hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Şirk ve Müşrikler

Seçenekler Stil
Alt 31. August 2011, 06:53 PM   #21
nuhungemisi
Yeni Üye

Tesekkür: 3
12 Mesajina 28 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
nuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud of

Herkes görmek istediği gibi görüyor herşeyi. Ben bu tartışmanın bir yere varacağına inanmadığım için devam etmeyeceğim.

Allah katında din İslâm'dır. Kitap verilenler, kendilerine bilgi geldikten sonra karşılıklı ihtirasları yüzünden anlaşmazlığa düştüler. Kim Allah'ın ayetlerini inkar ederse bilsin ki, Allah'ın hesap görmesi çok çabuktur. (ALİ İMRAN 19)

De ki: «O, her şeyin Rabbi iken ben Allah'tan başka bir Rab mi arayayım? Hiç bir nefis, kendi aleyhinden başkasını kazanmaz. Günâhkar olan bir başkasının günah yükünü taşımaz. Sonunda dönüşünüz Rabbinizedir. O, size hakkında anlaşmazlığa düştüğünüz şeyleri haber verecektir.» (ENAM 164)

Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir. (MAİDE 48)
nuhungemisi isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
nuhungemisi Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Anonymous (2. September 2011), dost1 (2. September 2011), Miralay (2. September 2011)
Alt 31. August 2011, 10:39 PM   #22
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Yani tartışma sizin istediğiniz gibi gitmeyecek. Sizin inancınıza göre sonuçlanmıyacak.
Doğru diyorsunuz. Bu tartışmadan sizin inancınıza destek çıkmaz...

birde sonradan farkettim ki...
Alıntı:
Sana da Kitap'ı hak olarak indirdik. Kitap'tan onun yanında bulunanı tasdikleyici ve onu denetleyip güvenilirliğini sağlayıcı olarak... O halde onlar arasında Allah'ın indirdiğiyle hükmet, Hak'tan sana gelenden uzaklaşıp onların keyiflerine uyma. Sizden her biri için bir yol/şerîat ve bir yöntem belirledik. Allah dileseydi sizi elbette bir tek ümmet yapardı. Ama size vermiş olduklarıyla sizi imtihana çeksin diye öyle yapmamıştır. O halde hayırlarda yarışın. Tümünüzün dönüşü Allah'adır. O size, tartışmış olduğunuz şeylerin esasını bildirecektir. (MAİDE 48)
ayetini yazmışsınız..
sonrada Kurandan uzaklaşıp, keyiflerine göre fetva uyduranların hurafelerini temizleyen çağdaş inanca karşı cephe alıyorsunuz.
Bu nasıl mümkün olabilir? Demekki ya Kuranı yanlış anlamışız yada Hurafe fetvaları gerçekten Kurandan bir cüz sanıyoruz.

Oysa sizinde yazdığınız ayetteki gibi. Emir apaçık ortada. Altını çizdiğim yeri daha dikkatli ve çevremizde düşünerek okuyalım...

Konu hiiic tarafından (31. August 2011 Saat 11:51 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
kamer (2. September 2011)
Alt 1. September 2011, 10:18 AM   #23
nuhungemisi
Yeni Üye

nuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud ofnuhungemisi has much to be proud of

Benim inancımı Allah bilir. Haddinizi aşmayın.

Ben Kur'an'da sadece hurefecileri görmüyorum. Ben Kur'an'da çağdaşlığın yüceltildiğini de görmüyorum.

Kur'an'ın indiği zamanda o toplumda ana gruplar olarak putperestler ve ehli kitap (yahudi ve hristiyanlar) var. Kur'an'ı evrensel ve zaman üstü yapan ondaki prensipler.

Allah'ın hükmünü hurafeciler de değiştiremez modernistler de. Din adamları da, siyasiler de.

Ben az çok ilgilenen herkese, tek doğrunun Kur'an olduğu, ondan sorumlu olduğumuzu anlatmaya çalışıyorum. Onu anlama ve uygulama yolunda yardımlaşmaya da açığım.

