hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Şirk ve Müşrikler > Putlar ve küfrün öncüleri

Seçenekler Stil
Alt 17. July 2010, 04:41 AM   #11
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Bu konuyu başka bir arkadaşımada açtım, geçen dünya kupasında Türkiye yarı yada çeyrek final mi ne onu oynarken sokaklar bomboştu, her ev her dükkandan sesler geliyordu, bende gittim herkezin gaflette olduğu zamanda deniz kıyısında Allaha dua ettim, içimden bak ben bunlarla değil seninle ilgileniyorum felan dedim.

Cevabımı da aldım, dedi ki; "ooolum biz maçı izlerken Allaha senden daha çok dua etmişizdir, hele rakip takım ceza sahasının içine girince ALlahım bizi sen koruyu kaç defa dediğimin hatti hesabı yok" dedi. e tabi amellere bakılarak değer biçilemez Hal böyle olunca müslüman adamın bidatı bile faydalı, sevaplı oluyor...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
merdem (11. June 2013), message (17. July 2010), Miralay (19. July 2010)
Alt 17. July 2010, 07:53 AM   #12

Tesekkür: 28
3 Mesajina 8 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
message has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud ofmessage has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu konuyu başka bir arkadaşımada açtım, geçen dünya kupasında Türkiye yarı yada çeyrek final mi ne onu oynarken sokaklar bomboştu, her ev her dükkandan sesler geliyordu, bende gittim herkezin gaflette olduğu zamanda deniz kıyısında Allaha dua ettim, içimden bak ben bunlarla değil seninle ilgileniyorum felan dedim.

Cevabımı da aldım, dedi ki; "ooolum biz maçı izlerken Allaha senden daha çok dua etmişizdir, hele rakip takım ceza sahasının içine girince ALlahım bizi sen koruyu kaç defa dediğimin hatti hesabı yok" dedi. e tabi amellere bakılarak değer biçilemez Hal böyle olunca müslüman adamın bidatı bile faydalı, sevaplı oluyor...
çok iyiymiş...
message isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. November 2010, 09:09 AM   #13
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

Selamlar.
Hiiiç kardeşim ; sizce ' put ' nedir ?
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 29. November 2010, 10:59 AM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

put demek karşına alıp ondan fayda beklediğin ve ona dua edip yakardığın heykel yada benzeri cansız metaryaldir,,, şirkin bir bölümünü oluşturduğu için put diyince akla şirke sokan ameller gelir... işin aslı bu gün hindistanda yaşanmaktadır. ancak korunulması gereken yani put olmasa dahi benzer özellikteki şeylerden sakınılması gereken bir takva anlayışımız var.

putlar genelde mubarek kimseleri anmak ve allaha yaklaştırması gayesind yapıldığı idda edilir, kabedeki ilk putlar adem peygamberin çocuklarıydı... dolayısıyla acaba türbe ziyaretleri ne oluyor? bir mubarek taş bulup üzerinden içinden geçmek ve altında ezilmek ne anlama geliyor? sakalı şerif diye bir tutam kılı azına yüzüne sürmek ne anlama geliyor,,,,, hadi geçtim tüm bunları, şeyh dokundu diye eşyaya hürmet ne anlama geliyor, tabiki bir fayda yarar sağlar amacıyla yapılıyor. ama farkında olmadan putpeltsrik yapılıyor...

2. perde,,,

kimseye yarar zarar sağlamayan bir teneke için de efor sarfetmek acaba ne anlama geliyor? kuranın put olmasa dahi fubtola bakış açısı acaba nedir? kupa zaferi temsil eder peki acaba bu kupayla şeytan aramıza kin ve düşmanlık sokmak istemez mi? put olmasa dahi put gibi sakınılması gerekmez mi?
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (29. November 2010)
Alt 29. November 2010, 08:17 PM   #15
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

dünyanın güzellikleri müminlerindir.
israf olmadığı sürece dinin alanı olmayan şeyler hakkında konuşmayalım.
dünyadan kopmamak gerekir.şirk olmadığı süreçte.

