hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Kader

Seçenekler Stil
Alt 18. July 2011, 03:15 PM   #1
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of
Standart Aynı Ülkelerde İmtihan

Arkadaşlar bana sorulan bir soruyu sizle paylaşmak istiyorum.
Soru : Neden aynı ülkelerde insanlar açlıkla-depremle-sel ile afetlerle vs. vs. deneniyor.Mesela hep afrika açlıkla imtihan oluyorda neden Yüzde doksan sekizi ateist olan İsviçre -danimarka gibi ülkeler açlıkla yoksullukla imtihan olmuyor ?
Neden Depremler hep aynı ülkelerde olup oradakiler canıyla malıyla imtihan olurken İngiliz-amerikalı olmuyor ?
Hep Sel felaketleri aynı ülkelerde oluyorda azgın olan başka toplumda olmuyor ?

Benim kısaca cevabım oldu.Onların üzerinden asıl refah içindeki ülkeler imtihan ediliyor demiştim.Birde bunun kader olmadığı insanların oraları yine zengin ve güçlü insanların sayesinde terk edebileceği yada önlemlerin alınabileceğini söyledim.Batılı ülkelerin çöpe attığı yemek ve ekmekle dünyada aç kalmaz demiştim.

Sizlerin de değerli yorumlarını almak istiyorum. sevgi ve muhabbetle.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. July 2011, 04:42 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

%98 ateist ne demek? Hristiyan olsa daha mı iyi?
Hristiyanlar kafirdir oysaki hristiyanlığı red etmiş bir insan kafir olabilir mi?

İşye bize bu güne kadar öğretilen pencereden bakarsak yanılırız. Aslında yaşamlarına bakıldığında bu insanların hayatları kendilerine bir uyarıcı gönderilmesine gereksinim duyulmayacak kadar Müslümanca. Medeni insan hakları denen şey medeni Kul hakları değil midir?

demogoji yada poltikaya maruz kalmak istemiyorum ama şunu açıkca belirtmekiyimki müslüman geçinenlerin büyük bölümü ya ğeygamberimiz yada evliylar aracılığıyla şirk işleyip hristiyan kafirlerinin durumuna düşüyorlar.

Soruyorum,,, siz iyi olursanız size yerin göğün kapılarını açar bolluk ve güzellikler veririm diyen Allah; hangimizin amellerini ödüllendirmeye layık görür??

bu 1.cisiydi 2. olarak tevratta mısırdan çkış bölümünde bir ayete rastladım.
Allah israil oğullarını tüm günahlarına rağmen destekliyor, onlara nimetleri veriyor ve bazı kavimlere karşı onlara yardım ediyor ve bir yerde diyor ki; "sakın bu size verdiğim nimet ve üstünlükleri kendi iyiliğiniz ve iyi niyetinizle aldığınızı sanmayın diyor,,, diğer kavimler sizden daha kötüydü ve size karşı onlara zafer ve üstünlük versem böbürleneceklerdi" diyor...

bu 2 kalıbı sistematik olarak birleştirdiğimizde karşımıza çıkan portreye göre, bizim kendini süreklü övüp diğer milletler küçümseyen bakış açımıza eklenmiş budist ve pagan geleneklerine karşı Allah katında bırakın değeri, dünyada bile bir değerimizin söz hakkımızın olmaması çok normal.

3. perde de Allah bahsettiğiniz ülkelerede ciddi sıkıntılar ve felaketler vermiştir. DÜnyanın süper gücü bile fırtınalara maruz kalmış, insanlar birbirlerini yemek zorunda kalmışlardır. Japonyanın hiçbir teknolojisi Allahın afatını engelleyememiştir, İngiltere ve fransada 100 yıllarca süren savaşlarda pek çok insanlar ölmüş, pekçıkları diğerlerinin hınçlarını işkence ve düşünmek bile istemediğim şekillder tatmıştır. 1. ve 2. dünya savaşlarında yaşanan kıyımlar karşısında doğal afetler çok sevimli kalmaktadır. Rusyada tarihin en kanlı savaşı yaşanmıştır.

Bunlar soruyu soran kişi tarafından bence hiç düşünülmemiş hesaba bile katılmamıştır.

