hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an > Kuranın Özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 4. April 2019, 08:12 PM   #1
Emre Karaköse
Yeni Üye

Tesekkür: 0
10 Mesajina 10 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
Emre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud ofEmre Karaköse has much to be proud of
Standart Yeni Kuran Mucizeleri Tespitleri

Pi sayısı 3.1415 Sonsuzluk ve Kuran Ayetleri

Pi sayısı sonsuzluk ile özdeşleştirilir genel olarak ve 3.1415 şeklinde gösterilir.

Kuran ayetlerinde neye karşılık geldiğine bakayım bu sayıların dedim. Acaba sonsuzluk diyarı cenneti ve sonsuz yaşamı anlatan ifadeler mi çıkacak karşımıza diye. Evet gerçekten de öyle oldu:

3: 14-15

3:14 Kadınları, çocukları, yığınlarla altın ve gümüşü, eğitilmiş atları, davarları ve ekinleri sevmek gibi zevkler insanlara alımlı görünür. Bunlar dünya hayatının nimetleridir. Oysa gidilecek en güzel yer ALLAH katındadır.

3:15 De ki: “Bundan daha iyisini size haber vereyim mi? Erdemliler için Rab’lerinin yanında altlarından ırmaklar akan, içinde sonsuz kalacakları bahçeler, tertemiz eşler ve ALLAH’ın onayını kazanmaktan dolayı mutluluk vardır.” ALLAH kulları görür.

Kuran’da ateşli kasırgadan/hortumdan bile bahsediliyor

Ayetlerde kar ve doludan bahsedildiğini göstermiştik çeşitli forumlarda. Şimdi ise çok az kimsenin bildiği bir tabiat olayının bile Kuran’da anlatıldığını gösterelim. Ateşli hortumlar/kasırgalar gerçekten de günümüzde bile pek çok kimse tarafından bilinmeyen, çok ender görülen oluşumlardır. Ve ayette şöyle anlatılır:

2:266 Hangi biriniz ister ki, altından ırmaklar akan hurmalardan, üzümlerden bir bahçesi olsun, içinde kendisinin olan bütün ürünler de bulunsun; fakat kendisine ihtiyarlık gelip çatsın, (üstelik) zayıf ve küçük çocukları olsun (böyle bir durumda iken) ona (bahçesine) ateşli bir kasırga isabet etsin de yanıversin. İşte Allah size ayetleri böyle açıklar, ki düşünesiniz.

Ve bu olayı gösteren 2 video örneği paylaşalım:

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Ve Kuran ayetlerinde obruk örneği de görüyoruz

28:81 Onu eviyle birlikte yerin dibine geçirdik. ALLAH’ın dışında kendisine yardım edecek bir bölüğü yoktu; kazananlardan olmadı..

28:82 Bir önceki gün onun durumuna imrenenler, “Demek ki ALLAH kullarından dilediğine rızkı bol verir, dilediğine de kısar. ALLAH bize lütfetmeseydi bizi de batırırdı. Demek kafirler başarıya ulaşamazlar” demeye başladılar.

Ayette anlatılana benzer bir şekilde obruğun evi yutma anı günümüzde kameralara böyle yakalanmış:

YouTube Video

Ahiret Evreniyle İlgili İki Yeni Notum

Ayetlerde cennettekilerin cehennemdekilerden farklı olarak, ilk ölüm dışında ölümü tatmayacakları vurgulanıyor. Cennettekiler sonsuza dek yaşarken, cehennemdekiler ise bir gün cehennemin kendisiyle birlikte yok edilecek olabilirler.

Saffat 55. Baktığında, onu cehennemin ortasında bulur. 56. “ALLAH’a andolsun, az kalsın sen beni de mahfedecektin,” der. 57. “Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de şimdi seninle birlikte olurdum.” 58-59. Biz ilk ölümümüzden başka ölecek değiliz ve biz azaba uğrayacak da değiliz.

Orada, ilk ölüm dışında ölüm tatmazlar. Allah onları cehennem azabından korumuştur.(Duhan Suresi 56. ayet)

Saffat Suresi: 54. (Yanındakilere,) “Bakar mısınız?” der. 55. Baktığında, onu cehennemin ortasında bulur. 56. “ALLAH’a andolsun, az kalsın sen beni de mahfedecektin,” der. 57. “Rabbimin nimeti olmasaydı, ben de şimdi seninle birlikte olurdum.”

Mutaffifin Suresi 34 İşte bugün, iman sahipleri, küfre batmışlara gülüyorlar. 35 Koltuklar üzerinde seyrediyorlar.

Ayetlerden, Cennettekilerin bizim 3 boyutlu internet/televizyon teknolojisine benzer bir imkanla diğer alemleri izleyebildiklerini görüyoruz. Öyleyse şu anda Ahiret Evreninde/Cennette yaşayan bir tanıdığımız arada sırada bizi/dünyayı izliyor olabilir.

Ayrıca şu ayet de Peygamberin Cennette/Ahiret Evreninde yaşadığını ve gelişmelerden haberdar olduğunu göstermekte; Furkan 30: Resul de şöyle der: “Ey Rabbim, benim toplumum, bu Kur’an’ı terk edilmiş/dışlanmış halde tuttular.”

Ahiret Evreni demişken hatırlatalım:

Sızma zeytinyağı floresan özelliğiyle ışık yayar

Evet zeytinyağı en kuvvetli floresan özelliğe sahip gıdadır ve ışık yayar. Tabii bu ışığın görüntülenebilmesi günümüz teknolojisiyle yeni gerçekleşmiştir.

Kuran ise bu bilgiyi 1400 yıl önce vermişti:

Nur 35. ALLAH göklerin ve yerin ışığıdır. Işığının örneği şuna benzer: içinde lamba bulunan bir oyuk… Lamba bir cam kap içindedir. O cam kap ise, incimsi bir gezegen gibidir. Yakıtı, ne batıya ne de doğuya bağıntısı olmayan, zeytinyağı üreten bereketli bir ağaçtandır. Yağı, neredeyse ateş değmeden aydınlık verir. Işık üzerine ışıktır. ALLAH dileyeni/dilediğini ışığına ulaştırır. İşte ALLAH halka böyle örnekler verir. ALLAH her şeyi bilir.

Bu Kuran mucizesi İngilizlerin de dikkatini çekmiş ve konuyla ilgili güzel bir video hazırlamışlar:

YouTube Video

Dişi sivrisineğin üzerindeki canlı

Dişi sivrisineklerin üzerinde onlardan kan emen, küçük parazitler keşfedilmiş:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/art...ort=objectonly

Belki bu, Bakara Suresi 26. ayette anlatılan canlı olabilir: “Şu bir gerçek ki Allah, bir dişi sivrisineği hatta onun da üstündeki bir varlığı örnek göstermekten sıkılmaz.”

Bu arada keşif 1920’li yıllarda yapılmasına karşın, ilgili videosu çok yeni çekilebilmiş.

Bilindiği üzere sivrisineklerin sadece dişileri kan emer. Ve onların da aynı akıbeti yaşaması ve bu duruma ayette dikkat çekilmesi bir yeni mucizeyle karşılaştırıyor bizi(çünkü insanoğlu yeni keşfetti anlatılan örneği) , ama aynı zamanda da bu gerçekleşen olayla bize çeşitli dersler de verilmekte…

Selam ve sevgiler

Emre_1974tr

Konu bartsimpson tarafından (7. April 2019 Saat 02:00 PM ) değiştirilmiştir.
Emre Karaköse isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Emre Karaköse Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (4. April 2019)

Bookmarks

Etiketler
kuran, mucizeleri, tespitleri, yeni