hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Hurafeler

Seçenekler Stil
Alt 25. July 2010, 02:55 PM   #1
müslümanlardan
Uzman Üye

Tesekkür: 30
72 Mesajina 144 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of
Standart kurtarıcılardan kurtulmak

Kurtarıcılardan kurtulmak

Tarihin her evresinde insanlar, içinden çıkamadıkları, altından kalkamadıkları konularda bir kurtarıcı bekleme yoluna gitmişlerdir.

Dolayısıyla “kurtarıcı bekleme” düşüncesi insanlık tarihi kadar eskidir. Diyebiliriz ki; bütün dinlerde insanlar “gelecek bir kurtarıcının” beklentisi içinde olmuşlardır. Dün olduğu gibi bugün de mucizevi, efsanevi bir kurtarıcının gelip bozulan her şeyi düzelteceği inancı birçok insanda mevcuttur.

Anlaşılan “kurtarıcı beklemek” hep devam etmiştir. Peki neden?

Sebep çoğunlukla acziyet, zaafiyet, mazlumiyet ve zillet halleridir. Çünkü kendilerini çaresizlik içinde gören kitleler, kurtarıcı beklentisine girerler… Artık elleri kolları bağlı, gelecek kurtarıcı için gün saymaya, hesap yapmaya başlarlar… Çoğu zaman bu tutumlarını “haddini bilmek” adına sürdürürler… Böylece sorumluluğu başkasına havale etme psikolojisi oluşur. Bu pasifize edici ruh hali toplumları uzlaşmacı, uyuşumcu, uyutucu ve uysal bir karaktere dönüştürür… Kısacası bu “kurtarıcı bekleme” algısı hayra alamet değil.

Biraz da direnme gücünü kaybeden, yapması gerekenleri yapmayanların kendilerini savunmaya ve sığınacakları makul bir gerekçeye ihtiyaç vardır… Ayrıca içinde bulundukları durumu meşrulaştırmak, sorumluluklardan sıyrılmak veya ertelemek için böylesi bir izah tarzı kaçınılmaz oluyor…

Kimi zaman beklenen kurtarıcı üzerinden nüfuz sağlama, iktidarı elde etme, intikam alma, zafere yürüme hesapları da yapılır. Ancak pratikte genellikle bu beklentiler umulduğu gibi seyretmez, işler farklı mecralara kayıverir…

İsrailoğullarının risalet öncesi inançları şuydu: gelecek son elçiye iman edecekler ve onun sayesinde yeryüzü hâkimiyetini gerçekleştireceklerdi. Fakat Hz. Muhammed (s.a.v.) peygamber olarak gönderildiğinde şiddetle ilk karşı çıkanlar onlar oldu. Çünkü onların beklentisi, son elçinin kendilerinden, yani İsrailoğullarından olması idi. Ancak İsmailoğullarından olunca kavmiyetçi bir refleksle reddettiler. Hesaplar tutmadı, hasetçi bir tutumla Hz. Peygamber’e en fazla eziyet edenler onlar oldu. Ne iftiralar… Ne tuzaklar…

Hz. Musa (a.s.)’dan sonra İsrailoğullarının ileri gelenlerinin de benzeri beklenti ve çıkışlarda bulunduklarını görüyoruz. Talut ve Calut kıssasında “kurtarıcı” talebi ile peygamberlerine müracaat edenlerin akıbetine dikkatlerimiz çekiliyor. Allah (c.c.) tarafından Talut seçilince bu İlahi tercihle tatmin olmuyorlar… Onların zihnindeki lider profili farklıydı… Beklenen kurtarıcının kriterlerini kendileri belirlemek istiyorlardı.

“Peygamberleri onlara, ‘İşte Allah, size (kurtarıcı) hükümdar olarak Talut’u gönderdi,’ demişti. Onlar, ‘O nasıl bize hükümdar olabilir ki? Hâlbuki biz hükümdarlığa ondan daha layıkız. O, malca da bir bolluk verilmiş biri değil,’ dediler. Peygamber, ‘Onu, Allah size hükümdar seçti, bilgi ve fizikçe üstün kıldı, hem Allah hükümdarlığı dilediğine verir. Allah geniş mülk sahibi, her şeyi bilendir,’ dedi.” (Bakara: 247)

Israrla kurtarıcı isteyenler, bakıyoruz ilk itiraz ve isyan edenler oluyor.

Toplumların kurtarıcı beklentisi biraz da insanüstü özelliklerle donanımlı olması şeklinde… Fetişleştirilen kurtarıcılar, kutsanan liderler zamanla ulaşılmaz oluyor, hayatın dışında kalıyor… Sonra da beklenen kurtarıcılar beklentilere cevap veremez olunca bu defa kurtarıcılardan nasıl kurtulunur arayışı başlıyor.

Evet, Mehdi, Mesih, Hızır, müceddid, mürşid beklentisi ile miskinleşiyorsak buna müsaade etmemek lazım. Çünkü biz Mehdi’yi beklerken, deccallar ortalığı kasıp kavuruyor, silip sömürüyor. Kurtarıcı rüyalarından, cifr ve ebced hesaplarından kurtulmamız gerekiyor.

