hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > GELENEK DİNİ > Mezhepler ve Tarikatlar

Seçenekler Stil
Alt 1. January 2011, 05:12 AM   #21
ebu Maruf
Uzman Üye

Tesekkür: 18
39 Mesajina 55 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranın bütününe hakim olmayan ve ayet cımbızlayarak tek ayetler üzerine kafa yoran bir insan itaat edecek Resulun yaşamadığı bir ortam ve zamanda leş kargalarını takip eder ve burnu da pislikten kurtulmaz.

O halde en güzeli Kuran'dan bakalım peygamberimizin "hüküm" hakkı nereye kadarmış. Yani bu verilen ahzab suresinde anlatılmak isteneni o zaman daha iyi anlarız.
ALLAHU TEALA boş sözmü söyler ALLAHın Kitabınamı hakaret ediyorsun.
ALLAHU TEALA ilerde amel edilmeyecek ayetlermi vahy etti.
Kendi kıt anlayışınızla haşa ALLAH ın Kelamına eksiklik atf ediyorsun.

Konu ebu Maruf tarafından (1. January 2011 Saat 05:15 AM ) değiştirilmiştir.
ebu Maruf isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. January 2011, 12:33 PM   #22
FEDAKARADAM
Uzman Üye

FEDAKARADAM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 51
95 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
FEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud ofFEDAKARADAM has much to be proud of

Alıntı:
Apollonius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
mezhepçi bey ile mezhepçi hanım kalktıklarında sağ ayak ile yataklarından kalkmalıdırlar. Hayırlı işler sağ, hayırsız işler sol ayakla yapılır. Birazdan eğer birisi tuvalete girecekse sol ayakla girer. Tuvalete başı kapalı girmekte sevap vardır. Tuvalette iken konuşulmaz, eğer biri tuvaletin dışından soru sorarsa bu münasebetsize cevap vermemek daha uygundur. Eğer evdeki tuvalet alafrangaysa, bu tuvaleti yıktırıp alaturka yaptırmak daha uygundur. Erkekler ayakta küçük tuvalet yapmak gibi uygunsuz tarzdan kurtulmalı, oturarak küçük tuvaleti yaparak sünnet sevabı kazanmalıdırlar. Eğer çiftimizden biri yıkanacaksa en azından belinde peştemalle yıkanması gerekir. Çünkü kişi tek başına tuvalette iken bile avret yerini kapalı tutmaya çalışmalıdır. Her ne kadar insanlar görmüyorsa da melekler ne de olsa insanları görür, meleklerden utanmak lazımdır. Yıkanırken önce sağ omuza, sonra sol omuza su dökmek gibi sıralara uyulmalı ve kitaplarda yıkanma ile ilgili yazılan Arapça dualar ezberlenip okunmalıdır. Şampuan tipi yıkanma maddeleri kullanıyorlarsa, bunların çoğu alkol içerdiği için bunlar kullanılmayacaktır. Alkolsüzü bulunacaktır. Dişleri temizlemek için misvak kullanılmalıdır. Bu arada dişlere iyi bakılmasında fayda vardır. Çünkü kimi alimlere(!) göre dişe dolgu yapılırsa boy abdesti olmaz, kişi cenabet gezer. Bu yüzden dişin çürümesi, komple dişi çektirip dişsiz kalmayı veya çıkmalı takma dişler taktırmayı gerektirecektir. Çıkmalı takma dişler boy abdesti alırken çıkarılıp, bunların altı ıslatılmalıdır, yoksa kişi cenabet gezmeye devam eder.

