hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 23. December 2012, 05:24 PM   #201
galipyetkin
Uzman Üye

Tesekkür: 105
574 Mesajina 958 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
galipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud ofgalipyetkin has much to be proud of

Sayın dost Bartsimpson.

"sen namaz vardır diyorsun, o namaz yoktur (tazarrulu niyaz - dua- vardır) diyor ikinizde kuranı referans gösteriyorsunuz."

Kuranı referans gösterdiğinizi söylemek masal mı?????

eğer bunu masal olarak nitelendiriyorsan aynısını;
Alıntı:
galipyetkin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
'Derli toplu bir bigiye ulaşmak için isterseniz, bilgisayarınızdan ''İşte Kur'an'' sitesine girerseniz oradan ''makaleler'' kısmında ''Salât'' kelimesine ve bu kelimenin bilgi yönünden çevresinin bereketine erişebilirsiniz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
masalı ile başkasının "dediğini" referans göstererek sende yapma...

diye yazmışsın.

Ey güzel arkadaşım.

Benim ''namaz vardır'' dediğimi nereden çıkarıyorsun. Aynısını alımtıladığın yazımda, veya evvelkilerin hangisinde benim namazın var olduğuna dair bir ifadem var ki?

Sayın Hakkı Yılmaz da namazdan değil ''tazarrulu niyaz-dua''dan bahsediyor. Bu da namaz değil ki.

Nameste diye Hindistan'da var olan ''namaz''la benzerik gösteren bir olgu var. Bunun İran üzerinden Arabistana geldiği yönünde iddialar var. Var da benim yazdıklarım ve Hakkı Yılmaz'ın tazarrulu niyazı, duası ile bunu nasıl bağdaştırdın ki? Yoksa başkasıyla mı karıştırdın beni?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

Konu galipyetkin tarafından (23. December 2012 Saat 05:28 PM ) değiştirilmiştir.
galipyetkin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. December 2012, 05:38 PM   #202
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Sayın dost Bartsimpson.

"sen namaz vardır diyorsun, o namaz yoktur (tazarrulu niyaz - dua- vardır) diyor ikinizde kuranı referans gösteriyorsunuz."

Alıntı:
'Derli toplu bir bigiye ulaşmak için isterseniz, bilgisayarınızdan ''İşte Kur'an'' sitesine girerseniz oradan ''makaleler'' kısmında ''Salât'' kelimesine ve bu kelimenin bilgi yönünden çevresinin bereketine erişebilirsiniz.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

diye yazmışsın.

Ey güzel arkadaşım.

Benim ''namaz vardır'' dediğimi nereden çıkarıyorsun. Aynısını alımtıladığın yazımda, veya evvelkilerin hangisinde benim namazın var olduğuna dair bir ifadem var ki?

Sayın Hakkı Yılmaz da namazdan değil ''tazarrulu niyaz-dua''dan bahsediyor. Bu da namaz değil ki.

Nameste diye Hindistan'da var olan ''namaz''la benzerik gösteren bir olgu var. Bunun İran üzerinden Arabistana geldiği yönünde iddialar var. Var da benim yazdıklarım ve Hakkı Yılmaz'ın tazarrulu niyazı, duası ile bunu nasıl bağdaştırdın ki? Yoksa başkasıyla mı karıştırdın beni?

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Abi aorskaya ile yaptığım konuşmayı niye üzerine alıyorsunda böyle konuşup ikimizide üzüyosun.
Sen bu forumda sana sorduğuma cevap versene, bak dost1 ağabeyde sağolsun sorumu beğenmiş.
Sen sorumu bıraktın nelerle uğraşıyorsun.
Yani tuhaftır ki yazıyı yazdığım kişi aorskaya doğru anlamış ve bencede muteber ve beklediğim bir cevap vermiştir.
Ben sana mı diyorum "namaz vardır" dedin diye.
Yazdıklarımın hepsini yanlış anlamışsın.
Hey Allahım aklımı koru!!!

