hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Peygamberlik özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 8. October 2008, 12:47 AM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart Allah Resulu Muhammed (Allah’ın selamı üzerine olsun.)Doğru yol üzerindedir.

Selamun Aleykum! Değerli Kardeşlerim!

Allah Resulu Muhammed, (Allah’ın selamı üzerine olsun.)kendinden önceki resul/Nebileri tasdik edendir

Saffat;37: Hayır, öyle değil! O, hakkı getirmişti. Diğer peygamberleri de tasdik etmişti.

Allah Resulu Muhammed (Allah’ın selamı üzerine olsun.)Doğru yol üzerindedir.

Ya Sin;4: Dosdoğru bir yol üzerindesin.

Şura;52: İşte böylece sana da emrimizden bir ruh vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu, kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle kılavuzladığımız bir nur yaptık. Hiç kuşkusuz, sen, dosdoğru bir yola kılavuzluk etmektesin.

Zuhruf;43: Sen, sana vahyedilene sımsıkı sarıl, çünkü sen doğru yoldasın.

Ahkaf;9: De ki: "Ben, resuller içinden bir türedi değilim! Bana ve size ne yapılacağını da bilmiyorum. Bana vahyedilenden başkasına da uymam! Ve ben, açıkça uyaran bir elçiden başkası da değilim."

Fetih;2: Ki Allah senin günahından geçmiş olanı da gelecek olanı da bağışlasın, nimetini senin üzerinde tamamlasın ve seni dosdoğru bir yola kılavuzlasın.

Necm;1,2: İndiği zaman necme kasem olsun ki (Parça parça inmiş ayetlerin her bir inişi kanıttır ki),arkadaşınız sapmamıştır, azmamıştır.

Saff;9: Resulünü hidayet ve hak dini getirmek üzere o gönderdi ki, ortak koşanlar hoşlanmasa bile, onu tüm dinlerden üstün kılsın.

Nisa;174: Ey insanlar, size Rabbinizden delil geldi ve size apaçık bir nur indirdik.

Hadid;9: Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna açık açık âyetler indiren O'dur. Şüphesiz Allâh, size karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.

Cin;27: Seçtiği bir elçi müstesna. Çünkü O, resulünün önünden ve arkasından gözetleyiciler yürütür.

Fetih;28: Ki onların, Rablerinin elçiliklerini hedefine tam ulaştırdıklarını bilsin. Allah, onların katında bulunan şeyleri kuşatmış ve her şeyi inceden inceye sayıya bağlamıştır.

Allah Resulu Muhammed (Allah’ın selamı üzerine olsun.)mecnun değildir.
Sebe;46: De ki: "Size, bir tek şey öğütleyeceğim: Allah için ikişer ikişer, teker teker kalkın, sonra da iyice düşünün!" Arkadaşınızda cinnetten eser yok! O, şiddetli bir azap öncesinde sizi uyaran bir kişiden başkası değil.
Kalem;1-8:
1- Nun. Kalem`e ve onların satır satır yazıp söylediklerine/ efsaneleştirdiklerine kasem olsun ki/ bunları kanıt gösteririm ki:
2- Sen Rabbinin nimeti sayesinde, mecnun/ cinlenmiş/ deli değilsin.
3- Ve muhakkak senin için minnete bulaşmamış çok mal var.
4- Ve kesinlikle sen, çok büyük bir ahlâk üzerindesin / üstün bir karaktere sahipsin.
5- Yakında göreceksin onlar da görecekler,
6- fitneye uğramış/ delirmiş hanginizmiş.
7- Şüphesiz Rabbindir, yolundan sapanı en iyi bilen, yine O`dur doğru yola ermiş olanları en iyi bilen.
8- O halde yalanlayıcılara itaat etme!
Tekvir;22: Arkadaşınızı cin çarpmış değildir.
Ahzab;46: Ve Allah'ın izniyle bir davetçi, ışık saçan bir kandil olarak...
Kur’an, Allah Resulu Muhammed’in (Allah’ın selamı üzerine olsun.) sözü değildir.
Hakka;40: O hiç şübhesiz kerîm bir Resulün getirdiği sözdür.
Hakka;44-47: Eğer bazı lafları bizim sözlerimiz diye ortaya sürseydi, Yemin olsun, ondan sağ elini koparırdık. Sonra ondan can damarını mutlaka keserdik. Sizin hiçbiriniz ona siper de olamazdınız.

