hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > KIYAMET VE HESAP GÜNÜ > Kıyamet > Şefaat

Seçenekler Stil
Alt 19. October 2012, 09:34 AM   #21
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
Sevgili Pramid kardeşim.
Son yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Tertilleyerek tefekkur tedebbur ede ede meallendirmenizi ve idrakinizi ayakta alkışlıyorum.
Selam dua ve muhabbetle...
Kurana bakalım, kelime kullanımlarında kurana bakalım yoksa, kelimeleri tahrif eden beyinsizler gibi oluruz.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (20. October 2012)
Alt 19. October 2012, 04:27 PM   #22
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İşte tahlil edeceğimiz kısas ayeti:

2:178 Ey iman edenler! Öldürülenler hakkında size kısasfarz kılındı. Hüre hür, köleye köle, kadına kadın (öldürülür). Ancak her kimin cezası, kardeşi (öldürülenin velisi) tarafından bir miktar bağışlanırsa artık (taraflar) hakkaniyete uymalı ve (öldüren) ona (gereken diyeti) güzellikle ödemelidir. Bu söylenenler, Rabbinizden bir hafifletme ve rahmettir. Her kim bundan sonra haddi aşarsa muhakkak onun için elem verici bir azap vardır.

Öncelikle kısasقصاص ne demek onu öğrenelim:

adil öc, adil intikam

* Yukarıdaki ayeti nasıl yorumlamalıyız? "Vay anam sen misin benim annemi öldüren" diye olaydan bir haber anneyi mi öldüreceğiz? Ya da sen benim kölemi öldürdün ben de senin köleni öldüreceğim mi diyeceğiz?

فَمَنْ

femen

ve her kim

عُفِيَ

‘ufiye

affedilirse

لَهُ

lehu

ona

مِنْ أَخِيهِ

min eḣîhi

kardeşinden

شَيْءٌ فَاتِّبَاعٌ بِالْمَعْرُوفِ وَأَدَاءٌ إِلَيْهِ بِإِحْسَانٍ

şey-un fettibâ’un bilma’rûfi veedâun ileyhi bi-ihsân(in)

bir şey bilinenlere uyun ve ona güzellikle ödeme yapın

Yukarıdaki ayetin ortasında kardeşi (ehihi) tarafından bağışlanan suçlu anlatılıyor. Daha sonra aynı suçlu kişinin ihsan ile ödeme yapması isteniyor. Bundan sonra da haddi aşmaması isteniyor. Yusuf Suresinde “kişinin velisi” olarak farklı bir kelime kullanılmıştır. Ayetin muhteşemliği de “ey insanlar” olarak değil “ey iman edenler” olarak gelmiştir. Şu da unutulmasın ki “Müminler kardeştir.”. Ayetteki kardeşi “iman ederek kardeş olmuş davalılardır Aksi halde kardeşi olmayan adam ne yapacak kime gidecek gibi abuk sabuk fıkh-i soru ve sorunlar ortaya çıkacaktır.

Varacağımız sonuç:bu ayet insanlardan bahsetmiyor.

.
Bakara 178 deki kısas açıklamasını dahi, diğer ayetleri farklı anlamak için yaptığınız özel çabadaki gibi, insanlar yerine hayvanlar yada eşyalara yorumladınız ya size ne denilebilirki artık…

Demek bu ayet insanlardan bahsetmiyor sonucuna vardınız? Gerekçeniz de;

“* Yukarıdaki ayeti nasıl yorumlamalıyız? "Vay anam sen misin benim annemi öldüren" diye olaydan bir haber anneyi mi öldüreceğiz? Ya da sen benim kölemi öldürdün ben de senin köleni öldüreceğim mi diyeceğiz?” şeklinde, tam da iman etmeyenlerden çok sık duyduğumuz şekilde traji komik bir şekildedir.

Halbuki, bakara 178. Ayeti gerçekten konu içindeki yerine koyarak anlamaya çalışsaydın, bu ayetin insanlara yapılacak uygulamayı anlattığını ve böyle denmeyeceğini de görecektin.

Yine ayetin ortasındaki, suçun bağışlanması ve “ey iman edenler” denmesini de kendine göre fakat aslında hiç de ilgisi olmayacak şekilde bu sözlerine destek olarak yorumlayarak muhteşem tespitini

Varacağımız sonuç:bu ayet insanlardan bahsetmiyor. “ şeklinde yapıyorsun.

Hayır efendim, bu ayet tam da insanların haksız zararlarının ödettirilmesine yönelik ve insanlara uygulamadan bahseder.

Burada, bu yazına; yine iyice düşünmeden ve yeterince anlamadan destek veren kardeşlerimizinde ilgili yerdeki yazılarıma bakarak, hem kısasın gerçekte ne olduğu, hem de bakara 178 in açıklamasına bakmalarını ve görüşlerini yazmalarını bekliyorum.

