hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > EĞİTİM - ÖĞRETİM > Aile içi Eğitim / Çocuk Gelişimi

Seçenekler Stil
Alt 24. June 2010, 04:48 PM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart Madem din fıtrat üzere

Madem din fıtrat üzere, yüksek lisans tezlerinden bir bölümü sizlerle paylaşmak istiyorum.
Aşağıda 6-12 yaş arası çocuklara sorulan sorulara verilen cevapları içeren bir çalışma var. Biraz komik bazen üzücü bezen bir çocuktan beklenenin ötesinde şaşırtıcı cevaplar ama madem din fıtrat üzereyse dinimizi tanımanın yolu fıtrattan geçer,, işte bu güzel ve değerli çalışmadan bir parça...
Tezin tamamını isteyen olursa ekleriz. sorulara verilen cevaplar çocukların kağıtlara yazmış olduğu cevaplardan oluşuyor. Uygulamayı analiz için çok emek harcanmış. Tezi hazırlayanın eline emeğine sağlık.

Sizi fıtratla başbaşa bırakıyorum; bakalım Allah bizi ne üzere yaratmış ve nasıl bir din yollamış. aralarda bazen çevrenin kalıplama bilgileri olsa da en saf ve temiz fikirler olduğundan eminim.

Ek not; Bir kısmını elle düzelttim ama "/" işareti ayraçdır, cümlelerde kelime arası boşluklar kopyala yapıştırdan dolayı, özür dilerim.
----------------------------------------------------------------------------------

III. ÇOCUKLARIN DİLİNDEN
Bu kısımda çocukların kendi ifadeleri değiştirilmeden aktarılmıştır. Özellikle
dua örneği olarak yazılanların ve anlatılardaki doğallığın bozulmak istenmemesi sebep
olarak gösterilebilir.
Çok fazla yer kaplamaması için verilen cevaplardan -sık geçmiş olsalar bilebirbirinin
tekrarı ya da benzeri niteliğinde olanlar alınmamıştır.

A. En Çok Nasıl Dua Edersiniz?

Allah’ım ne olursun yakınlarımı ve beni hasta oldurma nolursun/
İğşallah sınavda 100’den 5 alırım./
Elham, kulüallat/
Gözlerimi kapatıp ağzımı kıpırdatmadan içimden dua ederim./
Ellerimi iki yana açıyorum. Gözlerimi kapayıp içimden dua ediyorum./
Eş sedü enna muhammedin resul Allah Allahu ekber Ezellah celleta Allah
varsın birsin küllü şeylere kadirsin Allah’ım./
Her zaman sınavlarda, yatarken 3 kere ihlas suresi bir kere Fatiha/
İlk önce abdestimi alırım. Besmelemi çekerim. Duamı okurum./
Bisbimlahirahimi sübhaneke kellahümme vebihamdik vetealağ kesmükvetealailahe gayrük./
Babam kadroya girsin diye./
Allah’ım nolur rüya görmeyeyim çok korkuyorum. Rüyamdan uyanamıyorum/
Allah’ım! Sen her şeyin yaratıcısısın. Sen her şeyi görürsün. Ve cezalandırırsın. Sen günahlarımı affet Allah’ım!/
Ellerimi açar önce tüm bildiğim duaları okur sonrada istediğim şeyleri
söylerim./
Dua ederim. Namaz kılarım. Allahtan sağlık mutluluk isterim. Başıma kaza bela gelmemesini isterim./
Hem Arapça, hem Türkçe ikisi bir arada ve inanarak./
Ben dua etmeyi bilmiyorum. Normal sözler söylüyorum./
Ellerimi açarak “bismillahirrahmanirrahim” ile başlayarak dua ederim./
Dua Allah ile kul arasında olduğu için söylemek istemiyorum./
Başörtüsüyle dua ederim. Sonra yatarım./

