hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Oruç

Seçenekler Stil
Alt 20. July 2013, 09:11 AM   #11
Hasan Akçay
Uzman Üye

Tesekkür: 0
155 Mesajina 223 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Bi de sunu deneyelim: http://www.isleofwightweather.co.uk/...on_details.htm Burada 2013'ün bütün aylari bir arada görünüyor.

January 2013: Ocak 2013
February 2013: Subat 2013
March 2013: Mart 2013
April 2013: Nisan 2013
May 2013: Mayis 2013
June 2013: Haziran 2013
July 2013: Temmuz 2013.

Burada duralim. Temmuz 2013'e geldik. Tamam? Inceleyelim. Ayin 22'sine bakar misiniz. Alttan ikinci dizideki ikinci görüntü. 22 FM yaziyor. 22: ayin 22'si. FM: "Full Moon"un kisaltilmisi.

Full: dolu
Moon: ay
Full Moon: dolunay

Temmuz ayinin en göze çarpan görüntüsü iste o.

Simdi de lütfen üstten ikinci dizideki ikinci görüntüye bakar misiniz. 8 NM yaziyor. 8: ayin 8'i. NM: "New Moon"un kisaltilmisi.

New: yeni
New Moon: yeni ay. Yani görüntüsüz ay.

Yeni Ay denmesinin nedeni, ay takvimi o anda baslamistir. Uygulanan Ramazan ayinin ilk günü iste o.

Ama o gün oruç tutulmadi. Çünkü Allah "O SeHRe taniklik etmis olanlariniz onu oruç ile kutlasin!" diyor. Oysa aya henüz kimse taniklik edemedi; ay karanlikti.

Neyse, benim ASIL söylemek istedigim, Ramazanin birinci günü oruç tutulmadi.

Simdi lütfen ertesi güne bakar misiniz. 9 yaziyor. Temmuzun 9'u. Gökte kamerî yilcilarin Ramazan hilali dedigi hilal var. O gün oruç tutuldu. Ama tutulmamasi gerekirdi. Çünkü Allah "SeHRE taniklik etmis olanlariniz... " diyor. Önce taniklik, sonra oruç. Tanik olunmadan önce oruç yok. Allah'in buyrugu öyle.

Söylemek istedigim su: Mevcut anlayisa göre tutulan oruçta Allah'in emrini kimsenin taktigi yok. Kendi kafalarina göre kurallar koymuslar.

Örnegin "Bütün ramazan oruç tutulacak" diyorlar ama ramazanin birinci günü oruç yok; tutmuyorlar. Allah "O SeHRE taniklik etmis olanlariniz..." diyor yani oruç SeHR (hilal?) görüldükten sonra baslayacak ama orucu hilale tanik olmadan önce tutuyorlar.

ASIL fecaat, Allah'in gökleri ve yeri yarattigi güne ait yazsindaki ramazan bu degil. Bu sanal ramazan 13. ay nesî fesadina ugratilarak peydah edilmistir. O konuya hiç dokunmuyorum.

Hani siz "Aklim duracak!" diyorsunuz ya, bi de bana sorun. Aklim duracak ki ne duracak.

Konu Hasan Akçay tarafından (20. July 2013 Saat 09:24 AM ) değiştirilmiştir.
Hasan Akçay isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. July 2013, 12:27 PM   #12
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
Hasan Akçay Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Simdi de lütfen üstten ikinci dizideki ikinci görüntüye bakar misiniz. 8 NM yaziyor. 8: ayin 8'i. NM: "New Moon"un kisaltilmisi.

New: yeni
New Moon: yeni ay. Yani görüntüsüz ay.

Yeni Ay denmesinin nedeni, ay takvimi o anda baslamistir. Uygulanan Ramazan ayinin ilk günü iste o.

Ama o gün oruç tutulmadi. Çünkü Allah "O SeHRe taniklik etmis olanlariniz onu oruç ile kutlasin!" diyor. Oysa aya henüz kimse taniklik edemedi; ay karanlikti.

