hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > Temizlik ve Temizlenmek > Abdest

Seçenekler Stil
Alt 15. November 2012, 10:21 AM   #81
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bir de Ayet'lerin inis sebeblerini bilmek lazim, ki Ayet'ler anlasilabilsin. demişsin...

Bu durumda atalar/rivayetler dini yaşayanların iddialarını kabul ederek, nüzul hadisleri (rivayetleri) olmazsa kuranın anlaşılmaz sonucunu kabul etmiş oluyorsunuz...

Halbuki, böyle bir şeye gerek olsaydı, rabbim hadisleri koruma altına alırdı. Halbuki onlar korunmuyor ve nüzul sebeplerinin bilinmesine gerekte yoktur.

Aksi halde, rabbimiz kuranda ayetlerin yanında, onların neden indiğinide kendisi açıklardı. Açıklamadığına göre kurandaki şekliyle neyi, ne kadar anlıyorsak o kadarıyla sorumlu olduğumuzu bilelim.

Rabbim, kuran için; herkesin anlayacağı kolaylıkta olduğunu söylüyor. Kolaylıkta, herkesin sadece kurandan ne kadar anladığıdır.

Siz, her denilene inanmayın, üstelik rabbimizin bu sözü varken, bu konuda söylenenlere kulak bile asmayın...

selamlar,
aorskaya
Degerli Kardesim Kaya,

herhaldeki Kur'an'da Ayet'lerin bir "DIP NOTU" bulunmamakta, sorabilirmiyim size Ebu Leheb'in kim oldugunu ve neden dolayi bu kadar lanetlendigini nereden biliyoruz? Elbette ki belli bir kaynak yoluyla biliyoruz. Tarihi yazismalarda mi yoksa "Rivayet" ? Yoksa Allah Celle ve Celaluhu Tebbet Suresinde "Hani o amcan var ya..." diyemi basliyor?

Saygi ve selamlarimla.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
merdem Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
sevginur (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 10:25 AM   #82
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah razı olsun Hasan üstadım.
Değerli düşüncelerinize ve ilminize her daim saygı duyuyorum.
Allah'a emanet olunuz.

Selam,saygı,dua ve muhabbetlerimle
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. November 2012, 12:26 PM   #83
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Kardesim Kaya,

herhaldeki Kur'an'da Ayet'lerin bir "DIP NOTU" bulunmamakta, sorabilirmiyim size Ebu Leheb'in kim oldugunu ve neden dolayi bu kadar lanetlendigini nereden biliyoruz? Elbette ki belli bir kaynak yoluyla biliyoruz. Tarihi yazismalarda mi yoksa "Rivayet" ? Yoksa Allah Celle ve Celaluhu Tebbet Suresinde "Hani o amcan var ya..." diyemi basliyor?

Saygi ve selamlarimla.
Aleykümselam merdem kardeşim,

Ebu Leheb'in kim olduğunu bilmek, onun soyunu, sopunu, huyunu öğrenmek çokmu önemlidir sizin için? O bilgiler gerekli olsaydı rabbim kuranda zaten bildirmezmiydi?

Rabbim, kitabın bize yeteri kadar bilgilerle indirildiğini söyler. Biz de bununla yetinmeliyiz. Kuranda verilmeyen bilgilerin peşine düşmemiz bizi yanlış sonuçlara götürebileceğinden veya doğru sonuçlarda olsa verilen mesajın ana fikrinden uzaklaşıp detaylarla meşgul olup, magazinel bir merakın giderilmesine, hatta bunlar üzerinde spekülasyonlar yaratılacağını düşünmek gerekrir.

Örneğin, peygamberimizin eşine söylediği bir sırrı rabbimiz ona açıkladığını bize kuranda bildirir. Ama sırrın ne olduğunu bize anlatmaz. Çünkü bu peygamberin özelidir ve bizi ilgilendirmez.

Ancak, bu haber verdiğini rabbimizin bize açıklaması, kendisine hiç bir şeyin gizli kalmayacağının kavramamız içindir.

Sırrın ne olduğunu bize söylemiş olsaydı, bizler; "vay be, demek peygamber şöyle yapmış, şunu demiş, bunu nasıl yapar yada aferin vb. magazinel konular yaratıp, bunlarla meşgul olcaktık. Hatta, bunlar üzerinden; haklı bulanlar, bulmayanlar şeklinde taraflar oluşacak ve kavgalar edilecekti...

