hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Peygamberlere İman > Kuran'da adı geçen Peygamberler > Musa Peygamber ve Firavun

Seçenekler Stil
Alt 17. March 2011, 05:54 PM   #21
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Değerli Gerçek Hanif

Size verdiğim linki incelediyseniz bu soruya da net cevap veriyor orada.

Yanlış anlamayın namaza karşı birisi değilim. Lakin hem bu sitede, hemde bahsettiğim sitede ayrıntılı açıklamalar mevcut.

Bir de bu konuyu "namaz" la ilgili bir başlıkta hasbihal eylersek daha münasip olur diye düşünüyorum.

Selam ve saygılar
sevgili Miralay,

verdiğiniz linki okudum.önce teşekkür ediyorum.
Okuduğum yazıda katıldığım yerler var elbette.Ancak Temel konumuz " Namaz "olunca bir çok yerde zorlama teviller yapıldığını gördüm.Bu yazının tam isabetli olduğunu düşünmüyorum.
Yazıda tam olarak salatın ne tür şekilde yapılacağını bize net biçimde sunamıyor.Ben derim ki salat'ın nasıl yapılacağını Peygamber (s.a) bize anlatmış.Ömer-Ebubekir-osman -Ali (R.A.) onlarda peygamberden gördğünü yapmış.Ebu hanife-imam malik-Ahmet bin hanbel saymaya gerek yok anlaşıldı sanırım.
Emevi zorbalığına baş eğmeyenlerde bize salatı doğru anlatmışlar.salat'ın ben tümden şekilsel olduğuna inanmıyorum.Ancak Namaz mütavatirdir.içindekiler yada sayısı tartışılmış olsa bile.Vakti zamanında peygamber a.s. salatı iyi anlatmış ancak anlamak isteyenler bunu anlayabilir.

Hz Ali Namazda öldürüldü diye tepkisel olarak namaz yoktur diyenler olduğu gibi Ali (r.a) bizim yerimize namazları kıldı, son namazı Ali (r.a) kıldı diye görüş tutturanlarda var.Ben böyle düşünmüyorum.Vesselam.
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gerçek hanif Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (18. March 2011)
Alt 18. March 2011, 06:19 AM   #22
gerçek hanif
Uzman Üye

gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

Miralay dost ,
Verdiğiniz Linkten alıntı :
" Yadsınamayacak gerçek şu ki, Kuran’da hangi namazın hangi biçimde kılınacağı bildirilmediği gibi[1] namazların kılınma biçiminin kimden veya nereden öğrenilmesi gerektiği noktasında da başvurulacak bir kişi/yer bildirilmemiştir"

Peki ozaman ,Kur'anda ,sünnet'te,İctihadda,Tüm yapılan ictihadların birleşmesiyle ortaya çıkan İcmâ'da var olanın islamda'da var olduğunu kabul etmeyecekmiyiz.

Etmiyeceksek ozaman; Namaz yok -oruç yok -Kurban yok -Hac yok -Abdest yok-zekat yok-Bayram yok Hatta Hz Muhammed (s.a.) de yok.(Çünkü bu durumda ne gerek var )
Sadece kur'an vardır mı diyeceğiz. ( oda Şimdilik) Bu mantıkla düşünürsek sıranın ona gelmesi de çok yakın gözüküyor.Vesselam.

Not: sevgili Miralay bu yazdıklarım sizin üzerinizden değildir.Lütfen alınmayınız.Okuduğum Link'e göre cevap yazıyorum.Esenlikle.
Alt 18. March 2011, 09:02 AM   #23
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam gerçek hanif kardeşim

Hassasiyetinizi takdirle karşılıyorum.
Savunduğunuz tezler çok haklı nedenlere dayanıyor.

Öncelikle kendi kıt ilmimle size cevap vermeye çalışayım inşaAllahü teala. Sanıyorum ki,sizin ilminiz benimkinden daha ziyade görünüyor. Akıl akıldan üstündür. Size saygı duyarak, sohbet tadında size arz edeyim.