Neyse, benim ASIL söylemek istedigim, Ramazanin birinci günü oruç tutulmadi.

Simdi lütfen ertesi güne bakar misiniz. 9 yaziyor. Temmuzun 9'u. Gökte kamerî yilcilarin Ramazan hilali dedigi hilal var. O gün oruç tutuldu. Ama tutulmamasi gerekirdi. Çünkü Allah "SeHRE taniklik etmis olanlariniz... " diyor. Önce taniklik, sonra oruç. Tanik olunmadan önce oruç yok. Allah'in buyrugu öyle.

Söylemek istedigim su: Mevcut anlayisa göre tutulan oruçta Allah'in emrini kimsenin taktigi yok. Kendi kafalarina göre kurallar koymuslar.

Örnegin "Bütün ramazan oruç tutulacak" diyorlar ama ramazanin birinci günü oruç yok; tutmuyorlar. Allah "O SeHRE taniklik etmis olanlariniz..." diyor yani oruç SeHR (hilal?) görüldükten sonra baslayacak ama orucu hilale tanik olmadan önce tutuyorlar.
Ne dediğini bir de kendisi anlasa... Beyefendi siz anlatma özürlü müsünüz...
Acaba neden bu forumda sadece size bu lafları söylüyorum...

Bakın Allah adına bir iş yapayım derken göz çıkarmayın.

SİZ DİYORSUNUZ Kİ; 8 Temmuz 2013 ramazanın ilk günüdür ve oruç tutulması gerekirdi.

SONRA DA DİYORSUNUZ Kİ; Mevcut anlayisa göre tutulan oruçta (yani 9 Temmuzda başlayan oruçta) Allah'in emrini kimsenin taktigi yok. Kendi kafalarina göre kurallar koymuslar.

SONRA DA DİYORSUNUZ Kİ; Allah "SeHRE taniklik etmis olanlariniz... " diyor. Önce taniklik, sonra oruç. Tanik olunmadan önce oruç yok. Allah'in buyrugu öyle.

TANIK ve TANIKLIK NE DEMEK (Kaynak Türk Dil Kurumu)

1. isim Gördüğünü ve bildiğini anlatan, bilgi veren kimse, şahit
"Aksini söyleyen bir tanık da çıkmamıştı." - T. Buğra
2. hukuk Duruşmada bilgisine, görgüsüne başvurulan kimse, şahit

http://www.isleofwightweather.co.uk/...on_details.htm

linkinde verdiğiniz görüntüler geçmiş yıllara göre düzenlenmiş görüntülerdir ancak ve ancak günü geldiğinde gerçek ve muteberdirler.
Öngörü ve tahminleri TANIKLIK ile karıştırmayınız yoksa aşağıdaki gibi saçmalarsınız.

YANİ ASLINDA DİYORSUNUZ Kİ;

8 Temmuzda gökte SeHR yok, olmayan bir şeye önceden müneccim olduğumuz için, gününden önce yani 7 temmuzda tanık olacağız, (ki oda tanıklık deği tahmin yada öngörü oluyor) sahura kalkacağız ve 8 Temmuz günü ilk oruç tutulacak öyle mi?

Not: Aşağıdaki konu ile ilgili cevabınızı halen bekliyorum

http://www.hanifler.com/showpost.php...1&postcount=52

Konu bartsimpson tarafından (20. July 2013 Saat 12:29 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. July 2013, 03:35 PM   #13
Hasan Akçay
Uzman Üye

Hasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud ofHasan Akçay has much to be proud of

Karistirmakta haklisiniz. Iki ramazan var. 1.Uydurulan dindeki ramazan, 2.Indirilen dindeki ramazan.

Uydurulan dindeki ramazan 13 ncü "SeHR"ler zincirleme nesî fesadina ugratilarak üretildigi için semsî yildan 11 gün erken geliyor; vakten oynak.

