hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NÜZUL SIRASINA GÖRE NECM NECM KUR'AN'IN TÜRKÇE MEALİ Hakkı YILMAZ > MEKKE DÖNEMİ > ALAK SÛRESİ

Seçenekler Stil
Alt 8. February 2013, 05:51 AM   #1
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of
Standart Alak Süresi (İndirilen İlk Süre)

Selamun aleykum ,Kur’an ı doğru anlamak isteyen , bizzat tanışmamız ve anlama çabası içinde olan kardeşlerim.!

Eğer onu anlayarak okumayıp, Rabbin önerdiği gibi ayetler üzerinde düşünmüyorsak kuranı geleneksel okumadan ileri geçmemiş demektir..
İşte Kuran'da Değerli kardeşimiz Hakkı Yılmaz'ın bizlerle paylaştığı bilgileri sunuyorum. Hepimiz Kur'an bilgilerimizi pekiştirme,araştırma ve öğrenme açısından ''Alak süresi''süresinden kısa anlayabileceğimiz şekilde ,devamında teferruatlı ayet bilgilerini Hocamızın deyimiyle kur'an'ca Allah'ın açıklamalarıdır. Forumda ismini aldığı süreleri bölümünde , inceleyerek Kur'anı anlama gayretinde olan kardeşlerimiz için faydalı olacağını düşünüyorum..Bu yönde bizlerde kendisine yardımcı olmalıyız. Konuları arama da öne çıkartarak Kuranı nasıl anlamalıyım diyen kardeşlerimize ve bize bir ışık bir olması için çok çalışmalıyız..
Allah neyi dilediğimizi en iyi bilendir hidayete açılan kapı Kur'anı okuyarak anlamakla açılacaktır.Bu nedenle Rabbimizin değerli kullarıyla bizleri bu yolda mesafeler kat etmemiz için imkanlar sunuyor.Bu fırsatları değerlendirelim İnşallah.Gayret bizden Yardım Allah'tan..

ALAK SÛRESİ’NE GİRİŞ

Âdını ikinci Âyetinde geçen alak sözcüğünden alan bu Sûre, Mekke'de inen ilk Sûredir. Alak Sûresini bütün incelikleriyle anlamak, onun indirilen ilk Sûre olduğunu bilmek ve bunu dikkate almakla mümkündür. Edebiyattaki "mukaddime" usulüne kıyas edilerek bu Sûreye "Kur'ân'ın önsözü" de denilebilir. Bu özelliği dikkate alındığında, Sûrenin ibaresinden, işâresinden, delâletinden ve iktizasından hareketle Kur'ân'ın bütününe ulaşmak; Kur'ân'da neler bulunduğu, Kur'ân'ın neler içerdiği hakkında genel bir kanaate varmak mümkündür.

Bu Sûre ile Yüce Allah, Muhammed peygamberi muhatap alıp ona konuşmuştur. Tek taraflı bir hitap olan bu konuşmayla, Muhammed b. Abdullah'ı tüm insanlığa gönderdiği İslâm Dîninin son peygamberi olarak görevlendirmiştir. Bu Sûre ile ona ilk mesajlarını vahyetmiş, bu mesajların gereğini yerine getirme konusunda peygamberinin zihninde oluşan bazı soruları da gidermiştir. İçeriğini daha iyi anlayabilmek için Sûrenin yukarıda sayılan özelliklerini dikkatten uzak tutmamak gerekir.

Doğrusunu en iyi bilen Allah’tır

Hakkı YILMAZ
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
alak, süre, süresi, ılk, ındirilen