Namaz kılınacaksa sarık takıp yetmiş kat sevap kaçırılmamalıdır. Sarığın yedi metre olması daha uygundur. Giyilecek elbiseler yeşil, siyah veya beyaz olmalıdır. Sarı veya kırmızı giymemek gerekmektedir. Çiftimiz yemeğini yer sofrasında yemeli, sonradan çıkma masa tipi uyduruk şeylerde yememelidir. Yer sofrasında sağ ayak dikilir, sol ayak alta alınıp oturulur. Yemek tek bir kap içinde ortaya konularak yenilir. Yemekte çatal, kaşık gibi aletlerden kaçınılmalıdır. En sevap yemek yeme şekli üç parmakla olur. Bu üç parmak bile bellidir. Baş, işaret ve orta parmaklar. Yemeğe tuz ile başlamak iyidir. Yemekte su içilirse üç nefeste içilmeye gayret edilmelidir. Yemek kesinlikle sağ elle yenmelidir. Sol elle yenilenleri şeytan yemiş olur. Yemek bitince üç parmak, baş parmaktan ortancaya doğru yalanır, bu da sünnettir. Böyle sünnetleri kaçırmamak lazımdır. Aynaya bakmak sünnettir. Erkek aynaya bakıp sakalının bir tutamı geçip geçmediğini kontrol etmeli, sakalı bir tutamı geçtiyse kesmelidir. Sakalı bir tutamdan az kesmek düşünülemez, değil ki pasparlak olmak. Erkeğin gözüne sürme çekmesi, saçlarını yağlayıp ortadan ayırması da hep sevap getiren fiillerdir.

Kadın ise saçını uzatmalı, kesinlikle kesmemelidir. Kadınların kaşını aldırması çok büyük günahtır. Kadın evden çıkacaksa yanında kocası, kardeşi gibi mahremi olmadan 90 km’den fazla gitmesinin haram olduğunu unutmamalıdır. Aslında kadın için en iyisi mümkün olduğunca dışarı çıkmadan evde oturmaktır. Fakat dışarı çıkacak olursa iyice örtünmeli, koku sıkmasının haram olduğunu unutmamalıdır. Kadın için en iyisi komple örtünmesi, eldiven giymesidir. Hatta kadının kestiği tırnakları bile kadından bir parça sayıldığı için, yabancı bir erkeğe göstermeden toprağa gömmesi gerektiğini bir çok mezhep alimi (!) söylemiştir.

Televizyonun seyredilip seyredilmeyeceği tartışmalı bir konu olduğu için eve hiç televizyon almamak en iyisidir. Çünkü resim haramdır. Televizyondaki görüntüler resimlerin arka arkaya geçişi olduğu için bunun da haram olduğunu iddia edenler vardır. En azından mezheplere göre bunun şüpheli olduğu kesindir. Mezheplere göre ise şüpheli şeyleri terk etmek en isabetli davranıştır. Radyo dinlemek de çok tehlikelidir. Müzik, telli sazlar, hele hele kadın sesi haramdır. Radyoda sürekli bunlar çıkacağı için mezhepçi çiftimizin bunları eve sokmaması gerekir. Eğer çiftimiz cinsel ilişkiye girmek isterse çırılçıplak bir şekilde bunu yapmanın meleklere karşı utanmazlık olduğunu unutmamalıdırlar. Mümkünse yorgan tipi bir örtünün altında, birbirlerinin cinsel organlarına bakmadan cinsel ilişkiye girmeleri gerekmektedir.

Eve girerken de, çıkarken de sağ ayak kullanılmalıdır. Eve meleklerin girmesini engelleyen köpek kesinlikle sokulmamalıdır. Evdeki yataklar, oturma grupları hep yerin üstünde olmalı, ayaklı olanlarından sakınılmalıdır. Uyurken abdestli uyunmalıdır. Çünkü abdestli ölenin şehit olacağı söylenmektedir. Uyurken sağ el başın altına alınıp, sol el salınacak ve sağ tarafın üstüne yatılacaktır. Yüzü koyun yatmak en kötüsüdür. Böyle yatan çiftler birbirlerini ve çocuklarını uyandırıp düzeltmelidirler...

mezhepçiler insanın her saniyesini dolduran, insanın rahat bir banyo bile yapamayacağı bir sistem oluşturmuşlar ve bunu da din diye ne yazık ki bir çok insana yutturmuşlardır. Fakat Allah’ın gerekli kılmadıklarıyla dolu bu zorlukların sistemine mezhepçilerin birçoğu bile uyamamışlardır. Yalnız ve yalnız Kuran din yapılıp, Kuran dışı kaynaklar reddedilip, Kuran’ın yeterliliğine güvenilmeden bu sorunlar çözülemez. Başarı bu en kolay, en mantıklı yoldadır.

kaynak
Bir kere mezhepçi tabiri çok yanlıştır.Sizler şucu bucu diye adlandırırsanız bu işler maskara olarak karşımıza çıkar.Asıl diyeceğiniz şudur ki onu da bilemediniz.

