hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > MAKALELER(DİNİ ve SİYASİ) > Siyaset

Seçenekler Stil
Alt 23. November 2015, 04:34 PM   #11
kuman
Uzman Üye

Tesekkür: 77
125 Mesajina 170 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
3 Mart 1924 tarihinde Arap harfleri ile yazılan kitaplar yasaklandı. Kur'an?
25 Kasım 1925 Hamidiye zırlısı kendi ülke topraklarını Rize yi bombaladı.
25 Ekim 1926 Alaturka müzik yasaklandı.
1931-1950 arası 19 yıl imam yetiştirilemedi.Cenaze gömecek imam bulunamadı. Kaynak:7. Chp olağan kurultayı
20 mart 1937 Dersim isyanı. Devlet kendi halkı üzerinde kimyasal gaz kullandı.13.000 ölü 12.000 sürgün
Mayıs 1951’de o güne kadar gazetelere eşit dağıtılan resmi ilanların, artık hangi gazetelere verileceğini hükümetin belirlemesini sağlayan bir yasa kabul edildi.
6-7 Eylül 1955 te İstanbul daki gayri müslimlerin mallarının tahrip ve yağmalanması
Nisan-Mayıs 1957’de İşçi Sendikaları Konfederasyonu ve İstanbul, Güney, Çukurova, Ankara, Bursa, Marmara Bölge İşçi Birlikleri kapatıldı.
17 Eylül 1961 de Türkiye Cumhuriyeti başbakanı asıldı.
27 Mayıs 1960 da darbe
12 Eylül 1980 de darbe
12 Mart 1971 de Muhtıra
28 Şubat 1997 de Muhtıra
27 Nisan 2007 de e-Muhtıra
22 Şubat 1962-20 Mayıs 1963 ayaklanmaları
27 Nisan 2007 darbe teşebbüsü
9 Mart 1971 darbe teşebbüsü
İrtica ile eylem planı,Batı çalışma grubu vs.

Deve zürefa ya sormuş
-Neden boynun uzun?
Zürefa cevap vermiş
-Nerem kısa ki

79 yıl Fransız demokrasisine taş çıkaran demokrasimiz son 13 yılda bozuldu öyle mi?

Osmanlı ya laf söyleyeceklere de meşrebine göre iki çift lafımız olacaktır elbet.

Batı demokrasisi diye sabahtan akşama kadar televizyonlarda ahkam kesenlerin kendisine yapılan sadırılar sonucu demokrasisini askıya alan fransızları, belçikalıları haklı bulması da enteresan

Bir Türk Milliyetçisi olarak Ülke ve Millet çıkarları söz konusu ise alınacak her türlü karara şiddetle arka çıkarım.Ucunda hangi yasak olursa olsun.

Not: Dün kobaniiii diye viyaklayan tatlı su solcularının Bugün Kızıldağ da Türkmenler Rus pislikleri ve onların yancısı Esad bulaşığının katliamına uğrarken tek ses çıkarmamaları Türk Milletinin hafızasına not edilmiştir.
Türkiye de demokrasi olduğunu söyleyen biri var mı bu sitede ?

Türkiye cumhuriyetinde meydana gelmiş yada geldiği söylenen olayları yazmışın ve bu mu demokrasi deyip 13 yılda mı bozuldu diyerekten çakmışın. Osmanlı ya laf söyleyenlere iki çift lafın varmış ya.
Biraz da Osmanlı dan bahsetseydin ya...

Sen bildiğin yolda biz bildiğimiz yolda...

Not:
Merak ettim Türk devletinin çıkarları doğrultusunda bir Türk milliyetçisi olarak her kararın arkasında durabilecek kişi olarak.
Ya göremediğin olayların içindeysen ne yaparsın...
kuman isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 23. November 2015, 08:51 PM   #12
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

An itibarı ile Ulusal kanalda alt başlık;
Kızıldağ teröristlerden temizleniyor.

Sözüm ona kendini ulusalcı diye niteleyen grubun bu başlığı atmasının sebebi emperyalizme karşı çıkmak. Terörist kim? Türkmenler...
Bizzat emperyalizmin kendisinin kurduğu, 1970 den beri diktatörlükle yönetilen, an itibarı ile kimin ne yaptığının belli olmadığı bir ülkede canını, malını, toprağını korumak teröristlik oldu öyle mi?
Kafamı kestiler? Sinema mı taradılar, meydan mı bombaladılar ne yaptılar da sen bu insanları terörist diye niteleye biliyorsun.Madem emperyalizme karşısın da Türkmenlerin başına bomba yağdıran Ruslar katil Esad ın kara kaşı kara gözü için mi oradalar. Rus emperyalizmi diye bir şey duydun mu hiç.