B. Çocuklar Allah’dan Ne İstiyorlar Ya Da O’na Ne Söylemek İstiyorlar?Manevi ağırlıklı isteklerden bazıları:
Sağlıklı olmak, dedemi cennete göndermesini isterim./
Allah’ım beni akıllı çocuk yap, beni aklımda ve beynimde mahkum etme./
Halamın çocuğunun sağlıklı bir şekilde doğmasını, çok önceden doğsaydım anneannemin ölmemesini dilerdim./
Yaptığım hataları affetmesini/
Peygamberlerimi görmek isterdim/
Allah’ımla görüşmek/
Namaz kitabı, tesbih isterim/
Öğretmenimizin sağlıklı ve mutlu olmasını isterdim/
En zor durumda anne ve babamın yanımda olmasını/
Dürüst ve ahlaklı olmam. Zengin olup bütün fakirlere yardım etmek/
Dünyada hiç kimsenin kötü olmaması/
Doğal afet olmamasını/
Tüm Müslümanların günahlarının affedilmesini/
Bizi şımartmamasını isterdim/
Suçların yapılmamasını/
Müslümanlar sağlık, şifa, iyilik gelmesi/
Öncelik ona binlerce kere teşekkür etsem de yetmezdi. Peygamberimize inancımızı. Kitabına, meleklerine, ahirete kadere inandığımı söylerdim/
Ona beni yarattığı için teşekkür ederdim. Yapacağım her dileğin kabul olması. Siz var mısınız yok musunuz? derdim./
Siz dünyanın üstünde misiniz? Sizin eviniz var mı?/
Bize iyi baksın. Allah bana çok iyi bakar. Ailemizde huzur bereket ve sağlık dilerim./
Güvenlik. Dostluk. Arkadaşlarımın terbiyeli olmasını isterim./
Dünyada savaşların olmamasını isterim. Büyüdüğümde Hacca gitmeyi isterim. Ahiret hayatımda cennete girip peygamber efendimize komşu olmak isterdim./
Kendime Kuran-ı Kerim okumasını öğretmeyi. Şeytanın yanıma
yaklaşmamasını. Dünyanın 20 yıl sonra çöl olmamasını./
Annemin ve babamın üvey olmamasını isterim. Ve hiç günahımız olmasın isterim./
Allah’tan hayırlı para isterim. Allah’tan
hayırlı mal isterim. Hesabın görüleceği o kıyamet gününde beni, anamı, babamı ve bütün müminleri bağışla./
Allah’ım anneme ve babama hayırlı bir evlat olmamı nasib eyle. Bizlere o sırat köprüsünden geçmeyi nasip eyle./
Allah’ın isimlerini bilmek, Onun yanına gitmek, bana görünmesini isterdim./
Onun kendisini tanıtmasını isterim. Bir daha hep cennette mi kalacağımızı sorardım. Cennet güzel mi?/
Annemin anneanneme kavuşmasını. Sevdiklerimle beraber sonsuza kadar yaşamak../
Bana ve Türk insanları için yaptığı iyilikten dolayı teşekkür ederim./
Babamın namaz kılmasını ve sigarayı bırakmasını. Annemle babamın bir araya gelmesi./
Hasta olanlara acil şifalar versin. Melek olma. Yurtta barış dünyada barış./
Herkesin Allah'ın isimlerini ezberlemesi. Arkadaşlarımın benimle alay etmemesini isterdim./
Hırsızlık, terör gibi şeyler yaşanmaması. Onunla benim aramda sır olması/
Yüzümün hep gülmesi hiç ağlamamak.. Maddî ağırlıklı isteklerden bazıları:
Daha çok yemek yemek, daha çok yaşamak./
Zengin olmamı, tüm okul ihtiyaçlarımı almamızı, babamın iş bulmasını./
Derslerimde başarılı olmam, babam araba alsın, öğrenim hayatım çok iyi olsun./
Bahçeli ev, para, yiyecek ve içecek./
Oyuncaklar isterdim./
Bilgisayarım olmasını./
Büyüyünce pilot olmak./
Aileme uzun ömür versin./
Büyüyünce doktor olmak./
Sihirli bir insan olmak./
Okuldaki kızların gitmesi ve erkekler ayrı kızlar ayrı sınıf isterim./
Bisiklet. Oda./
Benim sınıf birincisi olmamı isterim./
Çok güzel okumalıyız./
Bizi susuz bırakma./
Bir elbise isterim./
Dünyayı görmek isterim./
Allah’ım ne olur babama araba ver./
Bir villa alacak kadar para isterdim./
Büyüyünce evlenmemek./
Futbolcu olmak./
Hiç fakir ve dilenci olmamasını isterim./
Fenerbahçe’nin bütün kupaları almanı isterim./
Dünya’daki en iyi işte çalışmak isterim./
Evimiz yanmasın, arabamız olsun./
Boyum uzasın ve hep akıllı kalayım./ Futbol kursuna gideyim./ Babam zor durumda araba arıyor./ Büyüyünce
kendime her şey istiyorum./ Pileysiteyşın, dondurma, spor ayakkabısı./ Sindi bebek
isterim, gelinlik isterim, pembe ayakkabı isterim./ 4 basketbol topum olsun isterdim,
yazı tahtası isterdim./ Havaların hep sıcak olmasını./ Atatürk’ü ölmeden görmek
isterdim./ Uçan bir abramın olması./ Dijital fotoğraf makinesi, daha büyük bir oda,
Windows xp Professional 5 pentiumluk bir bilgisayar./ Polis olmamı./ Abim benden
para istemesin, süper bir bisiklet isterim, hem de cembio olsun./ Babama süper bir araba
isterim, hem de Renut Brovay./ Büyük iş adamı olabilir miyim?/ Bir gelinliğim olmasını
istiyorum./ Kreş öğretmeni olmak./ Babam borçlarını ödesin.