Gökten zembille kimse inmeyeceğine göre, gökyüzünden inen kurtarıcı Kur’an’a sımsıkı tutunmamız gerekmiyor mu?

O urvetu’l-vuska değil midir?

Hablullah’ın ne olduğu belli… Habibullah’ın ne dediği belli… Hududullahın ne içerdiği belli…

Belirsiz olan, bizim karar ve kararlılığımız.

Bize düşen kurtarıcı beklemek değil, önce kendimizi kurtarmak…

Artık kendi ayaklarımız üzerinde durmak durumundayız…

Sihirli eller, kestirme formüller, ithal çözümler, ütopik beklentiler ile oyalanacak halimiz yok…

Bugüne kadar ortaya çıkmayan kurtarıcıların bundan sonra çıkacağı ne malum… Kendimizi ortaya koymamız gerekiyor… Bizde zorlukları aşacak güç, zulme direnecek potansiyel de var, kendimizi aşabilirsek…

Müminlerin vazifesi bellidir: seferde olmak.

Hz. Hacer ıssız çölde kurtarıcı beklemedi, sa’ye durdu. Yürüdü…

Belki de bize düşen ulvi görev, kurtarıcı beklemek değil, kurtarıcı olmaktır… Ailemizden başlayarak, çevreye açılarak özne ve öncü olmak varken, başka arayışlar içinde olmak biraz da sorumluluktan kaçış değil midir?

Şimdi elini taşın altına sokma zamanı.

İşi ruhani, siyasi, askeri kurtarıcılara ihale edersek, korkarım daha çok bekleriz…

“Oturun, oturanlarla beraber” itabına maruz kalırız…

“Hepiniz çobansınız” nebevi sorumluluğuna dönmek varken kendimizi nasıl oyalayabiliriz ki?

“İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır” gerçeğine ne diyeceğiz?

Hülasa, demek istediğim o ki, bekleyen değil, beklenen olalım.

“Rabbimiz! Bizi muttakilere önder kıl!”

Ramazan Kayan
müslümanlardan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
müslümanlardan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (25. July 2010), hiiic (3. August 2010), merdem (1. February 2013), Miralay (27. July 2010)
Alt 25. July 2010, 06:48 PM   #2
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

Yazıyı yazandan ve alıntı yapandan da Allah razı olsun Aynen katılıyorum.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (27. July 2010)
Alt 25. July 2010, 08:11 PM   #3
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
mavera is on a distinguished road

Rad 11. Her biri için onu önünden ve arkasından izleyen gözcüler vardır ki, kendisini Allah'ın emrine bağlı olarak koruyup denetlerler. Gerçek şu ki Allah, bir toplumun mâruz kaldığı şeyleri, onlar, birey olarak içlerindekini/birey olarak kendilerine ilişkin olanı değiştirmedikçe, değiştirmez. Allah bir topluma bir perişanlık dileyince de artık onu geri çevirecek bir güç yoktur. Ve onlar için Allah'ın berisinden koruyucu bir dost da olamaz.

---
zaten bireyler kendilerini düzeltirse, kurtarıcıya da gerek kalmıyor.
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
Barış (25. July 2010), hiiic (26. July 2010), kamer (5. August 2010), Miralay (27. July 2010)
Alt 26. July 2010, 03:17 PM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Peygamberler uyarıcı olarak gelir kurtarıcı olarak değilki.. Müjdeliyici yada uyarıcı (Kısaca bilgilendirici, Allahın habercisi öğreticisi, bizlere tuttuğu özel öğretmeni v.s.).
Kurtarıcı diye bizim köyde tesisatcıya derler, eskiden yağmur yağdımı su boruları hemen patlıyormuş.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
kamer (5. August 2010), merdem (1. February 2013), Miralay (27. July 2010)
Alt 27. July 2010, 03:19 PM   #5
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

İştede ayetten delilim.
Peygamber dahi kurtarıcı değildir.

A’râf 188
(Mekkî 39) De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."

Kurtarıcı olarak Allahtan ötesini arayan için üzerine diyecek sözlerde var ama desende bir demesende. Üzerine varsanda bir varmasanda.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
kamer (5. August 2010), Miralay (30. July 2010)
Alt 29. July 2010, 12:53 PM   #6
müslümanlardan
Uzman Üye

müslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud ofmüslümanlardan has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İştede ayetten delilim.
Peygamber dahi kurtarıcı değildir.

A’râf 188
(Mekkî 39) De ki: "Ben, Allah'ın dilediğinden başka kendime herhangi bir fayda veya zarar verecek güce sahip değilim. Eğer ben gaybı bilseydim elbette daha çok hayır yapmak isterdim ve bana hiçbir fenalık dokunmazdı. Ben sadece inanan bir kavim için bir uyarıcı ve müjdeleyiciyim."

