hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EKONOMİ > İnfak > Hayır yolunda harcamak /İnfak

Seçenekler Stil
Alt 11. August 2011, 07:19 AM   #1
nerdogan
Katılımcı Üye

Tesekkür: 112
27 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud ofnerdogan has much to be proud of
Standart Afrika ve Somalide açlık konusu

Değerli forum üyeleri, yazarları,

Biliyorsunuz ki son günlerin önemli konularından birisi Somalive bölgedeki açlık.Aslında son günlerin değil maalesef yılların geride kalıp zaman zaman öne çıkan konusu.Bugün çocuğa en fakir ülke neresi desen -benim çocukluğum da dahil- Somali Kenya vs diye sayacaktır.Bu ülkedeki insanlar fakirmi fakirleştirilmiş mi hastalıklı mı yoksa hastalıklandırılmış mı bilemiyorum ama bildiğim tek şey sürekli aynı haldeler.Bugün okuduğum bir habere görre Türk kızılayı o bölgede büyük bir alan tahsisi için yetkililerden izin istemiş.Bizzat Kızılay yöneticileri bölgede imiş.Kendileri oraya sadece çadır vs değil insanların kendilerini hayatta tutabilmeleri için ekebilecekleri bağ bahçelerde yapılacakmış tarım teşvik edilecekmiş yani.Bu bölgede büyük bir şehir inşa edilecek-çadır kent benzeri- ve su tesisatı elektrik tuvalet tesisatları yapılacakmış.Tabiki çok güzel bir düşünce bence ve hepimiz maddi desteğimizi esirgememeliyiz-umarım yerine ulaşır-. Ancak bunun dışında haberde şu bilgiide vardı:

""Naylon evlerde yaşıyorlar
Somali’de yaşanan kuraklıktan dolayı 11 yıl önce Etiyopya’ya göç eden Somalililer, su ve tuvalet gibi en önemli ihtiyaçlardan mahrum şekilde, naylon ve kartondan yaptıkları barınaklarda yaşam mücadelesi veriyor. Etiyopya’nın Hartşeik bölgesinde, bugüne kadar kendilerine ulaştırılan yardımlarla açlıktan ölmemek için direnen Somalili mültecilerin sayısının 1 milyon 200 bin olduğu belirtiliyor.""
,

Yani bu topluluk enteresan bir biçimde sürekli olduğu noktadan geri gidiyor.Ben hep bu insanların sömürü toplumları tarafından bu hale getirilmekte olduğunu, yeri gelince hastalık ve ilaçlar için kobay olarak görüldüklerini, yeri gelince ucuz herşeye razı olmuş işçi olarak görüldüğünü yani o söz konusu ülkelerin her zaman el altında bulunmasını istedikleri kendilerine kul köle olmuş koyun bir toplum yaratma çabalarının sonucu olarak nitelendirdim bu durumu.

Ancak şu da var ki, 11 yıl dile kolaydır. En son izlediğim belgesel olan Human Planet belgeselinden sonra birçok konuda aydınlandım.Herkese şiddetle öneriyorum.Çok öğrenilecek şey var..Bu belgesel dizisinde insanların ne şartlardan neler ürettiklerini ne çözümlerle hayatlarını sürekli iyiye taşıdıklarını ve doğaya zarar vermeden nasıl yaşadıklarını gördüm.Şimdi diyorum ki..Acaba bu Somali gibi ülkelerdeki insanlar neden sürekli sadece yardımlarla yaşamaya muhtaçmış gibi..Bu bana hiç mantıklı gelmiyor.Bir insan ne şartta olursa olsun topluluğun gücüyle çok şey yapabilecek zekaya sahip.Bakınız tarih, bakınız belgeseller.Bu büyük nüfus sürekli aç ve hep birileri onlara yardım ediyor.Edildikçe daha da hasta oluyor ve aç oluyorlar.Bu nasıl mümkün olabilir ki?

Yani iş alanı yok diyeceksiniz ya da kuraklık var diyeceksiniz vs.Ama inanın o belgeselden sonra ne kuraklık ne sel ne buz ne toprak kayması ne kıtlık ne de vahşi hayvanlar..hiçbir durumda insanın bu hale gelmesi 11 yıl boyunca stabil bir biçimde kalmasını mantıklı göremiyorum artık..Elbette doğal afetler insanları öldürür, kuraklık gibi. Ama tüm ülke sürekli aynı halde nasıl yaşar? 11 yıl sadece bir bilgi..Ancak ben kendimi bildiğimden beri hep aynı görüntüler..Karnı şiş sıtmalı insanlar..Bu milyarlarca yardımlar neden abuk subuk yiyecekler çadırlarla uyduruk ilaçlarla sınırlı..Üstelik de az buz değil koskoca bir ülkenin ekonomisini yeniden canlandıracak yepyeni iş alanları sulak alanlar oluşturacak bir para oluk oluk depolanan ürünlere gidiyor.(Bu ürünler sadece bakliyat ucuz un makarna ve benzeri ile ucuz kağıt ürünleri içlerinde hiçbir şekilde değerli besinler örneğin et konserveleri olduğunu hiç duymadım, acaba et çok değerli ve sadece bizler için mi gönderildi.onlar nasılsa garip fakir onlar haketmiyor mu?)
Ve işin ilginç yanı bu depolar yıllarca açılmıyor ve yardımlar dağıtılmıyor.Geçtiğimiz günlerde euronews de izlediğim habere göre, Somalide BM nin bir yardım deposu 3,5 yıldır korunuyor ve hiçkimseye yardım dağıtılmıyor.Fransız bir gazetecinin bulduğu bu depodaki kişiler çelişkili laflar söylüyor ve BM den onay bekliyoruz diyorlar bu haberde..

Çok tuhaf..Bu konudaki fikrinizi merak ediyorum doğrusu..

Konu nerdogan tarafından (11. August 2011 Saat 07:22 AM ) değiştirilmiştir.
nerdogan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nerdogan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Anonymous (11. August 2011)

Bookmarks

Etiketler
açlık, afrika, konusu, somalide