hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kur’an

Seçenekler Stil
Alt 30. January 2010, 03:53 AM   #1
Apollonius
Katılımcı Üye

Tesekkür: 97
34 Mesajina 72 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Apollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud of
Standart Ayetler aranıyor :)))

Selam arkadaşlar;

İslamdan hiç haberi olmayan veya İslamı içinde yaşadığı çevre nedeniyle yanlış tanıyan bir hristiyan/musevi/hindu/budist olduğumu düşünün bir an için.

Kuran'dan ilk olarak hangi ayeti görmemi isterdiniz?

Daha doğrusu ilgimi çekeceğini düşündüğünüz ayet hangisi olurdu?
Apollonius isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Apollonius Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (4. March 2010)
Alt 30. January 2010, 03:29 PM   #2
kamer
Super Moderator

kamer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 457
131 Mesajina 293 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
kamer is on a distinguished road

Bakara/2:İşte sana o Kitap! Kuşku,çelişme, tutarsızlık yok onda. Bir kılavuzdur o, korunup sakınanlar için.
Apollonius (30. January 2010), Barış (4. March 2010)
Alt 30. January 2010, 03:37 PM   #3
Apollonius
Katılımcı Üye

Apollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud ofApollonius has much to be proud of

Teşekkürler. Başka ayetler de yazabilirsiniz. Aklınıza geldikçe yazın lütfen.

Bilirsiniz bazı kitapların arkalarına içinden ufak ilgi çekici alıntılar koyarlar. Bu kitabı kitapçıda gören birisi kitabın ismini daha önce duymamış olmasına rağmen arkasındaki bir alıntıdan dolayı kitabın tümüne ilgi duyup merak ederek okumak isteyebilir. Veya nette dolaşan bir email görürsünüz. içinde geçen bir cümlenin bir kitaba ait olduğunu öğrenirsiniz ve o kitabı edinip okumak istersiniz.

Ayet arıyorum derken bunu kastediyorum.
Apollonius Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (4. March 2010), kamer (30. January 2010)
Alt 23. February 2010, 12:02 AM   #4
Apollonius
Katılımcı Üye

Selam;

Bu konuyu açma sebebimi detaylıca açıklayayım. Lütfen okuyunuz.

Bilirsiniz; Kimi özlü sözlerle ve o sözleri destekleyici görsellerle hazırlanmış slayt gösterileri vardır.

Örneğin aşağıdaki slayt gösterisi felsefeci Bertrand Russel için hazırlanmış. Lütfen izleyiniz (sıkılmayacaksınız):

Bertrand Russell Diyor ki

Bu şekilde slayt gösterileri sürekli emailime veya facebook hesabıma geliyor.

Düşündüm ki;
KURANDAN OLDUĞU İLK BAKIŞTA BELLİ OLMAYACAK, genele özlü söz gibi olan bazı ayetleri bunları destekleyici görsellerle birleştirerek güzel sunumlar hazırlanabilir. Sunumların YALNIZCA EN SONUNDA sunuda geçen sözlerin Kuran'dan alıntı olduğu söylenebilir.

Bu şekilde bir kaç dilde bir kaç değişik sunum hazırlayarak Kurandan haberi olmayan ama Kurana karşı önyargılı olduğu için hiç merak bile etmemiş insanların Kuranı merak etmelerini veya en azından bir kez olsun seçtiğimiz güzel ayetleri okumalarını sağlayabiliriz diye düşündüm.
Birbiri ile bağlantılı ayetler yeterince bulursak ek olarak kurgu/öykü şeklinde slaytlar bile hazırlanabilir.

Örneğin "Kuranda kişisel gelişim ayetleri" adı altında emaillerde dolaşan ayetler var:

Kuranda kişisel gelişim

Bu ayetler size ilgi çekici geliyor olabilir ama Kuran ile ilgilenmeyen birisi Kuran ile ilgili olduğunu anladığı anda yani başlığı gördüğü anda önyargısı nedeni ile içeriğine bile bakmadan okumaktan vazgeçebilir. Benim yapmak istediğim şey ise yargıyı önden alıp sona yerleştirmek. Bu arada da bir iki ayet okumuş olurlar ))

Lütfen bu konuya yardımı olabilecek ayetlerden yazınız. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.
Apollonius Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
Barış (4. March 2010), kamer (26. February 2010)
Alt 23. February 2010, 06:28 AM   #5
Ali Rıza Borazan
Uzman Üye

