hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Melekler'e İman > Meleklerin Durumu

Seçenekler Stil
Alt 12. October 2012, 09:02 PM   #111
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

enfal/48
ve iz zeyyene lehumuş şeytaanu a maalehum.../

olaya müdahil olan karakter şeytan, iblis değil...

enbiya/79....81,82
ve sehharnaa......ve li suleymaaner riiha aasıfeten tecrii bi emrihii ve mineş şeyaatiini men yeguusuune lehu.../
süleymana itaat ettirilen, buyruğuyla cereyan eden şiddetli rüzgar ve şeytanlardan, onun için derine dalanlar...

sad/36,37
fe sehharnaa lehur riiha tecrii bi emrihii ruhaaen haysu esaabe veş şeyzztiine kulle bennaain ve gavvaasın.../
süleymana itaat ettirilen, buyruğuyla cereyan eden yumuşak rüzgar ve derine dalan, yapı ustası olan şeytanların tümü...

bana göre buradaki şeytanlar somut karakterler, iblisle alakası yok üstelik iblis zaten ademe secde etmemişken ne diye süleymanın hizmetinde olsun, yoksa süleyman adem değil mi...

şeytanla ilgili diğer ayetleri inceleyin...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:09 PM   #112
Fers
Uzman Üye

Tesekkür: 0
59 Mesajina 91 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
Fers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud ofFers has much to be proud of

nur/41
e lem tera...men fiis semaavaati vel ardı vet tayru saaffaatin.../ görmez misin.....yer gök/heryerdekiler ve sıralı uçanlar...
/42
ve lillaahi mulkus semaavaati vel ardı.../ yere göğe/heryere hakim olan Allah...
/43
e lem tera...yuzcii sehaaben...yec aluhu rukaamen....el vedka yahrucu min hılaalihii.../görmez misin...sevkedilen bulutları...kümelenen...arasından yağmur çıkan...

kullun kad alime salaatehu ve tesbiihahu.../
Allah a ait salat ve tesbih bilen yağmur bırakan bulutlar...

bu ayetlerdeki bulutlar kendi tesbihlerini bilen karakterler tıpkı bakara 30 daki "ve nahnu nusebbihu bi hamdike" tesbihini bilen melekler gibi...

31 dekiler ademe öğretilen isimlerden habersiz olan melekler, 32 deki sadece kendi tesbihlerini bilen meleklerle aynı karakterler ...

34 teki secde edenler ve iblis karakterlerinin hepsi ademe ait...iblisin özelliklerine bakılırsa ademin iblisinin ne olduğu ortada...

iblis; melek, ademe secdede olmayan, cinler safında olan, rabbin buyruğundan sapkın, adem tarafından rab yerine edinilen veli, düşman, kibirlenen/büyüklenen, inkarcı, kendini yücelerden sanan...

secde halinde olan diğer melekler de ademin....

ademe secde eden melekler ve ademe secde etmeyen melek iblis...
buradaki melekler 30, 31 ve 32 dekilerden farklı...
Fers isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Fers Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:25 PM   #113
ates demir
Guest

Sayin Fers; son soyleminize katiliyorum.

Sayin Bart; Kuran zamaninin en guzel anlatim sanatlarini en guzel kafiyelerle icerir. Duz mantikla okunmamali. Duz mantikla okursaniz Allah i el sahibi yaparsiniz. Sonra hirsizinda elini kesersiniz. İpuçlari yine Kuranda. Sadece anlaya anlaya dusune dusune baska ayetlerde kullanimina baka baka okunmali. Bir iddia, bir farkli gorus sahibi olarak asamı attım dostum elini vicdanina koy. Kimseyi gruplastirmak gibi bir niyetim asla olamaz. Sadece dinlemeden konusanlari, karsit yazilari okumadan bildigini okuyanlari sindiremiyorum. Bu konuda kendimi teRBiye ediyorum, kendine sabır diliyorum. Size ve herkese de benim ucuk yazilarima gosterdiginiz sabirdan oturu tesekkur ediyorum.
Çap/tas/kap. İsteyen istedigi kadarini alir.
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:28 PM   #114
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kisinin, dunyanın, ayın, güneşin, evrenin işleyişi açısından malik oldugu seyler melekeleridir. Melik; ancak sahip oldukları varsa melik tir.
Yerçekimi bir melekedir, suyun ve havanın kaldırma kuvveti de.
Rüzgar bir melekedir, tohumları eken.
Selamlar,
Sevgili kardeşim, "meleke"ler konusunda yazdıklarınıza (bazılarınca melek ve meleke kavramları birbirine karıştırılmadıkça) katılıyorum.