Allah, Resulu Muhammed’i(Allah’ın selamı üzerine olsun.) destekler ve desteklememizi emreder.

Ahzab;56: Şu bir gerçek ki, Allah ve melekleri, o Peygamber'e destek verirler/onun şanını yüceltirler. Ey inananlar! Siz de ona destek olun/onun şanını yüceltin ve ona içtenlikle selam verin.

Allah Resulu Muhammed(Allah’ın selamı üzerine olsun.),kendisine vahyedilene uyar.

Ahzab;1-3:Ey Peygamber! Allah'tan kork ve küfre batmışlarla münafıklara boyun eğme! Kuşkusuz, Allah Alîm, ve Hakîm'dir.
Rabbinden sana vahyedilene uy! Allah, yapmakta olduklarınızdan en iyi biçimde haberdardır.
Allah'a dayanıp güven! Vekil olarak Allah yeter.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
dost1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
dost1 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Ali Rıza Borazan (17. June 2009)
Alt 8. October 2008, 10:51 AM   #2
R00T_3R
Yeni Üye

R00T_3R - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 0
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
R00T_3R is on a distinguished road

Allah Razı Olsun
R00T_3R isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. June 2009, 05:12 AM   #3
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

KUR’ANA GÖRE PEYGAMBERLERİN YERİ VE KONUMU
36/36- Allah ve Resûlü, bir işe hükmettiği zaman, mü'min bir erkek ve mü'min bir kadın için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resûlü’ne isyan ederse, artık gerçekten o, apaçık bir sapıklıkla sapmıştır.
Önce peygamberlerin yerini ve konumunu belirlerken, Şunu İyi bilmek lâzımdır ki. Resuller Ne Bir Allah tır, Ne de vasıfsız sıradan. Bir insandır. Allah’ın Peygamberleri Allah ile insanlar arasında elçileridir.
10/15- Onlara ayetlerimiz apaçık belgeler olarak okunduğunda, Bizimle karşılaşmayı ummayanlar, derler ki: "Bundan başka bir Kur'an getir veya onu değiştir." De ki: "Benim onu kendi nefsimin bir öngörmesi olarak değiştirmem benim için olacak şey değildir. Ben, yalnızca bana vahyolunana uyarım. Eğer Rabbime isyan edersem, gerçekten ben, büyük günün azabından korkarım
2/119- Şüphesiz Biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak, hak (Kur'an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın
3/144- Muhammed, yalnızca bir elçidir. Ondan önce nice elçiler gelip-geçmiştir. Şimdi O ölürse ya da öldürülürse, siz topuklarınız üzerinde gerisin geriye mi döneceksiniz? İki topuğu üzerinde gerisin geri dönen kimse, Allah'a kesinlikle zarar veremez. Allah, şükredenleri pek yakında ödüllendirecektir.
4/64- Biz elçilerden hiç kimseyi ancak Allah'ın izniyle kendisine itaat edilmesinden başka bir şeyle göndermedik. Onlar kendi nefislerine zulmettiklerinde şayet sana gelip Allah'tan bağışlama dileselerdi ve elçi de onlar için bağışlama dileseydi, elbette Allah'ı tevbeleri kabul eden, esirgeyen olarak bulurlardı.
4/65- Hayır öyle değil; Rabbine andolsun, aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem kılıp sonra senin verdiğin hükme, içlerinde hiçbir sıkıntı duymaksızın, tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça, iman etmiş olmazlar.