Bundan sonrasını ise, kısas konusunu anlatan " KISAS: (İmansızların müslümanları döndürmek için kullandıkları ayet: bakara-178 " başlığı altında (http://www.hanifler.com/showthread.php?t=2861) açıklamaya devam etmem daha uygun olur diyerek, orada açıklamaya çalışayım.

Selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (19. October 2012 Saat 10:18 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 19. October 2012, 09:22 PM   #23
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Sevgili Pramid kardeşim.
Son yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum. Tertilleyerek tefekkur tedebbur ede ede meallendirmenizi ve idrakinizi ayakta alkışlıyorum.
Selam dua ve muhabbetle...
Sizdemi bakara 178.ayetteki, öldürmede kısas hükümlerinin "hayvanlarla ilgili olduğunu "kabul ediyorsunuz?

Siz demi kuranda geçen hür, köle deyimlerinin eşyaları yada hayvanları anlattığını savunuyorsunuz?

selamlar,
aorskaya
Alt 20. October 2012, 06:01 PM   #24
ates demir
Guest

Bu ayetin insanlardan bahsetmesinin mumkunatı kanımca yok.
Simdilik ayet hakkında calismam yok.
o zamana kadar sozun en guzeline uyuyorum.
Selam
Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (20. October 2012)
Alt 20. October 2012, 06:43 PM   #25
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
ates demir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu ayetin insanlardan bahsetmesinin mumkunatı kanımca yok.
Simdilik ayet hakkında calismam yok.
o zamana kadar sozun en guzeline uyuyorum.
Selam
Sevgili kardeşim,

Ayet hakkında çalışman yok, ama bu ayetin insanlardan bahsetmesini de mümkün görmüyorsun öylemi? Peki bunu nasıl becerebiliyorsun? (Kaldıki, ayet tam olarak insanları konu edinir.)

Ayetle ilgili okuyup, anlamakla oluşan fikrin yoksa, bu ayetin hayvanlardan bahsettiğini anlatan bir yazıya nasıl oluyorda tamamen katılabildiğini söylüyorsun o halde?

Dinimizle ilgili olarak, kaanate dayalı kabuller yapma lüksümüz olabilirmi? Yoksa, kitabı doğru anlamak için olabildiğince gayret gösterip, hata yapmamaya çalışmamız gerekmezmi?

"Simdilik ayet hakkında calismam yok. o zamana kadar sozun en guzeline uyuyorum."
demişsinde, bu sözünde yanlış oluyor.

Sözün en güzeline uymak için onu bilmek gerekir. Bunun içinde öğrenene kadar bir şey yapmamak gerekir... Halbuki, sen bu yazından önce; ayetin insanlara ilişkin olamayacağını, hem de sadece kanaat ile kabul ettin.

Siz, din kardeşlerime neler oluyor, nasıl böyle kabullere sahip olabiliyorsunuz ilginç doğrusu! Neyse, bilmeden kanaate göre hükme varmanın son derece hatalı olacağını, konu din ise bunu göze alamayacağımızı görerek aynı hatalara düşmemenizi dilerim.

Kısas ve bu ayetle ilgili olarak, yukarıda verdiğim linkte gerekli anlatımımı yaptım. İncelemeni ve hayvanlara mı yoksa insanlaramı uygulanacağına ilişkin görüşlerinizi belirtmenizi rica ediyorum.

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (20. October 2012 Saat 07:59 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 20. October 2012, 09:39 PM   #26
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

Alıntı:
5:45Tevrat'ta onlara şöyle yazdık: Cana can, göze göz, buruna burun, kulağa kulak, dişe diş (karşılık ve cezadır). Yaralar da kısastır (Her yaralama misli ile cezalandırılır). Kim bunu (kısası) bağışlarsa kendisi için o keffaret olur. Kim Allah'ın indirdiği ile hükmetmezse işte onlar zalimlerdir.

Bu ayetteki anahtar kelime ise sadaka vermek (tesaddeka bihi). Hiçbir yara diğerine eş değildir. Tek gözü olan adamın gözünü çıkaracak olursanız kör kalır, iki gözü de yerinde olan adam ise yalnızca birini kaybeder. İnsan canı sadakayla satın alınacak kadar ucuz değildir. Göze göz, buruna burun ise istisnasız bütün yaralarda kısas (yani adil bir ödeşme) olacağını vurgulamak içindir. Sünnetullah değişmeyeceğine göre Maide suresinde geçen bu ayette hayvanlar üzerinden mal kısası hakkındadır.
Piramid teşekkür ederim.

Kıssas adil değildir. Örneğin 10 cocuklu bir ailenin evladı giderek başka bir ailenin tek evladını öldürdü.
Kıssas uygulandı, 10 cocuklu 9 a indi.
Diğer ailede ise hiç evlat kalmadı. Bu mudur adalet?