zorlamayın da kopmasın

Konu pramid tarafından (1. December 2010 Saat 06:37 AM ) değiştirilmiştir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (30. November 2010)
Alt 19. September 2011, 06:34 PM   #16
hiiic
Uzman Üye

Dünyanın en değerli 10 dini mirası

San Gennaro’nun kanı

Her yıl İtalya’nın Napoli kentinde yaşayan insanlar koruyucu azizleri San Gennaro’nun şehit oluşunun yıldönümünde bir mucizeye tanık olmak için bir araya geliyor: Azizin pıhtılaşmış kanının sıvılaşması. Bu mucize sanki saatle ayarlanmış gibi her 18 yılda bir 19 Eylül tarihinde yaşanıyor. Bu olay bilim insanlarının kafasında büyük soru işaretleri doğurmasına karşın, insanların anma törenlerine katılmalarına engel olmuyor. Napoli halkı kanın kendilerini birçok kötülükten, özellikle yakınlarında bulunan Vezüv Yanardağı’ndan koruduğuna inanıyor. Bu inanış özellikle, kanın sıvılaşmadığı ve kötü olayların yaşandığı zamanlarda güçlendi. Örneğin 1527 yılındaki salgın ve 1980 depreminin yanı sıra, Napoli futbol takımının yenilgileri gibi.

Hz. Meryem’in kutsal kemeri

Hz. Meryem’in, cennete yükselmeden hemen önce, deve kılından elde dokunmuş kemerini, Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Thomas’a verdiğine inanılıyor. Kemer 14’üncü yüzyılda İtalya’nın Prato kentine ulaştığında, onu muhafaza etmesi için özel bir şapel inşa edildi. Bugün “Sacra Cintola” olarak adlandırılan kemer, her yıl sadece beş gün gösterime sunuluyor.

Yahya Peygamber’in başı

Yahya Peygamber’in başının nereye gömüldüğü bilgisi, ağırlıklı olarak hangi dine mensup olduğunuza bağlı. Müslümanlar Yahya Peygamber’in başının Suriye’nin başkenti Şam’da bulunan Emevi Camii’nde olduğuna inanıyor. Hristiyanlar ise, Vaftizci Yahya olarak da bildikleri Yahya Peygamber’in başının Capite’deki San Silvestro Kilisesi’nde olduğunu kabul ediyor. Bazıları ise başın Türkiye ya da Fransa’nın güneyinde bir yerlerde gömülü olduğunu öne sürüyor.

Buda’nın dişi

Bir Sri Lanka efsanesine göre, Buda’nın yakılmasından geriye sadece bir dişi kaldı. Buda’nın köpekdişi o kadar önemli bir varlık haline geldi ki, ona sahip olan kişiye Tanrı’nın hükümdarlık hakkı verdiğine inanıldı. Doğal olarak dişi ele geçirmek için birçok büyük savaş yaşandı. Bugünse Sri Lanka’nın Kandy kentindeki Diş Tapınağı’nda sergileniyor.

Kutsal Bakire’nin gömleği

Fransa’da bulunan Chartres Katedrali’nin her yıl hacıların akınına uğramasının tek sebebi gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olması değil. Katedral aynı zamanda Hz. İsa’nın doğumu sırasında Bakire Meryem’in giydiğine inanılan gömleğin sergilendiği yer. Diğer adı Sancta Camisia olan gömlek 876’da kiliseye bağışlandı ve 1194’te çıkan bir yangında yok olduğu düşünüldü. Ancak üç gün sonra gömlek, mucize eseri hiç zarar görmemiş halde bulundu. Katedralin piskoposu, mucizeyi gömleğin ait olduğu yerde tutulması gerektiğinin işareti olarak yorumladı ve katedral yeniden inşa edildi.

Aziz Nino’nun haçı

Efsaneye göre, dördüncü yüzyılda Hz. Meryem, Hristiyanlığın öğretilerini Gürcistan’da yaymaya çalışan Kapadokyalı kadın Aziz Nino’ya, eğik kolları olan Grapevine/Aziz Nino Haçı’nı verdi. Haç bugün Gürcistan Ortodoks Kilisesi’nin en büyük sembollerinden biri. Aziz Nino Haçı, Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Sioni Katedrali’ne ulaşana kadar birçok ülke dolaştı.