Bu yazdıklarım araştırmalarım sonucu şahsi kanaatlerimi gösterir. Sadece şahsımı bağlar. Daha doğru bilgi edindiğim kanaatine varırsam, tabii ki belki de sayenizde doğruyu bulmuş olurum. Bu bile acizane benim için kardır.

Daha önceki yazılarınızda tevatürden bahsetmiştiniz. Pekala bu tevatürlerle gelen rivayetlerin hiç mi kırılma noktası olmamıştır? Yani elçinin hayatında düzgün işleyen sistem, bir kırılma anında değişime uğrayıp, o tarihten itibaren bu değişim tevatür haline gelmiş olamaz mı? Bilirsiniz bir topluma alışkanlık kazandırılan bir eylem artık tevatüre dönüşür. Sosyal psikolojide örnekleri çoktur.(Hatta bir atasözüyle örnek vermek gerekirse; "Bir delinin kuyuya attığı taşı kırk akıllı çıkaramaz" derler.)

Kur'anın tevatüren doğruluğu tartışmasına gelince...
Tesbitinize hak veriyorum. Şu anda elimize ulaşan mushafın diziliş olarak orijinalliğinden şüpheliyim. Mana olarak değişime uğramadığına inancım sağlamdır. Ama malesef dizilişi farklı olunca tabiki anlam kaymaları ister istemez olur. Kur'an mütevatürlerinin, namaz mütevatürlerinden az olması bence Kur'anın sağlamlığına gölge düşürmez.
Zira dünyanın neresine giderseniz gidin, kasten dahi Kur'anın bir ayetini bile farklı okusanız; oradaki hafızlar tarafından hatanız hemen yüzünüze vurulur ve doğrusu size talim ettirilir.
Halbuki namaz öyle değildir. Dünyanın çeşitli yerlerinde mezheplere göre farklı namaz kılış şekilleri mevcuttur. Buna da kırılma noktaları sebep oluyor kanısındayım ve ben bunda dini bozma ve içini boşaltma adına kasıt ararım.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 18. March 2011, 09:12 AM   #24
Miralay
Uzman Üye

Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Geçenlerde Sayın Mustafa İslamoğlu beyin videosunu izledim.
Kendileri sünneti ve tevatürü, daha doğrusu namazı savunurken ilginç bir tez ortaya attı. Ben şahsen buna güleyim mi, ağlayayım mı karar veremedim.

Tezi şöyledir efendim. Dilerseniz arz edeyim.

"Resulullah namaz kılarken orada hazır olan cemaat, resul nasıl namaz kılıyorsa taklid ediyordu. Tabii en arka saftaki kişi namaz esnasında hafifçe eğilerek, resulün namazına bakıp aynısını yapmaya çalışıyordu. Bu da önde namaz kılanla,arkada kılan arasında farklılıklar meydana getiriyordu. Tevatürdeki farklılıkların nedeni bu yüzden oluyordu." mealindeki açıklamasından ibaretti.

Bu mudur abicim? Eğer gerçekten namaz varsa; ki huşu içerisinde olması gereken bir namazın, özellikle sahabiler tarafından bu şekilde kılınabileceğine inanıyor musunuz?

Ayrıca bu kadar önemli olan namaz eylemi tektip bir talimle sahabelere öğretilemez miydi?

Eğer gerçekten şekli olan bir namazdan bahsedeceksek, öyle katı kurallar ve kaideler zincirine bağlı olmayan serbest bir şekilsellik vardır. Bence resul bu konuda sahabeyi serbest bırakmıştır. Kur'anda namazdan enine boyuna bahsedilmemesinin nedeni bu olabilir diye düşünüyorum. Yani "kulum sen bana yaklaş ta, nasıl yaklaşırsan yaklaş" tarzı bir ifadeye rastlamak mümkün gibi görünüyor. Yoksa ellerin,ayakların,belin şekli şemali Kur'anda detaylı anlatılırdı.