Kur'an'ı herhangi bir ideolojiye/fikre/hevaya/uydurma dine alet etmek isteyenlerden olmak istemiyorum.

Benim okuduğum Kur'an'da Allah'a teslimiyet, O'nun rızası için amel etme (sosyal , kişisel) , bunun için sıkıntılara katlanma ve bunun ödülünü ahirette almak var. Ben Allah'ın doğa olaylarını , milletin hayatı yönettiği sadece sosyal adalete ve bu dünyaya yönelik inanca katılmıyorum.

Yüzlerinizi Doğu ya da Batı tarafına çevirmeniz iyilik demek değildir. Asıl iyilik Allah'a, Ahiret gününe, meleklere, kitaba, peygamberlere inanan; akrabalara, yetimlere, yoksullara, yarı yolda kalanlara, dilencilere ve boyunduruk altında bulunanlara (kölelere, tutsaklara) mallarını sevmelerine rağmen yardım edenlerin; namazı kılanların, zekâtı verenlerin, antlaşma yaptıklarında yapmış oldukları antlaşmaları yerine getirenlerin; zorda, darda ve savaş zamanında sabredenlerin tutumudur. İşte doğrular (sözlerinin erleri) onlardır, takva sahipleri de onlardır. (BAKARA 177)

Bugün iktidar partisi adalet kavramını yerle bir etmiş görünüyor. Nasıl türbanlı kızların okula alınmaması, milletin oyuyla seçilmiş partilerin kapatılması yanlışsa, insanların sadece fikirlerinden dolayı hapse atılması da yanlıştır.

Ben size Mustafa Kemal'i yüceltmeyi ve onun fikirlerini bırakın sadece Kur'an'a gelin diyorum. SADECE KUR'AN YETMİYOR MU ? Çünkü bunda putperestlik tehlikesi görüyorum. Millet kavramını değil muttaki kavramını ön plana çıkaralım diyorum.

100 yıl önce ölmüş bir şeyhin uluhiyetinden medet umarak cennete gitmeyi beklemekle , 100 yıl önce ölmüş bir lider siyasetçinin siyasi fikirlerinden medet umarak cennete gitmeyi beklemek arasındaki farkı bana Kur'an'dan gösterebilir misiniz ?

Bana Kur'an'dan din-siyaset ayrımını gösterebilir misiniz ? Kur'an'ın indiği dönemde siyaset zaten dinle yapılıyor.

Ya dinci olmalısın ya da kemalist. Ya içindesindir çemberin ya da dışında.

Siz de ben de okuduğunu anlayacak zeka kapasitesine sahibiz. Ama herkesin göğsünün içindekini Allah bilir.

Lütfen bana cevap yazmayın çünkü karşılık verme hakkı doğuyor. Dilediğiniz şeye dilediğiniz gibi inanın.

Ben size x'i , y'yi bırakın Kur'an'a gelin diyorum. Siz beni anti-x (pro-y) olmaya çağırıyorsunuz. Anti-x mi Kur'an mı ?

Konu nuhungemisi tarafından (1. September 2011 Saat 10:31 AM ) değiştirilmiştir.
Anonymous (2. September 2011), dost1 (2. September 2011), Miralay (2. September 2011)
Alt 1. September 2011, 12:59 PM   #24
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
nuhungemisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben Kur'an'da çağdaşlığın yüceltildiğini de görmüyorum.
Görememenize şaşırmadım.

Alıntı:
nuhungemisi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ya dinci olmalısın ya da kemalist. Ya içindesindir çemberin ya da dışında.
Ya müslümansın ya laik.
Ya çağdaşsın ya müslüman.
Ya okumuş olacksın ya müslüman.
Ya saygılı dürüst adam olacaksın yada müslüman olacaksın...

O an neyi karalamak istiyorsanız bu sözü kullanabilirsiniz.