Aziz Petrus’un zincirleri

Hz. İsa’nın 12 havarisinden biri olan Petrus, Kudüs’te Hz. İsa’nın öğretilerini yaydığı için hapse atıldığında zincire vurulduğuna ve yargılanacağı günden önceki gece, Petrus’un bir melek tarafından zincirlerinden kurtarıldığı ve hapishaneden kaçtığına inanılır. Bugün Petrus’un vurulduğu zincirler Roma’daki San Pietro bazilikasındaki sunağın altında yer alan kutsal emanet sandığında tutulmaktadır. Bizans İmparatoriçesi Euxodia zincirleri Papa Birinci Leo’ya verdiği zaman, Papa zincirleri Petrus’un ilk tutulduğu Roma’daki Mamertime Hapishanesi’ndeki zincirleriyle yan yana getirdi ve mucize eseri iki zincir kaynaştı.

Sakal-ı Şerif

Hz. Muhammed’in vefatından sonra, en sevdiği berberi tarafından kesildiğine inanılan sakalı, bugün Topkapı Sarayı’nda sergileniyor. Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’in 1517 yılındaki Mısır seferinden sonra İstanbul’a getirilen Kutsal Emanetlerden biri olan Sakal-ı Şerif, her yıl milyonlarca ziyaretçinin akınına uğruyor.

Hz. Muhammed’in ayak izi

Müslümanlar, Hz. Muhammed’in gittiği her yerde sol ayağının kalıcı bir iz bıraktığına inanır. Bu izler, Ortadoğu’daki dini bölgelerden toplanmış ve bugün bölgedeki camilerde, müzelerde ve diğer tarihi yerlerde gösterilmektedir. Diğer kutsal emanetlerle birlikte İstanbul’a getirilen bu izlerden bir tanesi, bugün Topkapı Müzesi’nde sergileniyor.

kaynak

Konu hiiic tarafından (19. September 2011 Saat 06:40 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (19. September 2011)
Alt 11. June 2013, 12:44 PM   #17
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
dünyanın güzellikleri müminlerindir.
israf olmadığı sürece dinin alanı olmayan şeyler hakkında konuşmayalım.
dünyadan kopmamak gerekir.şirk olmadığı süreçte.

zorlamayın da kopmasın

Cok dogru bir söz etmissiniz Pramid Kardesim,

Emme fakat ve lakin

Futbol israftir, adamlarin sofralarinda bir tabak yemekleri ( ya tabak eksiktir ya yemek, ikisini bir arada göremeyenler cok ) olmadigi halde, devlet kalkiyor en pahali en modern stadionlari insaa ediyor, e bunun avrupa ligi var dünya ligi var.

Adamcagiz hadi bu gün cok yoruldum bir futbol seyredeyim de dinleneyim diyor (tuttugu takim kaybederse dinlenmeden daha ziyade strese giriyor) üstüne üstlük belkide en yakiniyla mac yüzünden tartismaya girisiyor.

Ese dosta hatir sormak akla gelmiyor, isterse maclar bir ay sürsün.

Ha o takim ha bu takim derken basliyorlar aralarinda lades kemigi cekistirmeye, sanki devlet adi altinda oynatilan toto yetmiyormus gibi.

Kime gidiyor bu paralar? Oyuncular modern esirler/gladyatorlar gibi oradan oraya satiliyor.

Dünyayi bir telasedir alip gidiyor.

Hollanda, Ingiltere ve Irlanda gibi modern (!) ülkelerde maclarda cikan kargasaliklarda ölenlerin sayisi artiyor.

Star alis verisine gelince parayi veren düdügü caliyor, sikeler bir yandan sürüp giderken, öte yandan sari siyah kirmizi beyaz rengine bakmadan basiliyor milyonlar.

Futbolu icat edeni degilde, bir gecim yolu olarak ortaya koyanin ben aklina...

Futbol meraklilaridir destek verenler, iste maclara gitsinler ister tv'den seyretsinler... destek destektir.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
ahmet karapınar (13. June 2013)

Bookmarks

Etiketler
2010, putları