hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > İlim ve cehalet

Seçenekler Stil
Alt 8. November 2012, 01:49 PM   #71
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
NARsist misin abi sen? çarşıdan aldım bi eve geldim bin tane.
Nasıl da türetiyorsun, TDK memuru gibi adamsın valla.
Tamam piramid,

Bana şahsen sataşacak yazılar yazma, şahsıma yönelik nitelemelerde bulunma, fikirlerimi en acımasız şekilde eleştir, yanlışları en acıtıcı şekilde göster sana teşeşkür edeyim...

Ama, sen suşun, busun, zihnin şöyle, kişiliğin böyle vb. şekilde yazılar yazarsan, TDK memuru diyerek dile önem vermemi küçük görerek hala paldır, küldür sözler kullanırsan en ağır sözleri hak edersin...

seçim senin, buyurun kardeşim...

selam,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 04:08 PM   #72
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

sana verilen cevapları okumadığın belli..
Benim yazıma istinaden pramide cevap vermişsin

Alıntı:
sözler kullanırsan en ağır sözleri hak edersin...
Kuran müslümanı olmadığın da belli, bir suçun karşılığı anca misli bir suçtur. Sen neredeyse öldürecen milleti, ne demek en ağır? adam sana hakaret bile etmedi ama sen her seferinde çıtayı bir kademe düşürüyorsun.

hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 10:01 PM   #73
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Kuran müslümanı olmadığın da belli, bir suçun karşılığı anca misli bir suçtur. Sen neredeyse öldürecen milleti, ne demek en ağır? adam sana hakaret bile etmedi ama sen her seferinde çıtayı bir kademe düşürüyorsun.

Sadece yeter artık diyorum.

Kuran müslümanlığımı da suçun karşılığını bilmediğimi düşünerek söyleyebiliyorsan, "Kısas, bireysel suçlarda ceza" başlığındaki yazımı oku, ondan sonra bir daha bunu diyebiliyormusun gör.

Beni yahudileştiren birine, en ağır söylenecek şey, en fazla onunki gibi olabilir. Müslümana yagudi denmesinden daha ağır bir şey olabilirmi?

Artık, şahsi yazılar görmek istemiyorum. Bunu anla, tekrarlama artık...

Fikirlerimle ilgili en ağır eleştirini yap, sevinirim, ama sakın şahsi yazılar yazma...

selam,
aorskaya
Alt 8. November 2012, 10:05 PM   #74
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

sen insanların şahsiyetine hakarette bulunurken sorun yok ama değil mi?

Şu lafı dikkatli OKU!

İstediğini söyleyen, istemediğini işitir!!!
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 10:09 PM   #75
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
sen insanların şahsiyetine hakarette bulunurken sorun yok ama değil mi?

Şu lafı dikkatli OKU!

İstediğini söyleyen, istemediğini işitir!!!
Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sadece yeter artık diyorum.

Kuran müslümanlığımı da suçun karşılığını bilmediğimi düşünerek söyleyebiliyorsan, "Kısas, bireysel suçlarda ceza" başlığındaki yazımı oku, ondan sonra bir daha bunu diyebiliyormusun gör.

Beni yahudileştiren birine, en ağır söylenecek şey, en fazla onunki gibi olabilir. Müslümana yagudi denmesinden daha ağır bir şey olabilirmi?

Artık, şahsi yazılar görmek istemiyorum. Bunu anla, tekrarlama artık...

Fikirlerimle ilgili en ağır eleştirini yap, sevinirim, ama sakın şahsi yazılar yazma...

selam,
aorskaya
Yukarıdaki yazıma rağmen, bu şekilde devam senin;

Yazılarını asarsam da hatanı anlamayacağın belli....

Sabırları zorlama, sataşmaya son ver...

selametle,
aorskaya
Alt 9. November 2012, 06:09 AM   #76
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

Hiddetlenmeyin. Aorskaya arkadaşım,

İnsan acelecidir. Acele karar verir; sonrada kararından dönmesi gururuna dokunur.

"Her söze söylenecek lafı olmak"

Bu insanı kibirli yapar. Etekleri yerlerde sürünür. Bir hadiste vardı bu tabir. Kuranda da burnu havada olmak diye geçer heralde. Dağların boyunu aşamayız.
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. November 2012, 08:29 AM   #77
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
seckin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Hiddetlenmeyin. Aorskaya arkadaşım,

İnsan acelecidir. Acele karar verir; sonrada kararından dönmesi gururuna dokunur.

"Her söze söylenecek lafı olmak"

Bu insanı kibirli yapar. Etekleri yerlerde sürünür. Bir hadiste vardı bu tabir. Kuranda da burnu havada olmak diye geçer heralde. Dağların boyunu aşamayız.
1- Her söze söylenecek lafı olanlardan değilim, boş şeylere söylenecek ne sözüm vardır, ne düşüncem vardır, nede ayıracak zamanım vardır...

2- Şahsıma yapılan sataşmalara, müslüman terbiyesine yakışır cevap veririm, daha anlamazsa, selam der geçerim, daha anlamazsa bu konuda yazma derim.

Hala devam ederse hala etsin artık ilgilendirmez.