4/113- Eğer Allah'ın fazlı ve rahmeti senin üzerinde olmasaydı, onlardan bir grup, seni de saptırmak için tasarı kurmuştu. Oysa onlar, ancak kendi nefislerini saptırırlar ve sana hiçbir şeyle zarar veremezler. Allah, sana kitabı ve hikmeti indirdi ve sana bilmediklerini öğretti. Allah'ın üzerinizdeki fazlı çok büyüktür
5/92- Allah'a itaat edin, peygambere de itaat edin ve sakının. Eğer yüz çevirirseniz, bilin ki, elçimize düşen, ancak apaçık bir tebliğdir
5/99- Elçiye tebliğden başka (yükümlülük) yoktur. Allah açığa vurduklarınızı da, gizli tuttuklarınızı da bilir.”
6/99- Onu eğer bir melek kılsaydık, elbette erkek (suretinde bir melek) kılardık ve mutlaka katmakta oldukları (şüpheleri) yine katardık.
6/50- De ki: "Size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam." De ki: "Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz
7/94- Biz hangi memlekete bir peygamber gönderdiysek onun halkı yalvarıp-yakarsınlar diye, mutlaka onları dayanılmaz bir zorluk (yoksulluk) ve sıkıntıyla yakalayıvermişiz.
7/184- Sahiplerinde (ya da arkadaşları olan peygamberde) delilikten hiçbir şey olmadığını düşünmüyorlar mı? O, apaçık bir uyarıcıdan başkası değildir
7/187- Saatin (kıyametin) ne zaman demir atacağını (gerçekleşeceğini) sorarlar. De ki: "Onun ilmi yalnızca Rabbimin Katındadır. Onun süresini O'ndan başkası açıklayamaz. O, göklerde ve yerde ağırlaştı. O, size apansız bir gelişten başkası değildir." Sanki sen, ondan tümüyle haberdarmışsın gibi sana sorarlar. De ki: "Onun ilmi yalnızca Allah'ın Katındadır. Ancak insanların çoğu bilmezler.
Bu Ayetler ışığında peygamberlerin yerlerini ve konumlarını maddeler halinde sıralamaya çalışalım.
1-Peygamberler Allah’ın Elçisi ve resûlüdürler.
2-Peygamberlerin söyledikleri ve yaşadıkları Allah ın Emirleridir.
3-Peygamberler Gayıbı bilmezler gayıb bilgisi sadece Allah’a aittir.Ancak Allah’ın Bildirdiklerini bilebilirler.
4- Peygamberleri Diğer insanlardan Ayıran özellik vahyin kontrolündedirler. Hata yaptıkları zaman düzeltilirler
5-Peygamberlerin Vahyin Dışında İnsanları yola getirmek için , Olağan üstü Harikulade mucize gösteremezler
6-Peygamberler Allah’ın İzni Olmadan kimseyi hidayete erdiremezler.
7-Peygamberler Yiyeceklerini içeceklerini Hazır Olarak gökten sipariş usulü getirtip yemezler çalışıp kazanarak yerler. Onlar diğer insanların yokluk çektiği gibi yokluk çekerler.
8-Peygamberler, Diğer insanlar gibi Sıradan birer insan değildir söyledikleri Vahiy olması Nedeniyle ona iteat Allah’a itaattır
Eğer Peygambere olan sevgi ve ihtiram Allah’a Olan sevgi ve ihtiramın önüne geçerse şirk olur.
Bu Açıklamalardan Sonra Tekrar, Miraç Olayına Gelerek, Olayı İrdelemeye çalışalım.
Rivayetlerden Anlaşılan peygamberin miraç yolculuğu ile ilgili olay hicretten bir sene kadar önce olduğu görüşü ağır basmaktadır. Kur’an’a göre de benim anladığım, Miraç Olayı Diye bahsettikleri olay, hicret olayının ta kendisidir. Peygamberlerin yerini , ve konumlarını izah ederken onların diğer insanlardan ayıran özellik vahiy almasıydı. Cebrailin bir burakla, gök yüzünde heymen gibi havada dolaştırılması insan olma özelliğinden farklılaşarak başka bir yaratığın özellikleri ona yüklenmiş olur ki bu da Allah’ın eşyanın yapısına yerleştirdiği olguyu söker atar kainat fesada uğrar.
