hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > İlim ve cehalet

Seçenekler Stil
Alt 6. November 2012, 01:22 PM   #51
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aorskaya Rabbimiz melekler ile nasıl konuşuyor. Haşa ağzıyla mı?

Ses telleri de mi var. Kelimelerle mi yoksa telapatilerle. Mleklerin de mi ağızlar var ki cevap veriyorlar.

Bu saçmalamalar uzar gider.

Senin meleklere imanında problemler var. Kuranı açalım ve tekrar hepimiz değerlendirelim.
Rabbimizin yarattıkları ile nasıl konuştuklarını, kısaca onun kelamı ile ilgili başlıkta yazmıştım. Ancak hala anlaşılmayan yerler olursa yeniden anlatabilirim.

Sanırım, kelam etmeden sadece insanların ihtiyaçları olabileceğini, ancak, rabbimizin dağlarla, gökle, yerle onların anlayacağı şekilde kelam ettiğini de herhalde anlayabilirsiniz değilmi?

Yoksa, bal arısına nasıl vahiy ettiğini, haşa arı gibi vızıldadığını söylemeyeceksiniz değilmi?

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 6. November 2012, 01:27 PM   #52
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Tamam gök nasıl konuştu, yer, dağ ....

Sorunlu bir konu melekler konusu. Sen kurana edebi değil vahhabi/selefiler gibi katı dogmatik bakıyorsun.

Bu anlayış sakat ve ilme aykırı. Buradaki arkadaşların tepkisini çeken de bu. Bizim senle bir sorunumuz yok, Senin dogma zihninle sorunumuz var.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (7. November 2012)
Alt 6. November 2012, 01:40 PM   #53
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Tamam gök nasıl konuştu, yer, dağ ....

Sorunlu bir konu melekler konusu. Sen kurana edebi değil vahhabi/selefiler gibi katı dogmatik bakıyorsun.

Bu anlayış sakat ve ilme aykırı. Buradaki arkadaşların tepkisini çeken de bu. Bizim senle bir sorunumuz yok, Senin dogma zihninle sorunumuz var.
Edebi baktığınızı sanırken, ondaki gerçekleri yok ettiğinizi de görebiliyormusunuz?

Benim tarafımdan da sizler," kurandaki kıssaları gerçekliğinden çıkaran mecazlara dönüştürmekle, doğaüstü şeylerin anlatımlarının bize faydası olmaz, o halde kuranda anlatılan doğaüstü şeyde olamaz, bu semboliktir" diyerek hemen o sembole taşıyacağı bir şeyler bulmaya çalışan, yanlışa düşen kimselersiniz.

Ama, ben sizi, taşkafa, beyinsiz, münafık vb. olarak nitelemiyorum, çünkü öyle görmüyorum.

Yanlışlarınız, eksikleriniz, kendi aklınızı öne geçirme çabalarınız, kendinizin kurandan anladıkları yerine, iyi anladığını düşündüğünüz başkasının görüşlerine sahip çıkma çabalarınız olsa da görüşleriniz yüzünden şahsınızı kategorize edemem.

Çünkü, sonrasında görüşler değişebilir, görüşlerde yanlışa düşülebilir, halbuki sırf bu görüşleri için kategori eden ben o zaman zanla hareket etmiş olur, bilmediğimin peşinden gitmiş olurum ki bu suç olur.

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 02:47 PM   #54
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Benim yapacağım bir şey yok. Kulağınız ve gözünüz mevcut. Umarım tamamen kapanmazlar. Ayetleri okuyun ve tefekkür ile tedebbür ediniz.

Mucize inancı hadis ve rivayet kaynaklı uydurmalardır. Kuranda bunlara rastlanmaz. Ama kurana yaslayanlar da yok değillerdir.
hiiic (7. November 2012)
Alt 6. November 2012, 03:30 PM   #55
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Benim yapacağım bir şey yok. Kulağınız ve gözünüz mevcut. Umarım tamamen kapanmazlar. Ayetleri okuyun ve tefekkür ile tedebbür ediniz.

Mucize inancı hadis ve rivayet kaynaklı uydurmalardır. Kuranda bunlara rastlanmaz. Ama kurana yaslayanlar da yok değillerdir.
İnşallah sizlerde, yok saydığınız İblisin tesirinden kurtulmak için "kovulmuş şeytandan rabbimize sığınarak" kuranı okuyup anlamaya gayret ederseniz bazı şeylerin değiştiğini görürsünüz.

Rabbimizin bu sözü neden söylediğini de gerçekten düşününüz...

Ayrıca, bizim mucize dediğimiz şeyler kuranda kıssa (yani gerçek olaylar) olarak vardır. Bunlar imkansız şeylerde değil, tabi ardında rabbimizin olduğunu unutmazsak!