Konu Miralay tarafından (18. March 2011 Saat 09:34 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 18. March 2011, 09:42 AM   #25
Miralay
Uzman Üye

Nebi-resul olayına nasıl baktığıma gelince, şöyle arz edeyim. (Lütfen okuyunca bana kızmayınız)

Öncelikle Allahü zülcelal hazretleri, vahyini tebliğ etmek üzere elçilerini yolluyor. Onların görevi, kendisini gönderenin emir ve yasaklarını içeren fermanı insanlara tebliğ etmek.
İkinci görevleri ise; Furkan Suresi 30. ayette de göreceğimiz üzere, aleyhimizde şahitlik etmek. Yani rabbülaeminin huzurunda;"Rabbim! ben tebliğ ettim;görevimi yaptım. Fakat kavmim senin fermanını dışladı,önemsemedi." diyerek, hem görevlerini yaptıklarının dolayısıyla yüzleri apaydınlık bir şekilde, hiçbir itirazı kabul etmeyerek, tanıklık edecekler.
Üçüncü görevleri ise, insanlara güzel örnek olmaktır. Zira rabbimiz isteseydi bize meleklerden nebi-resul gönderirdi. Aramızdan birilerini gönderek; bize yaşantısıyla güzel örnek olmalarını sağlamıştır. Zaten resulun hayatı Kur'andan ibarettir. Onlarda Kur'anda ne yazıyorsa aynısını tatbik etmişlerdir. Malesef ahirete intikal ettiklerinde halk tekrar bozuma uğramıştır.
Alt 18. March 2011, 10:53 AM   #26
gerçek hanif
Uzman Üye

sayın Miralay ,

Yazılarınızı okuduğum kadarıyla bir çok görüşünüze katılıyorum. Değerli buluyorum. Allah ilminizi daim etsin.Akıl akıldan üstündür derler.
Benim sizin kadar arapça bilgimde yoktur.Ancak şunua kaniyim ki ( sizi tenzih ederek ) Arapça bilgisi ile diğer islami bilgilere sahip insanların içindende art niyetli olanı çıkabiliyor.Ayetleri çarpıtıp mesnetsiz tevillere gidebiliyor.Şimdi Tıp ilmini düşünelim.Öğrenci Tıp eğitimi alıyor sonra doktor oluyor hasta muayene ediyor.Doktorların büyük ekserisi hastayı ilaç yada ameliyat ile tedavi ederken biriside çıkıp ( Doktor) ben hastayı ameliyat etmem,ilaçta vermem hipnozla iyi ediyorum diyebilir.Bu doktorun uygulama şekli geneli ne kadar etkiler ,bağlar ? şimdi bütün doktorlar ilaçla tedaviyi bırakıp ,ameliyat yerine hipnoz için mi çalışsınlar.Tıbbın doğuşu Hipnoz olmadığına göre...Bunu nasıl dayatacaksınız ?

Maide suresi -6 : Ey iman edenler ! Namaz kılmaya kalktığınız zaman ,yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi yıkayın.Başınızı meshedin,iki topuğa kadarda ayaklarınızı yıkayın....ayet böyle devam ediyor..

Peki Namaz kılanlar kur!andan salatı böyle anlayıp abdest alıyor ve namaza durup kuran okuyor,iblise değilde Allaha secde ediyor,Yani salatın pratikteki uygulamasını böyle yapıyor.

Şimdi Namaz düşmalığı yapanlar ( sizi tenzih ederim ) salat için ,Günde 3-5 kez abdest alıpta salatlarını nasıl icra ediyorlar ?Namazı iptal edenler bunun yerine ne koyuyorlar ?selam ve dua ile .
Miralay (18. March 2011)
Alt 18. March 2011, 11:15 AM   #27
Miralay
Uzman Üye

Allah razı olsun değerli kardeşim. İnanın, öncelikle övgülerinizi haketmiyorum. Arapça bilgim belki sizden bile azdır. Sadece Kur'anı okurken mantık mekanizmasını sonuna kadar zorluyorum. Hangi meal,tefsir,makale akla mantığa ve de Allah'ın vermek istediği mesaja uygun düşüyor; ona bakıyorum. Tabii ki beşer olarak hatalı da olabilirim.

