hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > HUKUK > Vasiyet ve Miras > Yetimler

Seçenekler Stil
Alt 4. October 2009, 10:04 AM   #1
TUĞÇE DENİZ AKIN
Katılımcı Üye

TUĞÇE DENİZ AKIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 79
42 Mesajina 79 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
TUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enoughTUĞÇE DENİZ AKIN will become famous soon enough
Standart Kuran'da Evlatlık Yetim Kızlarla Evlenme Konusunda Neler Yazar?

Nisa Suresi(Kuran)
3. Eger, velisi oldugunuz mal sahibi yetim kizlarla evlenmekle onlara haksizlik yapmaktan korkarsaniz onlarla degil, hosunuza giden baska kadinlarla iki, uc ve dorde kadar evlenebilirsiniz; sayet, aralarinda adaletsizlik yapmaktan korkarsaniz bir tane almalisiniz veya sahip oldugunuz ile yetinmelisiniz. Dogru yoldan sapmamaniz icin en uygunu budur.

4. Kadinlara mehirlerini comertce verin, eger ondan gonul hoslugu ile size bir sey bagislarlarsa onu afiyetle yiyin.

5. Allah'in sizi koruyucu kilmis oldugu mallarinizi, beyinsizlere vermeyin, kendilerini bunlarin geliriyle riziklandirip giydirin ve onlara guzel soz soyleyin.

6. Yetimleri, evlenme cagina gelene kadar deneyin; onlarda olgunlasma gorurseniz mallarini kendilerine verin; buyuyecekler de geri alacaklar diye onlari israf ederek ve tez elden yemeyin. Zengin olan, iffetli olmaga calissin, yoksul olan uygun bir sekilde yesin. Mallarini kendilerine verdiginiz zaman, yanlarinda sahid bulundurun. Hesap sormak icin Allah yeter.

127. Senden kadınlar hakkında fetva istiyorlar. De ki, onlara ait hükmü size Allah açıklıyor: Kitap'ta, kendileri için yazılmışı (mirası) vermeyip nikahlamak istediğiniz yetim kadınlar, çaresiz çocuklar ve yetimlere karşı adil davranmanız hakkında size okunan ayetler (Allah'ın hükmünü apaçık ortaya koymaktadır). Hayırdan ne yaparsanız şüphesiz Allah onu bilmektedir.

Yani ayetler açıkça diyor ki; velisi olduğunuz(velinin ne olduğunu bilmeyen var mıdır acaba...?) kızlarla evlenirken onlara haksızlık yapmayın, mehirlerini(evlenmek için ödenen para, başlık parası gibi bir şey...) hakkıyla verin, sonra evlenebilirsiniz...parasıyla değil mi sonuçta

Yine bir diğer enteresan nokta, 6. ayette karşımıza çıkıyor.Kuran burada diyor ki; yetimleri(yukarıda velisi olduğunuz yetimler dediğini hatırlatmaya gerek var mı?) evlenme çağına kadar deneyin(tam olarak nasıl bir deneme acaba...), eğer onlarda bir olgunlaşma görürseniz de onlara mehirlerini verin, öyle nikahlayın; mehirlerini vermeden nikahlamayın...itiraza girişecekler için 127. ayeti de oraya koydum, önce onu okuyup öyle davranın derim.
TUĞÇE DENİZ AKIN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
evlatlık, evlenme, konusunda, kuranda, kızlarla, neler, yazar, yetim