Konu bartsimpson tarafından (23. December 2012 Saat 05:43 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 24. December 2012, 03:40 AM   #203
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

başka bir açıdan bakalım

devrim yaptınız eskiye dair herşeyi yok ettiniz. Yeni bir doktrin ortaya koydunuz ve bunu insanlara kabul ettirdiniz.Kabul ettirmeklede kalmadınız çevrenizdeki insanları bu doktrin, devrim için savaşıp can verecek kadar militarize ettiniz.Sistem bir zaman sonra o kadar mükemmelleşti ki artık siz olsanızda olmasanızda çarklarını çevirmek için kendi iç dinamiklerini kullanması yeterli oldu.
Burada atlanmaması gereken konu devrimcilerin devrimin getirdiklerini korumak için her şeyi göze alabilecek olmaları.Devrimin getirdiği doktrinin üzerine yeni bir şeyler koyabilirsiniz ama doktrinin temel dayanaklarından birini yok edemezsiniz.Eğer doktrinin saç ayaklarından birini koparmak isterseniz sistemin kendi iç dinamikleri ve militarize olmuş yoldaşlarınız buna izin vermez.Eğer bir devrimi yok etmek istiyorsanız yeni bir devrim yapmalı eski devrimin tüm doktrinini zerre bırakmayacak şekilde yok etmeli ve yerine ondan çok farklı yeni bir ideoloji koymalısınız.

gelelim sadede

Peygamberin tebliğ görevi ve hayatı sonlandıktan sonra İslam dininin içine namazında,zekatında,abdestinde,kurbanında,orucunda sonradan girdiğine inanmıyorum.Tıpkı devrimcilerin devrimin her zerresine sahip çıkacakları gibi müslümanlarda peygamberlerinden duyduklarına ve gördüklerine o kadar hatta daha fazla sahip çıkmışlardır.Sistem var olanı korur.
Ben peygamberin bildiğimiz manada namaz(salat) kıldığına inanıyorum.Aksini düşünmek tarihin akışına ve insan doğasına aykırıdır.Ama sabah namazı 2 rekattı 4 e çıktı.Cuma namazı 2 rekattı 16 ya çıktı kısmına bir şey diyemem.

Dünyadaki her inanç sisteminin kendine göre uyguladığı ritüeller var.İnsan bunu ister.Tanrısına ulaşmak için beden diliyle mekanik hareketler yapmak zorunda hisseder kendisini.Kuşkusuz insan fıtratını en iyi bilende Yüce Allah tır.O da insanın istediğini verir ona.Yoksa Yüce Allah ın bizim yatıp kalkmamıza ,aç kalmamıza,paramızı başkalarıyla paylaşmamıza ihtiyacı yoktur.(son kısım müslümanlar için söylenmiştir)

Efendim namaz hindistan dan, oruç etyopya dan, kurban mayalar dan, hac tavaf apaçilerden, zekat hobbitlerden mi geldi?
Şunuda unutmayalım uygulanan ritüellerin birbirine benzemesi gayet doğal.Allah ın insanlık tarihinin başından beri elçilerini gönderdiğini düşünürsek...

Namaste, hindistanda yerel bir dil olan sanskritçe namas(eğilmek) tan türemiştir.Önünde saygı ile eğilirim demektir.Namaz, Farsça “ibadet” manasındaki nemaz’dan Türkçe’ye geçmiştir.ilk Müslüman olan Türkler’in İslAmi kavramları öğrendikleri ortam, Fars dilinin etkin olduğu bölgelerdedir.Hindistan ve Pers ülkesinin coğrafi olarak birbirine yakın olduğunu düşünürsek benzer hareketlerin bulunduğu ritüellere yakın isimler koymaları muhtemeldir.
Salat ise arapçadır.Kelime Kur’an’da da farklı vurgular ve farklı anlamlarda kullanılmıştır. En çok kullanıldığı anlam hiç şüphesiz ''namaz'' manasıdır. Bunun dışında, Kur’an’da dua ve istiğfar, ibadet,destek,din ve dindarlık,davet,kulluk, yaratılış amacına uygun hareket anlamlarında kullanılır.

Konu raven tarafından (24. December 2012 Saat 04:25 AM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
raven Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 6 Kisi:
aorskaya (24. December 2012), bartsimpson (24. December 2012), Bilgi (25. December 2012), dost1 (24. December 2012), khaos (25. December 2012), Miralay (24. December 2012)
Alt 24. December 2012, 09:36 AM   #204
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Sayın dost Bartsimpson.

Alıntı:

Saygılarımla.
Galip Yetkin.

diye yazmışsın.

Ey güzel arkadaşım.

Saygılarımla.
Galip Yetkin.
Gelenekçilerin buhari vb. ile mezhepçilerin mezheplerine göre kabullerinin benzerini siz de sayın Hakkı Yılmaz üzerinden sergilemekte sakınca görmeyenlerdensiniz.