Indirilen dinin ramazani ise bazan 12 bazan 13 "SeHR"li bir iddetin içindedir; nesî fesadina ugratilmadigi için mevsim açisindan vakten sabit.

Ben birisini anlatirken sizin akliniz ötekinin frenine takilmis durumda. Çeliski diye bana atfettiginiz ifadelerden ortaya çikiyor bu.

Örnek isteyene
o ifadelerden yalnizca biri yeter.
En basta söylediginizi alalim:

SİZ DİYORSUNUZ Kİ; 8 Temmuz 2013 ramazanın ilk günüdür ve oruç tutulması gerekirdi.

SONRA DA DİYORSUNUZ Kİ; Mevcut anlayisa göre tutulan oruçta (yani 9 Temmuzda başlayan oruçta) Allah'in emrini kimsenin taktigi yok. Kendi kafalarina göre kurallar koymuslar.

8 Temmuzda oruç tutulmasi gerekirdi. Hangi dindeki oruç? Uydurulan dindeki. Çünkü "Bütün ramazanda oruç tutulur" hükmü o dinde var; indirilen dinde yok. Gereklilik indirilen din için degil uydurulan din için geçerli.

Mevcut anlayisa göre tutulan oruçta (yani 9 Temmuzda başlayan oruçta) Allah'in emrini kimsenin taktigi yok. Kimse takmiyor. Çünkü Allah'in su emrine aykiri: "O SeHRe taniklik etmis olanlariniz onu oruç ile ansin." Mevcut anlayisa göre = uydurulan dine göre.

Tek örnek yeter dedim. Onun için bu kadar. Sizi suçlamak aklimdan bile geçmiyor. Lütfen öyle bir zanna kapilmayin.

Konu Hasan Akçay tarafından (20. July 2013 Saat 03:37 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. July 2013, 03:51 PM   #14
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Artık eminim... KASTEN YAPIYORSUNUZ...
Alt 20. July 2013, 03:51 PM   #15
Hasan Akçay
Uzman Üye

Baska bir forumda yapilan itirazlara
su sekilde cevap vermeye çalistim.

İlahi elmalılı bazen kahkahalarla güldürüyor

"Ramazan"in yakip kavurucu anlamina geldigini açiklarken Elmalili kesinlikle dogru söylüyor. Bu anlami sizin sözünü ettiginiz harr kelimesinin tekelinde görmek es anlamli kelimeler gerçegine aykiridir; örnegin nâr...

1-Evet araplar ŞEHR kelimesine dolunay derler. Peki neden bu kelimeye dolunay derler? Dolunayın bir özelliğinden dolayı. Mesela nedir?

Benim bildigim, SeHr Arapçanin eski sözlüklerinde KOCAMAN YUVARLAK SEY diye tanimlaniyor; o yüzden. Bi de "SehR"in göz alici olmasi, göze çarpmasi, kolayca görülebilmesi yüzünden. Dr Ayman bununla ilgili olarak Lisanul Arab'a atifta bulunuyor:

Here is the original entry of Lisan Al Arab in Arabic:

شهر (لسان العرب):
والشَّهْرُ القَمَر، سمي بذلك لشُهرته وظُهوره، وقيل: إِذا ظهر وقارَب الكمال.

Clearly, Lisan Al-Arab states that "shahr" is the moon when it is apparent AND nearly FULL. It doesn't say anything about the NEW MOON. So the NEW MOON is a completely made up meaning.

-Siyam (oruç=aç kalmak) insanı takvaya ulaştırıyorsa dünyadaki bütün açların takvaya ulaşması gerekmiyormu?

Benim bildigim takva özü sözü bir olmak ve sorumlu davranmak ile ilgili bir kavram. Yani sizin ima ettiginiz gibi insanlari oruç yoluyla adam etme iddiasi yok ortada. Takva münafikligin zittidir.

