hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 16. November 2012, 08:28 AM   #31
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

Yaşanmış bir olayın red edilmesi ? Helak olan kavimler yaşadılar mı ? Bunların kalıntıları bir ayettir. Nebiler yaşadılar mı? O zaman bunların kalıntıları da ayettir.
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. November 2012, 08:44 AM   #32
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
seckin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yaşanmış bir olayın red edilmesi ? Helak olan kavimler yaşadılar mı ? Bunların kalıntıları bir ayettir. Nebiler yaşadılar mı? O zaman bunların kalıntıları da ayettir.
Kalıntılarını bulabilir ve kesin olduğuna emin olabilirsen evet, işaret, gösterge, ispat anlamında ayettir.

Peki sonuç nedir, bunları (aksi yönde görüş bildiren bir alıntında olmadığına göre) neden açıklama gereği duydun?

Anlatmak istediğin nedir, bunu yazında göstermelisin...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (16. November 2012)
Alt 16. November 2012, 09:48 AM   #33
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Nebiler yaşadılar mı? O zaman bunların kalıntıları da ayettir.
bU SÖZÜ BİLEREK Mİ DEDİN BİLMİYORUM AMA DOĞRU.

Kuran ayetleridir nebilerin yaşadıkları.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16. November 2012, 12:31 PM   #34
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Pramid herhalde yazıyı;" peygamberin yaşadığının kanıtları kuran ayetleridir" şeklinde okumuşsun.

kanıtları değil, "kalıntıları" demiş kardeşimiz...

Alıntı:
selamlar,
aorskaya
Alt 16. November 2012, 01:16 PM   #35
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

Alıntı:
Alıntı:

Siteni tekrar gözden geçiriyorum. Nebilerin yaşantıları onların kalıntıları ve Kuran ayetleridir. Ben açıkca sizlerin sünnet düşmanı olduğunuzu sandım. Ayet yorumlarınız harbi orjinal.

Borsa ve bakara arası bağlantı beni hayrete düşürdü. Hitabı bu güne olan bir mesaj aldım ayetlerden.

Konu seckin tarafından (16. November 2012 Saat 01:19 PM ) değiştirilmiştir.
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 17. November 2012, 12:27 AM   #36
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
seckin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Siteni tekrar gözden geçiriyorum. Nebilerin yaşantıları onların kalıntıları ve Kuran ayetleridir. Ben açıkca sizlerin sünnet düşmanı olduğunuzu sandım. Ayet yorumlarınız harbi orjinal.

Borsa ve bakara arası bağlantı beni hayrete düşürdü. Hitabı bu güne olan bir mesaj aldım ayetlerden.
Nebilerin yaşantıları onların kalıntıları ve Kuran ayetleridir.

1- Ben kendi adıma, sünnet düşmanı olunmayacağını, olunursa peygamberlere iman edilmemiş olunacağını söyledikten sonra parantez açarak; peygamberin vefatından sonra, sünnet denen şeylerin % 100 sünnet olduğunun tespiti hiç bir şekilde mümkün olmadığından, bu iddiaların sünnet diye kabul edilerek, bunlara göre din yaşanmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Peygamber, yaşayan kuran olarak, zaten kuranı anlatıp, kurana göre yaşadığına göre, kuranı yaşamaya çalışan sünneti de yaşamış olur zaten.

Sünnet denilenleri ise bu durumda, sünnet diye kabul etmek yerine, dini bir açıklama, görüş, yada iddia olarak kabul edip, bu; kurana ters değilse ve bizim aynı konudaki görüşümüzden daha akla yatkın ise kabul edilmesi gereken bir görüş kabul edilmelidir.

2- Nebilerin yaşantıları onların kalıntıları ve Kuran ayetleridir. demişsin.

Önceki yazında da aynı şekilde yazmıştın. Bu cümlenden hiç bir şey anlaşılmıyor. Bununla anlatmak istediğini, daha anlaşılır şekilde yazman gerekir.