Ama, ya sayın yılmaz yanılıyorsa! Ya namaz konusunda yanlış yoldaysa!
Sayın Yılmaz'da bir beşerdir.(değilmi?)

Modern yorumculuk adına, namazı yok sayabilmek, bireysel suçların cezalandırılmasında ölçü olan kısası, insanlar yerine eşyalar yada hayvanlara uygulanabilir kabul edebilmek, insan ölürken, kıyamate kadar doğru yoldan çevirme izni alan iblisi insanın bir unsuru sayabilmek, açıkça peygambere ayetleri indiren Cebrail için düşmanlar bize gösterilirken, melekler ayrı varlık değildir, insanın (bazıları içinde Allah'ın) gücü/yetileri diyebilmek, ölçü verilmeden beyni örten madde tüketimi yasağını, çakırkeyf diye delmeye çalışmak çağımızda akıllılık olarak görülmektedir.

Ancak, bunlar gerçekten akıl ürünü olsalar dahi, bu düşünceler kurandan desteklenmeyen bir aklın ürünleri olduğu görülmelidir.

Söylenecek fazla bir şey kalmıyor...

selamlar,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
khaos (25. December 2012), raven (24. December 2012)
Alt 24. December 2012, 03:23 PM   #205
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Selam Raven kardeşim
Açıklamalarını mantıklı buluyorum.
Diğer kardeşleriminkini de tabii ki.

Eğer Kur'anda namaz var bile olsa, bunun salat la değil başka şekilde anlatıldığına kanaat getiriyorum. Öyle gelenekçilerin kıldığı gibi olmadığına da...

Zira Kur'anda en asgari bir namaz tarifine rastlamadım. Rastlayan varsa açıklarsa memnun olurum.

Resulun uygulamalarının bozulmadan günümüze geldiğine inanmıyorum. Çünkü, malumunuz 4 ayrı sünni mezheb ve diğer şii mezheblerin namaz uygulamaları farklı.
Ortak noktaları,kıyam,rüku ve secde. Onlar bile bazı yerlerde farklılık arzetmekte.
Özellikle hacca giden kardeşlerimiz bu farklılıkları net bir şekilde görebiliyorlar.

Kanaatimce namaz var ise, Cenab-ı Allah şekil ve rekat şartı gözetmeksizin bizi serbest bırakmıştır. (Kur'anda bahsedilmediğinden yola çıkarak bunu diyorum.)
Kısacası rabbimiz,"Kulum bana yakar da nasıl yakarırsan öyle yap; yeter ki beni bul." dilediğini varsayıyorum.

Saygılarımla
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (24. December 2012), dreamworld (7. February 2013), khaos (25. December 2012), raven (24. December 2012)
Alt 24. December 2012, 03:56 PM   #206
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
Miralay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer Kur'anda namaz var bile olsa, bunun salat la değil başka şekilde anlatıldığına kanaat getiriyorum. Öyle gelenekçilerin kıldığı gibi olmadığına da...

Zira Kur'anda en asgari bir namaz tarifine rastlamadım. Rastlayan varsa açıklarsa memnun olurum.
Sevgili miralay,
Namazın salat dışındaki kelamlarla anlatıldığına neye göre kanaat ettiniz? "Salat" kelamının namaz içinde kullanılmadığına sizi inandıran nedir?

Kurana göre namazı, "kurandan delillerle doğru namaz" başlıklı bir yazımda açıklamıştım.

Burada da söyleyebileceğim, bizzat abdest-salat ilişkisinden, abdestin eğitim-destek-yardımla ilgisi olmaması yüzünden en az abdest geçen ayette salattan namazı görebilmeniz gerekir diye düşünüyorum.

Alıntı:
Resulun uygulamalarının bozulmadan günümüze geldiğine inanmıyorum. Çünkü, malumunuz 4 ayrı sünni mezheb ve diğer şii mezheblerin namaz uygulamaları farklı.
Ortak noktaları,kıyam,rüku ve secde. Onlar bile bazı yerlerde farklılık arzetmekte.
Özellikle hacca giden kardeşlerimiz bu farklılıkları net bir şekilde görebiliyorlar.
Resulün çoğu uygulaması dört halifeden sonraki dönemlerde, emevi/abbasi siyasi ve idari otoritelerince bozulmuştur.

Ama, namaz konusunda kuranda istenen olmazsa olmaz şartlar olan kıyam-rüku-secde durumlarına uyulması halinde diğer şekilsel hareketlerin değişmesinin önemi yoktur.