Örneğin değerli bir toplum insanı öldürüldü. Onu öldüren gerizekalının canı ile öldürülen düşünürün hayatı bile eşit değildir ki kıssasla eşitlik/adalet sağlansın.
Birisi ömrünü toplumu için harcamış, diğeri ise boş işler ve boş batıl inançlarla beynini doldurmuş, "İslam oldum" niyetine yoldan hep çıkmış, saldırgan barbar bağnaz olmuş. İkisinin canı eşit değil...
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 20. October 2012, 10:06 PM   #27
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Piramid teşekkür ederim.

Kıssas adil değildir. Örneğin 10 cocuklu bir ailenin evladı giderek başka bir ailenin tek evladını öldürdü.
Kıssas uygulandı, 10 cocuklu 9 a indi.
Diğer ailede ise hiç evlat kalmadı. Bu mudur adalet?

Örneğin değerli bir toplum insanı öldürüldü. Onu öldüren gerizekalının canı ile öldürülen düşünürün hayatı bile eşit değildir ki kıssasla eşitlik/adalet sağlansın.
Birisi ömrünü toplumu için harcamış, diğeri ise boş işler ve boş batıl inançlarla beynini doldurmuş, "İslam oldum" niyetine yoldan hep çıkmış, saldırgan barbar bağnaz olmuş. İkisinin canı eşit değil...
Konu başlığı, kısas açıklamasına uygun olmadığı için, bu yazınızı Kısasla ilgili başlık altında cevaplıyorum.

İnşallah oradan yazımı okur da nasıl bir hata içinde olduğunu görürsün.

selamlar,
aorskaya
Alt 22. October 2012, 05:15 AM   #28
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
İnşallah oradan yazımı okur da nasıl bir hata içinde olduğunu görürsün.
Kuran anlaşılırdır; siz kendi yazınıza yönlendirmeyin Lütfen ...

Sen bizim rabbimiz değilsin
Alt 23. October 2012, 10:27 AM   #29
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kuran anlaşılırdır; siz kendi yazınıza yönlendirmeyin Lütfen ...

Sen bizim rabbimiz değilsin
Sen bizim rabbimiz değilsin demişsin.

Bu nasıl bir psikoloji içinde olmaktırki, insana bu sözü söyletebilsin? Sen biraz ara ver, yalnız kal ve durumunu bir incele... Senin sağlıklı düşünmeni, akıl kullanmanı engelleyen sorunların olmalı... Samimi bir kardeş önerisi olarak kabul et...

Kuran tabiki anlaşılırdır. Ama bak, özetle bakara 178 deki iman edenlerin kısasını bile hayvanlara ait anlayan, melek ve İblisin ayrı yaratık olmadığını anlayan sen ve başka şekilde anlayan ben varım. Demekki ayrı anlamalar olabiliyormuş.

İşte böylesi nedenlerle;

Hemen hemen tüm kardeşlerimizle birlikte sen de bazı konuların anlatımında, bir başka yerdeki yazılara bakmaları için okuyucuları yönlendirdiğiniz olmuştur ve normaldir.

Bu sizler için normal olurken, ben "şuradaki yazımada bakın lütfen" deyince neden "sizin rabbiniz" iddiası gibi bir algılamaya varabiliyorsunuzki?

Şimdi, ben bu sözünüze dayanarak, bu sözün aslında görünmeyen, yani arka plandaki anlamı için; bu sözü söyleyen biri, demekki kendi yazılarına "rab"lik iddiasıyla yönlendiriyor olmalıki, başka yönlendirenleri de aynı kabul ediyor dersem hata yapmış olmam değilmi?

Ama, bu haksızlık olabileceğinden ben size bunu demeyeceğim. Ancak, sizde artık bu düşüncesiz sözleri terk edin...

Ayrıca, kısas başılığı altında Bireysel suçların cezalandırılması olan kısas ve bakara 178 hakkında açıklamalarıma bakınız ve oralarda katılıp katılmadığınız yerleri, daha önceki görüşlerinizin değişip değişmediğini söyleyin lütfen.

selamlar,
aorskaya

selamlar,
aorskaya
Alt 23. October 2012, 11:24 AM   #30
pramid
Uzman Üye

Bana deli diyebilirsin ?

Kısas konusunda, haksızca bir mümini öldüren kişinin velisi katil için kısas talep edebilir. Rabbimiz affetmesini tavsiye etmektedir. Ama o bahsi geçen ayetler insanlardan bahsetmiyor. Lütfen bana Arapça kelime kuralları ve kuran örnekleri ile açıkla.

Olmaz, olamazlarla değil. Kuranın içine bakın.

Kuran deyipte rivayetleri kuran diye yutturmayın.

Bookmarks

Etiketler
diyenlere, günü, hesap, olacaktır, sonrasında, sorular, şefaat, şefaatvarmıdır