hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > YARATILIŞ > Hayat ve Canlı > İnsan

Seçenekler Stil
Alt 3. April 2014, 09:48 PM   #1
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of
Standart İnsan Allah'a iman etmeden dine hizmet edemez mi?

Aslında konu başlığını nasıl yazabilirim pek emin olamadım ama derdim şu.

Bu forumdaki pek çok büyüğümden, İman ve Allah'a kulluk etmedeki en önemli etkenin insan ve yaratılana hizmet merkezli olduğunu gördüm.

Daha önceki bir yazımda laik devletlerde dine yer olmadığına ve devletin dini olmayacağına, olduğu takdirde sadece o dine mensub insanlara hizmet edeceğine, hatta ve hatta dini kuralların ve emirlerin menfaat odakları tarafından rahatlıkla suistimal edebileceğine değinmiştim.

Bu konuda bazı itirazlar gelmişti ama günümüz şartlarında başka bir perspektiften bakmaya çalışıyorum.

Belki biraz felsefi olacak ama...

Bir insan düşünün ki; yalan söylemez, hırsızlık yapmaz, yetim ve kul hakkını gözetir, elindekini ihtiyaç sahipleri ile paylaşır, insanlığın menfaatine değerler üretir, okur, okutur, çalışır, çalıştırır, emeği sömürmez, doğaya, hayvanlara saygı gösterir, onları besler büyütür, karınlarını doyurur, çevresindeki insanlarla barış ve uyum içinde yaşar. vs.vs.vs...........

Ama bir kusuru var....

Allah'a ve herhangi bir dine inanmaz ve mesubu değildir....

Sorum şu : (inşaallah düzgün anlatabilirim) Allah'a inanmak demek, ille de bir dinin mensubu olmak ve onun kurallarına göre yaşamak demek midir, yoksa, yukarıda saydığım ve ötesindeki vasıflara sahip bir insan olmayı becerebilmek midir?

İman; insan ve yaratılana duyulan sevgi ve onlarla barış içinde yaşama merkezli mi olmalı, yoksa, metafizik ve imajiner değerlere bağlı bir ilüzyon içerisinde, toplum, insanlar ve yaratılanlardan kopuk bir şekilde yaşamak şeklinde mi olmalı?

Yukarıdaki vasıflara sahip ama Ateist olan birisinin, imanını yada inancını ölçmeye, bizim kudretimiz yada çapımız yeter mi?

Konu bartsimpson tarafından (3. April 2014 Saat 09:56 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. April 2014, 08:03 PM   #2
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Sevgili Bart,

bana göre saydığın özellikleri taşıyan biri iyi bir insan olabilir ama dine hizmet(başlık böyle olduğu için yazıyorum) etmez.
niye dine hizmet etsin ki zaten inanmıyor.

Bir insanın iman etmemesi onun iyi bir insan olmayacağı anlamına gelmez ama bana göre din genel insani değerleri tamamlayan en önemli unsurdur.Mesela ateist biri çok yüksek ahlaklı olabilir.İyi bir insan olmanın gereklerini hayatın her alanında örnek olacak şekilde sergileyebilir.İnsanlığın hatta düm dünyanın faydasına sayısız eserler bırakmış olabilir.Ama Allah a iman etmiyorsa yaptığı tüm eylemler insanlık nazarında belki sonsuza kadar hatırlanacak ve takdir edilecek olsa bile ilahi katta ne kadar kıymeti harbiyesi olur yalnızca Allah bilir.

MU'MİNÛN - 58 / 59 / 60
Onlar ki, Rablerinin ayetlerine iman ederler, Onlar ki, Rablerine ortak koşmazlar, Ve, Rabblerine dönecekleri için yapmakta oldukları işleri kalpleri titreyerek yaparlar.

BAKARA - 82
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlar ise cennetin dostudurlar. Onlar da orada sürekli kalacaklardır.

BAKARA - 177
Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz zafer ve mutluluğa ermek değildir. Zafer ve mutluluğa ermek o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhıret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı kılar, zekatı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. Ve işte bunlardır korunan takva sahipleri.

NİSÂ - 57
İman edip hayra ve barışa yönelik işler yapanlara gelince, onları altından ırmaklar akan cennetlere koyacağız. Hep orada kalacaklardır, sonsuza dek. Orada kendileri için tertemiz eşler de olacaktır. Ve onları, en güzel biçimde serinleten bir gölgeye kavuşturacağız.

özellikle bakara 177. ayette anlatılanlar senin tarifine uyuyor.burda karar verici ve kanun koyucu olan rabbimiz bana göre imnaı şart koşuyor.

Konu khaos tarafından (7. April 2014 Saat 08:26 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. April 2014, 09:19 PM   #3
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alt 7. April 2014, 10:45 PM   #4
khaos
Uzman Üye

khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Yüce Allah ın da buyurduğu gibi iman edip hayra ve barışa yönelik işler yapmalıyız.Sanırım bir insanın acımasızca boğaz kesmesi bu ayete pek uymuyor.Allah ında iman eden birinin böyle davranmaması gerektiğini emrettiği aşikardır.