Atatürkün dediğ gibi; Allah ayetlerinde toplumun sorunlarının giderilmesini sağlamış, peygamberde hutbelerinde o dönemin sosyal, siyasi, askeri ve ekonomik sıkıntılarına çözüm aramıştır.
Bizim alim dediklerimiz ise laklak dan başka bişey yapmıyor. üstelik pek çoğu ben tasarruf altındayım, aslında ben Allahım diye dolanıyorlar. Bu tür günübirlikçi zorbaların anlattığı şey müslümanlık olmadığı gibi esas müslümanlık için cahillere değil, eğitimli modern kültür ve uygarlıklara yüzümüzü dönmemiz gerekir. Her nereden çıkarsak çıkalım, hangi işi yaparsak yapalım yüzümüzü sürekli aydınlanmaya, bilime ve canlı haklarına dönmeliyiz.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (22. July 2011)
Alt 18. July 2011, 05:32 PM   #3
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

insanlar yine mideleri ile düşünüp soru sormuşlar... açlık fakirlik..

allah emaneti insanlara yükledi... bu zor bir emanet. rızıkta faziletli kılınanlar niye eşitlenmiyor.Allahın nimetini inkar mı idiyorlar

yukarıdaki sorunun suçlusu aç gözlü insan::::::::imtihanın zorluğunu bilin::::infak edin::::infak
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (18. July 2011), hiiic (18. July 2011), Miralay (22. July 2011)
Alt 19. July 2011, 08:00 PM   #4
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

bazı kişiler, iletişim dünyasında etrafında gördüklerine bakmışlar, düşünmüşler ve bir soru sormuşlar, neden eleştiriyorsunuz ki?

bu forumda gerçek hayata ve onunla ilgili sorulara karşı gösterilen ilgisizlik ve din felsefesi yüksek öğrenimi yapıyorcasına, soyut konuları tartışmak, birkaç kişinin kendi aralarında laf çevirmesi kısırlığı ile sonuçlanıyor.

sokaklarda, işyerlerinde, evlerde, ailelerde, gazetelerde, televizyonlarda, sporda, eğlencelerde, arkadaş toplantılarında, kısaca günlük hayatın her alanında, Kuran okuyan kişinin aklına gelecek bir sürü soru var.

bu forumda bunlara cevap verildiğini sanmıyorum. soru soranlara öğretmen gibi yaklaşmanın ya da onları anlamaya çalışmayıp kendini otomatiğe bağlamanın ancak insanları sizden daha da uzağa götüreceğini düşünüyorum.
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (19. July 2011), Miralay (22. July 2011), nerdogan (2. August 2011)
Alt 20. July 2011, 08:08 AM   #5
gerçek hanif
Uzman Üye

gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Canlı olupta midesini düşünmeyen mi var ? İnsan hayatı boyunca gözlemler ve sürekli soru sorar .Soru sormak ,sırf sormak için sorulmuşsa bu maksatlı olur.soru soranı , sorduğu soru için kınamak yetersizliğin göstergesidir.
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
hiiic (20. July 2011), Miralay (22. July 2011), nerdogan (2. August 2011)
Alt 20. July 2011, 01:55 PM   #6
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Arkadaşlar bana sorulan bir soruyu sizle paylaşmak istiyorum.
Soru : Neden aynı ülkelerde insanlar açlıkla-depremle-sel ile afetlerle vs. vs. deneniyor.Mesela hep afrika açlıkla imtihan oluyorda neden Yüzde doksan sekizi ateist olan İsviçre -danimarka gibi ülkeler açlıkla yoksullukla imtihan olmuyor ?
Neden Depremler hep aynı ülkelerde olup oradakiler canıyla malıyla imtihan olurken İngiliz-amerikalı olmuyor ?
Hep Sel felaketleri aynı ülkelerde oluyorda azgın olan başka toplumda olmuyor ?

Benim kısaca cevabım oldu.Onların üzerinden asıl refah içindeki ülkeler imtihan ediliyor demiştim.Birde bunun kader olmadığı insanların oraları yine zengin ve güçlü insanların sayesinde terk edebileceği yada önlemlerin alınabileceğini söyledim.Batılı ülkelerin çöpe attığı yemek ve ekmekle dünyada aç kalmaz demiştim.

