hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > YARATILIŞ > Hayat ve Canlı > Soy /Irk ve Dil

Seçenekler Stil
Alt 31. January 2013, 07:39 PM   #1
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of
Standart Kur'an Irk Üstünlüğü Reddediyor

Kur'an Irk Üstünlüğü Reddediyor.

Rum Süresi 22
. Yine göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin değişikliği O'nun âyetlerindendir. Şüphesiz bunda bilginler için nice âyetler vardır.
22. Âyetteki dillerinizin ve renklerinizin farklılığı ifadesi, insanların renk ve dillerinin birbirinden farklı oluşunun da Allah'ın plan ve programından kaynaklandığı gerçeğine işaret etmektedir. Bu nedenle hiçbir ırk veya lisan sahibi bu özellikleri nedeniyle horlanamayacağı gibi, bu özellikler hiçbir ırk mensubu veya lisan sahibi tarafından tefahur/övünç kaynağı olarak da telakki edilemez.
Yüce Allah tanınalım ve tanışalım,her insana yaradılış itibareiyle özelliklerle bizlere farklı kimlik verdi bu amaçla kimliğimizi yaşamak en doğal hakkımızdır, bu hakkı küçümsemek şeytanlıktır zira İLK IRKÇI AYRIMI YAPAN İBLİS Araf SÜRESİ 12. (Allah,) "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten ne alıkoydu/seni secde etmemeye götüren şey nedir?" dedi. (İblis de) "Ben, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu da çamurdan yarattın" dedi.

Allah ile İblis arasında geçen bu konuşmadan ilk anlaşılan, İblis'in ateşten [enerjiden] yaratıldığını gerekçe göstererek Âdem'den/beşerden üstün olduğunu iddia etmesi ve Allah’ın emrine karşı gelmesidir.

Hakkı Yılmaz İşte Kur'an'dan derlenmiştir
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
aorskaya (1. February 2013), merdem (31. January 2013), Miralay (1. February 2013)
Alt 31. January 2013, 09:26 PM   #2
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kur'an Irk Üstünlüğü Reddediyor.

Rum Süresi 22
. Yine göklerin ve yerin yaratılışı, dillerinizin ve renklerinizin değişikliği O'nun âyetlerindendir. Şüphesiz bunda bilginler için nice âyetler vardır.
22. Âyetteki dillerinizin ve renklerinizin farklılığı ifadesi, insanların renk ve dillerinin birbirinden farklı oluşunun da Allah'ın plan ve programından kaynaklandığı gerçeğine işaret etmektedir. Bu nedenle hiçbir ırk veya lisan sahibi bu özellikleri nedeniyle horlanamayacağı gibi, bu özellikler hiçbir ırk mensubu veya lisan sahibi tarafından tefahur/övünç kaynağı olarak da telakki edilemez.
Yüce Allah tanınalım ve tanışalım,her insana yaradılış itibareiyle özelliklerle bizlere farklı kimlik verdi bu amaçla kimliğimizi yaşamak en doğal hakkımızdır, bu hakkı küçümsemek şeytanlıktır zira İLK IRKÇI AYRIMI YAPAN İBLİS Araf SÜRESİ 12. (Allah,) "Sana emrettiğim zaman, seni secde etmekten ne alıkoydu/seni secde etmemeye götüren şey nedir?" dedi. (İblis de) "Ben, ondan hayırlıyım; beni ateşten yarattın, onu da çamurdan yarattın" dedi.

Allah ile İblis arasında geçen bu konuşmadan ilk anlaşılan, İblis'in ateşten [enerjiden] yaratıldığını gerekçe göstererek Âdem'den/beşerden üstün olduğunu iddia etmesi ve Allah’ın emrine karşı gelmesidir.

Hakkı Yılmaz İşte Kur'an'dan derlenmiştir

Iblisin tarafltarlari haril haril calisiyor. Yahudi kendini milletlerin en üstünü görüyor, kendilerinin haricindekileri öldürmeyi helal kabul ediyorlar.