"Ehli sünnet mensupları " diyecektiniz.

MESELEYE GELELİM...

BİR KERE O ANLATILANLARIN BÜYÜK BİR KISMI HADİSLERDEN KAYNAKLANMIŞTIR.YAPILAN İŞLER SÜNNET NİTELİĞİNDENDİR.SİZLER İSE TAM TERSİNE FARKINDA OLMADAN YOBAZLIK YAPIP KURU BİR AMELLE İSLAM'I YAŞADIĞINIZI SANIYORSUNUZ.

BRE GAFİLLER!. SÜNNETLER OLMASA BU PEYGAMBERİMİZE NASIL UYACAĞIZ BU KADAR CAHİLLİK NEYİN NESİDİR?.HADİS VE MEZHEP DÜŞMANLARI ASLINDA DİN DÜŞMANIDIRLAR.DİNİ DAR BİR KALIBA SIĞDIRIP İSLAM'I AVUCUNA ALIP ÇOCUK GİBİ OYUN OYNAMAK İSTERLER.MEZHEPSİZLERİN SONU DİNSİZLİKTİR.MEZHEPSİZLER KURU BİR İMAN SAHİBİDİRLER.ONLARIN İMANINI KURTARMASI MUHALDİR.MEZHEPSİZLER NAMAZ DA KILMAZLAR SADECE DİN VE AHİRETLE İLGİLİ İLERİ GERİ KONUŞURLAR.ALLAH ONLARI İSLAH ETSİN...

ALLAHIM SEN BU MEZHEPSİZLERİ KALBİNİ AÇ VE ONU İMANIN NURUYLA DOLDUR(AMİN)
Alt 1. January 2011, 06:45 PM   #23
Anonymous
Uzman Üye

Tesekkür: 627
164 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
ebu Maruf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
ALLAHU TEALA boş sözmü söyler ALLAHın Kitabınamı hakaret ediyorsun.
ALLAHU TEALA ilerde amel edilmeyecek ayetlermi vahy etti.
Kendi kıt anlayışınızla haşa ALLAH ın Kelamına eksiklik atf ediyorsun.

Ya laflarımı anlamayacak kadar idrak yollarınız tıkanmış ya da bilerek anlamayıp benim söylemediğim sözleri iddia ederek ve bu şekilde bana saldırarak konuyu savunabileceğiniz bir noktaya çekmeye çalışıyorsunuz. Bu konuda sizin savunabileceğiniz bir durum yok zira ben de resul gibi kitaba yani Allahın emirlerine uyma taraftarıyım. Dolayısıyla resule de uyarım. Sizin takip ettiklerinizin din adına leş kargalarının uydurduğu uydurma hadislerden türettikleri emirlere uyarak din kisvesi altında onları Rab edinmekten Allaha sığınırım. Allahın dininin ortağı yoktur. Peygambermiş melekmiş keramet sahibi zatmış vb. müşriklerin tüm ortak koşma çeşitlerinden Allaha sığınırım. Benim peygamberim yüce bir görevi yerine getirmeyi kabul etmiş üstün ahlak sahibi bir insandır. Süpermen olmadığı gibi dine hüküm getirici de değildir. Allahın indirdiği ile hükmedicidir. bir önceki mesajımda vermiş olduğum ayetler gayet açık ve net. Ağzımızda dua diye bir şeyler geveleyip kafamızı sallayarak Hinduist yöntemlerle transa girip kafamızı bulup gelip burada saçmalamıyoruz, kitap okuyup söylüyoruz.