Bu arada, mucize var demekle, mucize beklemek birbirine karıştırılmasın. Yada, mucizelerden esinlenerek, peygambere ve kendilerince önemli kişilere mucizeler yaratan şarlatanlarla karıştırılmayalım...

Aslında yazılar yerine, aynı ortamda yüzyüze konuşulabilse, bütün bu sataşmalar yerine konu paylaşımları daha kolay olacaktır ama müslüman klavyeyle de olsa bildiğini paylaşmak, yanlış bildiğini varsa düzeltmek için gereken imkanları kullanmalıdır.

selamlar,
aorskaya
Alt 6. November 2012, 03:43 PM   #56
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı
Seckin kafan iyimi adamım. Aorskaya ile arkadaş olabilirsin. O da rivayetçidir. Ama senin light versiyonun
pramid, bunu chatbok da yeni gördüm.

Sen ne utanmaz, ne hak, hukuk bilmez bir insan olabiliyorsun böyle yahu?

Sana ben ne diyeyim bilmemki... Müslüman isen bu iftirayı nasıl yok edeceksin?

Her yerde rivayetlerin tehlikesinden, kurandan önce getirilmesi nedeniyle atalar dininin yaşanmasında kaynak olmasından, islami kaynak olamayacağından bahseden, her ortamda bunu savunan bana rivayetçi diye iftira edeceksin öylemi?

Sen, bu terbiyesizliği yapmadan önce, gerek bu forumda gerekse başka yerlerde yazdığım bütün yazılarımdan sadece bir tanesinde göster bakalım...

Ama, sen bir konuyu anlatırken, anlatımını desteklemek için rivayetler kullanmıştın, ben görmüştüm, onları bulup yazacağım inşallah.

O zaman belki yüzün kızarıp, o zaman kendi başvurduğun yöntemi asla kullanmayan birine, hep o yöntemi kullanan biri gösterme terbiyesizliğini, yalancılığını yaptığını görürsün.

Ama, belki de yien yüzsüzce benzeri davranışlara devam edersin...

Şu an öyle kızgınımki, söyleyecek söz bulamıyorum... Ama, rabbim şahit olarak yeter...

selametle,
aorskaya
Alt 7. November 2012, 06:05 AM   #57
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

aorskaya'nın tespitlerinin bazıları hariç sizin gibi (piramid) sapıtmış değil.

Alıntı:
[06-11, 15:29] pramid Hadisleri kabul etmez ama zihni altyapısı hadislerin etkisinde. Bir voltran oluşturabilirsiniz.
[06-11, 15:28] pramid Seckin kafan iyimi adamım. Aorskaya ile arkadaş olabilirsin. O da rivayetçidir. Ama senin light versiyonun
Voltranı oluşturacağız. Ama piramitsiz
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 7. November 2012, 07:22 AM   #58
pramid
Uzman Üye

Alıntı:
Aslında yazılar yerine, aynı ortamda yüzyüze konuşulabilse,
hah o zaman ne ağız kalır bizde ne göz. Bu zihniyet şehit olma adına canlı bomba bile olur.

Bana kıssanın etimolojik anlamını söyler misin?

Nasıl mucize ile karıştırıyorsun anlamadım.

Biraz arapça eğitimi al. ama Kuran bazlı.
hiiic (7. November 2012)
Alt 7. November 2012, 07:24 AM   #59
pramid
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya'nın tespitlerinin bazıları hariç sizin gibi (piramid) sapıtmış değil.

Alıntı:
[06-11, 15:29] pramid Hadisleri kabul etmez ama zihni altyapısı hadislerin etkisinde. Bir voltran oluşturabilirsiniz.
[06-11, 15:28] pramid Seckin kafan iyimi adamım. Aorskaya ile arkadaş olabilirsin. O da rivayetçidir. Ama senin light versiyonun
Voltranı oluşturacağız. Ama piramitsiz
Aorskayanın kopyası. Senle uğraşama seçkin. Senden hiç ümit yok.

Aorskaya hadisleri bir nebze terk etmiş ama rivayetleri özümsemiş biri. Sen ise tipik ata kültünün esiri gibi görünüyorsun. Gerçi aynı fikirdaş ve zihindaşsınız aorskaya ile ama...
hiiic (7. November 2012)
Alt 7. November 2012, 07:36 AM   #60
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Pramid kardeşim, bu zihniyet gelecekte müzelerde gösterileceği için sitede koruma altına alıyorum.

...

Sen sürekli kendimizi Kurandan çek edelim diyorsun, mantığını anlıyorum, kendinden sürekli olarak hatalımıyım, acaba yanlış mı düşünüyorum v.s. diye şüpheleniyorsun... ama karşındakilerin öyle bir derdi yok ki onlar kesinlikle haklılar, ağızlarından kaza ile birlikte bir laf çıksa, onun bile arkasındalar...

bak ne güzel demiş Bernaerd Russel amca:
Akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
bİlİm, çelişmeleri, halinde, hangisi, kuran, üstündür