Namazda okunacaklar için ise, siyasiler yerine, imansızlar tarafından islam alimi sanılanlara kabul ettirilen kurandışı/insan kaynaklı sözlerle yine namazın değiştirildiğini söyleyebilirim.

Ancak, bunların değişik yada yanlış olması kuranda olan namazı yok saymayı gerektirmez. Çünkü, pratiklerdeki yanlışlar yada pratize edilmeyen şeyler onun kuranda olmadığı anlamına gelmez.

Alıntı:
Kanaatimce namaz var ise, Cenab-ı Allah şekil ve rekat şartı gözetmeksizin bizi serbest bırakmıştır. (Kur'anda bahsedilmediğinden yola çıkarak bunu diyorum.)
Kısacası rabbimiz,"Kulum bana yakar da nasıl yakarırsan öyle yap; yeter ki beni bul." dilediğini varsayıyorum.

Saygılarımla
kuranla, namazda asgari rekatlar savaş ayetlerinde kısaltmalar örneğiyle belirlenmiştir. Bu her vakit namazı için böyledir ve sayısı 2 dir.

Ama, namazda azami rekat belirlenmeyip, kişi ne kadar fazla yapabilirse o kadar karşılığını fazladan alacaktır.

Elbette, kulun rabbine yönelmesi sadece namazla olmamakta, onunla sınırlandırılmamaktadır. Kul, her yer ve zamanda kendi belirlediği biçimde rabbini hamd edip, ondan isteklerde bulunabilir.

Ama, belirli vakitlerde de özel bir zikir olan namazı rabbimiz istemektedir.

selamlarımla,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (24. December 2012 Saat 03:59 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
aorskaya Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (24. December 2012), khaos (25. December 2012), Miralay (25. December 2012), raven (24. December 2012)
Alt 24. December 2012, 05:55 PM   #207
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Selam Raven kardeşim
Açıklamalarını mantıklı buluyorum.
Diğer kardeşleriminkini de tabii ki.

Saygılarımla
Katılıyorum...

Kulun Allah'a vuslatı için, vakit, pusula, sakal, takke, yağmurluk, rekat, adet, sünnet gibi kavramlara ihtiyacı olmadığı kanaatindeyim.
Tek şartı onunla onun lisanı ile konuşmak. (Kuran okumak)
Kaldıki bu forumda Halil Ağabey vasıtası ile bilgi edindiğim "tazarrulu niyaz" gibi muhteşem bir ruh hali ile Allah'a yakarabiliyor ve istekte bulunabiliyorsan, Kuran okumanın dahi gerekli olmadığına inanıyorum.
Zaten kişi Kuranı kendisi için okur Allah için değil.

Allah kendisine ortak koşanları (şirk en büyük günah diye biliyorum) dahi affedebiliyor ve muhatap alabiliyorsa gerisi teferruattır.

Örnek veriyorum;

Mülk 6 : Rablerini inkar edenler için cehennem azabı vardır. Ne kötü varılacak yerdir orası!

Ayetini namazında okurken korkudan tirtir titreyip "ne yapıyorum ben ALLAHIM" diye kendine gelen veya bunu başarabilen kaç kişiyiz....

Kendimize dürüst olalım...

Konu bartsimpson tarafından (24. December 2012 Saat 05:59 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 4 Kisi:
dost1 (24. December 2012), khaos (25. December 2012), Miralay (25. December 2012), raven (24. December 2012)
Alt 24. December 2012, 07:49 PM   #208
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili Miralay kardeşim,
seni anlıyorum.rekat kısmında sana katılıyorum özellikle emeviler döneminde müdahaleler olduğunu hepimiz biliyoruz.Ama bu var olana bir müdahale.Ayrıca resulun uygulamalarının bozulmadan günümüze kadar geldiğine inanmıyorum diyorsunuz.Bir kısmı için sizi haklı buluyorum.İslam dinine bağlı mezheplerin hristiyanların iznik konsiline benzer bir toplantıları yok.Yani İslam çerçevesini çizen her ne olursa olsun yine kur anı kerimdir mezhepler değil.Ha tarihte veya günümüzde ki abzürd bazı uygulamaların önümüze geldiği doğrudur.Ama bizim kur anımız var.yani inancımızı genel hatlarıyla belirleyen bir rehber.