Konu Anonymous tarafından (1. January 2011 Saat 06:51 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
dost1 (4. January 2011), Miralay (1. January 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 1. January 2011, 07:55 PM   #24
ebu Maruf
Uzman Üye

ebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud ofebu Maruf has much to be proud of

Tamam dostum seninle cedelleşmeyeceğim lütfen benim yazılarımada cevap hakkı şeklinde yazıda bulunmaki olaylar cedelleşmeye varmasın.
Ben inşaALLAH size cevap hakkı düşmemesine gayret göstereceğim
Alt 2. January 2011, 01:23 AM   #25
Anonymous
Uzman Üye

Anonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud ofAnonymous has much to be proud of

Alıntı:
Tamam dostum seninle cedelleşmeyeceğim lütfen benim yazılarımada cevap hakkı şeklinde yazıda bulunmaki olaylar cedelleşmeye varmasın.
Ben inşaALLAH size cevap hakkı düşmemesine gayret göstereceğim
Selam ebu Maruf kardeşim.

Asla sataşmak gibi bir amacım olmadı. Doyurucu bir şekilde inancımı açıkladığımı düşünüyorum. Sizin, benim söylediklerime itiraz edecek ilimsel argümanlar sunmak yerine söylediklerimi ÇARPITIP söylemediğim şeyler haline getirip o şekilde savunma yapmanız, yani safsataya yönelmeniz nedeniyle o şekilde konuştum. Size ayetlerle delil sunan bir Kuran takipçisine "ALLAHU TEALA boş sözmü söyler ALLAHın Kitabınamı hakaret ediyorsun. ALLAHU TEALA ilerde amel edilmeyecek ayetlermi vahy etti. Kendi kıt anlayışınızla haşa ALLAH ın Kelamına eksiklik atf ediyorsun." gibi bir ithamda bulunmak saçma bir savunma şeklidir. Bir sebepten dolayı şu an askere gitmek istemeyen bir Türk'e "yoksa sen terörist misin" demek kadar alakasız bir çıkarımdır. Beni itham ettiğiniz şeyi iyi düşünün lütfen.

http://www.safsatakilavuzu.com

adresinden ücretsiz okuyabileceğiniz neredeyse tüm yöntemleri uygulayan "bir densiz" forumumuzda mevcutken, yaklaşımını oldukça farklı gördüğüm sizin de benzer bir yönteme yöneldiğinizi görmekle üzülmüştüm. Amacınız saldırmak değil bilgi paylaşımı olursa elbette daha farklı olur. Ben sizin fikrinizi değiştirmekle uğraşmam, amacım da bu değil. Ben yalnızca kendi inancımı açıklarım. Siz sordukça daha detaylı açıklarım. Yeter ki konuyu savaş moduna sokup söylenenleri saptırmayın. Bu arada ben sıkça kullandığım "leş kargaları" kalıbı ile size veya alimlerinize değil, "hadis uydurucularına" hitap ediyorum. O yüzden bu sözümü inancınıza hakaret olarak algılamayınız. Hadis uyduran bir kişi hakkında görüşünüzün farklı olduğunu düşünmüyorum, o yüzden bu kalıbı kullandığım yerleri yanlış anlamayıp dikkatli okuyunuz. Bende alim fanatikliği yoktur. Kendim doğru yolda olduğumdan ölene dek emin olamayacağım için aksi görüşte olanları -Kuran'da açıkça yazmayanlar haricinde- yanlış yolda görmem. Hepsinin delil ve gerekçelerini araştırırım. Amacım savunduğum görüşlerime kaynak/delil aramak değil doğruyu aramaktır. Benden çok bilen herkes bana göre alimdir. Sizinle aynı görüşte olmayan İslam alimlerini takip ettiğim kadar sizinle aynı görüşte olan alimleri de takip etmekteyim ve hatta Müslüman olmayan alimleri de elimdeki şaşmaz ölçü oranında dikkate almaktayım. Kuran gibi bir rehberim, hak ile batılı ayıran bir ölçüm varken bütün kaynakları isme takılmadan karıştırırım, faydalanırım. Kuran'a zıt düşmeyen laf falanca alimin lafıymış veya ateistin lafıymış benim için farketmez.

Ayrıca kimse doğru yolda olduğundan emin olamaz. Kimin hidayette olduğunu en iyi Allah bilir.