Bilindiği Gibi Allah Resulü mekkede On üç Seneye yakın bir zaman Tebliğ mücadelesi verdi.Onun Gelecekte başlarına bir çorap öreceğinden korkan mekedeki puta tapıcılar (Müşrikler) Onun Orada yaşamasına ve Kendi dinlerini tehlikeye düşürme endişesiyle , Allah Resulünü Öldürmeye karar verdiler. İnsanlar Neyin hayır neyin şer Olacağını Bilmezler Ama Allah Onun Gelecekte Medine gibi bir yerde Ensarın, Muhacirlerin ,Hırıstiyanlardan ve Yahudilerden Goraf Goraf Müslüman Olarak orada güç ve otorite kurulup , Bir İslam devleti oluşacağını bilir.
Bilindiği gibi gece kelimesi Kur’an’da İki Anlamda Kullanılmıştır.Birincisi güneşin batışı ile güneşin doğuşu arasındaki karanlık Anlamında .ikincisi de mecazi anlamda gizli görülmeyen anlamında kullanılmıştır. İşte Bütün Peygamberlerde genelde bir gece yolculuğundan bahsedilmektedir Bunlardan birkaç tane Kur’an dan örnek vermeye çalışalım.
15/65-"Hemen aileni gecenin bir bölümünde yola çıkar, sen de onların ardından git ve sizden hiç kimse arkasına bakmasın; emrolunduğunuz yere gidin
20/77- Andolsun, Biz Musa'ya vahyetmiştik: "Kullarımı geceleyin yürüyüşe geçir, onlara denizde kuru bir yol aç, yetişilmekten korkmadan ve endişeye kapılmadan.
26/52”- Musa'ya: "Kullarımı gece yürüyüşe geçir, çünkü izleneceksiniz" diye vahyettik.
44/23”- (Allah da "Öyleyse, kullarımı geceleyin yürüyüşe geçir, muhakkak takip edileceksiniz." (diye duasını kabul edip cevap verdi)
İşte Diğer Peygamberlerde olan gece yolculuğu son Peygamber olan Hz. Muhammed (SAV) de de olmuştur Bu Allah’ın Bir sünnetidir. Allah’ın Sünnetinde bir değişiklik bulunmaz.
Şimdi ,Ayeti Bu Bilgilerden sonra bir daha gözden geçirmeye çalışalım.”Bir kısım ayetlerimizi kendisine göstermek için,” Nedir o Bir Kısım ayetler,?
Önce bu gece yolculuğunun Kafirlerin mekkede peygamberin yapmış olduğu daveti hazmedemeyip de , öldürmek için harekete geçtiklerinde Allah’ın Resulünü Mekkeden medineye göndermek için verdiği bir emirdir. Yani hicret olayıdır. Bakınız Ayette bunu ne kadar güzel izah etmiştir.
9/40”- Siz Ona (Peygambere) yardım etmezseniz, Allah Ona yardım etmiştir. Hani kafirler ikiden biri olarak Onu (Mekke'den) çıkarmışlardı; ikisi mağarada olduklarında arkadaşına şöyle diyordu: "Hüzne kapılma, elbette Allah bizimle beraberdir." Böylece Allah Ona 'huzur ve güvenlik duygusunu' indirmişti, Onu sizin görmediğiniz ordularla desteklemiş, inkar edenlerin de kelimesini (inkar çağrılarını) alçaltmıştı. Oysa Allah'ın kelimesi, Yüce olandır. Allah üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir.
Şimdi Allah’ın Kuluna gösterdiği bazı ayetleri sıralamaya çalışalım
1-Mekkeden medineye hicret ettirerek orada bir İslâm devleti kurdurup Güç ve otorite ayetini gösterdi.
2-Daha Önce Ebabil Kuşları ile yorumumu yaparken Hıristiyan ve Yahudilerden oluşan ,Fillerle kâbe ye yürüyen ebrehe ordusunu ,Darmadağın ederek onların kökünü kurutup yenik ekin tanesine dönüştürme ayetini gösterdi.
3-Kabe Hz İbrahim dininin hanif dinin fıtrat dininin oluştuğu ve yaşandığı yerdi.BURASI PUTA TAPICILARIN İşgali altındaydı Oraya tekrar gelerek İşgal edilmiş olan kâbeyi Putatapıcıların elinden kurtararak tekrar eski asaletine kavuşturma ayetini Gösterdi.