Kuranda siz göremediniz diye çapdaşlığın, medeniyetin olmamasını hangi hakla! hangi cesaretle söylüyorsunuz???

ben kuranda göremedim diye nasıl bir yobazlığı bizim önümüze sürüyorsunuz??

ama tabi çağdaşlık denince ne anladığınız da önemli... belki çağdaşlık diyince gerçekten kötü birşey anlıyor da olabilirsiniz. sözlükten bakmak lazım...

Benim size siyebileceğim tek bir söz var...

Size selam olsun...

Konu hiiic tarafından (1. September 2011 Saat 01:41 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 1. September 2011, 01:10 PM   #25
hiiic
Uzman Üye

LAFA BAK yaaa "ben kuranda çağdaşlığı göremedim demek ki dinde çağdaşlık yok" diyor
güler misin ağlar mısın.

Sonra çok bilmiş gibi "tartışma bir yere varmıyacak" diyor...

Çanakkale savaşı Kuranda yok demekki yanlış yapılmış..
Kurtuluş mücadelsini ben Kuranda göremedim demek gibi...
Kuranda okul, hastane, fabrika v.s. açın diyor mu? demiyor demekki yok öyle bişi... demekki açmıcaz...
Kuranda insan hakları yok, kul hakları var... demekki

liste uzar gider...

Atatürkün görüşleri çok yanlış;
-Kuran hiç türkçeleştirilir mi? onu zaten analamayız ki biz, alimler şeyhler anlar onu.
-Fetva neyse o, kardeş katli fetva ise kuranda aksi de yazsa bilr olmaz. Devlet fetva ile yönetilir.
-Kapütülasyonlar neden yasaklandı? Kuranda kapütülasyon yasaklansın diyor mu? Yabancı sermaye başımızın üzerinde, hem uydurma hadise göre peygamber yahudiye borçlu ölmedi mi?
-ne demek vatanı fransız ingiliz mandasından çıkarıp bağımsızlık ilan etmek.. dine aykırı
-Hem serv antlaşması tam dini birşey,, serve karşı çıkan kesin kafirdir değil mi?
v.s. liste uzar ama konunun muhatapları yine bişi anlamaz. anlayamaz.

Bakın tam sizin görüşünüze göre konuştum katılıyorum size,, kuranda yok çağdaşlık demokrasi yok... kardeş katli var kuranda yaşasın padişah yaşasın halife, kahrolsun bu kemalistler... hepsi ileri görüşçü bu kemalistlerin kahrolsun geniş ufukları... yaşasın kendi evladının katili kanuni sultan süleyman heyooo

neyse size selam olsun arkadaşım...

Konu hiiic tarafından (1. September 2011 Saat 01:39 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 1. September 2011, 01:49 PM   #26
hiiic
Uzman Üye

Alıntı:
Ben size Mustafa Kemal'i yüceltmeyi ve onun fikirlerini bırakın sadece Kur'an'a gelin diyorum. SADECE KUR'AN YETMİYOR MU ? Çünkü bunda putperestlik tehlikesi görüyorum. Millet kavramını değil muttaki kavramını ön plana çıkaralım diyorum.

Alıntı:
100 yıl önce ölmüş bir şeyhin uluhiyetinden medet umarak cennete gitmeyi beklemekle , 100 yıl önce ölmüş bir lider siyasetçinin siyasi fikirlerinden medet umarak cennete gitmeyi beklemek arasındaki farkı bana Kur'an'dan gösterebilir misiniz ?

Arkadşaım Atatürk size puta tapın emri mi verdi?
Bu memleketin selahati, istikbali için canını ortaya koyan, yokluklar içinde büyük sabırla mücadele veren, Ülkeyi sananayi inkilaplarıyla yoktan imara başlarken bir yandan yobazlık kalıntılarını silme inkilaplarını yapan insanın hayatı, yaşam biçimi Kuran değil midir?