Resul konusuna gelince inancımı size açıklamıştım ama daha da açayım:

Geleneksel İslam anlayışında peygamberlerin Allah'ın yanında "hüküm oluşturmaya" bir yetkileri olduğu, özel güçleri olduğu, gaybı bildiği vb. inançları bulunmaktadır. Benim Kuran'dan "bütününe bakarak" anladığıma göre ise böyle bir şey yoktur. Peygamberler Allah'ın indirdiği hükme yani kitaba uyarlar. Allah'ın tebliğ görevi ile ilgili indirdiği ne kadar vahiy varsa hepsi aynı kitap yani Kuran içindedir. Dolayısıyla vahiysiz peygamber hüküm veremez. Ayrıca peygamber Allah katından zembille gelmemiş, aramızdan seçilmiştir. Kuran'ın yıllarca süren iniş sürecinde öncesinde tebliğ ettiği din açıdan eğitimsiz olan peygamber de eğitilmiştir. Yani peygamberimiz de Kuran tamamlandığı anda Kuran'ın tamamına hakim olabilmiştir. O da aşama aşama özümseyerek öğrenmiş ve o dönemdeki insanlara öğretmiştir ve o ana kadar inmiş olan ve sözkonusu duruma göre inmekte olan ALLAHIN HÜKÜMLERİ İLE HÜKMETMİŞTİR. Peygamberimizin o dönemde oluşan olaylarla inen ayetlere doğrudan muhatap olarak bizlerden daha çok anlayacağı ve bizlere daha iyi anlatacağı muhakkaktır fakat bu hüküm çıkartma şeklinde değil, inen vahyi yani Kuran'ı anlatma şeklindedir. Dolayısıyla peygamberi hüküm sahibi değil hüküm uygulayıcısı olarak gördüğüm için peygamberden kaldığı öne sürülen "Kuran desteksiz hüküm bildiren sözleri" ortamı boş bulan leş kargalarının uydurmaları olarak görüyor ve bu konuda en ufak şüphe duymuyorum. Peygamberi Rableştirmediğim ve süpermen olarak görmediğim ve insan olarak gördüğüm için ve buna dair Kuran'dan yeterince delilim olduğu için peygamberin kendi kendine gaybı bilmediğini biliyor ve peygamberden geldiği öne sürülen gayb ile ilgili sözleri de leş kargalarının uydurmaları olduğuna inanıyorum. Ayrıca "sayılı zikir" vb. ile ilgili peygamberden kaldığı iddia edilen sözleri de Kuran'ın bütününde anlatılanları göz önünde tuttuğum için dikkate almıyor ve aynı şekilde değerlendiriyorum. Alimler konusuna gelince alimlerin bir araya gelip Allah'ın ucunu açık bıraktığı yuvarlak bir konuda. "Aslında Allah şunu demek istemiştir" diyerek Allah adına zanda tahminde bulunarak, Allah'ın niyeti hakkında bilmedikleri şeyleri söyleyerek insanlar uygulasın diye dini hüküm çıkartmalarına karşıyım. Ucu açık kalması gereken konu ucu açık kalması gerektiği için açıktır. Allah bu konu ile ilgili yani kesin olmayan konular ile ilgili de hükmünü yanılmıyorsam Enam suresinde bildirmiştir.

Sizi kırdığım için özür dilerim, amacım yalnızca kendimi doğru ifade etmekti, o yüzden yazdıklarımı saptırmanıza ve alakasız yerlere sürükleyerek beni olmadığım şekilde itham etmenize sessiz kalamadım.

Hakkınızı helal edin lütfen. Benim varsa helal olsun. Yüce Rabbimiz hepimizi doğru yoluna iletsin.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (4. January 2011), hiiic (3. January 2011), Miralay (2. January 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 4. January 2011, 06:41 PM   #26
ebu Maruf
Uzman Üye

Alıntı:
Anonymous Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranın bütününe hakim olmayan ve ayet cımbızlayarak tek ayetler üzerine kafa yoran bir insan itaat edecek Resulun yaşamadığı bir ortam ve zamanda leş kargalarını takip eder ve burnu da pislikten kurtulmaz.
Dostum bu ifadelerin hiçde müzakereci bir uslüp değil