Ama, bu sırrın ne olduğu açıklanmadığı için bunlar olmuyor. Yada, açıklanmamasına rağmen rivayetlerle yine bir şeylerin peşine düşülmekten cazgeçemeyenler oluyor... İnsanın en büyük zaafı merakını yenememesi onu zora sokuyor...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
khaos (15. November 2012), sevginur (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 12:43 PM   #84
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

selam aorskaya kardeşim
yorumlarınızı soruları okudukça zihnimde başka sorular çıkıyor..
geçenki yorumunuzda peygamberimizin hayatı ile ilgili yanılmıyorsam size ne kazandıracak demiştiniz..aslında düşünüyorumda hak veriyorum..sürekli tarih bilgilerim eksikliğinden yakındığım için kurana dalamıyorum..
kuranın verdiği mesaj önemli bizim için değilmi ..?elbetteki bu bilgileri ögrenmek bişey kaybettirmez en azından emevi abbasi de bir tarih değilmi hitler kaddafi kenan evren Atatürk bir tarih değilmi kurana göre yorumlamak olamazmı paylaşırsanız sevinirim

Allah razı olsun şimdiden..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. November 2012, 01:07 PM   #85
sevginur
Uzman Üye

sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

şimdi okudumda acele yorum yapmışım kusura bakmayın şimdi anladım ne demek istediğini teşekür ederim.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Kâfirûn Sûresi
Alt 15. November 2012, 01:13 PM   #86
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
selam aorskaya kardeşim
yorumlarınızı soruları okudukça zihnimde başka sorular çıkıyor..
geçenki yorumunuzda peygamberimizin hayatı ile ilgili yanılmıyorsam size ne kazandıracak demiştiniz..aslında düşünüyorumda hak veriyorum..sürekli tarih bilgilerim eksikliğinden yakındığım için kurana dalamıyorum..
kuranın verdiği mesaj önemli bizim için değilmi ..?elbetteki bu bilgileri ögrenmek bişey kaybettirmez en azından emevi abbasi de bir tarih değilmi hitler kaddafi kenan evren Atatürk bir tarih değilmi kurana göre yorumlamak olamazmı paylaşırsanız sevinirim

Allah razı olsun şimdiden..
Selam, selam sevginur kardeşim,

Aslında sorunuzun cevabını yazınızın içinde vermişsiniz....

sürekli tarih bilgilerim eksikliğinden yakındığım için kurana dalamıyorum.. demişsiniz.

İşte tam da bu sebeple, kuranda verilenler kadarıyla yetinmeyi becerelim. Çünkü, fazlası bize gerekli olsaydı, fayda sağlayacak olsaydı rabbim mutlaka fazla bilgiyide verirdi.

Rabbin kelimelerinin tükenmezliği ile anlatılan budur aslında. Kuran da her şey yeteri kadar yer almaktadır. Bizler için ne eksik vardır, ne de fazla vardır... Yeteri kadar...

Şimdi, faydası olmaz deyip bırakmanın ötesinde nasıl zararı olabilir sorusunu soralım ve en basit yoluyla cevaplamaya çalışalım...

Örneğin; abese suresinde, gözleri görmeyeni dikkate almayan anlatıma ek olarak; varsayalımki; peygamberin, bizim bıyık altından gülmek dediğimiz eylemde bulunduğu" anlatılsın.

Bu durumda, neden bıyık altından gülündüğü, direkt ona zaman ayıramayacağını söylemesinin daha doğru olacağı vb. gibi bıyık altı gülme eleştirileri yapılırken, bunun karşısında olan ve bunu savunacaklarda çıkacaktır. Böylece, insanlar sadece bu olay için bile büyük kitleler şeklinde taraflar haline gelecek ve ayrışmalar yaşayacaktır.

Kaldıki, daha bunların hiç ayrışma yaşamasa bile, ayetin ana fikrinden uzak kalarak onu anlamaya çalışmamakla kaybedeceklerine değinedim bile...