Sevgili bart kardeşim,
Sizin
Mülk 6 : Rablerini inkar edenler için cehennem azabı vardır. Ne kötü varılacak yerdir orası!
Ayetini namazında okurken korkudan tirtir titreyip "ne yapıyorum ben ALLAHIM" diye kendine gelen veya bunu başarabilen kaç kişiyiz....

yorumunuza bayıldım.

tartışmanın böyle seviyeli, aydınlatıcı ve bir yerlere varabilecek emareler göstermesi beni çok sevindirdi.Allah hepimizin ilmini artırsın.

Konu raven tarafından (24. December 2012 Saat 09:09 PM ) değiştirilmiştir.
raven isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
raven Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 5 Kisi:
aorskaya (24. December 2012), bartsimpson (24. December 2012), dost1 (24. December 2012), khaos (25. December 2012), Miralay (25. December 2012)
Alt 25. December 2012, 03:50 PM   #209
Miralay
Uzman Üye

Tesekkür: 4.080
276 Mesajina 635 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 25
Miralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud ofMiralay has much to be proud of

Allah hepinizden razı olsun
Çok güzel açıklamalar bunlar.

Namazı salata bağlamamamın nedeni; namaz dediğimiz Arapça olmayan (Kur'ani olmayan yabancı kelime) olguda Allah'ın tam olarak neyi kastettiğinin cevabını verememesidir.
Çok düşünmüştüm bu konuda; ama bir türlü bir yerlere varamamıştım.
Tamam namaz diye bildiğimiz ve amel ettiğimiz şeye karşı değilim. "Namaz yok" ta demiyorum.
Ama namazı bana ençok çağrıştıran;"sebbih,yusebbihu" türevi kelimelerdir.

Kur'anda "rüku,secde,kıyam..." geçiyor. Lakin İslam'a yeni girmiş ve elinde sadece Kur'an olan birisine yabancı gelir bu kelimeler.
Ben İslam'a yeni girmiş birisi olsam. Elime Kur'anı aldığımda; Salat,secde,rüku,kıyam... kelimelerini ayetlerdeki siyak sibakına; paragraf bütünlüğüne göre anlarım.
Cümle içinde nasıl geçmiş, o şekilde idrak ederim.

Namazın uygulamasını Allah Kur'anda bildirmeyip,resule bırakmıştır tezine katılmıyorum.
Zira her konuda ayrıntılı beyan olunan Kur'anda nedense namaz ayrıntısı yoktur.
Bu kadar önemli olan bir olguyu cenab-ı Allah neden Kur'anda detaylı anlatmaz. Aklım havsalam almıyor bir türlü.

Hala iddia ediyorum ki, namaz; bütün bu yazılan çizilen şeylerden çok farklı bir olgudur.
Amenna; Allah'ın emridir. Ama o emir nedir? Bence bir bilgi kirliliğiyle karşı karşıyayız.
Detaylı bir araştırma şarttır. Bu iş ne lügat bilgileriyle çözülür; ne de ısrarlı iddialarla...

En doğrusu sanırım; Kur'andaki cümle,paragraf bütünlüğü ile çözebiliriz.

Bu arada namaz konusuyla ilgili fikrini,ilmini beyan eden tüm kardeşlerime minnettarım.
Az çok cahilliğimi gideriyorsunuz. Allah gani gani razı olsun hepinizden.

Sonsuz saygı,selam,dua ve muhabbetlerimle.
Miralay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Miralay Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (25. December 2012), raven (25. December 2012)
Alt 26. December 2012, 12:32 AM   #210
sahin
Yeni Üye

sahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 8
11 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 0
sahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud ofsahin has much to be proud of

Allahin rahmeti üzerinize olsun,

bir cok ayetlerde rükü edenler le rükü edin, bazilarinda kiyam dan sonra secde, yada tek kiyam, tek rükü tek secde, yada ücü bir arada gibi ayetler var bunu yani sira otururken yan yatarken yürürken binek üzeri olan salat lar ise dua algiliyorum zor durumda kalirsam. bazen oluyor tek rükü seklinde salat ediyorum bazen kiyam secde bazen tek secde bazen ücü bir arada bazen arabada giderken yürüken is yerinde monitorlarin basinda otururken salat ediyorum allahi aniyorum.

allahin rahmeti üzerinize olsun
İyyâke na’budu ve iyyâke nestaîn(nestaînu).

(Allahım!) Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
sahin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sahin Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
Miralay (26. December 2012)

Bookmarks

Etiketler
namaz, rekatları