4-Artık Allah Örnek bir insan ve örnek bir toplulukla Allah’ın Dinini bizzat fert Halinde bir insanın küfrün içinde nasıl yaşanacağını vahiyin gözetiminde göstererek .Toplum Ve otorite Halinde Yaşama modelini tatbik ettirerek, Kendisinden sonra gelecek olan kuşaklara model oluşturan bir ayeti Gösterdi.
2/143- Böylece Biz sizi, insanlara şahid (ve örnek) olmanız için orta bir ümmet kıldık; Peygamber de üzerinizde bir şahid olsun. Senin üzerinde bulunduğun (yönü, Ka'be'yi) kıble yapmamız, elçiye uyanları, topukları üzerinde gerisin geri dönenlerden ayırt etmek içindir. Doğrusu (bu,) Allah'ın hidayete ilettiklerinin dışında kalanlar için büyük (bir yük)tür. Allah, imanınızı boşa çıkaracak değildir. Şüphesiz, Allah, insanlara şefkat edendir, esirgeyendir.
5-Artık Biri Birlerine düşman olan Ehli Kitapla Ümmileri Barıştırarak Onları tevhit birliği altında toplayarak,Kardeş yapmış evlenmelerini ve bir arada oturmaları ayetini gösterdi.
5/5- Bugün size temiz olan şeyler helal kılındı. (Kendilerine) Kitap verilenlerin yemeği size helal, sizin de yemeğiniz onlara helaldir. Mü'minlerden özgür ve iffetli kadınlar ile sizden önce (kendilerine) kitap verilenlerden özgür ve iffetli kadınlar da, namuslu, fuhuşta bulunmayan ve gizlice dostlar edinmemişler olarak -onlara ücretlerini (mehirlerini) ödediğiniz takdirde- size (helal kılındı.) Kim imanı tanımayıp küfre saparsa, elbette onun yaptığı boşa çıkmıştır. O ahirette hüsrana uğrayanlardandır
6- Artık Bir Ağacın olgunlaşarak son aşamasına geldiği gibi Allah’ın Dini Her Örnekten bir örnek verilerek yazı kültürü ve sanatının gelişmesiyle peygamberlik hayatını sona erdirilip Allah’ın Dininin Kemale erdirilip ve tamamlandığı , Kornmuş ve korunacak olan bir kitapla din olarak islamı seçip beğendiği yeni bir döneme başlama ayetini gösterdi
5/3- Ölü eti, kan, domuz eti, Allah'tan başkası adına kesilen, boğulmuş, vurulmuş, yüksek bir yerden düşmüş, boynuzlanmış yırtıcı hayvan tarafından yenmiş, -(henüz canlıyken yetişip) kestikleriniz hariç,- dikili taşlar üzerine boğazlanan (hayvanlar) ve fal oklarıyla kısmet aramanız size haram kılındı. Bunlar fısktır (günahla yoldan sapmadır.) Bugün inkara sapanlar, sizin dininizden (dininizi yıkmaktan) umut kesmişlerdir. Bugün size dininizi kemale erdirdim, üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve size din olarak İslam'ı seçip-beğendim. Kim 'şiddetli bir açlıkta kaçınılmaz bir ihtiyaçla karşı karşıya kalırsa' -günaha eğilim göstermeksizin- (bu haram saydıklarımızdan yetecek kadar yiyebilir.) Çünkü Allah bağışlayandır, esirgeyendir
İşte Allah Kafirlerden gizleyerek mekeden medineye bazı ayetlerini göstermek için dediği ve gösterdiği bunlardır. Yoksa Allah İnsandan bir peygamberi Evrene koyduğu yasaları delerek Mekandan münezzeh olduğu halde Burakla gökyüzünde kendisini arattırmaz. Bu Anlayış Kur’an’a İlme Akıla Ve Pratik Hayata uygun değildir Bu Yahudilerin Uydurduğu bir hikayedir.
Gönderen Ali Rıza Borazan
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (17. June 2009)
Alt 17. June 2009, 05:14 AM   #4
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

