi kadin erkek ayrimi var. Kadinlar camiya gidemiyor, erkeklerin yürüdügü sokakta yürüyemiyor, erkeklerin yemek yedigi lokantalara giremiyor.

Oysa Kabe'de fiilî sünnetullah olarak kadin erkek bir arada namaz kiliyor. Orada Yüce Allah'in kadin erkek ayrimi yapmamasindaki hikmeti görebilmeliyiz.

Sonuc olarak, itirazlarim var. Ama kalbim sicak o tarikate. Itirazlarimi susturabildigim an sartlari yerine getirip intisap edecegim Allah isterse.

Ögrenecegim cok sey var o tarikatten. Orda gördügüm müntesipler melek gibi insanlar. Gelse gelse iyilik gelir onlardan. Her biri bir Yûnus Emre.

Nolur bi dinleyin su senfonik ilahîdeki o koca Türkmen "sofi"yi.
Arama pencersine şol cennetin ırmakları yazip tıklayin.

Sol Cennetin irmaklari
Akar Allah deyu deyu.
Cikmis Islam bülbülleri
Öter Allah deyu deyu.

Ol Allah'in melekleri
Tesbihdedir hem dilleri
Cennet bağın cicekleri
Kokar Allah deyu deyu.

Kimler yiyip kimler icer
Hep melekler rahmet sacar
Idris nebi hulle biçer
Subhanallah Allah deyu deyu.

Yunus Emre var yârına
Koma bugünü yarına
Yarın Hak'kın divanına
Varam Allah deyu deyu.

Sevgi ile,
Hasan Akcay

Konu Hasan Akçay tarafından (18. March 2012 Saat 12:07 PM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Hasan Akçay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aRaYaN (21. September 2012), Bilgi (4. April 2014), dost1 (18. March 2012), metin mete (3. December 2013), Miralay (20. March 2012), yeşil (18. March 2012)

Bookmarks

Etiketler
bir, gittim, merkezine, tarikatin