hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TARİH > Diğer Milletler > Kehf Ashabı

Seçenekler Stil
Alt 25. February 2011, 06:26 PM   #11
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

dost arkadaş "köpek" kavramı nedir kehf ehlinde............
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. February 2011, 06:52 PM   #12
Toslunba
Uzman Üye

Toslunba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 90
69 Mesajina 159 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
Toslunba is on a distinguished road

Uçuk olarak gelebilir ama malum 7 uyurları acaba şöyle düşünebilirmiyiz?
Öncelikle bu adamlar mağrada ,peygamberimizede vahy mağrada gelmişti ,yusufta kuyudaydı (kuyu dikey bir mağaradır desek hata olmaz sanırım). Cebrail -cebreden her ne olursa olsun,mekan her ne olursa olsun algılayan peygamberimizdi. Yani bütün olay peygamberimizin kafasında cereyan etti. Biz bu mağaraya kafa tası dersek ;kafatasımızdada 7 delik olduğunu düşünürsek 7 uyurlar kulak göz burun vs. olur. Bunlar uykudadırlar ,içeri allahın nuru girmez. Bakarlar ama görmezler ,duyarlar ama anlamazlar. Uyumaktadırlar ,nuru bilmezler. Başlarındada kıtmir - köpek vardır. Köpekten kastı benlik olarak düşünürsek asabı kef hepimiz oluruz. Hepimizde bir asabı kef mevcuttur. Açıkçası sağda solda yüzlerce yıldır uyuyan bir kaç şahıs beni fazlaca ilgilendiren bir durum değil. Bana ne bir faydası nede bir zararı olur .Ancak Kuran bir yaşam kitabıdır diye düşünerek kendi hayatıma uyarlarsam bana çok katkısı olacaktır. Ben böyle düşünüyorum.
Gelelim dirilen eşşeğe ;Kuranda bizim insan diyip geçtiğimiz varlığa beşer ,ademoğlu ,ins ,insan gibi çeşitli isimler verir. Bunlar şeklen aynı olsada içerik olarak -algı ve gönül olarak biri birinden farklı canlılardır. Kurandan "Aslandan kaçan yaban eşşeği" ,"seslerin en çirkini eşşeğinkidir" ,"kitap taşıyan eşşek" gibi eşşeğin geçtiği ayetlere bakarsak nefsani arzularına yenik düşmüş ve bir tür uyku halindeki beşere eşşek dendiğini anlarız (en basitinden karga sesimi çirkindir eşşek sesimi çirkindir? Bu bir tartışma konusudur. Oysa kuranda tartışmaya yer yoktur. Ancak sanıyorumki nefsinin hayal ve hevasıyla konuşan bir beşerden -eşşekten çirkin sesli varlık görmemişizdir). Eşşek bu dünyada dirilir ,insan olur. Şahsım adına özellikle ergenlik yıllarımda eşşeğin önde gideni idim. Ancak şükür dirildik. O zaman bakardım ama görmezdim ,duyardım ama anlamazdım . Hayvanlar gibiydim. Yani asabı kef uykuda idi ,Şimdi o halimden öyle korkuyorumki kaçasım geliyor.
Benim bu ayetlere bakış açım böyle.
En iyisini Allah bilir.
Selametle kalınız.
Toslunba isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Toslunba Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
Barış (27. February 2011), Derin Düşünce (1. March 2011), hiiic (3. March 2011), kamer (1. March 2011), Miralay (28. February 2011), pramid (2. March 2011)
Alt 2. March 2011, 06:24 PM   #13
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

şaban karadaş'ın tercüme ettiği "kuranda anlatım sanatı" ile ilgili muhammed ahmet halefullah'ın yazdığı kitaba bir bakın derim. Toslunba nın tesbiti incelenmye değer derim
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (3. March 2011)
Alt 3. March 2011, 08:18 PM   #14
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

bence onlar 7 kişi felan da değildi,,, kocaman bir topluluktu... En doğrusunu Allah bilir.
Toplumsal uyumanın, uyutulmanın ve uyanıklığın durumunu az çok biliriz. Baskıdan kaçan toplumun uyuması, sonra kendi ekonomik gücüne kavuşunca uyanması ve pazara açılması yaşanan birşey. Kaç yıl baskıya karşı sinik ve karanlık uykuda hayat geçirdiklerini hesaplayan ekonomistlerde aslında sadece kendi ömürleri kadarlık kısmı bilirler.... hayır atalarınızın hayatları da dahil beraber 300 yıl (3-5 nesil) sizi uyuttular...