Islamin kurulus asamasinda, ilgili ayetlerden benim anladigim, münafiklar Allah yolunda savastan kaçmak için bahaneler uydurmuslar:

"Savasmak için uzaklasirsak evlerimiz korumasiz kalir, yagmalanir" gibi. "Bizi islerimiz ve ailelerimiz alikoydu" gibi. "Bu sicakta savasa gitmeyin! (harr, 9:81) gibi.

Kisacasi "Önce ben!" demisler. "Önce benim ailem! Önce benim islerim! Önce benim rahatim!"

Orucu ben-odakli bu tavirdan arinmis olmanin göstergesi olarak tutmak gerekiyor. Münafigi samimi inanirdan ayiran bir sûre (9:64, 81, 86, 124, 127) SeHRu Ramazânda indirilmis (2:185, 97:1). Bakara 185'te buna furkân deniyor. Yani inananlar ben-odakli davranmayi birakip sorumlu davrandiklarinin isareti olarak o inzal olayini oruç ile anacaklar.

Peki o zaman araplar HİLAL kelimesine ne diyordu?

"SeHR"e sehr, "hilal"e hilal diyorlardi. Kelimeleri içinde bulunduklari muhtevaya göre okumak gerekir. Yani hilal muhtevaya göre ayin basindan ilk "çeyrekay"a kadar büyüyen (waxing) hilal de olabilir, ikinci "çeyrekay"dan bir sonraki "yeniay"a kadar küçülen (waning) hilal de.

Mesela burada neyi soruyor araplar?

Bakara 189:
Yes'eluneke anil ehilleh (çoğulu), kul hiye mevakiytü lin nasi velhacc, ve leysel birru bi en te'tül büyute min zuhuriha ve lakinnel birra menitteka, ve'tül büyute min ebvabiha vettekullahe lealleküm tüflihun
.

Küçülen hilalleri soruyorlar. Çünkü Allah'in verdigi cevaptan anlasilan, o hilaller haccin vaktini haber verir. Hac bu zamanda bile dolunayda baslar, ikinci çeyrekay karnini içeri çekip hilallesinceye kadar sürer. Küçülen hilaldir o.

Artı ramazan bir ay ise (bir süre bir vakit yani) Allahın burda siyamdan ramazandan bahsetmesi gerekmiyormuydu?

97:1 ve 2:185'teki SeHR 29.5 gün anlaminda bir ay degil belli bir dolunay gecesidir, leyletul kadr. 2:189'da "ehilleh"nin yalnizca hac özelinde degil genel anlamda vakit (mevâkiyt) oldugu da belirtiliyor; oruç dahil.

*

Artık eminim... KASTEN YAPIYORSUNUZ... Rahat olun. Ben gönül kiracagima susma hakkini kullanmaya karar vermis biriyim. Size cevap vermezsem lütfen alinmayin.

Konu Hasan Akçay tarafından (20. July 2013 Saat 04:00 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. July 2013, 04:10 PM   #16
bartsimpson
Super Moderator

Hasan bey benim amacım sizinle bir polemik yaşamak değil.
Akıl süzgecinde söylediklerinizi,yazdıklarınızı değerlendirmeye çalışıyorum... yapamıyorum.
Sizde bu konuda bana hiç yardımcı olmuyorsunuz.
Size tavrım ve isyanım bundandır.

Ha çok mu umurunuzda...
Orasını bilemem...

Bakın kelimelerle oynamak ve etrafında dolanmak ustalık ister.
Ben bunu bu forumda yaptım.
Ağabeylerimin kalbini kırdım, kardeşlerimin tepkisini çektim.

Size, anlamadığımı, nereyi anlamadığımı, nasıl anladığımı, ne şekilde anlamam gerektiğini en ince detayına kadar yazıyorum.
Ama kabir azabı gibi işkence çektiriyorsunuz.
Umursamayayım diyorum ama merak ediyorum, nifak sokuyorsunuz.