Alıntı:
İnsana melekelerin iblis dışında tamamının itaati sözkonusudur. İblis ise Allah a isteristemez secdededir. O halde iblis nasıl secde emrine aykırı hareket edebilir? Ademe secde emri veren kim/ne? Rahman ne? Allah ne?
İblis düşmanımız bize secde etmeyen. İblis egomuz/sahtebenligimiz/sol yarımız/örtündüğümüz giydiğimiz elbisemiz.
Ya iblise/egona uyarsın ve vicdanı örtersin, adın olur örten
Ya vicdana uyarsın ve barışık olursun onunla, adın olur barış sahibi

Sevgili ateş kardeşim,

İblis de melek gibi fakat özünde ayrı bir yaratıktır. İnsanın nefsi, egosu yukarıdaki yazımda delillendirdiğim ayetlede sabit olduğuna göre iblis değildir.
Ancak, iblis şeytandır, yine şeytan olan insanlar (ve cinler) vardır.

İblis şeytan olurken, her şeytan iblis olmamaktadır. Kaldıki, hatırlarsak; Adem'in yaratılış haberi sırasında melekler arasında bulunan iblis'in insanın yaratılışından önce de var olduğu görülür.

Melekler insan hakkında rabbimizin bilmedikleri olduklarını söyleyince insana secde ederlerken, buna rağmen İblis kendini yaratılış bakımından üstün görerek secdeye yanaşmamamıştır. (Aslında İblis'in bu itirazındaki gerekçesi, rabbimiz aksini söylemediği için doğru olmakla birlikte Rabbimiz katındaki üstünlük yaratılıştan değilde takvadan olduğundan önemi olmamaktadır.)

Özetle, ne melekler ve ne de iblis insanın bir özelliği yada elemanı olmayıp ayrı bir yaratıktır.

Saygılarımla...
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 12. October 2012, 09:35 PM   #115
ates demir
Guest

Ademe secde eden meleklerin farkliligi bence bu meleklerin-guclerin-ademe ait olmasindan. Tasvir/yansıtma/imgeleme olarak goruyorum.
Sevgiyle
Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 3 Kisi:
bartsimpson (12. October 2012), dost1 (12. October 2012), Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:36 PM   #116
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Sonra hirsizinda elini kesersiniz.
Selamlar,
Sevgili Ateş kardeşim,

Ben hırsızın elinin kesilmesi anlatımını sizin gibi mecaz olarak kabul etmiyor ve aynen düz anlamı olarak yapılması emredilen eylem olarak anlıyor, kabul ediyorum.

Bununla ilgili olarak şeriat konusunda bir yazımda detaylı anlatımlarda bulunmuştum. Ancak, burada tekrarı konu başlığına ters olacağından gerek duymuyorum.

saygılarımla...
aorskaya
Alt 12. October 2012, 09:43 PM   #117
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Ademe secde eden meleklerin farkliligi bence bu meleklerin-guclerin-ademe ait olmasindan. Tasvir/yansıtma/imgeleme olarak goruyorum.
Sevgiyle
sevgili kardeşim,

Daha secdeye gelmeden, insanın yaratılışı haberi esnasında meleklerin daha önceden yaraılanlar olduğunu hatırlayalım.