PEYGAMBERLİK VE KUR AN DAKİ TANIMI
Biz Peygamber ve peygamberlik hakkında kimin ne dediğini isim vererek” değil,Genelleme olarak,Söyleyip,Kur’an’ın ne söylediğini ,Kur’an’ın Tanımladığı peygamber anlayışını nakletmeye çalışacağız.
Genelde Klasik İslâm dinine inanan halkın anladığı peygamber, On parmağından su akıtan,kuru çeşmeyi sulandıran, Kısır koyunu kuzulatan, ayı ikiye bölen, ölü insanı dirilten, Denizi asası ile yararak kuru bir yol açan, dağdan deve doğurtturan Allah ın Bir elçisidir.
Bakınız Kur an peygamberi bize nasıl tanıtıyor. Zaten Kur’an gelmezden önce insanların ehli kitap olanların da öyle aktardığımız peygamber anlayışına ait bir Anlayışı var idi.
17/90- Dediler ki: "Bize yerden pınarlar fışkırtmadıkça sana kesinlikle inanmayız."
17/91- "Ya da sana ait hurmalıklardan ve üzümlerden bir bahçen olup aralarından şarıl şarıl akan ırmaklar fışkırtmalısın."
17/92- "Veya öne sürdüğün gibi, gökyüzünü üstümüze parça parça düşürmeli ya da Allah'ı ve melekleri karşımıza (şahid olarak) getirmelisin."
17/93- "Yahut altından bir evin olmalı veya gökyüzüne yükselmelisin. Üzerimize bizim okuyabileceğimiz bir kitap indirinceye kadar senin yükselişine de inanmayız." De ki: "Rabbimi yüceltirim; ben, elçi olan bir beşerden başkası mıyım?"
17/94- Kendilerine hidayet geldiği zaman, insanları inanmaktan alıkoyan şey, onların: "Allah, elçi olarak bir beşeri mi gönderdi?" demelerinden başkası değildir .
.
95- De ki: "Eğer yeryüzünde (insan değil de) tatmin bulmuş yürüyen melekler olsaydı, Biz de onlara gökten elçi olarak elbette melek gönderirdik
18/110- De ki: "Şüphesiz ben, ancak sizin benzeriniz olan bir beşerim; yalnızca bana sizin İlahınızın tek bir İlah olduğu vahy olunuyor. Kim Rabbine kavuşmayı umuyorsa, artık Salih bir amelde bulunsun ve Rabbine ibadette hiç kimseyi ortak tutmasın.
Şeyh Uçmazda Şeyhi müritler uçurur diye bir söz vardır.Aynen onun gibi peygamberlerde Allah ın Gönderdiği vahiy in Dışında bir mucize olmadığı halde, Peygamberlerin bir sürü mucize getirdiği söylenmiştir Hasbel kader hikayeler ve uydurma hadisler yoluyla anlatılan dinin bir alimi ile Karşılaştık. Uzun bir zaman sözde alimi dinledikten sonra," Bu Söylediklerinin Allah’ın Kitabına Kur’an a Uygun olmadığını söyledim. Hemen ağzından küfürler savurmaya başladı . Sen Hadis düşmanısın. Sen delisin sen sünnete karşısın sözleriyle büyük bir kalabalığın içinde bana hakaretler yağdırmaya başladı.