Elmalarla armutları karıştırmayalım.İyi bir insanın Allah katında nasıl takvaya erişeceği bakara 177 de anlatılıyor.Allah insan kesen, doğayı ve çevresini kirleten, mazlumu yoksulu ezen bana iman ederse takva sahibi olur demiyor.İyi insanın tanımını yapıp imanı şart koşuyor rabbimiz.İhsan Eliaçık ın cümleleri pek çok yere çekilebilir mazaallah! zaten bunun doğru örnek olduğunuda düşünmüyorum. işin bu kısmına fazla girmeyeceğim.

en nihayetinde dediğim gibi ateist bir kişi ahlaki, bilimsel, toplumsal ve sanat yönünden her türlü pozitif eylemi yerine getirip dünyaya faydalı eserler bırakırsa bu o kişinin tüm insanlık tarafında takdir kazanmasını, övülmesini, örnek alınmasını sağlayabilir.Ama İş Tanrı katına gelince ayetler sarih.İman şart.

BAKARA - 177
Yüzlerinizi doğu ve batı yönüne çevirmeniz zafer ve mutluluğa ermek değildir. Zafer ve mutluluğa ermek o kişinin hakkıdır ki, Allah'a, âhıret gününe, meleklere, kitaplara, peygamberlere inanır; akrabaya, yetimlere, çaresizlere, yolda kalmışa, yoksullara, özgürlüğüne kavuşmak gayretinde olanlara malı seve seve verir, namazı kılar, zekatı öder. Böyleleri söz verdiklerinde ahitlerine vefalıdırlar; bolluk ve bereket zamanı kadar, zorluk, sıkıntı ve şiddet zamanında da sabırlıdırlar. İşte bunlardır özüyle sözü bir olanlar. Ve işte bunlardır korunan takva sahipleri

ÂLİ İMRÂN - 85
Kim İslam'dan/Allah'a teslim olmaktan gayrı bir din ararsa artık o, ondan asla kabul edilmeyecektir. Ve o, âhirette hüsrana düşenlerdendir.

ZUMER - 65
Andolsun, sana da senden öncekilere de şu vahyedilmiştir: Eğer şirke saparsan amelin kesinlikle boşa çıkar ve mutlaka hüsrana düşenlerden olursun

KEHF - 103 / 104 / 105
De ki: Size amellerce en ziyâde hüsrâna düşmüş olanları haber vereyim mi?
Onlar ki, dünya hayatında çalışmaları boşa gitmiştir. Ve halbuki, onlar güzel bir amel yapar olduklarını zannederler
Onlar, o kimselerdir ki, Rablerininin âyetlerini ve ru'yetini inkar ettiler. İmdi onların amelleri bâtıl olmuştur. Artık Kıyamet günü onlar için bir terazi tutmayacağız.

Konu khaos tarafından (7. April 2014 Saat 11:40 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. April 2014, 06:14 PM   #5
Araştıran
Uzman Üye

Araştıran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 83
41 Mesajina 74 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 21
Araştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud ofAraştıran has much to be proud of

İhsan Eliaçık geçenlerde hırsızın ve yalancının dini yoktur diye twitterdan bir paylaşımda bulundu.EE haliyle baya da bi tepki aldı.Belirli bir kitleye hitap eden insanların bir şey söyleyecekken ciddi şekilde düşünmesi,söyleyeceğini tartması gerektiğini düşünüyorum
Alt 10. April 2014, 01:07 PM   #6
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
Araştıran Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
bir kitleye hitap eden insanların bir şey söyleyecekken ciddi şekilde düşünmesi, söyleyeceğini tartması gerektiğini düşünüyorum
Maalesef aynı düşünmüyorum.

Düşünce ve fikirlerin önüne engel konulmamalıdır.

Alak (2) Yaratan Rabbinin adıyla oku!
Müzzemmil (4) Kur'an'ı ağır ağır, tane tane oku.
Bakara (121) Kendilerine kitab verdiğimiz kimseler, onu gereği gibi okurlar.

Düşünce ve fikirler kişinin kendisi ile ilgilidir.

Maide (48) Sizden her biriniz için bir şeriat ve bir yol koyduk.

Kabul edilir yada edilmez.
Doğruluğunu tartışırsınız yada tartışmazsınız.
Ama yanlış ve haksız diyemezsiniz.
Dememelisiniz de.

Belli bir kitleye şirin gözükmek için düşünce ve fikirler değiştirilmemelidir.

Hud (119) Rabbin dileseydi insanları tek bir ümmet yapardı.

Öyle olursa fikir ve düşünceler kişiye ve kişilere değil ideolojilere hizmet eder.