Nebilerin yaşantıları kimlerin kalıntılarıdır, bu kalıntılar nelerdir? yani!

selamlar,
aorskaya
Alt 17. November 2012, 08:34 AM   #37
aşık74
Uzman Üye

Tesekkür: 328
166 Mesajina 472 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
aşık74 will become famous soon enoughaşık74 will become famous soon enough

EĞER NAMAZ İBRAHİMİN BİR UYGULAMASI İSE ONDAN ÖNCEKİ NUHTAN İBRAHİME KADARKİ ÖNEMLİ OLAN BİR İBADETİ ONLARDAN NEDEN ESİRGEDİ ALLAH ?

Selamlar...
aşık74 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aşık74 Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (17. November 2012)
Alt 17. November 2012, 09:14 AM   #38
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

Alıntı:
aşık74 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
EĞER NAMAZ İBRAHİMİN BİR UYGULAMASI İSE ONDAN ÖNCEKİ NUHTAN İBRAHİME KADARKİ ÖNEMLİ OLAN BİR İBADETİ ONLARDAN NEDEN ESİRGEDİ ALLAH ?

Selamlar...
Selam kardeşim...
öyle bir şey yok Şura süresi 13 te ALLAH subhane ve teala şöyle buyuruyor

“Dini dosdoğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin!” diye Nûh’a emrettiğini, sana vahyettiğini, İbrâhim’e, Mûsâ’ya ve İsâ’ya emrettiğini size de din kıldı. Fakat senin kendilerini çağırdığın şey (İslâm dini), Allah’a ortak koşanlara ağır geldi. Allah, ona dilediğini seçer. İçtenlikle kendine yönelenleri de ona ulaştırır.

Bu ayetin bize gösterdiği Adem a.s. dan beri ALLAH ın şeriatı temel olarak aynıdır..Diğer Peygamberlerde de zaman zaman yahudilerin yaptıkları kötülüklerden dolayı ceza mahiyetinde bazı helal olan şeylerin onları haram kılınması dışında taat olarakda ahkam olarakda aynıdır..bu bize şunu gösterir..nuh a.s.mın ümmetinede namaz beş vakit ve rekat sayıları aynıydı ibrahim a.s.ma da verilen emir aynıydı musa'ya ve isa'ya da aynıydı..dolayısıyla s.a.v. elçilik gelmeden de namaz kılmaktaydı ve çevresinde de namaz kılanlar mevcuttu..Kuranda ibrahim a.s.mın şu duasını bilmekteyiz..
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Miralay (17. November 2012), Yeşua (19. November 2012)
Alt 17. November 2012, 11:30 AM   #39
dost1
Site Yöneticisi

dost1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 3.567
1.083 Mesajina 2.384 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 100000
dost1 is on a distinguished road

Selamun Aleykum! Değerli Sevginur Kardeşim!

Ne güzel belirtmişsiniz: Şura süresi 13 te ALLAH subhane ve teala şöyle buyuruyor:

Dini dosdoğru tutun ve onda ayrılığa düşmeyin!” diye Nûh’a emrettiğini, sana vahyettiğini, İbrâhim’e, Mûsâ’ya ve İsâ’ya emrettiğini size de din kıldı. Fakat senin kendilerini çağırdığın şey (İslâm dini), Allah’a ortak koşanlara ağır geldi. Allah, ona dilediğini seçer. İçtenlikle kendine yönelenleri de ona ulaştırır."
diye.

Bu ayetten; "Bu ayetin bize gösterdiği Adem a.s. dan beri ALLAH ın şeriatı temel olarak aynıdır..Diğer Peygamberlerde de zaman zaman yahudilerin yaptıkları kötülüklerden dolayı ceza mahiyetinde bazı helal olan şeylerin onları haram kılınması dışında taat olarakda ahkam olarakda aynıdır.." çıkarımı yapılabilir. Ancak, "nuh a.s.mın ümmetinede namaz beş vakit ve rekat sayıları aynıydı ibrahim a.s.ma da verilen emir aynıydı musa'ya ve isa'ya da aynıydı..dolayısıyla s.a.v. elçilik gelmeden de namaz kılmaktaydı ve çevresinde de namaz kılanlar mevcuttu.." çıkarımı yapılamaz. Beş vakit namaz ve rekat sayılarına Kur'an onay vermez. Kur'an'ın onay verdiği "salat" ve Tazarruanlı duadır/namazdır.