Bunlardan bir Kaçını sizinle paylaşmak istiyorum. Allah’ın Resulü bir gün arkadaşlarıyla beraber , çöle gezmeye çıkıyorlar. Allah Resulünün taharet ihtiyacı geliyor. Arkadaşının birine Ey Arkadaş git karşı dağdaki ağaçlara selâm söyle gelsinler beni gizlesinler diyor. Resulün arkadaşı ağaçların yanına varıyor. Ve ağaçlara, Resulün size selamı var, Taharet ihtiyacı gelmiş onu gizleyecekmişsiniz diyor. Ağaçlar yerinden ayrılarak Allah resulünü taharet yaparken gizleyip tekrar yerlerine dönüyorlar. Bu Hadisin Kütü- bü sittede olduğunu ve doğru olduğunu söyleyince ben de dedim ki. Küfür insanları Kur’an’ın Dışına çekerek, Karanlık Yerlerde yapacakları hileleri yaptırıyorlar. Çünkü Kur’an gibi Mucize olan bir kitapta böyle yanlış şeyler bulamayacaklarını biliyorlar. Ben Ona Dedim ki Allah Peygambere Kur’an Gibi bir mucize vermiş Bana Vahyin Dışında, Kuranda, Peygamberin Gösterdiği bir mucize göstere bilir misin dedim. Oda Hemen Ayı Yardığı ile ilgili ayeti söyledi .Ben de dedim ki Açalım ayeti inceleyelim.
54/1-Saat (kıyamet vakti) yakınlaştı ve ay yarıldı.
54/2- Onlar bir ayet (mucize) görseler, sırt çevirirler ve: "(Bu,) Süregelen bir büyüdür" derler.
İşte Bahsettikleri Peygamber ayı ikiye böldü deyip de Mucize diye anlatıp durdukları ayet bu. Bunun Neresinde Peygamber ayı ikiye böldü diyor.?
Allah’ın Kainatta Yarattığı Adan Z ye kadar her şey mucizedir Ay Bir Mucizedir, Ayın Dilim Dilim Olması da mucizedir o mucizeyi Ancak Allah yaratır Allah peygamberlerine böyle bir mucize gösterme yetkisi vermemiştir dedik ve ayrıldık.
29/50- Dediler ki: "Ona Rabbinden ayetler (birtakım mucizeler) indirilmeli değil miydi Ben ise, ancak apaçık bir uyarıcıyım."
29/51- Kendilerine okunmakta olan Kitap'ı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Şüphesiz, bunda iman eden bir kavim için gerçekten bir rahmet ve bir öğüt?" De ki: "Ayetler yalnızca Allah'ın Katındadır. (zikir) vardır
Kur’an İse ,Ayet beyine delil burhan belge ifadelerini Mucize anlamında kullanmıştır. O sadece vahiy olunanı söyler ve yaşar. Kendisi ona ne bir söz ekleme nede ondan bir söz çıkaramaz
53/22- Sahibiniz (arkadaşınız olan peygamber) sapmadı ve azmadı.
53/3- O, hevadan (kendi istek, düşünce ve tutkularına göre) konuşmaz.
53/4- O (söyledikleri), yalnızca vahyolunmakta olan bir vahiydir.
Ayetlerden de anlaşıldığı gibi peygamberler Olağan Üstü harikulade mucizeler gösterip insanlara din anlatmamıştır.
Gönderen Ali Rıza Borazan
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (17. June 2009)

Bookmarks

Etiketler
allah, allah’ın, muhammed, nur, olsundoğru, resul, resulu, salat, salavat, selamı, vahiy, yol, üzerindedir, üzerine