Bu sitede namazla ilgili güzel bir tabir kullanılmış. İlk başlarda pek anlamamıştım ama daha sonra benimsedim. "Tazarrulu niyaz" yani alçalarak, tevazu ile Allah'a yakarma. Bu farsça (ya da urduca) namaz kelimesinden daha iyi durumu anlatıyor gibime geliyor.

Ben öyle namaz hocalarında bahsedilen gibi kurallı kaideli olmasa da, namaza benzer bir eylemi resulullah'ın yapmış olabileceğine inanıyorum. Ama "salat" ile "namaz"'ı karıştırmamız gerekiyor. Allah'ın emri olan "salat" ,topyekün toplumca kalkınmayı,müslümanların yerzüzünde ezikliğini ortadan kaldırıcı çok önemli bir etkendir.

Salat, etken
Namaz, edilgendir.

"Kıl beşi,bitir işi" , "Hele şu namazımı kılayım da borcumu ödeyeyim" zihniyeti Allah'ın emri olamaz.

İlaveten, yukarıda bahsetmem gerekiyordu ama, tevatür her zaman bir şeyin hayırlı olduğunu göstermez. Bahsettiğim kırılma noktası, belki hayırla başlayan bir eylemin şer ile bitmesine ve bu şekilde yaygınlaşmasına da sebep olabilir.

Sözün hülasası; Kur'anda etraflıca anlatılmayan ve sağlam bir tarifi yapılmayan, uygulamada mezhep ve görüşlere göre farklılık arzeden bir şekilsel namaz her zaman inananların kafasını bulandıracaktır. Kıyamete kadar da soru işaretleri artçı depremler halinde devam edecektir.Saygı,selam,dua ve muhabbetlerimle

Konu Miralay tarafından (18. March 2011 Saat 11:26 AM ) değiştirilmiştir.
Alt 18. March 2011, 02:58 PM   #28
gerçek hanif
Uzman Üye

Miralay kardeşten alıntı:

" Bu sitede namazla ilgili güzel bir tabir kullanılmış. İlk başlarda pek anlamamıştım ama daha sonra benimsedim. "Tazarrulu niyaz" yani alçalarak, tevazu ile Allah'a yakarma. Bu farsça (ya da urduca) namaz kelimesinden daha iyi durumu anlatıyor gibime geliyor."
Eyvallah kardeşim.

Deki :İster inanın ona ,ister inanmayın.O kendine daha önce ilim verilmiş olanlara okunduğunda ,onlar, çeneleri üstü secdelere kapanıyorlar.isra -107

Miralay dost , katkıların için teşekkür ediyorum.sayenizde bilmediklerimi öğrendim.verdiniz bilgiler benim için tatmin edicidir.Müsadenizle isra -107 ile son noktayı koymak istiyorum.Esenlikle.
Miralay (18. March 2011)
Alt 18. March 2011, 03:08 PM   #29
Miralay
Uzman Üye

Ben teşekkür ederim Gerçek Hanif kardeşim. Özellikle kullandığınız nazik üslup için.
Bilmukabele ben de acizane sizden çok şey öğrenme şerefine nail oldum kardeşim.
Allah razı olsun.

Verdiğiniz ayet (İsra 107) bile tevatür olayını ortadan kaldırıyor. Siz son noktayı koyarken gerçekten çok aydınlatıcı,kısa,öz bir biçimde hedefin tam ortasından isabetle, durumu izah etme lütfunda bulundunuz.

Tekrar tekrar Allah razı olsun güzel kardeşim.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle.
Alt 18. March 2011, 06:21 PM   #30
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

bir çok kul , mecidi haramdan mescidi aksaya gitmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (19. March 2011)

Bookmarks

Etiketler
bağlantısı, hzmusa, olayı, ısra