Kusursuzluk sadece Allah'a mahsusdur.
Doğrusunu en iyi bilen Allah'tır.
Sevgi,saygı ve muhabbetle.
Allah'a emanet olunuz.
Miralay (17. November 2012)
Alt 17. November 2012, 03:45 PM   #40
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selamünaleyküm değerli abilerim ve kardeşlerim.

Namaz bahsi, en çok tartışılan bir konu olmuştur ve olmaya devam edecektir.
Ben anladığım kadarıyla kendi nefsime bir özet çıkarmayı uygun buldum. Katılan veya katılmayan olabilir. Hepsine saygım vardır.

1-"Namaz yok!" diyen kardeşlerimin dayanağı:

a) Eğer gerçekten namaz olsaydı; cenab-ı Allah Kur'anda onu da tarif ederdi. Ne şekilde kılınacağını detaylı olarak bize beyan ederdi. ki, Rabbimiz bize Kur'anda eksik hiçbirşey bırakmadığını bildirmiştir.

b) "Kur'anda "salat" olarak geçen kelimeler iyice tahlil edildiğinde tamamen namazı çağrıştırmamaktadır. "Salat" bambaşka birşeydir. Her konuda Kur'anda kelimeleri özenle seçen, o kelimeyi konunun anlamına tabiri caiz se, "taşı gediğine koyarcasına" oturtan cenab-ı Allah, neden çok önemli olarak,dinin direği olarak kabul edilen "salat" kelimesini kullanmıştır? Yerine tamamen namazı çağrıştıran bir kelime koyabilirdi. ki, koymuştur da.

Ama o "salat" değildir. Başka birşeydir. Onu da inşaAllah ilerde tartışırız.

c) Namaz genelde putperestlerin,şamanların,mecusilerin yaptığı ritüellerin birebir kopyasıdır. Ya onlar da doğrusunu yapıyorlar; ya da bu ibadet batıldır.

d) Kur'anda zekatla beraber anılan salat,"eqımıssalat" olarak zikredilir. Eqım ayağa kalkmak,ayağa kaldırmak,ayakta tutmaktır. Eğer,"namaz kıl!" emri olsaydı, "cealessalat" şeklinde olmalıydı.

e) Yaya olarak,binek üzerinde,... namaz kılmak fiziken neredeyse imkansızdır.

2-"Namaz var!" diyen kardeşlerimizin dayanağı:

a) Özellikle Nisa 101-103 ayetleri gibi pekçok yerde namaz kastedilmektedir. Hatta savaş halinde bile, kısaltılarak ta olsa namaz kılınmalıdır.

b) Kur'anda "kıyam,kıraat,rüku,secde,..." tabirleri geçiyorsa namaz kılmak elzemdir.

(Buna benim acizane bir tenkidim olacak: Dinden,imandan haberi olmayan ümmi bir insan eline Kur'an geçip te okuduğunda bu kelimelerin halen uygulanan rüku,secde olarak anlamaz. Ki, bizim de bu şekilde anlamamamız gerekir. Böyle anlarsak, ataların dinine,geleneklere uymuş oluruz. Eğer Kur'an evrelsel ise, ki öyledir; her topluma,her coğrafyaya hitap eder. Buna savunma olarak, rivayetleri ve peygamberin sünnetlerini ortaya koyarsak hata ederiz.
Zira ne rivayetlerin,ne de sünnet olduğu iddia edilen şeylerin günümüze kadar sağlıklı bir şekilde geldiğini hiç kimse iddia edemez. İddia edilecek olsaydı, İslam aleminde dört mezhebin yerinin ne olduğunu izah edemezdik.)

c) Namazın vakitleri belli olan bir farz olduğu. Hatta Hud suresi,İsra suresi ve diğer surelerde namaz vakitlerinden bahsedildiği.

Konu Miralay tarafından (17. November 2012 Saat 06:04 PM ) değiştirilmiştir.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
dost1 (17. November 2012)

Bookmarks

Etiketler
delıllerle, doğru, kurandan, namaz, İslamda