Ali Rıza Borazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 59
244 Mesajina 485 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 17
Ali Rıza Borazan will become famous soon enoughAli Rıza Borazan will become famous soon enough

30/3030- Öyleyse sen yüzünü Allah'ı birleyen (bir hanif) olarak dine, Allah'ın o fıtratına çevir; ki insanları bunun üzerine yaratmıştır. Allah'ın yaratışı için hiçbir değiştirme yoktur. İşte dimdik ayakta duran din (budur). Ancak insanların çoğu bilmezler.

benim bakış açımı değiştiren ayet bu oldu
Ali Rıza Borazan isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Ali Rıza Borazan Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (4. March 2010)
Alt 26. February 2010, 06:12 PM   #6
mavera
Uzman Üye

mavera - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 43
65 Mesajina 146 Tesekkür Aldi
mavera is on a distinguished road

Alıntı:
Apollonius Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam;

Bu konuyu açma sebebimi detaylıca açıklayayım. Lütfen okuyunuz.

Bilirsiniz; Kimi özlü sözlerle ve o sözleri destekleyici görsellerle hazırlanmış slayt gösterileri vardır.

Örneğin aşağıdaki slayt gösterisi felsefeci Bertrand Russel için hazırlanmış. Lütfen izleyiniz (sıkılmayacaksınız):

Bertrand Russell Diyor ki

Bu şekilde slayt gösterileri sürekli emailime veya facebook hesabıma geliyor.

Düşündüm ki;
KURANDAN OLDUĞU İLK BAKIŞTA BELLİ OLMAYACAK, genele özlü söz gibi olan bazı ayetleri bunları destekleyici görsellerle birleştirerek güzel sunumlar hazırlanabilir. Sunumların YALNIZCA EN SONUNDA sunuda geçen sözlerin Kuran'dan alıntı olduğu söylenebilir.

Bu şekilde bir kaç dilde bir kaç değişik sunum hazırlayarak Kurandan haberi olmayan ama Kurana karşı önyargılı olduğu için hiç merak bile etmemiş insanların Kuranı merak etmelerini veya en azından bir kez olsun seçtiğimiz güzel ayetleri okumalarını sağlayabiliriz diye düşündüm.
Birbiri ile bağlantılı ayetler yeterince bulursak ek olarak kurgu/öykü şeklinde slaytlar bile hazırlanabilir.

Örneğin "Kuranda kişisel gelişim ayetleri" adı altında emaillerde dolaşan ayetler var:

Kuranda kişisel gelişim

Bu ayetler size ilgi çekici geliyor olabilir ama Kuran ile ilgilenmeyen birisi Kuran ile ilgili olduğunu anladığı anda yani başlığı gördüğü anda önyargısı nedeni ile içeriğine bile bakmadan okumaktan vazgeçebilir. Benim yapmak istediğim şey ise yargıyı önden alıp sona yerleştirmek. Bu arada da bir iki ayet okumuş olurlar ))

Lütfen bu konuya yardımı olabilecek ayetlerden yazınız. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Selamlar. İzninizle kendi düşüncemi belirtmek isterim.

Okumamış olanlara Kuran'ı tanıtmak güzel bir düşünce ve değerli bir çaba.

Bununla birlikte, ayetleri tek tek seçmek ya da tek tek ön plana çıkarmak konusuna çok taraftar değilim. Bahsettiğiniz "pazarlama / pazar yaratma" perspektifini Kuran için düşünmek uygun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca ayetleri seç-birleştir durumunun tehlikelerini, başka başka konu bütünleri içinden seçtiği ayetleri kendi kafasına göre birleştiren bir üye ile bu forumda yaşadık.

Benim önerim ve bizzat uyguladığım şekil, Kuran'ı iniş sırasına göre okumaya başlamaları için kişileri teşvik etmeye çalışmak. Bu akış, muhtemelen zaten en iyi temeli oluşturacaktır.

----
Belli konu başlıklarına hitap eden (kibir, bağışlanma, bahsettiğiniz kişisel gelişim, vb.) ayetleri toplu olarak incelemenin ise, yukarıda bahsettiğim konudan farklı olarak, faydalı bir analiz olabileceğini düşünüyorum.
mavera isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
mavera Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (4. March 2010)
Alt 26. February 2010, 11:18 PM   #7
Apollonius
Katılımcı Üye

Selam arkadaşlar;

Önce hakkında ayetleri bulmak daha basit olan bir sunudan başlamak istedim.