Maide (48) Eğer Allah dileseydi elbette sizi tek bir ümmet yapardı. Fakat verdiği şeylerde sizi imtihan etmek için ümmetlere ayırdı. Öyle ise iyiliklerde yarışın.

Bu da tehlikeli ve sakıncalıdır.

Gelişmeyi ve ilerlemeyi engellediği için.

Enam (35) Eğer onların yüz çevirmeleri sana ağır geldiyse; bir delik açıp yerin dibine inerek, yahut bir merdiven kurup göğe çıkarak onlara bir mucize getirmeye gücün yetiyorsa durma, yap! Eğer Allah dileseydi elbette onları hidayet üzere toplardı. O halde sakın cahillerden olma.

Sonra benim babam senin babanı döver den başlar...
Benim dinim senin dininden... benim Tanrım senin Tanrından. ....
Diye gider................

Yunus (99) Eğer Rabbin dileseydi, yeryüzünde bulunanların hepsi elbette topyekün iman ederlerdi. Böyle iken sen mi mü'min olsunlar diye, insanları zorlayacaksın?
Alt 10. April 2014, 01:11 PM   #7
bartsimpson
Super Moderator

Sana gelince sevgili Khaos...

Beni anlamadın ya, ben ona yanıyorum... (Şarkı sözü gibi oldu ama)

Ya da ben anlatamadım...

Bilemiyorum...

Kavramlara neden bu kadar takılıyoruz da işin özünü kaçırıyoruz...

Hicr (9) Şüphesiz o zikri biz indirdik biz! Onun koruyucusu da elbette biziz.

Kim neyi indirdi? Kim neyi koruyor? Niye koruyor? Değişmeyen ne? Nereye bakmalıyız? Neyi göremiyoruz?

Ya da...

Görmek mi istemiyoruz...

Dedim ya...

Bilemiyorum...

Konu bartsimpson tarafından (10. April 2014 Saat 01:16 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 10. April 2014, 08:54 PM   #8
khaos
Uzman Üye

Sevgili bart,
Seni gayet iyi anladım dostum. Başlık yüzünden sanırım bir karmaşa oldu.Belkide başlık Ateist biri dolaylıda olsa yaptıklarıyla Allah a hizmet eder mi olsaydı.birbirimize derdimizi daha iyi anlatabilirdik.Bu noktada eksikliği kendimde görüyorum.

İlk olarak
Ateist olan biri (toplu olarak değil kişilere indirgeyerek söylüyorum çünkü her ormanda çınarda çalıda vardır) dünya da yaptıklarıyla mükemmel bir profil çizebilir.Ölümünden sonraki durum için olacaklar tabiki Tanrı nın takdiridir.Ama kuran dan anladığım kadarıyla iman olmazsa olmaz.Hem insanları yaratan varlığın en başta varlığının kabul edilmesini istemesinden daha doğal ne olabilir.Bize yaşamı bahşeden binlerce nimetle bunu taçlandıran yüce rabbimizin insanlardan istediği şey çokta karmaşık değil herhalde.(Zariyat 56/57)

ikincisi gırtlak kesen müslüman. Bunu da yine kişilere indirgeyeceğim.Zaten Sayın Eliaçık ın sözleri bu manada havada kalıyor.Öncesini ve sonrasını da okumak gerekli diye düşünüyorum.Burada da kur an a bakmak lazım.Tanrı Müslüman ın nasıl olmasını istiyor acaba?
İkileme düşen Eliaçık ın söylediğini açayım o zaman. Kendisi zor durumdayken bile bir kedinin canını kurtarmaya çalışan bir ateist mi olmak istersiniz.Yoksa el-kaide nin insanlık dışı muamelelerini sergileyen yada kendi halkının üstüne Sarin gazı atan esed gibi bir Müslüman mı?

Benim tercihim üçüncü şıktan tabiî ki Allah ın kelamından yana olacak.Allah a inan, dürüst ol, hak yeme, adaletli ol, yardıma muhtaç olanlara yardım et, mütevazi ol, nazik ol, özgürlükçü ol, doğaya ve hayvanlara karşı korumacı ol, zalime karşı dur yaptığın her eylemin bir karşılığı olduğunu bil.
Sanırım derdimi şimdi anlatabildim.
beyazasi (14. April 2014), dost1 (10. April 2014)
Alt 24. February 2016, 07:41 PM   #9
bartsimpson
Super Moderator

Bu kadın ne anlatıyor????

(Videonun türkçe altyazısı vardır. Çıkmıyorsa Youtube'dan ayarlayabilirsiniz)

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.
Alt 26. February 2016, 11:55 PM   #10
bartsimpson
Super Moderator

Yahu şu kadıncağızın farkına vardığı gerçeği anlayabilen ve bu konuda birşey söyleyecek kimse yokmu???

Konu bartsimpson tarafından (5. July 2017 Saat 06:01 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
allaha, dine, edemez, etmeden, hizmet, iman, İnsan