hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman > Kuran'da adı geçen Peygamberler > İbrahim Peygamber ve Kavmi

Seçenekler Stil
Alt 26. September 2013, 06:48 PM   #1
guvenkaradeniz
Yeni Üye

Tesekkür: 1
0 Mesajina 0 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
guvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud ofguvenkaradeniz has much to be proud of
Standart Kuran Tevratı tekzib etti mi?

Allahın selamı üzerinize olsun

Kuranı kerimde olduguna eminim fakat sorumun cevabını bulamadım, eski ahit yaratılış kitabında İbrahim as hicret ettiği ve bu hicreti Allah teala tarafından emredildiği yazıyor;

Yar.12: 1 RAB Avram'a, "Ülkeni, akrabalarını, baba evini bırak, sanagöstereceğim ülkeye git" dedi,

Yar.12: 4 Avram RAB'bin buyurduğu gibi yola çıktı. Lut da onunlabirlikte gitti. Avram Harran'dan ayrıldığı zaman yetmiş beş yaşındaydı.

Yar.12: 8 Oradan Beytel'in doğusundaki dağlık bölgeye doğru gitti.Çadırını batıdaki Beytel'le doğudaki Ay Kenti'nin arasına kurdu.Orada RAB'be bir sunak yapıp RAB'be yakardı.

Yar.12: 9 Sonra kona göçe Negev'e doğru ilerledi.
Yar.12: 10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süreiçin Mısır'a gitti.

Avram Mısır'da

Yar.12: 10 Ülkedeki şiddetli kıtlık yüzünden Avram geçici bir süreiçin Mısır'a gitti.

Yar.12: 11 Mısır'a yaklaştıklarında karısı Saray'a, "Güzel bir kadınolduğunu biliyorum" dedi,

Yar.12: 12 "Olur ki Mısırlılar seni görüp, 'Bu onun karısı' diyerekbeni öldürür, seni sağ bırakırlar.

Yar.12: 13 Lütfen, 'Onun kızkardeşiyim' de ki, senin hatırın için banaiyi davransınlar, canıma dokunmasınlar."

Yar.12: 14 Avram Mısır'a girince, Mısırlılar karısının çok güzelolduğunu farkettiler.

Yar.12: 15 Kadını gören firavunun adamları, güzelliğini firavunaövdüler. Kadın saraya alındı.

Yar.12: 16 Onun hatırı için firavun Avram'a iyi davrandı. Avram davar,sığır, erkek ve dişi eşek, erkek ve kadın köle, deve sahibi oldu.

Yar.12: 17 RAB Avram'ın karısı Saray yüzünden firavunla ev halkınınbaşına korkunç felaketler getirdi.

Yar.12: 18 Firavun Avram'ı çağırtarak, "Nedir bana bu yaptığın?" dedi,"Neden Saray'ın karın olduğunu söylemedin?

Yar.12: 19 Niçin 'Saray kızkardeşimdir' diyerek onunla evlenmeme izinverdin? Al karını, git!"

Yar.12: 20 Firavun Avram için adamlarına buyruk verdi. BöyleceAvram'la karısını sahip olduğu her şeyle birlikte gönderdiler.

Hatta devamında aynı şekilde başka bir kral içinde karısından kızkardeşi oldugunu söylemesini istiyor.Şimdi burada İbrahim as bildiğimiz sahtekar bir adam portresiyle karsımızda duruyor(haşa) karısını yalan söyleyerek elin adamına veriyor, ki o bütün kavmini karşısına alıp başkaldıran bir adamdı. Hatta bu konuyla ilgili Muhammet as agzından bir rivayette tevrattaki anlatılanlar %95 uyumlu olarak nakledilmiştir.

İbrahim Sara ile sefer etmiş, onunla bir şehre gelmiştir. Orada bir melik hükümran idi. Bu zalime; ''İbrahim en güzel kadınlardan bir kadınla şehre dahil oldu'' diye bildirildi. Melik kendisine, ''Ya İbrahim! Yanındaki kadın neydi?'' diye haber gönderdi. İbrahim ''Hemşiremdir'' diye cevap verdi. Sonra İbrahim dönüp Sara'nın yanına geldi ve ''Sözümü tekzip etme! Ben bunlara senin için kızkardeşimdir, dedim. Allah'a yemin ederim ki, yeryüzünde benden, senden başka iman eden hiçbir kişi yoktur'' buyurdu. Ve Hz. Halil Sara'yı Melik'e gönderdi. Melik Sara'yı kıyam etti. Sara da hemen abdest alıp namaza durdu. Ve ''Ya RAB! Ben sana ve senin peygamberlerine iman ettimse, ben kadınlığımı zevcimden başkasına ebedi muhafaza eyledimse, benim üzerime şu kâfiri musallat etm'' diye dua etti. Melik'in derhal nefesi boğuldu, horlamaya hatta ayağı ile yere vurup tepinmeye başladı ( ve bu olay birkaç kere tekrarlanınca) Melik saraydaki kurenasına, ''Siz bana muhakkak bir şeytan göndermişsiniz. Bu kadını İbrahim'e geri verin. Hacer'i de Sara'ya veriniz.'' Müteakiben Sara İbrahim'e dönüp geldi. Ve ona, ''Anladın mı zevcim! Allah kâfiri tezlil etti(küçük görme, hor görme, rezil etme). Bir cariyeyi de bize hizmetçi verdi'', dedi.

Benzer iftiralar Süleyman as hakkında yapılmış ve Kuran şöyle bir tekzibde bulunmuş;

2:102 - Tuttular da Süleyman mülküne dair şeytanların uydurup izledikleri şeyin ardına düştüler. Halbuki Süleyman inkâr edip kâfir olmadı, lakin o şeytanlar kâfirlik ettiler; insanlara sihir öğretiyorlar ve Bâbil'de Harut ve Marut'a, bu iki meleğe indirilen şeyleri öğretiyorlardı. Halbuki o ikisi "biz ancak ve ancak sizi denemek için gönderildik, sakın sihir yapıp da kâfir olmayın!" demeden kimseye birşey öğretmezlerdi. İşte bunlardan karı ile kocanın arasını ayıracak şeyler öğreniyorlardı. Fakat Allah'ın izni olmadıkça bununla kimseye zarar verebilecek değillerdi. Kendi kendilerine zarar verecek ve bir fayda sağlamayacak bir şey öğreniyorlardı. Yemin olsun ki, onu her kim satın alırsa, onu alanın ahirette bir nasibi olmayacağını da çok iyi biliyorlardı. Hakkiyle bilselerdi, uğruna canlarını sattıkları şey ne çirkin bir şeydi.

Benzer bir tekzib neden İbrahim as için gelmemiştir bu soruyu Allaha yönelttim ve cevap olarak bana İbrahim suresinin 3.ayetini gösterdi

Ve dünya hayatını ahirete tercih eden, Allah'ın yolundan çeviren ve onun eğriliğini isteyen şu kâfirlerin, şiddetli bir azaptan dolayı, vay haline! İşte bunlar, çok uzak bir sapıklık içindedirler.ibrahim,3

ama doğrudan doğruya İbrahim as bu tarz bir ahlaktan uzaklaştıran bir ayet göremedim.

Doğrular yalnız Allahtan yanlışlar ise kendimize zulmümüzden kaynaklanır.
Bu yorumum ancak Kuranın benim fıtratım üzerinde yaratmış oldugu etkiyle yapılmıştır, doğru ancak Allahın buyurdugudur.
guvenkaradeniz isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
etti, ibrahim as, kuran, tekzib, tevratı