İlk olarak Allah üzerine bir sunum hazırlamak istiyorum.

Allah'ın özellikleri hakkında kula Allahı tanıtacak şekilde bilgi verici ayetlerin olduğu bir indekse nasıl ulaşabilirim? :roll:

"Aç Kuranı Allah diye arat" demeyin lütfen. Allah lafzı haricinde başka şekillerde de geçiyor. "O" gibi zamir şeklinde bile çok geçiyor. Allah hakkında bizlere bilgi verici ayetlerin hepsini bir arada görmenin bir yolu var mıdır?

Allah kimdir, özellikleri nelerdir? şeklinde hazırlanmış ve içinde bu konu ile ilgili tüm ayetleri içeren bir indeks bulabilmem mümkün mü acaba? Ayetlerin çok olduğunu biliyorum fakat birileri bir araya toplamış olmalı daha önce. :roll: Bu konuda bir sunum için bu konudaki tüm ayetleri bir arada görebilmem gerekiyor. O yüzden herkes bildiklerini yazsın diyemiyorum, açıkça index arıyorum ilk sunu için.

Ayetlerin arka arkaya geldiği, -konu ile ilgilenmeyen insan için- sıkıcı ve basit olan bir sunu olmayacak bu.

Allah ile ilgili sunum bitip buraya koyduğumda bu konuyu açma amacımı tam olarak anlayacaksınız. O zaman diğer konular ile ilgili nasıl ayetler aradığımı daha iyi anlarsınız arkadaşlar.

Şimdilik Allah ile ilgili bilgi içeren ayetlerin bir arada olduğu bir indeks arıyorum. Bilgi içeren derken, "Göklerde ve yerde olanların hepsi Allah'ındır" bilgi içeren bir ayettir. Fakat "Allah'a inananlar için mükafat vardır" gibi bir ayet -Allah ismi geçmesine rağmen- Allah ile ilgili tanımlayıcı bir bilgi içermiyor.

Böyle bir indeks bilen veya Allah ile bilgi verici ayetlerin EKSİKSİZ OLARAK bir araya toplandığı makale vs. bilen var mı arkadaşlar?
Alt 26. February 2010, 11:37 PM   #8
Apollonius
Katılımcı Üye

Alıntı:
mavera Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Selamlar. İzninizle kendi düşüncemi belirtmek isterim.

Okumamış olanlara Kuran'ı tanıtmak güzel bir düşünce ve değerli bir çaba.

Bununla birlikte, ayetleri tek tek seçmek ya da tek tek ön plana çıkarmak konusuna çok taraftar değilim. Bahsettiğiniz "pazarlama / pazar yaratma" perspektifini Kuran için düşünmek uygun olmayacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca ayetleri seç-birleştir durumunun tehlikelerini, başka başka konu bütünleri içinden seçtiği ayetleri kendi kafasına göre birleştiren bir üye ile bu forumda yaşadık.

Benim önerim ve bizzat uyguladığım şekil, Kuran'ı iniş sırasına göre okumaya başlamaları için kişileri teşvik etmeye çalışmak. Bu akış, muhtemelen zaten en iyi temeli oluşturacaktır.

----
Belli konu başlıklarına hitap eden (kibir, bağışlanma, bahsettiğiniz kişisel gelişim, vb.) ayetleri toplu olarak incelemenin ise, yukarıda bahsettiğim konudan farklı olarak, faydalı bir analiz olabileceğini düşünüyorum.
Selam;

Düşüncelerinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim.

Şimdi bu konuya şöyle yaklaştım. Kuranı insanlık için önemli yapan içindeki mesaj mıdır? Yoksa içindeki mesajı önemli yapan Kuran isminde bir kitap halinde olması mıdır?

Ben içindeki mesajın önemli olduğunu düşünüyorum. İçinde insanlık ile ilgili bir çok güzel öğüt var.

Şimdi bir insan Allaha inanırsa, küfre sapmazsa Kurandaki tüm öğütleri uygularsa günahları işlemezse bu insan inandığı dinin İslam olduğunu bilse ne olur bilmese ne olur. Yargı gününde İslam yazıyor mu diye adamın nüfus cüzdanına bakılacak değil ya.