Kurtarıcı olarak Allahtan ötesini arayan için üzerine diyecek sözlerde var ama desende bir demesende. Üzerine varsanda bir varmasanda.

seni kim kurtaracak çocuk bilemem....
müslümanlardan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. July 2010)
Alt 29. July 2010, 02:11 PM   #7
hiiic
Uzman Üye

Allah kurtaracak.
Eğer Allahtan başka ona ortak tutarsam yada onun katında ona yardımcı istinad edersem bu zalimlikten başka bişey olmaz. O zaman bana ne bir dost ne de bir yardımcı bulunur.

Bakara 257
(Medenî 87) Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların dostları da tağuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar.

Şûrâ 6
(Mekkî 62) Allah'tan başka dostlar edinenleri Allah daima gözetlemektedir. Sen onlara vekil değilsin.

Taguttan yardım istemem sizde istemeyiniz. Ben sadece alemlerin rabbi olan Allaha sığındım.

Alıntı:
müslümanlardan nickli üyeden alıntı
seni kim kurtaracak çocuk bilemem....
İşte benim kurtarıcım;
Nisâ 45
(Medenî 92) Allah düşmanlarınızı sizden daha iyi bilir. Gerçek bir dost olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah kafidir.

Buda bir takım atmasyonlara cevabım cevabım;
Nisâ 123
(Medenî 92) Ne sizin kuruntularınız ne de ehl-i kitabın kuruntuları (gerçektir); kim bir kötülük, yaparsa onun cezasını görür ve kendisi için Allah'tan başka dost da, yardımcı da bulamaz.

Allah bizim adımıza söylenecek her sözü kuranda söylemiş, bundan böyle sadece onu daha iyi anlamak düşer. Tek kurtarıcı ve tek dostumuz Allahtır başkasını arayan ayetleri tekrar okusun.
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
aşık74 (31. July 2010), Barış (29. July 2010), kamer (29. July 2010), Miralay (30. July 2010), müslümanlardan (30. July 2010)
Alt 30. July 2010, 07:25 AM   #8
müslümanlardan
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Allah kurtaracak.
Eğer Allahtan başka ona ortak tutarsam yada onun katında ona yardımcı istinad edersem bu zalimlikten başka bişey olmaz. O zaman bana ne bir dost ne de bir yardımcı bulunur.

Bakara 257
(Medenî 87) Allah, inananların dostudur, onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. İnkar edenlere gelince, onların dostları da tağuttur, onları aydınlıktan alıp karanlığa götürür. İşte bunlar cehennemliklerdir. Onlar orada devamlı kalırlar.

Şûrâ 6
(Mekkî 62) Allah'tan başka dostlar edinenleri Allah daima gözetlemektedir. Sen onlara vekil değilsin.

Taguttan yardım istemem sizde istemeyiniz. Ben sadece alemlerin rabbi olan Allaha sığındım.

İşte benim kurtarıcım;
Nisâ 45
(Medenî 92) Allah düşmanlarınızı sizden daha iyi bilir. Gerçek bir dost olarak Allah yeter, bir yardımcı olarak da Allah kafidir.

Buda bir takım atmasyonlara cevabım cevabım;
Nisâ 123
(Medenî 92) Ne sizin kuruntularınız ne de ehl-i kitabın kuruntuları (gerçektir); kim bir kötülük, yaparsa onun cezasını görür ve kendisi için Allah'tan başka dost da, yardımcı da bulamaz.

Allah bizim adımıza söylenecek her sözü kuranda söylemiş, bundan böyle sadece onu daha iyi anlamak düşer. Tek kurtarıcı ve tek dostumuz Allahtır başkasını arayan ayetleri tekrar okusun.
latife yaptım dostum niye öyle kızdın ki...
müslümanlardan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
hiiic (31. July 2010), Miralay (30. July 2010)
Alt 30. July 2010, 07:57 AM   #9
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

)
selam sevgili müslümanlardan kardeşim
Allah seni ikicihanda mutlu etsin.

Latifen (söyleyiş tarzın) ve hiiiç kardeşimin ciddi ama anlamlı cevabı çok hoşuma gitti.

Sanırım hiiiç kardeşim de bunun latife olduğunu anladı ama hepimize kıssadan hissevari çoook güzel ayetler astı.

Allah hepinizden razı olsun.
Sizleri çooook seviyorum.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (3. August 2010)
Alt 30. July 2010, 11:07 AM   #10
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

İnsanları Herhangi br yöne kanalize eden putlar değil onun arkasındaki ideolojiler sistemlerdir.
İnsanların Kurtarıcısı ne allahtır ne de Allahın dışındaki putlardır. İnsanları kurtaran, Allahın halife olarak yaratmış olduğu insanlara, dünya hayatında yaşamaları için gönderdiği Vahiy orjinli mesjları pratik hayatlarına uygulamalarıdır. Allah insanlara eli varda sıkıştığı zaman onu kurtarmaz.Onun yasaları amel haline dönüştürülürse o güzel ameller insanları kurtarır.
Doktor Hastaya teşhisini koyar ilacını verir.İnsanı hastalıktanilacı uygulamakla kurtulur.
Allah da insana nasıl yaşaması gerektiğini söyler onun verdikleri emirleri hayatlarına uygulayanlar kurtulur.
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (7. August 2010), Miralay (30. July 2010)

Bookmarks

Etiketler
kurtarıcılardan, kurtulmak