hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Nifak ve münafıklar > Münafık- Mümin İlişkisi

Seçenekler Stil
Alt 22. July 2009, 11:33 AM   #1
nuh
Katılımcı Üye

Tesekkür: 0
13 Mesajina 16 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
nuh will become famous soon enoughnuh will become famous soon enough
Standart hanifler com

(Enfal)64. Münafıklar, kalplerinde olanı kendilerine haber verecek bir sûrenin müminlere indirilmesinden çekinirler. De ki: Siz alay edin! Allah o çekindiğiniz şeyi ortaya çıkaracaktır. 68. Allah erkek münafıklara da kadın münafıklara da kâfirlere de içinde ebedî kalacakları cehennem ateşini vâdetti. O, onlara yeter. Allah onlara lânet etmiştir! Onlar için devamlı bir azap vardır. 98. Bedevîlerden öylesi vardır ki Allah yolunda harcayacağını angarya sayar ve sizin başınıza belâlar gelmesini bekler. Bekledikleri o kötü belâ kendi başlarına gelmiştir. Allah pek iyi işiten, çok iyi bilendir.(Nahl) 34. Sonunda yaptıklarının cezası onlara ulaştı ve alay etmekte oldukları şey onları çepeçevre kuşatıverdi. 68, 69. Rabbin bal arısına: Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan kendine evler kovanlar edin. Sonra meyvelerin her birinden ye ve Rabbinin sana kolaylaştırdığı yaylım yollarına gir, diye ilham etti. Onların karınlarından renkleri çeşitli bir şerbet bal çıkar ki, onda insanlar için şifa vardır. Elbette bunda düşünen bir kavim için büyük bir ibret vardır. (Zuhruf)59. O, sadece kendisine nimet verdiğimiz ve İsrailoğullarına örnek kıldığımız bir kuldur.76. Biz onlara zulmetmedik, fakat onlar kendileri zalim kimselerdir
nuh isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 28. July 2009, 06:43 PM   #2
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Nuh kardeşim ; ayetlere olan yakınlığınız ve ayetlerle konuşmanızı takdir ediyorum. Açıkçası sizin tavrınızı görünce kendime sende "nefsinin hevasından konuşmadığından emin olmak için bu yöntemi kullan" diye nasihat ettiğim oluyor. Ancak kafama takılan bir husus var. Ayetler açık seçik ,anlaşılır ve nettir. Ancak her olayda -her durumda olduğu gibi OKUyucular aynı cümlelerden değişik sonuçlar çıkarabiliyor. Sanırım bu Allahın her yarattığını diğerinden farklı yaratmasından ileri geliyor. Farklı kişide doğal olarak farklı sonuç çıkarıyor. Ben astığınız ayetlerde hep hanif çizgiyi işaret eden ve Allahı göklerde ,uzay boşluğunda değil herşeyde ve heryerde arayan /belki bulan-ancak herşey ve heryere denk olmayan bir mana görüyorum (arı). Tabi bu benim anladığımdır. Oysa Kuran banada gelmiş olmakla birlikte tüm insanlığındır. Acaba sizde bu ayetlerden benim anladığımımı anlıyorsunuz ? Yoksa farklı bir açılımınızmı var? Şahidimki OKUyabilene bir kum tanesinin bile söyleyecek çok sözü var. Şahidimki bildim diyen olduğu yerde kalıyor ,şahidimki duran su kokuyor ,yine şahidimki BEN diyip sahiplenen çukura yuvarlanıyor. Bu sorularımın cevabını yine güzel ahlakınız gereği ayetlerle cevaplayacaksınız ,ancak ben fakir yine astığınız ayetlerden sizin ne anladığınızı merak edeceğim. .

Sağlıcakla kalın.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hanifler