Farsların her türlü aşağılamasına ve asimilasyonuna uğrayan 40 milyon Güney Azerbaycan Türk üne de bölücüler diyebiliyorsun
Yada Komünist Çin in yaptıklarına az biraz ses çıkaran Uygur Türklerine de
Ulusalcıymış... peh
Atatürk çüyüz derler de Musul ve Kerkük ün Atatürk ün gönlünde kanayan yara olduğunu bilmezler.

Ulu Başbuğ Atatürk ü kendisine kalkan yapan bu grubun aslında Şah İsmail in Anadolu da yapmaya çalıştığı şeyin peşinde koşan, yüzyıllardır devlete isyan edip başkaldıranların uzantısı olduğu çok iyi biliyoruz. Her ne kadar desteklemesem de Türkiye nin seçilmiş cumhurbaşkanına diktatör diye etiketleme yapıp şikayet ederken dünyada ne kadar diktatör ve baskıcı rejim varsa arkasında durmaları da ayrı bir tezat oluşturuyor.

Dillerinde Mustafa Kemal ama gönüllerinde marks, mao sevgisi var. Atatürk onlar için sadece bir kamuflaj. İşlerine geldiğinde Apo ya methiye düzer, işlerine geldiğinde vatansever olurlar. Kendi halkını koyun gibi gören, cahil diye niteleyen bu memur zihniyetli elit tabaka üstüne üstlük bir de kendilerini ülkenin sahibi görürler. Üç tane koyun versen güdemeyecek adamlar televizyonla da gazeteler de ülkenin gerçek sahibi olan halkı kendilerini anlamamakla suçlarlar.
Bugün Türk olupda Atatürk e sevgi beslemeyenlerin böyle olmasının tek sebebi de yine Atatürk devrimlerine en büyük sabotajı yapan bu gruptur. Yani kendini ulusalcı, solcu komünist, sosyalist yada ne diye nitelendiriyorlarsa.

Kuşkusuz bu millet ne akp ile Müslüman oldu ne de ulusalcılarla Atatürkçü

Gelelim seçimlere...
Halkın dilinden anlamayan, halkı cahillikle suçlayan, devlete katil diyen, genel başkanlığı sadece twitter den mesaj atmak sanan, Türk soydaşlarımıza terörist diyen, kim varsa kaybetti.
Akp niye mi kazandı? bir çok sebep sayılabilir. En büyük etken ekonomi ve terör. Tabi bunun yanına muhalefet partilerinin vizyon yoksunu liderlerini ve kendi içindeki hizipleri de sayabiliriz. Demokrasi ya... işte sonuç bu.

Kuman,
Söylediklerime saygı duyup duymaman benim için önemli değil. Türk Milleti devleti ve toprağı varsa özgürdür. Devletin bekaası için olağan üstü zamanlarda olağan üstü tedbirler alınabilir. Bu sadece Türkiye için de geçerli değil. Bugün Fransa nın ve Avrupadaki diğer devletlerin demokrasisini askıya alması halkı tarafından destekleniyor. Çünkü olağanüstü zamanlardan geçiyorlar. Biz ise konum itibarı ile bu olağanüstü olayları her zaman yaşıyoruz. Devletine bağlı bir insan olarak Türk Milletinin ve devletinin geleceği için alınacak her türlü önleme destek veririm. Bu bazen Dersim i bombalamak olur, bazen Rize yi. Bazen darbe olur bazende konuşulan bir dilin yasaklanması. Ya devlet başa, ya kuzgun leşe
dost1 (28. November 2015)
Alt 23. November 2015, 09:18 PM   #13
khaos
Uzman Üye

khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Türkiye de demokrasi olduğunu söyleyen biri var mı bu sitede ?

Türkiye cumhuriyetinde meydana gelmiş yada geldiği söylenen olayları yazmışın ve bu mu demokrasi deyip 13 yılda mı bozuldu diyerekten çakmışın. Osmanlı ya laf söyleyenlere iki çift lafın varmış ya.
Biraz da Osmanlı dan bahsetseydin ya...

Sen bildiğin yolda biz bildiğimiz yolda...

Not:
Merak ettim Türk devletinin çıkarları doğrultusunda bir Türk milliyetçisi olarak her kararın arkasında durabilecek kişi olarak.
Ya göremediğin olayların içindeysen ne yaparsın...
Sen önce bir yolunu yazda biz bir bilelim kimsin, necisin. Yada yazma sıkıntı yok fazla umursamıyorum.

Okuduğunu anlamamandan dolayı sanırım yazımdan benim akp yi desteklediğimi çıkarmışsın ve laf çaktığımı söylemişsin. Buna ancak gülerim.Yukarıdaki yazının başında sadece analiz var.
Senin yolun diyorsun ya; Benim yolum Türkçülüktür. Bu ülküyü öyle kuru kuruya da savunmuyorum.Bir çok ülkeden benim gibi düşünen soydaşlarımla bağlantım var.