Arablar desen baska bir hava caliyor. Emevilerden kalma geleneklerine devam ediyorlar. Zamaninda müslüman olupta Arap olmayanlardan dahi vergi aliyorlardi. Bu gün halen kendilerini üstün görüyorlar. Kabe'nin gelirleri hangi ellerde dönüyor acaba? Kur'an kendi dillerinde indirildi diye bir ayricaliklarimi var acaba?

Türklerden de asiri irkci olanlari sayabiliriz.

Kürd müslümanim diyor kimin umuru?

Almanya'nin irkcilik derecesi Hitler sayesinde ayaklar altina alindigindan, bu gün Alman'im diye övünene pek az rastlanir. Amerika hengi tohumdan geldigi belli olmayan bastardlar kendilerini hepten bir sey sayiyorlar. Dibini kuruttuklari kizilderililere bugün dahi bir köpek gibi davraniyorlar. Zencilere yaptiklarida ayri bir konu. Sözüm ona Obama'yi devlet baskani yaptilar, gitsinlerde savanlarda gezinen cakallara anlatsinlar irk ayrimi yapmadiklarini. Kimbilir Obama'nin ipleri hangi huysuzun ellerinde.

Iste böyle sevgili kardesim, din hususunda dahi beraberlik yok. Birak irkciligi, ayni dinden olup birbirleriyle yarisanlara ne demeli. Hani yaristiklari durumlarin Allah'in katinda bir degeri olsa amenna deriz.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
aorskaya (1. February 2013), dost1 (31. January 2013), Miralay (1. February 2013), sevginur (31. January 2013)
Alt 1. February 2013, 06:52 AM   #3
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Irk ayrımcılığı dünyada fitnelere sebep olmuş ve hala fitneleri devam eden bir fenomendir. Cenab-ı Allah'ın Kur'anda, daha Bakara Suresinin ilk sayfasında varolan,"Lâ yufsidune fil ard" emrine aykırı olarak; yeryüzünü fesada uğratan bir sebeptir.

Irk ayrımcılığının adını kutsallaştırarak,"milliyetçilik" adını vermişler. Öyle olunca da dokunulmaz oluveriyor.

Bir tarafta milliyetçiyim diyenler; diğer yanda ümmetçiyim diyenler....
"İnnemel mu'minune ıhvetun" ayetini;"tüm müslümanlar kardeştir" diye çeviriyorlar. Yanlış bilmiyorum değil mi; orda "mü'minler" diyor; "müslümanlar" demiyor.

Şimdi bana,"ee kardeşim ne var bunda?! Ha mü'min,ha müslüman" diyeceksiniz.

Halbuki durum farklı. Müslüman deyince sanki dünyada sadece Araplar var. Sanki başka insanlar yok dünyada. Ortaya müslüman kardeşliği tezini koymuşlar. Araplara laf söylettirmiyorlar. Bu müslüman diye savundukları da mü'min olsaydı bari..

Kur'anda Araplar (bedeviler) ile ilgili ayetleri hatırlatırım.

Saygı,dua ve muhabbetlerimle
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
aorskaya (1. February 2013), merdem (1. February 2013), sevginur (1. February 2013)
Alt 1. February 2013, 08:39 AM   #4
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Irk ayrımcılığı dünyada fitnelere sebep olmuş ve hala fitneleri devam eden bir fenomendir. Cenab-ı Allah'ın Kur'anda, daha Bakara Suresinin ilk sayfasında varolan,"Lâ yufsidune fil ard" emrine aykırı olarak; yeryüzünü fesada uğratan bir sebeptir.

Irk ayrımcılığının adını kutsallaştırarak,"milliyetçilik" adını vermişler. Öyle olunca da dokunulmaz oluveriyor.