C. Peygamberlerini Neden Seviyorlar?

Öğrencilerden bir neden belirtmeleri istendiğinde verdikleri cevaplar genel
olarak şöyledir:
Çünkü bizi koruyor./ Bize iyilik yapıyor./ Çünkü yardım ediyorlar./ Çünkü çok
iyi yürekli./ Muhtaç olan çocuklara yardım ettiği için./ O benim peygamberim olduğu
için./ Çünkü ben kafir değilim, Müminim./ Dualarımızı gerçekleştirir./ Peygamberimiz
çok iyi bir insandır./ Müslüman olmayanları Müslüman yaptığı için seviyorum./ Kuran’ı
bize öğrettiği için./ Bizi sever katlanır, ben de onu severim./ Allah'ın en önemli
kuludur./ O’nun adı her yerde geçer. O’nun yüce ne gibi şeyler yaptığı anlatılır. Bunları
duyunca bu insanın sevilmesi gerekir./ Ben her insanı seviyorum. Peygamberler de
bizim gibi olduğu için seviyorum./ O bize doğruluğu öğretmiştir./ O iyidir, temizdir ve
herkese nimet verir./ Ben Allah'ı seviyorum. Peygamberimiz de Allah'ın elçisi olduğu
için onu da seviyorum../ Biz Müslümanız ve peygamberimizi çok seviyoruz./
Peygamberimiz olmasaydı biz Allah'ın buyruklarını öğrenemezdik./ Müslüman
olmamız için birçok fedakârlıkta bulundu ve Müslüman olduk./ Peygamberler
olmasaydı bizi kimin yarattığını, dinimizi, kitabımızı nerden bilirdik?/ O namazını
kıldığı için, bir de Allah'ı çok sevdiği için./ Dinimizi yaydığı için./ O bizi çok seviyor./
Her şeyin güzelini doğrusunu gösterir, çok iyi bir insandır./ Allah'ın gönderdiği iyilik
dolu sözleri bize öğrettiği için./ İyilik, dürüstlük ve doğruluğu o bize iletir./ O
olmasaydı nasıl davranacağımızı öğrenemezdik./ Allah'a karşı gelmez, çalışkanı sever,
usluları beğenir./ O’nun iyilere haklarını vereceğine inanıyorum./ İyilik yaptığı için
sonra hasta insanları iyileştirmesini severim./ O’nun sayesinde dinimi öğrendim. O çok
iyi kişiliğe sahipmiş ve kötü alışkanlıkları yokmuş./ O olmasaydı Allah'a kimse
inanmayacaktı./ Sevmeyi saymayı, yoksullara iyi davranmayı o öğretmiştir./ Araplar
önceden kötü davranırmış. Onları kötülüklerden arındırmış.