Yine diyorsun ki göremediğin olayların içindeysen diye
Asıl onu sizlere söylemek lazım. Bu gün bazı grupların hangi ülkelerin güdümüyle hareket ettiği tarafımızdan gayet iyi bilinmektedir.

Osmanlı ya gelince... evet herkesin meşrebine göre iki çift lafımız vardır demiştim. Tabi önce meşrebi bilmek lazım.
Bir zamanlar dünyaya hükmetmiş, imparatorluğun son döneminde bile Ulu Başbuğ Mustafa Kemal gibi bir kaç dili akıcı konuşan, idealist, küllerinden yeni bir devlet yaratan subaylar dehalar yetiştirebilmiş bir devlettir. Evet sanayi devrimine ayak uyduramadı.Ülke toprakları geniş, bürokrasisi ağırdı. Modernleşme çabaları geç başladı.Bu da yetmezmiş gibi birinci dünya savaşında dokuz cephede birden savaştı. Ve bu savaş sonunu getirdi. Ama 600 yıl bulunduğu topraklara hükmetti. Devletlerin ömründe bu hiçte azımsanamayacak bir süredir.

Osmanlı imparatorluğun insanları bu günkü cumhuriyeti kurdular.Türkiye Cumhuriyeti Patagonya mantarı gibi birden bire ortaya çıkmadı. Bir yazında diyorsun ki Osmanlı dan bize şu kadar borç kaldı. Biz dediğin kim? Kast ettiğin Cumhuriyet ise babanın mirasını alıyorsan borçlarını da devir alacaksın. Yok eğer başka bir galaksiden buraya geldinizse o ayrı
Osmanlı yı, Selçuklu yu, Göktürkleri, Hun imparatorluğunu yada taaa proto Türkleri anmak bu devletlerin dünya ya ve insanlığa verdiği değerlerle övünmek tıpkı her milletin kendi atalarıyla övündüğü gibi genç cumhuriyetin insanlarının da hakkıdır. Osmanlı bir Türk devletiydi evet yıkıldı ama şu an mirasını bizler taşıyoruz.Bütün bunlardan ''padişahlık isterük'' gibi bir anlam çıkarıyorsan... e hadi o da senin düşünce özgürlüğün olsun.

Konu khaos tarafından (23. November 2015 Saat 10:48 PM ) değiştirilmiştir.
khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 27. November 2015, 09:25 PM   #14
kuman
Uzman Üye

kuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud ofkuman has much to be proud of

Türkçüyüm demişsin ya...

Turan yazgan hoca ile sohbet edebilecek bir kaç zaman bulmuşluğum olmuştur. Bıraktığı önemli miras olan Türk Dünyası Çocuk şenliğinin onun ölümünden sonra oğlunun bir kaç yıl için finanse edebileceğini de bilecek kadar
Kazakistan da Azerbaycan da bulunan okullar için ne yapılabileceğini yada yapılamayacağını düşünen Türkçü dostum vardır ki bun kişilerde kafa yoran ne yapabiliriz diyen insanlardır...

Gelelim yazdığın şu meşhur olay dizisine.
Sen onları bir kontrol et istersen içinde yanlışlar, anlamsızlar ve bilgisizlikler olabilir.

Tebrik ediyorum Şah İsmail e dayandırman gerçekten muhteşem bir derin analiz idi.
Ama bence bu kadar derine dalma boğulursun.

Bana okuduğumu anlamamış diyebilirsin normal olabilir.

Ben Osmanlı bize şu kadar borç, sanayisiz bir ülke, eğitimsiz bir ülke bıraktı demedim Cumhuriyetin çözmesi gereken durumlardı dedim....

Bazı arkadaşlar Mustafa Kemal için alkolik diyebilir 90 yıllık reklam arası da diyebilir Cumhuriyet için. Türk tarihi içinde, ki bunlar taraflı sabit düşünen, kafaları sadece tek bir doğru ile çalışan akletmekten ziyade kötü düşüncelerini bizlere analiz gibi gibi sunan bir takım zavallı ve gariban kişilerde olabilir.
Benim sözüm bunlar idi bu şekilde düşünmüyorsanız eğer neden saldırıyorsunuz?
Sadece devamı gelecek dedim ancak toparlayıp forma ekleyemedim.
Zaten toparlayıp yazmayacağım isteyen araştırsın bulsun

Ya da aynı düşünmeye devam edin...