Selamlar.
Bu sebeble o şekilde yazmak durumunda kaldım.
Desenki yanlış düşünüyorsun şundan dolayı anlarım.
Lakin hakaret vari uslüp olunca bende hatanızı anlayasınız diye o şekilde yazdım.
Bundanda sonuç olarak rahatsız oldunuz.
Bende insanların sözlerinizden rahatsız olabileceğini bu vesile ile anlatmaya çalıştım.
Benimde hakkım varsa helal olsun.
Hüküm ile ilgili meselede HAKİM olan ancak ALLAH dır.
Lakin ALLAHIN kitabıyla hükmediniz.Diye Ayeti kerimeler vardır.
Yani ALLAHU TEALA hüküm yetkisini değilki Peygamber s.a.v e sıradan insanlara bile vermiştir.
Yani KURANDAN anladıkları üzere hüküm yetkisi vermiş.
Bu Yüce KİTABIDA ALLAH RASULUNden a.s daha iyi anlayacak olan mahluk olmadığına göre Onun s.a.v hükümleri bizi bağlayıcıdır.
Yoksa burda hükmedici manasında sizin belirttiğiniz gibi ltd şirketi değildir.
Sen bile benim yazıma cevap verirken KURAN a göre hükmediyorsun en azından öyle olduğuna inanıyorsun.
Bu durumda ALLAH Rasulu s.a.v Kuran anlayışı dışında bir hükümde bulunurmu.
Lakin Kuranda açıkça bahsi geçmeyen yada tearüz gibi anladığımız meselede ALLAH Rasulunun s.av hükmü bağlayıcı olmazsa ne senin nede benim hükmümüz bağlayıcı olur.
Hüküm lafzının tasarrufen ve kanun koyucu olarak iyi anlamak gerek.Kanun koyucu sair olan ALLAHU TEALA dır.
Lakin insan hükmetme tasarrufuna sahiptir.
Kanun koyucu değildir.

selametle
ebu Maruf Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Anonymous (4. January 2011), Miralay (5. January 2011)
Alt 4. January 2011, 06:50 PM   #27
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
Bu Yüce KİTABIDA ALLAH RASULUNden a.s daha iyi anlayacak olan mahluk olmadığına göre Onun s.a.v hükümleri bizi bağlayıcıdır.

yaa yazılarını dahi okumak istemiyorumda (çünkü apaçık yalancısın ve cahilsin) şu yazıya bak yaaa..

git musayla bilgin kulun hikayesini bul oku beni yorma... hadi canım, böyle bilmeden etmeden konuşuyorsun, sen bizi de kendin gibi cahil mi sandın?

Ya yorma kardeşim beni sapık sapık konuşma yürü git azıcık kuran oku... yarısına gelince geldim de de seni muhatap alayım yaa. bu kadar gereksizlik olmazki... peygamnberlerden daha bilginleri vardır mevcuttur. peygamber ancak tebliğcidir başka değil... hadi kıvırrın bakalım başlayın çalkalamaya kıvırrrrrr.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
yeşil (7. November 2011)
Alt 4. January 2011, 06:55 PM   #28
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Mâide 49
(Sana şu talimatı verdik): Aralarında Allah'ın indirdiği ile hükmet ve onların arzularına uyma. Allah'ın sana indirdiği hükümlerin bir kısmından seni saptırmamalarına dikkat et. Eğer (hükümden) yüz çevirirlerse bil ki (bununla) Allah ancak, günahlarının bir kısmını onların başına bela etmek ister. İnsanların birçoğu da zaten yoldan çıkmışlardır.

ama bu vahiy ne demekki? onu kimse bilmez öyle değilmü? buhari bilir bunları en çok ebu hureyre bilir bunları...