D. En Çok Sevdikleri Varlıkları Sevme Nedenleri.

Öğrencilerden en çok kimi sevdikleriyle ilgili verdikleri cevaplara bir neden
belirtmeleri istendiğinde onlar şunları belirtmişlerdir:

Anne-baba için: Çünkü onları çok seviyorum./ Onlar bizi çok sever./ Bizim
dünyaya gelmemizi sağlıyorlar./ Bizi çok sevdikleri için./ Çünkü onlar bizi büyütüp
sevgilerini verirler.
Peygamber için: Peygamberler zor durumda olanlara yardım ederler.
Allah İçin: Bizi yarattığı ve koruduğu için./ Çünkü Allah bize akıl veriyor./
Allah herkesi yaratıyor./ Allah büyük./ Allah bizi yaratır ve bizi aç bırakmaz./ Allah
azizdir./ Allah bizim için her şeyi yapar./ Her şeyi yoktan var etmiştir./ Allah en
büyüktür. Bizi dünyaya O getirmiştir./ Duamda istediğim şeyler oldu. Yiyecek içecek
verdi./ Allah herkese, her zaman yardım eder./ Bu dünyanın en büyüğü Allah’tır./
Kutsaldır, herkese iyilik yapar./ İnsanları yaratan sonsuz iyilik sahibi Allah’tır./
Peygamberimizi Allah seçmiştir./ Bizi kusursuz yarattığı için./ Allah yücedir, uludur,
sonsuz kudret sahibidir, onun kuluyuz, niye sevmeyelim ki?/ Bizi sever, korur ve mutlu
yaşatır, dileklerimizi kabul eder./ Yiyeceğimizi, kazancımızı o verdi./ Bizi yaratıp akıl
verdiği için./ Allah bizi yaratır; her türlü sıkıntı ve üzüntüden uzak tutar./ Bizi yaratıp
doğruyu yanlışı öğretiyor./ Allah ölmez ve bizi korur./ Yerin ve göklerin yaratıcısı
olduğu için./ Allah birdir ve tekdir./ Allah bizi yarattı bize en güzel gezegeni verdi./ En
çok güveneceğim Allah'tır./ Allah'a çok güveniyorum.