Peki, bu bıyık altından gülme anlatımı, müslümanlara ne kazandırdı diye sorarsak, cevabımızın; merakını gidermekten başka, "hiç bir şey" olacağı açıktır.

Görüldüğü üzere anlatılmayan şeylerin anlatılmaması bizlerin faydasınadır. Nitekim rabbimiz bu faydayı, bize fayda sağlamayacak soruların peşine düşmememizi ikaz etmekte ve bunlar kuran indirilirken sorulmuş olsaydı cevaplanacağını bildirmektedir.

Kuran inmiş, din bu haliyle tamamlanmıştır. Bu halin dışında bilgi istemek din dışı bilgi istemek ve ondan fayda ummak olur...

Bu örnekten yola çıkarak, yine; "peygamberin eşine söylediği sır şu idi" dendiğini varsayarak, bu sırrın açıklanması ile gelinebilecek durumları, yaşanacak karmaşaları sizin hayal gücünüze bırakıyorum...

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 15. November 2012, 01:55 PM   #87
sevginur
Uzman Üye

sevgili kardeşim aorskaya..

Bazı kardeşlerimiz için belki aradığı sorguladığı bilgi farklılığına göre konu önemsiz yada bilenen bir şeydir olabilir. Fakat benim kafamı karıştıran zaman, zaman başka kaynaklara yöneldiğimde farklı bilgilerden dolayı bunalmama sebep olan konu idi
İşte tam da bu sebeple, kuranda verilenler kadarıyla yetinmeyi becerelim. Çünkü, fazlası bize gerekli olsaydı, fayda sağlayacak olsaydı rabbim mutlaka fazla bilgiyide verirdi.

Rabbin kelimelerinin tükenmezliği ile anlatılan budur aslında. Kuran da her şey yeteri kadar yer almaktadır. Bizler için ne eksik vardır, ne de fazla vardır... Yeteri kadar... Beni çok rahatlattı Allah da sizi daraldığınız konuda rahatlatsın duasıyla kalın
Kâfirûn Sûresi
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
aorskaya (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 02:27 PM   #88
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
sevginur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sevgili kardeşim aorskaya..

Bazı kardeşlerimiz için belki aradığı sorguladığı bilgi farklılığına göre konu önemsiz yada bilenen bir şeydir olabilir. Fakat benim kafamı karıştıran zaman, zaman başka kaynaklara yöneldiğimde farklı bilgilerden dolayı bunalmama sebep olan konu idi

Rabbin kelimelerinin tükenmezliği ile anlatılan budur aslında. Kuran da her şey yeteri kadar yer almaktadır. Bizler için ne eksik vardır, ne de fazla vardır... Yeteri kadar... Beni çok rahatlattı Allah da sizi daraldığınız konuda rahatlatsın duasıyla kalın
Bu duanızı, tüm iman eden kardeşlerim için rabbim kabul buyursun inşallah...

selamlarımla,
aorskaya
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Alt 15. November 2012, 02:54 PM   #89
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Gizlice bir evde toplanirlar ve inzal olan ayetleri ashabina ögretirlerdi.

Merhaba miralay üstadim. Bir düzeltme yapmama izin verir misiniz: Nisâ 101'de "Araziye ciktiginizda- Ve izâ darabtum fîl ard" deniyor. Acik ve net. 101-103'te uygulamali bir anlatimi yapilan salât "arazi"de yerine getiriliyor; "ev"de degil.

Ve o arazide bir kafir ordusu var ki
Allah
inananlari uyariyor:

Kafirler sizin silah ve esyanizdan uzak bir âninizi kolluyor; bir saldirisla (meyleten vâhideh) üzerinize cullanacaklar.

Bir birine düsman
iki ordu
arazideyse

ve

bunlar
arenada iki gladyatör gibi
bir birinin bos bir ânini kolluyorsa

orasi

cephedir,
üstadim.

can pazari.

Sevgi ile,
Hasan Akcay
Sayın Akçay,

Şu anlatım diliniz insanı o kadar rehabilite ediyorki, Sayın Miralay içinde aynı şekilde ifade ettiğim gibi hatalıda olsa gıda olabiliyor. Sayın Dost1 içinde yeri gelmişken aynı düşüncelerde olduğumu bildirmek isterim.

Ayrıca buradaki, tespitleriniz de çok yerinde ve namaz için güzel delil oluşturuyor.