ALlah emrediyor ki (buna peygamberde dahil (üzerine söz söyleme hakkı varmı sen cevap ver)) Bu Kitapla HÜKMEDECEKSİNİZ..........

sen hala bi yerlerden laf bulup getiriyorsun.. peygamber bile laf getiremezken sen bul bakalım... hadi çalkala araştır bakalım ne bulup kopyalıcaksın... kıvırrr
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (5. January 2011), yeşil (7. November 2011)
Alt 4. January 2011, 07:03 PM   #29
hiiic
Uzman Üye

Mâide 109
Allah'ın peygamberleri toplayıp da "Size ne cevap verildi" dediği gün, "Bizim hiçbir bilgimiz yok, şüphesiz gizlilikleri hakkıyle bilen ancak sensin" diyeceklerdir.

Peygamberler sizin verdiğiniz cevaplardan habersizler... uydurun bnaklalım arkalarından... uydurunn.. çakalayın kıvırınnnn...

Mâide 117
Ben onlara, ancak bana emrettiğini söyledim: Benim de Rabbim, sizin de Rabbiniz olan Allah'a kulluk edin, dedim. İçlerinde bulunduğum müddetçe onlar üzerine kontrolcü idim. Beni vefat ettirince artık onlar üzerine gözetleyici yalnız sen oldun. Sen her şeyi hakkıyle görensin.

Peygamber öldü... şu anda üzerinizde gözcü sadece Allah var ve Kitabı Kurandır...
ama durmayın hadi çalkalayın kıvırınnnn bişiler uydurun hemcecik şurda iki dakkada hadi kıvırın...

En’âm 159
Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.

Mezhep var mı Kuranda? Kuranda yok ama peygamber mi dedi? nerde dedi hureyre de dedi? kimö yazdı buhari yazdı? kim beğendi mezhepçiler beğendi? sen naptın savundun boş boş boş çalkala yavrum çalkala,, kıvır bi yandan bi öteki yandan...

Hicr 42
"Şüphesiz kullarım üzerinde senin bir hakimiyetin yoktur. Ancak azgınlardan sana uyanlar müstesna."

ama bak ma öyle hadi başla çalkalayama... açıkla bize hadisten ayet açıkla,, hureyrenin hadislerini anlat din diye bize. kıvırrrr çalkala...

Zümer 41
(Resulüm)! Şüphesiz biz bu Kitab'ı sana, insanlar için hak olarak indirdik. Artık kim doğru yolu seçerse kendi lehinedir; kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmış olur. Sen onların üzerinde vekil değilsin.

ama o kitapdan kasıt buharinin sahihide var dimi? hangi hadiste yazıyor? buhariyi okuyan hidayete erer.. orda peygamberin sözlşeri geröçektit kendisi sağlığındayazmamış da buhari akıl etmiş yama yapmış dine... çalkala bakma öyle bön bön.. nasıl olsa ayetten bir nasibin yok belki zekadan kaparsın bişiler...
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Alt 4. January 2011, 08:23 PM   #30
Anonymous
Uzman Üye

Alıntı:
Bu sebeble o şekilde yazmak durumunda kaldım.
Desenki yanlış düşünüyorsun şundan dolayı anlarım.
Lakin hakaret vari uslüp olunca bende hatanızı anlayasınız diye o şekilde yazdım.
Bundanda sonuç olarak rahatsız oldunuz.
Bende insanların sözlerinizden rahatsız olabileceğini bu vesile ile anlatmaya çalıştım.
Benimde hakkım varsa helal olsun.
Hüküm ile ilgili meselede HAKİM olan ancak ALLAH dır.
Lakin ALLAHIN kitabıyla hükmediniz.Diye Ayeti kerimeler vardır.
Yani ALLAHU TEALA hüküm yetkisini değilki Peygamber s.a.v e sıradan insanlara bile vermiştir.
Yani KURANDAN anladıkları üzere hüküm yetkisi vermiş.
Yoksa burda hükmedici manasında sizin belirttiğiniz gibi ltd şirketi değildir.
Sen bile benim yazıma cevap verirken KURAN a göre hükmediyorsun en azından öyle olduğuna inanıyorsun.
Bu durumda ALLAH Rasulu s.a.v Kuran anlayışı dışında bir hükümde bulunurmu.
Lakin Kuranda açıkça bahsi geçmeyen yada tearüz gibi anladığımız meselede ALLAH Rasulunun s.av hükmü bağlayıcı olmazsa ne senin nede benim hükmümüz bağlayıcı olur.
Hüküm lafzının tasarrufen ve kanun koyucu olarak iyi anlamak gerek.Kanun koyucu sair olan ALLAHU TEALA dır.
Lakin insan hükmetme tasarrufuna sahiptir.
Kanun koyucu değildir.