Vallahi hakkımı helal etmem.
Sadece ama sadece basit cevaplar istiyorum.
Bu aşamadan sonra vallahi de billahi de üzerinizde hakkım var.
Ya bu dünyada cevap vererek hakkınızı alır helalleşirsiniz, yada ahirette hesaplaşırız.

Ha çok mu umurunuzda...
Orasını bilemem...
Alt 22. July 2013, 01:06 AM   #17
Hasan Akçay
Uzman Üye

Benim söyledigim basit ve kolay. 2 + 2 = 4 gibi. Bunun çeliskili olmasi mümkün degil. Ama bana gerçekten söyledigimi degil de söyledigimi zannettikleri seyleri yamayanlar oluyor. Onlarin anlamasi zor.

Örnegin "Ramazan sicak demektir" diye basliyorum ya, arkadas "oruç sicakta aç susuz kalmaktir" dedigimi zannediyor ve benden bunun hesabini soruyor:

o zaman orucu sadece araplar tutmalıdır zira o tarihte güney yarım kürede kış olur; bir yerde günler sıcak geçmiyorsa... norveç mesela... ne yapacağız bu durumda?

Açiklamak zorunda kaliyorum:

Bakara 185'te Allah diyor ki, o dolunaya taniklik etmis olanlariniz onu صوم-savmlasin. Simdi "savmlamak sudur budur"u bi yana birakalim; say ki savmlamak siz ne diyorsanız odur.

Inananlar o dolunayi niçin savmlayacak?
Çünkü münafiklari fark ettirip ele veren FURKÂN o gece inzal oldu; onu anacaklar.

Buradaki inzal fiili, o isin yalnizca bi kerede olup bittigini anlatiyor. Yani eger anilan sûre örnegin Miladî 628'de inzal olduysa olay o yilin "SeHRu Ramazn"inda ("leyletul kadir"de) olup bitmistir.

Bunu Kurân'in parça parça yani sürekli vahyedildigini dile getiren tenzil ile karistirmamak gerekir.

Sözü edilen FURKÂN nerde inzal oldu?
Muhammed nebi nerde idiyse orda.

Bu demektir ki inananlar dünyanin neresinde olurlarsa olsunlar kuzey yarikürenin sicak dolunayini savmlayacaklar.

Örneğin Avustralyali inanirlarin "sicak dolunay"i 21 Araliktan sonraki ilk dolunaydir ama furkân o dolunayda degil kuzey yarikürenin sicak dolunayinda inzal oldu.

Avustralya'li müslümanlar kuzey yarikürenin sicak dolunayini savmlayacaklar, kuzeylilerle es zamanli olarak. (Ama hac baska. Hac haram aylara ve o aylardaki yasaklara endekslidir, avlanma yasagi gibi.)

Mekani sorun etmek... Bakin, Bakara 185'te anilan "furkân"in inzal edildigi çagda Avustralya henüz bulunmamisti. O yüzden Kurân'in ilk muhataplari "Peki, ya Avustralya?" demediler. Tipki nasil simdi biz "Ya uzaydaki yerlesim alanlari?" demiyorsak. Oysa gün gelecek onlar da bulunacak ya da kurulacak.

Ben gökteki ŞeHRu Ramazânin mevsim açisindan vakten sabit oldugunu belirtmeye çalisiyorum. Çünkü fiilî sünnetullah bu. O sabitligi gökler ve yer yaratildigi gün (9:36) Allah hükme baglamis ve 13 ncü sehrleri devreye sokarak ona islerlik kazandirmis.

Kamerî yilcilar, YIL her biri 29.5 gün süren 12 ay olsun diye, 13 ncü aylari zincirleme erteleyip nesî küfrünü otomatige bagladi diye Allah'ın bu hükmü degismez. Gerçek ramazân 11 gün erken gelmez.

Konu Hasan Akçay tarafından (22. July 2013 Saat 08:42 AM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
bayram, dıkkat, vakti, yanlış