hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > YARATILIŞ > Hayat ve Canlı > İnsan

Seçenekler Stil
Alt 30. January 2011, 09:53 PM   #1
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road
Standart İnsan Bedeni Kusursuzdur

Selamun Aleykum Değerli Kardeşlerim!
"التّقويم Takvim" sözcüğü; "düzeltme, doğrultma, kıvamına koyma" demektir. "Ahsen-i takvim" tamlaması da; "en güzel doğrultuda, en uygun kıvamda" anlamına gelir. İnsanın "ahsen-i takvim" üzerine yaratılmasından; "insanın gerek fizikî yapısı gerekse zihinsel fonksiyonları itibariyle en güzel ve en mükemmel şekilde yaratıldığı" anlaşılmalıdır. Gerçekten de insan, boyu bosu ile, vücut organlarının yerleri ile, kendisini koruyacak ve doğruları bulacak fizikî, zihinsel donanımları ile (akıl, fikir, iz`an, idrak, vicdan, merhamet, bellek, dikkat vs.) en güzel, en mükemmel yapıda yaratılmıştır. Eksiği yoktur ve bu yapıya kusur bulunamamaktadır. Vücudumuzdaki organların işlevleri ve yerleri konusunda daha değişik işlev ve yer önermesi bugüne kadar yapılamamıştır. Kısacası insan, fiziksel ve zihinsel yapısıyla "ahsen-i takvim (en güzel şekil; kendisinden daha güzeli bulunmayan şekil)" üzerine yaratılmıştır.

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
Barış (1. February 2011), hiiic (31. January 2011), sevginur (31. January 2013)
Alt 30. January 2011, 10:22 PM   #2
dost1
Site Yöneticisi

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
hiiic (31. January 2011)
Alt 30. January 2011, 10:24 PM   #3
dost1
Site Yöneticisi

YouTube Video
hiiic (31. January 2011)
Alt 31. January 2011, 02:34 AM   #4
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Mü’min 57
Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler.

Câsiye 4
Sizin yaratılışınızda ve (Allah'ın) yeryüzünde yaydığı canlılarda, kesin olarak inanan bir toplum için ibret verici işaretler vardır.

İnsan 28
Onları biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini yok eder) yerlerine benzerlerıni getiririz.

En’âm 133
Rabbin zengindir, rahmet sahibidir. Dilerse sizi yok eder ve sizi başka bir kavmin zürriyetinden yarattığı gibi sizden sonra yerinize dilediği bir kavmi yaratır.

En’âm 94
Andolsun ki, sizi ilk defa yarattığımız gibi teker teker bize geleceksiniz ve (dünyada) size verdiğimiz şeyleri arkanızda bırakacaksınız. Yaratılışınızda ortaklarımız sandığınız şefaatçılarınızı da yanınızda göremeyeceğiz. Andolsun, aranız açılmış ve (tanrı) sandığınız şeyler sizden kaybolup gitmiştir.

A’râf 191
Kendileri yaratıldığı halde hiçbir şeyi yaratamayan varlıkları (Allah'a) ortak mı koşuyorlar?

Yûnus 34
(Resulüm!) De ki: (Allah'a) ortak koştuklarınız arasında, (birini yokken) ilk defa yaratacak, arkasından onu (ölümünden sonra hayata) yeniden döndürecek biri var mı? De ki: Allah ilk defa yaratıp (ölümden sonra) onu yeniden (hayata) döndürür. O haldenasıl saptırılırsınız!

Hac 73
Ey insanlar! (Size) bir misal verildi; şimdi onu dinleyin: Allah'ı bırakıp da yalvardıklarınız (taptıklarınız) bunun için bir araya gelseler bile bir sineği dahi yaratamazlar. Sinek onlardan bir şey kapsa, bunu ondan geri de alamazlar. İsteyen de aciz, kendinden istenen de!

Fâtır 40
De ki: Allah'ı bırakıp da taptığınız, ortaklarınızı gördünüz mü? Gösterin bana! Onlar yerdeki hangi şeyi yarattılar! Yoksa onların göklerde mi bir ortaklıkları var! Yahut biz onlara, (bu hususta) bir kitap mı verdik de onlar, o kitaptaki bir delile dayanıyorlar? Hayır! O zalimler birbirlerine, aldatmadan başka bir şey vadetmiyorlar.

Ahkâf 4
De ki: Söylesenize! Allah'ı bırakıp taptığınız şeyler yeryüzünde ne yaratmışlar; göstersenize bana! Yoksa onların göklere ortaklıkları mı vardır? Eğer doğru söyleyenlerden iseniz, bundan evvel (size indirilmiş) bir kitap yahut bir bilgi kalıntısı varsa onu bana getirin.