Fakat bunları (öğütleri) "Kuran" şeklinde alıp okumayan nasıl ulaşsın? Müslüman olmayan nasıl bilsin?

Bir gayrimüslim düşünün. Bu adama ben öğüt vermek istiyorum. Kuranda yazan güzel öğüt veren bir iki ayeti adama sunsam. Kuran demesem ne olur? Bir insana gayrimeşru cinsellik yaşamak kötüdür demek, hırsızlık kötüdür demek güzel bir şey değil midir?

Ayrıca Allahı da isim vermeden bu şekilde anlatabilirim. Ben bunu başarabileceğime inanıyorum.

Bir çok insanın yaratıcı inancı vardır dini farklı olsa bile. Hatta bazıları çok yaratıcıya inansa bile. Böyle bir sunu düşünün örneğin rusça veya çince hazırlanmış. Bu insanlara direk Allah derseniz olmaz çünkü müslümanları biliyorlar ve herkes kendi dininden memnundur. Allah kelimesini görünce okumayabilirler ilgileri sönebilir. Ama güzelce anlatmak için Allah yerine yaratıcı desem ne olur? Sadece sununun sonuna kadar yaratıcı demek istiyorum ve öyle anlatmak istiyorum. Bütün güzel isimler Allahın değil mi?

Ayetleri birebir kullanmayı düşünmüyorum gerekirse cımbızlamayı bile düşünüyorum. Örneğin "Allah gökleri ve yeri yaratmıştır" içeren bir ayetin bu bölümünü alıp "Yaratıcımız gökleri ve yeri yaratmıştır" diye çevirmek ve sunuda uygun görsellerle destekleyerek o şekilde kullanmak istiyorum. Bu şekilde bir sürü ayeti çeşitli görsellerle kullandıktan ve yaratıcının tüm vasıflarını görsel destekli iyice anlattıktan sonra en son sahnede ise:
"işte o yaratıcı Allahdır. ve bu sunudaki tüm sözler onun Kuranda kendini anlattığı KENDİ sözleridir" diye bitirsem hoş olmaz mı?

Böyle bir sununun insanlardaki sonucu bir kaç şekilde olur:

1) İzleyen ve memnun olan müslüman kesim
2) Kuranı alıp okuyacak kadar merak edecek bir gayrimüslim kesim
3) Kuranı alıp okumayacak fakat izlediklerinden etkilenecek, belki neden tek tanrı olması gerektiği konusunda hiç düşünmüyorken aklında düşünceler uyanacak bir gayrımüslim.
4) dikkate almayacak bir gayrimüslim.
5)..

Sonuçlarından ilk aklıma gelenleri düşününce hiç bir şekilde boşuna hazırlanmış olmayacağını düşünüyorum.

Aklımda bir çok konu var, belki bu sunum işi size yanlış gelebilir ama ben kötü bir sonucu olacağını düşünmüyorum.
Apollonius Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Barış (4. March 2010)
Alt 4. March 2010, 07:46 AM   #9
Barış
Uzman Üye

Barış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.340
366 Mesajina 989 Tesekkür Aldi
Barış is on a distinguished road

Alıntı:
Böyle bir indeks bilen veya Allah ile bilgi verici ayetlerin EKSİKSİZ OLARAK bir araya toplandığı makale vs. bilen var mı arkadaşlar?
Selam,

Bahsettiğiniz gibi bir makale vs.bilmiyorum. Karşılaşırsam inşallah sizlerle de paylaşırım.

İnsanı anlatan,insanın hallerini anlatan ayetlerin biraraya getirilebileceğini düşündüm. Örneğin; denizde gemide dalgalar içindeyken dini Allah'a özgüleyip sadece O'na sığınan bir insanın, karada güvene erişince ortak koşmaya başlamasına dair ayetler var. Hayatın içinde hep yaşanan ve düşününce herkesin kendisini içinde bulabileceği ayetler olduğu için ilgiyi Kurana yöneltecek ayetler olduğunu düşünüyorum bunların.