İyiki varsınız, iyiki katılıyorsunuz.

selam ve saygılarımla...
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (15. November 2012 Saat 02:56 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (16. November 2012), sevginur (15. November 2012)
Alt 15. November 2012, 08:11 PM   #90
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aleykümselam merdem kardeşim,

Ebu Leheb'in kim olduğunu bilmek, onun soyunu, sopunu, huyunu öğrenmek çokmu önemlidir sizin için? O bilgiler gerekli olsaydı rabbim kuranda zaten bildirmezmiydi?

Rabbim, kitabın bize yeteri kadar bilgilerle indirildiğini söyler. Biz de bununla yetinmeliyiz. Kuranda verilmeyen bilgilerin peşine düşmemiz bizi yanlış sonuçlara götürebileceğinden veya doğru sonuçlarda olsa verilen mesajın ana fikrinden uzaklaşıp detaylarla meşgul olup, magazinel bir merakın giderilmesine, hatta bunlar üzerinde spekülasyonlar yaratılacağını düşünmek gerekrir.

Örneğin, peygamberimizin eşine söylediği bir sırrı rabbimiz ona açıkladığını bize kuranda bildirir. Ama sırrın ne olduğunu bize anlatmaz. Çünkü bu peygamberin özelidir ve bizi ilgilendirmez.

Ancak, bu haber verdiğini rabbimizin bize açıklaması, kendisine hiç bir şeyin gizli kalmayacağının kavramamız içindir.

Sırrın ne olduğunu bize söylemiş olsaydı, bizler; "vay be, demek peygamber şöyle yapmış, şunu demiş, bunu nasıl yapar yada aferin vb. magazinel konular yaratıp, bunlarla meşgul olcaktık. Hatta, bunlar üzerinden; haklı bulanlar, bulmayanlar şeklinde taraflar oluşacak ve kavgalar edilecekti...

Ama, bu sırrın ne olduğu açıklanmadığı için bunlar olmuyor. Yada, açıklanmamasına rağmen rivayetlerle yine bir şeylerin peşine düşülmekten cazgeçemeyenler oluyor... İnsanın en büyük zaafı merakını yenememesi onu zora sokuyor...

selamlar,
aorskaya

Degerli Kaya Kardesim,

Siz diyorsunuz Ebu Leheb kim, mühim mi, ne yapmista atesi haketmistir....istese yüce Rabbimiz bildirirdi....

Ben de diyorum ki, Ebu Leheb'in kim oldugunu, ne yaptigini, neden dolayi cehennemlik oldugunu bilmek cok önemli, yoksa nerden bileyim neden cehennemlik oldugunu. Benim sizin kadar Kur'an anlayisim ve calismisligim yok, bana lütfen aciklarmisiniz, Ebu Leheb neden en kizgin atesi haketmistir. Tebbet Süresinin haricinde direkten Ebu Leheb'ten bahseden Ayet'ler varmidir?

Tebbet Suresi:

111:1 - Ebu Leheb'in elleri kurusun (yok olsun o), zaten yok oldu ya.

111:2 - Ne malı ne de kazandığı onu kurtaramadı.

111:3 - (O), alevli bir ateşe girecektir.

111:4 - Karısı da odun hamalı olarak (onunla beraber girecektir).

111:5 - Boynunda da hurma lifinden bir ip olacaktır.

Mesele burada yalnizca Ebu Leheb degildir, cennetlik olduklari daha dünyada iken aciklanan degerli sahsiyetlerin de kim olduklari ve ne sekilde cenneti hakettikleri elbetteki mühimdir.

Yoksa Kur'an anlayisimiz bazi konularda sirf kelimelerde kalir. Sirf anlasilmasi net olsun diye Hakki Yilmaz ve Yasar Nuri Öztürk gibi degerli daha bir cok hocalarimiz herhalde bosu bosuna her bir Ayet hakkinda örneklerle aciklamalarda bulunmuyorlar.

Yoksa gaybten mi haberdarsiniz, lep demeden size leblebi tüm teferruatinla anlatilmis olunuyor.

Saygi ve selamlarimla.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
abdest, abdesti, ayrılır, bozar, gereklidir, için, kaça, nedir, neler