En’âm 79
Ben hanif olarak, yüzümü gökleri ve yeri yoktan yaratan Allah'a çevirdim ve ben müşriklerden değilim.

Furkân 54
Sudan (meniden) bir insan yaratıp onu nesep ve sıhriyet (kan ve evlilik bağından doğan) yakınlığa dönüştüren O'dur. Rabbinin her şeye gücü yeter.

Nahl 4
O, insanı bir damla sudan yarattı. Fakat bakarsın ki (insan) Rabbine apaçık bir hasım oluvermiştir.

Yâsîn 77
İnsan görmez mi ki, biz onu meniden yarattık. Bir de bakıyorsun ki, apaçık düşman kesilmiş.

Kehf 37
Karşılıklı konuşan arkadaşı ona hitaben: "Sen, dedi, seni topraktan, sonra nutfeden (spermadan) yaratan, daha sonra seni bir adam biçimine sokan Allah'ı inkar mı ettin?"

İnfitâr 7
O Allah ki seni yarattı, seni düzgün ve dengeli kılıp,ölçülü bir biçim verdi.

Meryem 67
İnsan düşünmez mi ki, daha önce o hiçbir şey olmadığı halde biz kendisini yaratmışızdır?

Tûr 35
Acaba onlar herhangi bir yaratıcı olmadan mı yaratıldılar? Yoksa kendileri mi yaratıcıdırlar?

Vâkı’a 57
Sizi biz yarattık. Tasdik etmeniz gerekmez mi?

Rûm 30
(Resulüm!) Sen yüzünü hanif olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah'ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.

Zümer 62
Allah her şeyin yaratıcısıdır. O, her şeye vekildir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 7 Kisi:
Barış (1. February 2011), Bilgi (31. January 2013), dost1 (31. January 2011), merdem (29. January 2013), Miralay (9. February 2011), Navras (20. June 2011), sevginur (31. January 2013)
Alt 29. January 2013, 10:54 PM   #5
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

[quote=hiiic;8467]

İnsan 28
Onları biz yarattık; onların yaratılışını sapasağlam yaptık. Dilediğimizde (kendilerini yok eder) yerlerine benzerlerıni getiririz.

En’âm 133
Rabbin zengindir, rahmet sahibidir. Dilerse sizi yok eder ve sizi başka bir kavmin zürriyetinden yarattığı gibi sizden sonra yerinize dilediği bir kavmi yaratır.

ve benzeri Ayetler:

İşte onlar, kendilerinden önce gelip geçmiş olan cinn ve insten ümmetler içerisinde aleyhlerinde Söz hakk olmuş kimselerdir. Şüphesiz onlar gerçekten hüsrana uğramışlar idiler.
Ve herkes için yaptıkları işlerden, bir takım dereceler vardır. Ve onlar zulmedilmeden, O [Allah], onlara amellerini tam ödeyecektir. (Ahkaf/18, 19

)

Eğer O [Allah] dilerse sizi giderir ey insanlar! Ve başkalarını getirir. Ve Allah, buna güç yetirendir. (Nisa/133)

İşte sizler, işte o Allah yolunda infak etmek için çağrılan kimselersiniz. Öyleyken içinizden kiminiz cimrilik ediyor. Kim cimrilik ederse ancak kendi aleyhine cimrilik eder. Allah zengindir, siz ise fakirlersiniz. Eğer siz sırt çevirirseniz O [Allah] yerinize başka bir toplum getirir. Sonra onlar sizin benzerleriniz olmazlar. (Muhammed/38)

Kiyametten sonra baska varliklar mi gelecek yeryüzüne, nasil ki biz insanlardan evvel bazi varliklar vardiysa? Biz insanlar kacinci siradayiz acaba Rabbimizin yeryüzünde yaratmis oldugu varliklar arasinda?

Gercekten cok enteresant.

Hic düsünen oldumu bu konuda?
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. January 2013, 11:25 PM   #6
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of
Standart ORGAN Bagisi

Selam saygideger Kardeslerim,

insan yapisi ve funksiyonlari her zaman icin dikkatimi cekmistir, bu kadar mükemmel bir sekilde yaratilmis en ufak teferruatina kadar hic bir eksigi olmayan kusursuz bir yapi.

Allah'in varligina, yaratilicigina inanmayanlar ne düsünüyorlar, bu kadar mükemmel ustaca bir yaradilis tesadüf mü zannediyorlar? Hic bir tesadüf bu kadar sahane bir eser cikaramaz ortaya.