E. Peygambere Ne Söylemek Ya Da Sormak İsterdiniz?

İnsanlara neden Müslümanlığı öğrettin? Sizin eşinizin adı nedir?/ Sen ve Allah
nasıl doğdunuz?/ Nasıl şartlar altında okudun? Okulunda çalışkan mıydın?/ Cennete
girdin mi? Kıyamet olmamasını./ Seni Allah mı yolladı? Cennette kimler var?/
Peygamberim sen Allah’la konuşabiliyor musun? Peygamberim sen Allah’ı gördün
mü?/Allah’ın onu nasıl peygamber seçtiğini sorardım. Bize iyilik edebilir mi? Allah’ın
nasıl olduğunu sorardım./ Kaç kişiye İslam (din) veriyorsun? Müslümanların
peygamberi olduğun için mutlu musun?/ Allah’ı anlatmasını nasıl olduğunu öğrenmek
istiyorum./ Sen çok iyi bir insansın. Seni bu dünyada herkes sever. Allah seni iyi ki
yaratmış./ Önce onunla tanışmak isterdim. Onu annem ve babamla tanıştırırdım. Son
olarak hep bizde olmasını isterdim./ Siz hiç Allah’ı gördünüz mü? Gelecek hakkında bir
bilginiz var mı? Allah’ın sesini duydunuz mu?/ Sana düşman olana ben de düşman
olurum. Senin yanından ayrılmak istemem.
Bana kuran öğretmesini./ Beni seviyor musun? En çok kimi seviyorsun?/ İlk
önce seni çok seviyorum derdim. Okulda gittiğimde yanımda gelmesini isterdim. Evime
davet ederdim./ Diğer peygamberleri de görmek isterdim. Sağlıklı bir çocuk olmamı
isterdim./ Bana ibadetleri öğretmesini. Ailesini tanımayı. Ve bana ne konuda ne
yapmam gerektiğini öğütlemesini./ Bunca eziyete karşı göğüs gerdin. Yılmadın. Sizi
öpebilir miyim?/ Peygamberlik nasıl bir duygu? Gökyüzüne çıkarken neler hissettiniz?
Senden hiç ayrılmak istemiyorum./ Hadislerini kendi ağzından dinlemek isterdim.
Onunla birlikte namaz kılmak isterdim./ Allah nasıl oluştu? Anam babam sana kurban
olsun Ya Rasulullah./ Bizim neden dünyaya geldiğimizi sormak isterdim. Allah’ın ne
yapmamızı istediğini sormak isterdim. Allah kimdir? diye üç soru sorardım./ Kıyamet
gününün ne zaman olacağını sorarım./ Siz melek misiniz? Siz ölmez misiniz? Sizin
babanız var mı?/ Sen Allah’ı biliyor musun? Sen Allah’ın resmini bana verebilir misin?
Cebrail’in ve Azrail’in Mikail’in baş harfi Cami anlamına geliyor./ Hira dağı nasıl bir
yerdir? İslamiyet’i Araplara nasıl inandırdığını sorardım. Yaşadığınız yer nasıldı?/ Bir
daha dünyaya gelseydi peygamber olmak ister miydi? diye sorardım./ İyi ki bizim
peygamberimiz olduğunu söylerim./ Sen neden yalan söylemedin? Kuran’ı Kerim’i
nasıl öğrendin? Bize Allah kadar yardımcı olabilir mi?/ Ona fakirlere dua etmesini
söylerdim. Öteki taraftan bilgi edinmek isterdim./ Bizlere şefaatçi olmasını isterdim.
Bütün dünyanın Müslüman olması için dua etmesini isterdim./ Ben de peygamber
olabilir miyim?/ Beni cennete götürür müsün? Beni seviyor musun? derim. Birlikte dua
etmek isterim./ Bu dünyada günah işlemeden nasıl yaşanır?/ Onun en iyi arkadaşı
olmamı isterdim./ O koca Ay’ı nasıl ortadan ikiye ayırdığını sorardım./ Onunla gurur
duyardım. Onun her dediğini yapardım. Çocukların günahları kaç yaşından sonra
affedilir?/ Niçin Müslümanlardansın? Niçin dünyanın her yeri Müslümanlarla dolu
değil? Niçin öbür peygamberler Müslümanlardan değil?/ Şaşırıp Allah’a binlerce şükür
ederdim. Ona inandığımı ve Allah’ın onu çok sevdiğimi söylerdim./ Geldiğin yerler iyi
mi?/ Bedir, Uhut ve Hendek savaşlarını sorardım. Bilmediğim dini konularını
söylerdim. Cebrail meleğinin nasıl ses olduğu söylerdim./ Hangi savaşlar yaptığını
sorardım. Aile ilişkilerini sorardım. Allah’tan aldığı mesajlarını sorardım./ Arapları yola
getirmesi zor muydu? Hayatta hangi zorluklarla karşılaştı? Bu zamanla diğer zamanlar
arasında ne fark var?/ Fil olayının nasıl olduğunu sorardım./ Bütün bu gücünü Allah’a
olan inancından mı aldığını sorardım./ Hayatındaki güzel bir anıyı anlatır mısın;
Yaşadığın en kanlı savaş hangisidir? Bana hayatını anlatır mısın?/ Kullandığınız
kılıçları kime bıraktınız? Siz o Hendek’e nasıl düştünüz?/ Peygamber efendim siz
hayatınızdan memnun muydunuz?/ Filmlerde seni niye göstermiyorlar?/ Öksüzlük kötü