Şimdi, meleklerin Adem'in gücü olduğunu kabul edersek, o zaman daha insan yaratılmadan, insandan bağımsız ve önce onun güçlerinin yaratıldığını, sonra güçlerine insanın yaratılacağının haberi verildiğini ve güçlerininde; "biz seni hamd ile tespih ederken, bozgunculuk yaratacak insanımı yaratacaksın?" diye serzenişte bulunarak bilgilenmek istediklerini de kabul etmemiz gerekirki bu da aklın mantığın alacağı şey değildir.

Düşünebiliyormusunuz, benim gücüm yaratılmış, ona benim yaratılacağım anlatılıyor! Benim aklım almıyor...

saygılarımla...
aorskaya
Alt 12. October 2012, 09:46 PM   #118
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
Fers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
enfal/48
ve iz zeyyene lehumuş şeytaanu a maalehum.../

olaya müdahil olan karakter şeytan, iblis değil...

enbiya/79....81,82
ve sehharnaa......ve li suleymaaner riiha aasıfeten tecrii bi emrihii ve mineş şeyaatiini men yeguusuune lehu.../
süleymana itaat ettirilen, buyruğuyla cereyan eden şiddetli rüzgar ve şeytanlardan, onun için derine dalanlar...

sad/36,37
fe sehharnaa lehur riiha tecrii bi emrihii ruhaaen haysu esaabe veş şeyzztiine kulle bennaain ve gavvaasın.../
süleymana itaat ettirilen, buyruğuyla cereyan eden yumuşak rüzgar ve derine dalan, yapı ustası olan şeytanların tümü...

bana göre buradaki şeytanlar somut karakterler, iblisle alakası yok üstelik iblis zaten ademe secde etmemişken ne diye süleymanın hizmetinde olsun, yoksa süleyman adem değil mi...

şeytanla ilgili diğer ayetleri inceleyin...
Selamlar,

Yazdıklarınıza katılıyorum. Süleyman'a hizmet edenler iblis değildir.

saygılarımla...
aorskaya Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. October 2012)
Alt 12. October 2012, 09:52 PM   #119
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuranda müteşabih ve mesel/misal kavramlarını irdeleyiniz lütfen.

Sözün en güzelini inzal eden rabbe hamdolsun ki bütün çağa hitab eden bir kitap vermiş
Selamlar,

Elbette müteşabih ve misaller vardır, sembollerde vardır. Ancak; doğaüstü her olay, anlatım sembol değildir.

Ben doğaüstü olayların hepsinin sembol anlatım olduğunu kabul ve iddia edenlere yönelik olarak; "kuranı mecaz, sembol, bulmaca, bilmece" kitabı yapıyorlar eleştirisi getirdim.

"Sözün en güzelini inzal eden rabbe hamdolsun ki bütün çağa hitab eden bir kitap vermiş" demişsiniz.

Amenna... Buna katılmayan müslüman olabilirmi?

selamlar
aorskaya
Alt 12. October 2012, 09:52 PM   #120
ates demir
Guest

Sevgili aorskaya
İbliste isteristemez Allaha secdedeyse (zorunluluk var) nasıl olurda emre karşı gelir?
İblisi de Allah yaratmıstır, seni de beni de. İblis sadece kendine verilen adina VAROLMA ASİMETRİSİ denilen varolmak ve bilmek yolunun negatif kutbu/denizinden acı olanı. Ama sunu biliniz ki kaynağı yine Allah tır, onun gorevi kotu olmak, kotuye sevk etmek, itaat etmemek, sizi kendine itaate cagirmaktir.
Basit anlatimla fitratinizin bir parcasi tipki biri digerine karismayan asimetrik diger parcasi gibi.
Soru şu: SEN KİMSİN? BEN KİMİM? BİZ KİMİZ? NEYİZ?

Konu ates demir tarafından (12. October 2012 Saat 09:58 PM ) değiştirilmiştir.
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (13. October 2012)

Bookmarks

Etiketler
isimlendirilmesi, kavramı, melek