Nerdeyse konumu unutacaktim, dalip gidince insan yapisina.

Evet bu sahane vücut hayatta oldugu müddetce bir deger tasimasi lazim gelirken, lazim gelirken diyorum cünkü yeterince degerlendiremiyoruz. Ya yanlis beslenmeler, gen hastaliklari, kanli bicakli girisimler vb. bu mükemmel yapiyi nasil mahvediyor.

Hay Allah yine konumdan aciliyorum.

Organ Bagisi: Almanya'da bir kac ay oluyor tv'de politikacilarin konusmalarina kulak misafiri oldugumdan aklimda kalanlar; hastalik sigortasi ara sira sorusturmalar yapmasi lazim olacakmis, organ bagisinda bulunmak isteyenleri kayit edeceklermis. Yani insana gina getirene kadar sormalara devam edecekler: pes deyip he'lesinler diye.

Sanki mafia yetmiyormus gibi, bir de politikacilar kesildi basimiza bela olarak.

Iyi güzel, olabilir sonunda hayat kurtarmak var isin icinde, biri son nefesini verirken öbürü hayat bulabiliyor. Rabbimizin okayi varmi yokmu bilemiyecegiz, cünkü O her isimize mani olmuyor yahutta desteklemiyor. Mani olmak isteseydi Rabbimiz herhangi bir meselede, herhalde ilk önce yahudilere mani olurdu peygamberleri öldürmeye kalktiklarinda ve de hiristiyanlar Isa ( selam olsun ona ) Allah'in ogludur dediklerinde, dahasi var, sünniler ileri gidip Peygamberimizi ( selam olsun ona ) /hasa/ Allah ile ayni seviyeye getirmelerine mani olurdu. Öyle ya kim sapiklikta israr ederse, kalir sapikliklarinda.

Evet organ bagisi, ben bu ise hicte positiv gözle bakmiyorum nedense. Neden mi? Yine zenginin borusu ötecek. Insancigin birisi ölüm döseginde, cerrah kasap misali insancigin basi ucunda dalak mi ciger mi her neyse alip cikarmaya, zengin bir 80 lik hemen yan odada ( milyarlari kasada ), iki sehir uzakta 8 yasinda bir yavrucak!

Hemen ? isareti kafalarimizda, cigeri kim kapacak? Tabiiki 80 lik, parayi veren düdügü calar misali, garip yine garip para yok yasama hakki yok, kasap ile banka veriyor hükmü.

Bir de bir hanif müslüman kardesimizi düsünün, ha bu kardesimizin cigeri yada dalagi bir ebu leheb'e giderse ne olacak?

Isim ve adres ile organ bagisi daha makbul degilmi, hemde belgelerle evvelden tespit etmek, kim kime ne birakmak istiyor. Hayatta iken günahini dahi vermeye razi olmayanlari düsünüyorumda.

Bazen herhalde cok fazla düsünüyorum. Beynimin bir kac bölümünü frenlesem nasil olur?

Insanlik daha ölmemis herhalde ki yine de düsünmeye devam ediyorum, düsünmek parayla pulla degil ya

Gerci bir yönden risiko organ bagisi, olur ya, daha son nefesini vermege hevesi olmayanin dalagi ve cigeri elden gidecek olursa? Kasap her zaman kasaptir!

Selam ve dua ile.
Alt 30. January 2013, 02:02 PM   #7
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Evet organ bagışı, ben bu işe hic de pozitif gözle bakmıyorum nedense. Neden mi? Yine zenginin borusu ötecek. Insancığın birisi ölüm döşeğinde, cerrah kasap misali insancığın başi ucunda dalak mi ciğer mi her neyse alıp çıkarmaya, zengin bir 80 lik hemen yan odada ( milyarları kasada ), iki şehir uzakta 8 yaşında bir yavrucak!

Hemen "?" işareti kafalarımızda, ciğeri kim kapacak? Tabiiki 80 lik, parayi veren düdügü calar misali, garip yine garip para yok yasama hakki yok, kasap ile banka veriyor hükmü.

Sayın Merdem.
Yakınıyorsunuz.
Ben de yakınıyorum.
Gelin yakınmakla, ağıt yakmakla kalmayıp, bir çözüm yolu gösterin.
Uygulayalım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (25. April 2016 Saat 11:59 AM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 02:21 PM   #8
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet organ bagisi, ben bu ise hicte positiv gözle bakmiyorum nedense. Neden mi? Yine zenginin borusu ötecek. Insancigin birisi ölüm döseginde, cerrah kasap misali insancigin basi ucunda dalak mi ciger mi her neyse alip cikarmaya, zengin bir 80 lik hemen yan odada ( milyarlari kasada ), iki sehir uzakta 8 yasinda bir yavrucak!