mü?/ Allah sabırlı mıdır? Allahın olduğu yeri gördünüz mü?/ Yalan söylemeden nasıl
duruyorsun? Seni kim peygamber yaptı?
En iyi olanlar kimlerdir? Neden bütün dünya İslam’ı istemiyor? Neden insanlar
hep savaşıyor?/ Neden Müslümanlar az? Neden depremlerde insanlar ölür?/ Cennetteki
komşumun kim olacağını sorardım./ İlk dini bilgiler öğrenirdim. Onunla namaz kılmak
isterdim. Onunla hacca gitmek isterdim./ Cennet’e geri gittiğinde peygamberlere benim
için selam götürmesini dilerdim./ Büyüyünce ne olacağı mı sorardım. Elini öperdim.İlk
önce fotoğrafını çekerdim.Kameraya da çekerdim. Sonra bana dua etmesini isterdim.
Sonra Allah rızasını nasıl alırım? diye sorardım./ Allah bizi neden dünyaya getirdi?/
Allah’ın 99 ismini biliyor musun?/ Bana Kuran öğretir misin? Kılıcını verir misin?
Hazreti Ali’nin atını./ Neden Allah bize gözük müyor? Ona hep (S.A.V) çekerim./
Onunla bir kez dahi olsa konuşmak isterdim. Onun nur yüzünü ve mis gibi elini tutmak
ve koklamak isterdim./ Siz bu dünyaya Müslümanlığı getirdiğiniz için teşekkür ederiz.
Kuran ayetlerini özenle yayarak kitabımızı güçlendirdiğiniz için teşekkür ederim./
Öksüz ve yetimlere nasıl yardım edebiliriz?/ Hayatını anlatmasını. Onun çocuğu olmayı
teklif ederdim. Büyük bir sevgiyle sarılırdım. Onu hiç bırakmazdım./ Kaç sevabım var?
Kaç günahım var?/ Peygamberim seni seviyorum ve hoşlanıyorum senin sayende dünya
kurtarıldı./ Öksüz çocuklarla dalga geçmek neden günah? Eğer bir insan hilecilikle bir
işi başarmışsa bunun günahı az mıdır?/ Siz benim canımsınız/ Bilgisayarın var mı?/ Ona
ölü diriltebilip diriltemediğini sorardım./ Diğer peygamberlerle düşman mısın? Sence
Allah gerçekten duaları kabul eder mi? Gerçekte büyü diye bir şey var mı?/ Annemden
daha çok seviyorum./ Hz. Davut’un kılıcındaki şifre ne olabilir? Hz. İsa Müslüman
mıdır?/ Hira Mağarası nerdedir? Kaç savaş yaptınız? Nerede ölmek istersiniz?/ Bir daha
dünyada olmayı ister misiniz?/ Sen hangi dine inanıyordun (peygamber olmadan önce)?
Günlük planını anlatır mısın?/ Peygamberlik yorucu mu? diye sorarım./ İzin verirse onu
öperdim./ Babasının o doğmadan önce öldüğü için çok üzgün olup olmadığını sorardım.
Ağlardım./ Borca girmememizi isterim. Kardeşimin iyi olmasını isterim./ Milli
piyango sayılarını gösterir misiniz? Sevgilim beni sevecek mi?/ Mutlu ailem olması.
Bizi koru./ Ondan kötü rüya görmemeyi isterdim. Aç kalmamak isterdim. Bütün
dileklerimi isterdim./ Babama para gelmesini/ Kardeşim olmasını isterdim./
Peygamberim beni sevdiniz mi? Beni akıllı buldunuz mu peygamberim?/ Ben sihir
yapabilir miyim? İnsanların geleceğini biliyor musun? Onu çok sevdiğimi söylemek
isterdim./ Dünyada felaket olmamasını. Dilediğim mesleğin olması./ İyi biri olmayı.
Ormanların yanmaması./ Kardeşimin iyileşmesini isterim, babam ve annemi üzmek
istemiyorum./ Dünya’ya merhametli insanlar olması için dua etmesini isterdim./ Onları
rüyamda görmek istiyorum. Onların kızı olmak istiyorum./ Seni o kadar özlüyorum ki
keşke seni görmüş olsaydım derdim. Ailemi nasıl buldun?/ Büyüyünce çok namaz
kılmak. Her gün temiz olmak. Büyüyünce kreş öğretmeni olmak.

Kaynak; ŞAFAK, Şeyma, (2006), "6–11 YAŞ ÇOCUKLARININ ALLAH VE PEYGAMBERDEN İSTEK VE BEKLENTİLERİ" ,ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ, SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ , FELSEFE VE DİN BİLİMLERİ ANABİLİM DALI, DİN EĞİTİMİ BİLİM DALI, YÜKSEK LİSANS TEZİ, BURSA

Konu hiiic tarafından (27. August 2010 Saat 06:07 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (25. June 2010)
Alt 27. August 2010, 06:05 PM   #2
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
İğşallah sınavda 100’den 5 alırım./
iğşallah ....

Konu hiiic tarafından (1. March 2017 Saat 06:58 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 27. August 2010, 06:07 PM   #3
hiiic
Uzman Üye

.....

Konu hiiic tarafından (1. March 2017 Saat 06:58 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
din, fıtrat, madem, üzere