Bir tarafta milliyetçiyim diyenler; diğer yanda ümmetçiyim diyenler....
"İnnemel mu'minune ıhvetun" ayetini;"tüm müslümanlar kardeştir" diye çeviriyorlar. Yanlış bilmiyorum değil mi; orda "mü'minler" diyor; "müslümanlar" demiyor.

Şimdi bana,"ee kardeşim ne var bunda?! Ha mü'min,ha müslüman" diyeceksiniz.

Halbuki durum farklı. Müslüman deyince sanki dünyada sadece Araplar var. Sanki başka insanlar yok dünyada. Ortaya müslüman kardeşliği tezini koymuşlar. Araplara laf söylettirmiyorlar. Bu müslüman diye savundukları da mü'min olsaydı bari..

Kur'anda Araplar (bedeviler) ile ilgili ayetleri hatırlatırım.

Saygı,dua ve muhabbetlerimle
Selamun aleyküm,

Aşağıdaki kısıma küçük bir düzeltme dışında tamamen katılıyorum.

Ben buradaki görüşünüzden farklı olarak, aslında müslüman olamadığı halde kendini müslüman sananların çok büyük oranda olması, bu çoğunluğun da "iman"ın ne demek olduğunu dahi tam kavrayamadıkları, "kalbinde azıcık imanı olanların er-geç cennete gideceği" şeklindeki şeytan tuzağına düştüğünü, bu uyuşturucu ile yaşayanlar olmasını da belirtmek gerekir.

Halbuki, bu kimseler "iman"ın ya tam olacağını yada hiç olmayacağını bilmeleri halinde hem müslümanlığı gerçekten yakalayacaklarını, yakalayıncada insanların sadece din bakımında ikiye ayrılabileceğini görmeleri ne güzel olurdu!

1- Müslümanlar (yeni islam olmuş ve müminler)
2- Müslüman olmayanlar

Yine bilinçli müslümanlar, müslüman olmayanlarında, ölüm gelmeden önce müslüman olabilecekleri durumunu kabul eden müslümanlar, diğerlerinin yanlışlarına dahi, onların bu durumları nedeniyle daha sakin ve sabırla yaklaşarak sorunları çözümüne çok katkı sağlayabileceklerini akıl edebilirler.

İşte bunu müslümanım diyen herkes anlayabilseydi, ırkçılık bir tarafa dünya yaşamında her türlü kavgalar çekişme mutlaka yok sayılacak kadar azalırdı.(değilmi?)

saygılarımla
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (1. February 2013), sevginur (1. February 2013)
Alt 1. February 2013, 09:44 AM   #5
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

8:2 - Gerçek müminler ancak o müminlerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, âyetleri okunduğu zaman imanlarını arttırır. Ve bunlar yalnızca Rablerine tevekkül ederler.

8:3 - Onlar ki, namazı gereği gibi kılarlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden Allah yoluna harcarlar.

8:4 - İşte gerçekten mümin olanlar onlardır. Onlara Rablerinin katında dereceler vardır, bağışlanma ve değerli rızık vardır.

8:5 - Nitekim Rabbin seni, hak uğruna savaşmak için evinden çıkarmıştı. Oysa müslümanların bir kısmı o zaman bundan hoşlanmamışlardı.

14:41 - "Ey Rabbimiz! Herkesin hesaba çekileceği günde beni, ana-babamı ve müminleri bağışla!"