selametle
Selam sevgili kardeşim;

Aslında büyük ölçüde aynı düşünüyoruz. Fakat aramızdaki ufak anlayış farkı sizin Kuran'daki bir hükmü gözden kaçırmanızdan kaynaklanıyor diye düşünüyorum

Sizin sandığınız gibi Allah şunu dememiştir.

"A konusu şöyle, B konusu böyle, C konusu öyle yapılacak. Benim diyeceklerim bu kadar, Geri kalan tüm konuları Resul belirleyecek"

böyle bir şey yok. Gözden kaçırdığınızı veya başka şekilde yorumladığınızı düşündüğüm 4 ayet şu şekilde:

1)
Sen de aralarında, Allah'ın indirdiğiyle hükmet. Onların keyiflerine uyma. Dikkat et de Allah'ın sana indirdiğinin bir kısmından seni uzaklaştırıp fitneye düşürmesinler. Eğer yüz çevirirlerse bil ki, Allah onları bazı günahları yüzünden belaya çarptırmak istiyor. Zaten insanların birçokları doğru yoldan iyice sapmış bulunuyorlar. Yoksa cahiliye devrinin hükmünü mü arıyorlar? Gerçeği görebilen bir toplum için, Allah'tan daha güzel hüküm veren kim vardır? (Maide 49-50)

2)
SİZ EY imana ermiş olanlar! [Kesin hukukî kurallar şeklinde] açıklandığı takdirde sizi sıkıntıya sokabilecek olan konular hakkında soru sormayın; zira, Kur'an vahyedilirken onlar hakkında soru sorsaydınız, size [hukukî kurallar şeklinde] açıklanabilirlerdi. Allah, bu konuda [sizi her türlü yükümlülükten] azad etmiştir: Zira Allah, çok bağışlayıcıdır, halîmdir. (Enam 101)

Benim bu ayetten anladığım, Kurana uyan bir insanın Kuran'da hiç bir şekilde ipucu ile bile yer almayan bir konudaki hükmü vicdanen kendi kendine verebileceği ve uygulayabileceğidir. Eğer yanlış hüküm verirse bile Allah affedicidir. Fakat kendi vicdanı ile verdiği bu hükmü başkalarına din diye dayatırsa RABLİK taslamış olur.

Peki Allahın serbest bıraktığı bir konuyu peygamber yasaklayabilir mi?

3)
Ey Peygamber! Allah'ın sana helal kıldığı şeyi, eşlerinin hoşnutluğunu isteyerek neden haramlaştırıyorsun? Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir. (Tahrim 1)

4)
..... Ve [insanların kalplerindeki] şeytanî dürtüler, sahiplerine, sizi [neyin günah olduğu ve neyin olmadığı konusunda] tartışmaya çekmelerini fısıldarlar; ve eğer onlara uyarsan bil ki sen, Allah'tan başka varlıklara veya güçlere ilahlık yakıştıranlar [gibi] olursun. (Enam 121)

Benim Kuranın bütününe bakınca vardığım sonuç şudur:

Bence Allah şunu demiş:
"Ey insanlar benim hükümlerim şunlar şunlar, benim dosdoğru yolum şu. Bunun haricindeki konularda sizi serbest bıraktım. Samimi olup da yanlışa düşen olursa ben bağışlayıcılığın kaynağıyım. Zaten tek tip topluluk isteseydim onu da yapmaya gücüm yeterdi. ve ey rasul, sen de benim Kuran'da belirttiğim hükümleri toplumuna açıkla, ve onlara benim hükümlerim ile hükmet."

Allah hepimizi doğru olana iletsin.

Konu Anonymous tarafından (4. January 2011 Saat 08:27 PM ) değiştirilmiştir.
Anonymous Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:

Bookmarks

Etiketler
beylere, gündelik, hanım, hayat, mezhepçi, tavsiyeleri