Yanlış mı yaptı bu adam memlekette servi kabul etmedi, ülkeyi imar etti diye ben anlamadım ki?
Neresini Kurana aykırı buldunuz bana şunu yanlış yaptı diyin size hak vereyim..

haaaa ama ne diyor bizim ham yobaz şeyhlerimiz "İçki içti" sanki osmanlı padişahları içmemiş gibi... İÇKİ İÇTİ öyle mi???? sizin yanınızda hiç bir insan parçalara ayrılırken gördünüz mü? Siz hiç boğaz harbi gibi bir arazide kopuk organlar kelleler kollar bacaklar arasında yürüdünüz mü? siz hiç bir emirle binlerce kişinin hücum sırasında ölmesini izlediniz mi?
Sakinleştirici mi var millette, daha doğru düsürst hastane bile yok osmanlıdan kalma..

O savaşlardan tekke köşelerine sıkışarak kaçan şeyhler bu gün bu kutsal insanı ne pahasına olursa olsun kötülemyi hor gördürmeyi hedef almışşş,,, bunların kulaktan dolma laflarını anlamıyacak kadar basiretsiz miyiz biz... Tekke ve zaviyeler kaldırıldı diye kazanç ve sömürü kaynakları kaldırılan bu yobaz kesimin şeytani telkinlerine kulak verecek kadar basiretsiz miyiz bizler...

yani kusura bakmayın... Bu gerçekleri yazmak zorundayım.
hak ile batılı adaletli bir şekilde ayırmam emredilir bana Kuranda,, ama birilerinin görmemesi orda olmadığı anlamına gelmez, gören gözlerden eylesin Allah...
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
bartsimpson (21. August 2012), dost1 (2. September 2011)
Alt 1. September 2011, 02:01 PM   #27
nuhungemisi
Yeni Üye

Birincisi üslubunuza dikkat edin. İkincisi bana olmadığım osmanlıcı, hilafetçi , emperyalizm hizmetçisi gibi şeyleri isnat ederek, ya da savunmadığım şeyleri isnat ederek iftira ediyorsunuz. Kıyamet günü bundan sorumlu tutulursunuz. Kendimi savunma hakkım doğduğu için mecbur yanıt yazıyorum.

Hakkımda herhangi birşey yazmayı bırakın çünkü buna hakkınız yok.

BENİMLE İLGİLİ HÜKÜM VERİCİ HERHANGİ BİRŞEY YAZMAYIN.
Alt 1. September 2011, 04:40 PM   #28
nuhungemisi
Yeni Üye

Herkesin kabul edeceği adilane bir şekilde bu konuyu kapatmaya çalışıyorum. Hiiic 'e özelden mesaj attım.

Herkes bu konuya kişisel yargıları, duygusal tepkileri ( yobaz vs dinsiz ) ile yaklaşıyor. Bunu kabul etmeyen var mı ?

Başlık provakatif. Onu değiştirme imkanımız var mı ? Bir de bu konuyu daha düzgün tartışmak imkanı var mı ? Mesela adil olması ile bilinen bir hakem ? Yoksa lütfen kapansın bu başlık.
Alt 1. September 2011, 07:32 PM   #29
hiiic
Uzman Üye

başlık provokatif ve sinir bozucu. ama aynı kişi aynı başlığı defalarca açınca artık değiştirmedik. Altına görüşlerimizi yazdık...

Laiklik olan bir ülkede mezhep savaşı olmaz. Alevi sünni şii vahabi hatta din farklılıkları hristiyan yahudi müslüman birbiriyle çatışmaz. güneydoğuda pek çok mecusi var, onlar kendilerine göre devlet yönetimi okul ve hastane isterse ne olur bu işin sonu?

Laiklik Kurandan bir cüzdür ama görebilene. Herkese adaletli davranma ilkesinin uygulamadaki halidir.

Keza bu memlekette neden laikliğe gerek duyuldu onun da iyi öğrenilmesi gerekli değil mi?
Laikliği dinsizlik sayanlar acaba gayri müslimden haraç alırken ve farklı yönetim uygularken hangi delile ayete dayanarak bunu yapıyordu...

Allahın sözleri apaçık... amel etmek için dikkatli okuyan çok iyi görür işin aslını. aşağıdaki ayetlerin uygulaması laik yönetim anlayışıdır....