Sizlerin de değerli yorumlarını almak istiyorum. sevgi ve muhabbetle.
Başlarna felaketler gelen ülkeler ne kadar müslümanız deselerde değillerdir, görünüşleri ve Allahın emretmeyip kendilerinin uyduragelip ataların bu uydurmalarını takip eden evlatları sizi kandırmasın.

Ateist yada kafir denilen batı medeniyetlerinin halkları daha müslümanca yaşamaktadırlar ve belkide Allah-ahiret inancı doğu kültüründen daha sağlamdır.

Mâide 49
(Sana şu talimatı verdik): Aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet ve onların arzularına uyma. Allah'ın sana indirdiği hükümlerin bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer (hükümden) yüz çevirirlerse bil ki (bununla) Allah ancak, günahlarının bir kısmını onların başına bela etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten yoldan çıkmışlardır.

Gerek araplar gereksede diğer müslüman olduğunu idda eden toplumlar ne yazıkki Allahın indirdiğinin yanına pek çok kişisel görüş ve eklemeler de ekleyerek, kendilerine koyun gibi güdülebilecek hinduist bir sistem türetmişler ve daha kötüsü Allahın MUHKEM emirlerinin üzerini örtmüşlerdir.

Allah ve resulu her zaman dönemin EKONOMİK, SİYASİ, DİPLOMATİK, ASKERİ v.s. sorunlarıyla ilgilenmiş; insnaların eğitiminden geçimlerine kadar ki sorunların kaldırılması için uğraş vermişlerdir.

AMA ondan sonraki ALİM adındaki (bu işten para kazandıklarını unutmayalım) keresteler ne yapmılar? 2 kelimeyle ne yaptıklarını özetlemek mümkün; LAK LAK

--------------------------

Kuranda şu hadise çeşitli ayetlerle anlatılır;

-Allah iyi kullarını ve toplumları cezalandırmaz, onlara yerin ve göğün hazinelerini açar ve onları vakti belirli süreye kadar güzelce yeryüzünde geçindirir.

-Allah haddi aşan (işte bunlar tam tersine isviçrenin ateistleri değil, arabın ve onları taklit edenlerin ta kendidi oluyor) nimetlere nankörlük edip, Allahın indirdiğiyle amel etmeyenleri CEZALANDIRIR. tevbe etmeleri için sıkıntı içerisinde yaşatır.

Bu sorunun cevabı budur, infak ediniz ayeti bireysel olduğu kadar toplumsal bir ayettir, Örnek olarak Türkan Saylan ı gösterebiliriz. Doğuda nice kürt gençlerine imkan sağlayıp okutarak milletimize kazandırmış, kandırılığ dağlara sürülebilecek pırıl pırıl gençleri ülkenin hizmetine sokup onlara hayat sağlamıştır.
Ancak sözde müslüman olduğunu idda edenlerce (ki onlar deniz feneri kurup oradaki bağışları çıkarlarına harcadılar, cehennem de yer mi yok) bu Salat erini suçlamışlar ve ona asılsız iftiralar atarak karartmaya çalışmışlardır...

Şimdi sorarım.. Bu memleket mi sıkıntıyı, afetleri, bunalımları hak ediyor?
Yoksa ateist zannedilen ama müslümanca yaşıyan İsvçre v.s. halkı mı????

Allah yeryüzünü gezin dolaşın ibret alın der. Müslüman olduğu sanılan toplumlarda zerre hayır yok... meydanlarda din Allah peygamber kitap propagandası yapanlarda da hayır yok. yine o kitabın türkçe mealle elimize ulaşmasını sağlayanda Atatürk idi. Allah rahmet eylesin.