Ama bunu şimdi kafadan salladım. Toslunbanınkıni okuyunca gayette normal buldum.
en doğrusunu Allah bilir. bence metne sadık kalalım, Allah herşeyi yapar, 300 yılda uyutur mu bilmem ama bi ömür uyuyan uyku hastaları var, 50 yıl felan... hayırlısı,, bunlar bide sağa sola dönüyorlardıya hadi hayırlısı.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Derin Düşünce (4. March 2011)
Alt 4. March 2011, 07:28 AM   #15
Derin Düşünce
Uzman Üye

Derin Düşünce - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 413
79 Mesajina 268 Tesekkür Aldi
Derin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud ofDerin Düşünce has much to be proud of

edit...
Rabbim! ilmimizi, anlayışımızı, imanımızi ve sıdk üzere yakinimizi çoğalt! Rabbim! gerçeğe erdirdikten sonra kalplerimizi o gerçekten saptırma; bize indinden rahmet bağışla; kesinlikle sen sonsuz bağışlarda bulunansın. Rabbim! Dünyada ve ahirette sen bizim velimizsin. Bizim canımızi müslüman olarak al ve bizi iyilere kat. Rabbim! Ayrılığa düştükleri şeyler konusunda kulların arasında en iyi sen hükmedersin. Rabbimiz bizi, suan üzerinde bulundugumuzdan daha doğru olana ulaştır.

Konu Derin Düşünce tarafından (4. March 2011 Saat 12:18 PM ) değiştirilmiştir. Sebep: Tekrar dusunecegim
Derin Düşünce isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 4. March 2011, 09:59 AM   #16
pramid
Uzman Üye

sayılarla uğraşan topluluk ashabı rakim. 3 mü 5 mi 7 mi ekleri köpekmi diye. sayı belirtilmesi yanlış zira allah ben bilirim diyor.

bu topluluk zulümden kaçan müslümanlar ve dağ hayatına çekiliyorlar. öyleki o hayat sistemleşiyor ki korumalıklarını bir köpek yapabiliyor. kendilerini hayattan öyle tecrit edyorlarki uyanık oldukları halde sen uyur sanırsın diyor. toplumun hayat standarlarından öyle kopmuşlarki sen onları görsen korkandın deniyor. daha sonra bir sıkıntıya düşüyorlar ve para ile mal için şehre gelirler ve allah onlardan toplumu haberdar eder.

bu ashabı kehf ortaya çıkınca bir kısmı onları olduğu yere bina yapın anıtlaşsın deniyor. inanlar ise mescit(ittaat yapısı) yapacaz diyorlar. bu mescid bina değil. onların yaptığı ittaat davranışını eğer ihtiyaç olursa bizde yapacaz anlamında....

allah en iyi bilendir.
pramid Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
Derin Düşünce (4. March 2011), hiiic (4. March 2011), Miralay (4. March 2011)
Alt 4. March 2011, 06:41 PM   #17
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

piramid seninki bana en yakın mana gibi geldi. keza 300 yıl anca uyur gibi yaşanır... sağa sola dödürmek acaba kalplerinin sağa sola dönmesi mi? kararsızlık hali gibi bir durum.. eğer öyleyse bende o kavimden bir ayetim..
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
pramid (4. March 2011)
Alt 4. March 2011, 07:37 PM   #18
pramid
Uzman Üye

besin sıkıntısı olabilir keza sonunda para ile temiz rızık alımı isteniyor ayrıca mescit (bu tür itaat yapısını benimsemen) edinmen güzel
Alt 4. March 2011, 07:38 PM   #19
pramid
Uzman Üye

aktif mücadele rasulün mescidi ve en güzeli
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (4. March 2011)

Bookmarks

Etiketler
ashabı, kehf