Nisâ 58
Allah size, mutlaka emanetleri ehli olanlara vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Allah size ne kadar güzel öğütler veriyor! Şüphesiz Allah her şeyi işitici, her şeyi görücüdür.

emaneti ehline verin diyor... en çok namaz kılanınıza yada cübbeli sakallıya değik,, ehline, o işin uzmanına... zaten sadece bu ayeti hayata sokabilsek gerisi kendiliğinden gelecek, ekonomi de düzelecek, sosyal yaşamda düzelecek, avrupa bu ayeti uygularak bu kadar ileri bir düzeye çıktı.

Mâide 8
Ey iman edenler! Allah için hakkı ayakta tutan, adaletle şahitlik eden kimseler olun. Bir topluluğa duyduğunuz kin, sizi adil davranmamaya itmesin. Adaletli olun; bu, Allah korkusuna daha çok yakışan (bir davranış) tır. Allah'a isyandan sakının. Allah yaptıklarınızı hakkıyle bilmektedir.

gayri müslüme ayrı mahkeme, ayrı vergi... osmanlının islam anlayışı aslında dinden ne kadar uzak yaşadıklarının bir göstergesi...

Mümtehine 8
Allah, sizinle din uğrunda savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlara iyilik yapmanızı ve onlara adil davranmanızı yasaklamaz. Çünkü Allah, adaletli olanları sever.

maide 8 i okuyupta yönetim sistemini laik düzende kurmayacak olan ya ayeti yanlış anlamıştır ya laikliği.. yada bilinçli yapıyordur.
dost1 (2. September 2011), Miralay (2. September 2011)
Alt 1. September 2011, 07:43 PM   #30
hiiic
Uzman Üye

PEKİ ESAS KONULAR NEDEN TARTIŞILMIYOR DA LAİKLİĞE TAKILMIŞ BU ZAVALLILAR????

bu ülede faiz yasaklansın mı yasaklanmasın mı? neden o kadar afedersiniz ama şerefsiz dicem bunlara,,, faize sesleri çıkmayan hatta helal sayan bir grup var. Hadi faizi ve faizli sistemi önce kaldırın memlektten. olmaz demesin kimse BAL gibi olur hemde çok daha güzel olur. Memleket ekonomik zenginliğe kavuşur... zenginlik sadece parası olanların değil herkesin çıkarı olur. Milletleri borca düşüren belini büken ve onları köle yapan bu sistemin şeytanlığını tartışmadan laikliği dinile dolayanın dilini kesesim geliyor. Bu kadar olmaz. samimiyetlerine inanmıyorum...

peki İDAM? hadi idam gelsin.
Kısas? Kısas neden gelmiyor???
PKK nın affını neden Şehidin ailesine yaptırmıyorlarda çiçeklerle diyarbakıra soktular onları?
Hani sınav sorusu şifresi çalanların kolları neden kesilmedi? hemde cemaatci bunlar..
Hani nerde dolandırıcılar neden hala ayaktalar... yimpaş, jetpa, kombassan la insanları dolandıranlar, deniz feneriyle üstelik yetimin hakkı bağış paralarını çalanları yargılayan hakim neden görevden alındı ??

önce adaletten konuşalım. laiklik siyaset aracı oldu. Bunların asıl amacı türkçe Kuranı da yasaklatmak...

ben böyle samimiyetsiz ibareler görünce sinirleniyorum...
merteği görmeden çapağa takılıyorlar. bunu da siyaset yapmak, halkın desteğiyle yine halkı koyun gibi gütmek için yapıyorlar...

haaa bu arada boğazlar ve yollar kaç yıllığına yabancılara kiralanıyor???
bu memleket görsün dini nasıl kullanıp milleti sömürge yaptıklarını, bir gün bu ülkedeki herkes avrupanın kölesi olacak.
dost1 (2. September 2011), Miralay (2. September 2011)

Bookmarks

Etiketler
akidedir, akidesi, laiklik, şeytani