Konu hiiic tarafından (20. July 2011 Saat 01:58 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
gerçek hanif (20. July 2011), Miralay (22. July 2011)
Alt 20. July 2011, 02:21 PM   #7
gerçek hanif
Uzman Üye

Hiiç ben şunu anlıyorum,İnsanların başına gelen felaketler iyi zannettiklerimizin yüzünden değilmi ? Yada o bölgelere zaten dünya kuruldu kurulalı zaten yağmur yağmaz kurak yerlerdi.3500 sene öncede insalar orada aç sefildi.O topraklarda yaşamak insanın kendi eliyledir.yani kendi seçimidir ? öyle mi ?
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (20. July 2011), Miralay (22. July 2011)
Alt 20. July 2011, 02:23 PM   #8
gerçek hanif
Uzman Üye

Asıl cezayı hak eden biz ve bizim gibiler bence.Ama Rahman bize bunu göstermedi.Göstermezde inş.
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (20. July 2011), Miralay (22. July 2011)
Alt 20. July 2011, 02:32 PM   #9
hiiic
Uzman Üye

Evet söylediklerin yerin ve göğün hazineleri açılıncaya yada kapanıncaya kadar geçerlidir.

Kurak topraklar sulamayla sulanır, bilinçsiz çiftçiler eğitilir, teknoloji ile daha fazla verim alınabilir. GAP projesi mükemmel bir SALAT ikamesiydi bu memleket için. Bunu gören cehennemlik zihniyet o bölgede terörü patlattı, o bölgenin ne mali ne de zihni yöndern gelişmesini istemediler. Orayı hem ekonomik açıdan hemde eğitimsel açıdan aç ve cahil bırakmak istediler.

İbrahim 37
"Ey Rabbimiz! Ey sahibimiz! Namazı dosdoğru kılmaları için ben, neslimden bir kısmını senin Beyt-i Harem'inin (Kabe'nin) yanında, ziraat yapılmayan bir vadiye yerleştirdim. Artık sen de insanlardan bir kısmının gönüllerini onlara meyledici kıl ve meyvelerden bunlara rızık ver! Umulur ki bu nimetlere şükrederler."

şimdi O Salat a engel olanları gördünüz mü? İbrahimin Salat için ekilip biçilmeyen araziye yolladığı evlatlarına karşı geleni, onlara engel olanları gördünüz mü? Kendileri hesaba çekilecekleri gün biz sadece düzeltmeye çalışıyorduk diyecekler,, hayır iyi bilsinler ki onlar bozguncuların ta kendisidir.

Aslında insanların topraklar üzerinde yaşaması kendi eliyle değildir, onu belirli bölgede tutan bazı kenetler (ekonomik, sosyal, psikolojik v.s.) etmenler vardır. Kişiler için bazen gurbet imkansızdır, kişiden kişiye çevreden çevreye değişir. Kişinin nerede yaşıyıp nerede öleceği belirlidir. Bunu kenetler belirler, şartlar belirler, imkanlar belirler. Şartları ve imkanları yaratan Külli irade sahibi Allahtır. Bizler kendimizi temizlemeye emek sarfedip iyileştirenler olmayı istedikçe ve imkanlar gelipde bu isteğimizi amelle ispat ettikçe Allah bizlere nice kapılar nice imkanlar, şartlar açar, üzerimizden nice kenetleri kaldırır.

Konu hiiic tarafından (20. July 2011 Saat 02:34 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
gerçek hanif (20. July 2011), Miralay (22. July 2011)
Alt 20. July 2011, 02:44 PM   #10
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Asıl cezayı hak eden biz ve bizim gibiler bence.Ama Rahman bize bunu göstermedi.Göstermezde inş.
Şûrâ 30
Başınıza gelen herhangi bir musibet, kendi ellerinizle işledikleriniz yüzündendir. (Bununla beraber) Allah çoğunu affeder.

ve günahlarımızın bir kısmıda o kesin belirli saati bekler, o saatten önce karşılığı olarak alınacak cezayı bu aciz beden kaldıramaz çünkü...

Fâtır 45
Eğer Allah, yaptıkları yüzünden insanları (hemen) cezalandırsaydı, yeryüzünde hiçbir canlı yaratık bırakmazdı. Fakat Allah, onları belirtilmiş bir süreye kadar erteliyor. Vakitleri gelince (gerekeni yapar). Kuşkusuz Allah, kullarını görrmektedir.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
gerçek hanif (20. July 2011), Miralay (22. July 2011), nerdogan (2. August 2011)

Bookmarks

Etiketler
aynı, ülkelerde, ımtihan