Ancak; benim dinim için bana, müslümanlık dışında bir ithamda bulunulmasına, dinime ve din kardeşime yapılan haksızlığa göz de yumamam, haksız tarafta yer alamam. Çünkü, bundaki sorumluluğumu bilirim.

Müslüman koyun gibi olmamalı, dini bilinçli yaşamalı, dini ve dindarı savunabilmeli, şahit olduğu konuları, Allah'ın adaletini gözeterek, taraf tutmadan adil bir şekilde söyleyebilmelidir.

Bunları birbirine karıştımayalım.

selamlar,
aorskaya
Alt 10. November 2012, 08:23 AM   #78
aorskaya
Uzman Üye

Standart Bizim insanın, sosyal ve davranışları üzerine!

İnsanoğlu ve seçimleri üzerindeki bağı kendimce anlamaya çalıştığımda vardığım sonuç; insanın magazinel isteklerinin daha baskın geldiği ve bunu tatmine yönelik seçimlerde bulunduğu, özünün önemli olmasını çoğu zaman atlayarak, rahatlamak için gerekli görüyorsa özü yerine yapay durumunu daha önemli kabul etmeye meylettiğini görüyorum.

İnsanlar, ne kadar karşı koymaya çalışırlarsa çalışsınlar, sansasyonel, magazinel isteklerini her zaman bastıramazlar.

Bu nedenle insanlar, yanlış bulsalarda; doğum günü, sevgililer günü, tanışma yıl dönümü, evlilik yıldönümü, ölüm yıldönümü gibi icatlara bir şekilde dahil olurlar.

Bütün bu sayılanları, bunların hep, ilk olayın oluşundan yıl şeklinde süreler geçmesi ile yaşandığını biliriz. İlkinin üzerinden, gün, hafta, yada ay değilde neden yıl geçmesi beklenir? Bunlar için neden yıl belirlenmiştir? Bunu bulmamız gerekir.

Bu yaşanan gerçek olgulara baktığımızda, bunların insanın yaratılışı gereği bilinmesi ve yaşanması gereken şeyler olmadığını görürüz.

O halde insan bunları psikolojik rahatlığı için gerekli bulduğundan bunlara bir şekilde katılmaktadır.

Ancak, bu nasıl bir psikoloji tatminidir ki bunlarla rahatlayacaksa, neden bunları çoğaltmaz, neden daha fazla rahatlamaz?

İşte burada, bunları her insanın kendisi bulmadığı, başkasının bulduğu ve kapitalist anlayışın empoze ettiği tüketim kültürünün sonuçlarına kendimizi kaptırdığımız gerçeğiyle karşılaşırız.

Peki, kapitalist bunları neden çoğaltmaz! Kapitalist bunları çoğaltmaz, çünkü; kılını, tüyünü yolduğu insanın yeniden kıllanıp tüylenmesi için bu zaman gereklidir.

Bu olgular, insan için özde, yani gerçekte önemli olsaydı, insan bildiği en uzun süre sonunda değil, en kısa sürelerde bunları yaşaması gerekirdi.

Ama, insan bunları kendisi için kendi düşünerek bulmadığından, yıl olarak hatırlamayı yeterli buluyor.

Burada da insanın "zaman nedir, önemi ne kadardır?" gibi sorunun cevabını gerçekten bilmediğini, düşünmediğini görüyoruz.

Evet, ne zaman öleceğini bilmeden yaşayan (ölümlü) biri için yıl çok uzun bir süredir. Yaşam o kadar önemlidirki, en küçük zaman biriminin bile akıl edilebilmesi ve yanlıştan dönülebilmesi için hayati önemi vardır...

O halde insan kendini aldatmamalı, önemli bulduklarını yapabildiğince en küçük zamanlarda tekrarlamalı aksi halde o konunun gerçekte o kadar da önemli olmadığını bilmesi gerekmektedir.

Bu nedenle, yukarıda belirttiğimiz özel olayların yıl dönümlerinde kutlanılması yada anılması gereklilik değil, kendini rahatlatma olmaktadır...

Bu tip etkinliklere toplum olarak katılınması halinde ise toplumca rahatlama ihtiyacının giderilmesi amacından söz etmek gerekir.

Bu gün 10 kasım...

Bir çok kimse; kalabalık arasındaki yerini almak için özel çabalar harcayarak bunu başarmaya çalışacaktır. Kalabalık içinde, kendini ağlamaya bile zorlayacaktır.

Kabir dolup, taşacaktır... Ama, o dolup-taşanların kaç tanesi bu günde onu gerçekten anlamaya çalışıp, yaptıklarını yapabilmeye çalışma düşüncesiyle oradan ayrılacaktır acaba?

Bir kaçı dışında hiçbirisi...

Üzüntüsünü yenemeyenleri (!) de, sonrasında cafelerde, barlarda; üzüntüyü bastırmak için alınan içeceklerle, çakır keyif olarak 10. yıl marşını yıkılmadan ayakta söylemekle son bulacaktır.

Bunları yapamayan ben ise her hatırladığımda olduğu gibi bu gün sirenlerin hatırlatmasıyla da en fazla yapabildiğimi tekrarladım:

"Allah'ım, Atatürk'ün günahlarını affet, öbür yerini güzel kıl"

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
bİlİm, çelişmeleri, halinde, hangisi, kuran, üstündür