HUCURAT / 14

Kâletil a’râbu âmennâ, kul lem tu’minû ve lâkin kûlû eslemnâ ve lemmâ yedhulil îmânu fî kulûbikum, ve in tutîullâhe ve resûlehu lâ yelitkum min a’mâlikum şey’â(şey’en), innallâhe gafûrun rahîm(rahîmun).
1. kâlet(i) : dedi(ler)
2. el a'râbu : Bedevî Araplar
3. amennâ : biz îmân ettik, âmenû olduk
4. kul : de, söyle
5. lem tû'minû : âmenû olmadınız, Allah'a ulaşmayı dilemediniz
6. ve lâkin : ve lâkin, ama, fakat
7. kûlû : deyin, söyleyin
8. eslem-nâ : İslâm olduk, teslim olduk
9. ve lemmâ yedhuli : ve henüz dahil olmadı, girmedi
10. el îmânu : îmân
11. fî kulûbi-kum : kalplerinize
12. ve in : ve eğer
13. tutîû allâhe : Allah'a itaat edersiniz
14. ve resûle-hu : ve onun resûlü
15. lâ yelit-kum : size (sizden) eksiltmez
16. min a'mâli-kum : sizin amellerinizden
17. şey'en : bir şey
18. inne allâhe : muhakkak ki Allah
19. gafûrun : mağfiret edendir
20. rahîmun : rahîm olan, rahîm esması ile tecelli eden, rahmet nuru gönderen

Bedeviler: "İman ettik." dediler. De ki: "Siz iman etmediniz. Ancak 'Müslüman' olduk deyin. İman sizin kalplerinize girmemiştir. Eğer Allah'a ve resulüne itaat ederseniz Allah, yapıp ettiklerinizden hiçbir şey eksiltmez. Çünkü Allah Gafûr'dur, Rahîm'dir."

Isine gelen istedigi gibi meallendiriyor Ayet'leri. Kimi yerde mümin kimi yerde müslüman kimi yede islam terimini kullaniyorlar. La Ilaha Illallah demek ile islama girilmis olunuyor, Rabbimizin son Elcisi yoluyla indirmis oldugu Kur'an'a iman edenler Müslüman oluyor ve kendini Allah'a yöneltip O'nun dosdogru yolunu arzulayanlar Mümin oluyor anladigim kadariyla. En mühimi, dosdogru yol üzerinde olanlardir, iste onlar Mümilerdir.

Konu merdem tarafından (1. February 2013 Saat 10:12 AM ) değiştirilmiştir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 1. February 2013, 11:06 AM   #6
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
8:2 - Gerçek müminler ancak o müminlerdir ki, Allah anıldığı zaman yürekleri ürperir, âyetleri okunduğu zaman imanlarını arttırır. Ve bunlar yalnızca Rablerine tevekkül ederler.

Isine gelen istedigi gibi meallendiriyor Ayet'leri. Kimi yerde mümin kimi yerde müslüman kimi yede islam terimini kullaniyorlar. La Ilaha Illallah demek ile islama girilmis olunuyor, Rabbimizin son Elcisi yoluyla indirmis oldugu Kur'an'a iman edenler Müslüman oluyor ve kendini Allah'a yöneltip O'nun dosdogru yolunu arzulayanlar Mümin oluyor anladigim kadariyla. En mühimi, dosdogru yol üzerinde olanlardir, iste onlar Mümilerdir.
La Ilaha Illallah demek ile islama girilmis olunuyor,

Sevgili kardeşim,

Biraz daha farklı bir şekilde anlatmaya çalışayım.

"LA İLAHE İLLA ALLAH"

Bunu inanmadığı, benimsemediği halde söyleyebilen birisi, kafir, müşrik yada münafık olurki buna kısaca imansız diyebiliriz.

Bunu benimseyerek söyleyebilen birisi ise sadece söylediği aşamada; islama girmiş (ama orada kalıp kalmayacağı belli olmayan) kişidir. İslama girmek yetmez, islamda kalabilmek önemlidir.

Halbuki, bu kavram söylenmekten öteye gidilerek, iyice anlaşılır ve buna göre yaşanırsa kişi bu durumda islamda kaldığından müslüman ve bunu anlayarak yaşayabildiği sürece de tağutları ve düzenlerini gerçekten kabul etmeyen olarak mümin de olacaktır.

Mümin, sade müslümanlığın üstünde bir müslümanlık kavramıdır.

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (1. February 2013), sevginur (1. February 2013)

Bookmarks

Etiketler
irk, kuran, reddediyor, üstünlüğü