Hemen ? isareti kafalarimizda, cigeri kim kapacak? Tabiiki 80 lik, parayi veren düdügü calar misali, garip yine garip para yok yasama hakki yok, kasap ile banka veriyor hükmü.

Sayın Merdem.
Yakınıyorsunuz.
Ben de yakınıyorum.
Gelin yakınmakla, ağıt yakmakla kalmayıp, bir çözüm yolu gösterin.
Uygulayalım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Degerli Kardesim,

cözüm yolunu bizlere birakmis olsalardi zaten milyarlarca insanlarin icinde az bucuk ta olsa uygun fikirlerlerde olanlar elbette cikacaktir.

Cözüm yolu sizin ve benim elimizde degil, eh durum böyle okunca yakinmaktan baska bir sey gelmiyor elimizden. Hic olmazsa bizler yakinmakla kalsakta, birilerinin bu konulardan haberi bile yok, olsa da tinlamayanlar cok.

Allah'a sükür ne bir organa ihtiyacim var ne de her hangi bir haksizlikta gözüm var. Benim düsüncelerim zor durumlarda olan kullar icin.

Selam ve dua ile.
Alt 30. January 2013, 02:51 PM   #9
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın Merdem.

''cözüm yolunu bizlere birakmis olsalardi zaten milyarlarca insanlarin icinde az bucuk ta olsa uygun fikirlerlerde olanlar elbette cikacaktir.''(Bu ifade sizin)

SİZ KÖLE MİSİNİZ.

Acaba neden ''OKU'' diye başladığını okuduğunuz kitabimizın bakara-104. ayetinde bir birey olduğumuz hatırlatılırken

''Cözüm yolu sizin ve benim elimizde degil, eh durum böyle okunca yakinmaktan baska bir sey gelmiyor elimizden.'' demenizi

nasıl değerlendirmeliyim

Konu galipyetkin tarafından (30. January 2013 Saat 02:55 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 30. January 2013, 03:13 PM   #10
merdem
Uzman Üye

Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Merdem.

''cözüm yolunu bizlere birakmis olsalardi zaten milyarlarca insanlarin icinde az bucuk ta olsa uygun fikirlerlerde olanlar elbette cikacaktir.''(Bu ifade sizin)

SİZ KÖLE MİSİNİZ.

Acaba neden ''OKU'' diye başladığını okuduğunuz kitabimizın bakara-104. ayetinde bir birey olduğumuz hatırlatılırken

''Cözüm yolu sizin ve benim elimizde degil, eh durum böyle okunca yakinmaktan baska bir sey gelmiyor elimizden.'' demenizi

nasıl değerlendirmeliyim

Galip Kardesim,

herhangi bie anayasa kanunundan bir bölümü okuyarak aklinizi kullanarak degistirmeye kalkin da bana bir örnek olsun. Ben devlet baskani degilim, herhangi bir klinigin görevlisi degilim, saglik bakanliginda koltugum yok da yok. OKU ile hersey halolunuyorsa okumasini yazmasini akademilerle tamamliyanlara söylenin.

Herhalde bundan sonra bir fikrim, bir düsüncem oldugunda tatbik etme imkanim olursa burada yazacagim, sayet düsüncelerde kalacaksa ise cenemi kapatir otururum. Siz yeterki memnun olun.

Tüm dünya sizin fikrinizde olsaydi bir cit dahi duyulmazdi, neymis efendim sayet bir cikar yolu yoksa "cenenizi kapayin". Sanki burada yazisan tüm kardeslerimiz fikirlerini gercek hayatta uygulama imkanlari varmis da, ben kalmisim bir yakinan.

Kimseye hasta oldugunda "saglik olsun" dememem lazim nasil olsa o kisi ben iyilestiremiyecegim, sagligina kavusturamayacagim, kimseye hapsirdiginda "cok yasa" dememem lazim, nasil olsa o kisiyi cok yasatan ben olmayacagim, kimseye "hayirli yolculuklar" dilememem lazim, sayet ucagi yada gemiyi ben kullanmiyorum. Hic kimseye acimamam lazim, cünkü durumlarini ben yartmadim ve ben degilim degistirecek olan.

Kendi kendime konusmayi ögrenmem lazim, dediklerim kimseyi ilgelendirmiyorsa.

Selam ve dua ile. ( selam ve dua ile demem bile sacma, selami kim aliyor duayi kim duyuyor mesela )

Bookmarks

Etiketler
bedeni, kusursuzdur, İnsan