Elbette ki, konu olarak pekçok gruplandırma yapılabilir. Beni ilkokuduğumda şaşırtan ve kendimi sorgulamam gerektiği sonucuna vardıran ayetler, müşriklerin yeri göğü yaratan kimdir sorusuna Allah yanıtını verdiği ayetlerdi. Klasik ve bilgisizce bildiğimizi sandığımız hususlardan biri, cahiliyedeki arapların putperest olduklarıdır. Putperest dendiğinde ise, bambaşka resimler gelir aklımıza ve onların Allah'a dair birşeyler söyleyeceğini,daha doğrusu bu sorulara Allah yanıtını vereceklerini düşünmeyiz.

Ayetlerden paylaşayım.

Müminun Suresi

84. De ki: "Eğer biliyorsanız, bu yeryüzü ve onun içindeki kimseler kime aittir?"

85. Onlar: "Allah'a aittir" diyecekler. "Öyle ise siz düşünüp taşınmaz mısınız?" de.

86. De ki, "Yedi göklerin Rabbi ve çok büyük Arş'ın Rabbi kimdir?"

87. (Onlar) "Allah'ındır/Allah'tır." diyecekler. Sen: "Öyleyse takvâlı davranmayacak mısınız" de.

88. De ki: "Eğer biliyorsanız, her şeyin melekûtu [mülkiyeti ve yönetimi] kendisinin elinde olan ve kendisi her şeyi koruyup kollayan; fakat kendisi korunmayan kimdir?"

89. Onlar "Allah'ındır/Allah'tır" diyecekler. Sen "Öyle ise nasıl büyülenirsiniz?" de!

(Lokmân: 25) Yine andolsun ki, onlara: "Gökleri ve yeri kim yarattı?" diye sorsan, kesin "Allah" diyeceklerdir. De ki: "Allah'a hamd olsun! " Aslında onların çoğu bilmezler.

(Ankebût: 61) Yine andolsun ki onlara, "Gökleri ve yeri kim yarattı, güneşi ve ayı kim kontrol altına aldı?" diye sorsan kesinlikle, "Allah" derler. O halde nasıl çevriliyorlar?

(Ankebût: 63) Ve andolsun, eğer onlara sorsan: "Kim gökten suyu indirip de onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltti?" Mutlaka, "Allah" diyeceklerdir. De ki: "Hamd Allah'a özgüdür". Bilakis onların çoğu akıllarını kullanmazlar.

Yolda durdurup kime sorsanız bugün bu soruları,hepsi de bu cevabı verecektir. O zaman bu ayetlerdeki insanlardan farkımız nedir? sorusunu kendimize sormamıza sebep olacak ayetlerdir bunlar diye düşünüyorum.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Allah kolaylılar versin.

Selam ve sevgi ile.
Kimse kimsenin yargıcı değil, olmamalı da zaten..Herkes kendi üzerinde gözetmen ve yargıç olsun..Kendimizi rahatsız edelim, dünyamız değişsin...Belki o zaman huzuru bulmuş benliğimiz başkalarına kendiliğinden ışık saçar../Elif.
Barış isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Barış Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Apollonius (5. March 2010)
Alt 4. March 2010, 10:14 AM   #10
halukgta
Uzman Üye

Tesekkür: 67
264 Mesajina 549 Tesekkür Aldi
halukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud ofhalukgta has much to be proud of

İlk defa kur'an ile karşılaşacak bir insana göstereceğim ayetler, önce okuyun daha sonrada düşünün, akledin ve daha sonra iman edin diyerek bizleri uyaran ayetleri gösterirdim.

( Öğüt alan yok mudur, Yemin olsun ki, biz, Kuran'ı öğüt ve ibret için kolaylaştırdık. Fakat düşünen mi var, Ayetleri size açık-seçik bildiriyoruz ki, aklınızı işletebilesiniz. Allah, ayetleri size işte böyle açıklar ki, derin derin düşünebilesiniz. )

Rahman körü körüne iman etmenin yanlış olduğunu bu şekilde anlatır ve tebliğ ettiğim ayetlere hemen inanma, önce oku daha sonra düşün aklını devreye sok bak göreceksin ozaman nekadar doğru olduğunu anlayacaksın der. işte İslam ve kur'an ile ilk defa karşılaşmış bir insana önce bunları anlatmalıyız, göstermeliyiz. Çünkü İslam dini akıl ve mantık dinidir, körü körüne inanmayı asla kabul etmez. SAYGILARIMLA Halukgta
halukgta isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
halukgta Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Apollonius (5. March 2010)

Bookmarks

Etiketler
aranıyor, ayetler