Reha hoca nın çocuğunun dediği gibi '' Benim söylediklerime inanmıyorsanız ben Kanada da yaşıyorum bana bir şey olmaz siz düşünün''
Alt 28. November 2015, 08:32 PM   #15
khaos
Uzman Üye

Ne mutlu sana ki Turan Hoca ile sohbet imkanı bulmuşsun. Umarım bu sohbetlerden feyz alabilmişsindir.

Olaylar dizisinde yanlışlık nerede yazsaydın bende kontrol eder yanlışlık varsa düzeltebilirdim. Ama yanlışlık yok.

Şah İsmail e kadar dayandırmam evet derin analizdi ama sen anlayamadın. Bir gün bu bahsettiğim vatandaşlar kendi ideolojilerini ve sıfatlarını aleni biçimde ortaya koyduklarında neyin ne olduğunu anlarsın.

Atatürk için sarhoş terimini kullananlar malum çevreler. Benim anlamadığım nokta ise malum çevreler ne diyorsa, insanlara hangi sıfatı kullanıyorsa(çapulcu, sarhoş vs) insanlarında bunu gururla kabul edip kendilerine o sıfatı yakıştırması. Siz kendinize hangi sıfatı yakıştırırsanız yakıştırın ama Ata yı bu işe karıştırmayın.
İçki mi içiyordu bize ne ? Ama ondaki fevkaladeliği getirip içki içmesine bağlarsan ne diyeyim birader Allah akıl fikir versin derim.
Bak Atamız kendindeki fevkaladeliklerin sebebini Alman biyografist Emil Ludwig e nasıl anlatmış;
Eğer, bende bazı fevkaladelikler görüyor ve buluyorsanız bunları sadece ve yalnız Türk olmama, Türklüğüme bağlayınız.
dost1 (10. December 2015)
Alt 4. December 2015, 09:43 PM   #16
kuman
Uzman Üye

Alıntı:
khaos Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Olaylar dizisinde yanlışlık nerede yazsaydın bende kontrol eder yanlışlık varsa düzeltebilirdim. Ama yanlışlık yok.
''Ama yanlış yok''
Sözü benim ne söylersem boş olduğunu gösterir...
Alt 10. December 2015, 07:43 AM   #17
ozkanates
Uzman Üye

Tesekkür: 8
56 Mesajina 69 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 20
ozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud ofozkanates has much to be proud of

.
Celal Kazdağlı, zamanın ilerisinden bir adam:

Katar’da Üs Musul’da Asker... Bu bir geri dönüş hikayesidir...

PKK Diyarbakır’da Kurşunlu Camii’ni yaktı.

Neden? Müslüman bir ülkede cami neden yakılır?

Hem de tarihin yeni bir sayfası açılırken.

Önce 10 güne nelerin sığdığına bir bakalım.

1 Aralık: Mesut Barzani, Irak Kürt Yönetimi Başkanı, Suudi Arabistan’da Kral Selman tarafından karşılandı. Alışılmışın dışına çıkıldı, 20 Suud Prensi huzurunda ağırlandı...

1 Aralık: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Paris’ten Doha’ya gitti. Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani’nin misafiri oldu...

Türkiye Katar’da bir askeri üs kurdu. ABD askeri gücünü bu ülkeden çekerken Ankara iki tabur askerini gönderdi. Yerleşme sürüyor...

Türkiye Katar ile doğalgaz anlaşması yaptı. Ankara’nın isteği karşılanacak...

3 Aralık: Başbakan Ahmet Davutoğlu Bakü’ye gitti. Azerbaycan ile TANAP’ı hızlandırma kararı alındı. Azerbaycan ordusu ile Türk ordusu iç içe...

4 Aralık: Türkiye Musul yakınında bulunan Başika kampına asker ve tank gönderdi. Eğitim kampı askeri üsse dönüştürüldü...

8 Aralık: Suriye’de savaşan muhalif gruplar Riyad’ta toplandı. Strateji belirliyorlar...

9 Aralık: Mesut Barzani Ankara’ya geldi... Her şey konuşulacak...

Davutoğlu Azerbaycan öncesi Brüksel’de AB-Türkiye zirve toplantısına katıldı. AB fasılları açmaya başladı, vizeyi 2016’nın Ekim ayında kaldıracağını açıkladı.

Bütün bunlar Türkiye’nin sınırı ihlal eden Rus uçağını 24 Kasım’da vurmasından sonra oldu.
24 Kasım Türkiye’nin dönüm tarihidir.

Türkiye 150-200 yıldır savunmadaydı. Olayları hep geriden takip eder, gelişmelere göre pozisyon belirlemeye çalışırdı.

24 Kasım’da Rus uçağının düşürülmesi Türkiye’nin dünyaya “Ben artık Pro-aktif politika izleyeceğim” kararının ilanıdır.

Rusya’yı öfkelendiren budur.

NATO’yu telaşlandırıp “Seni korumaya geliyoruz” diye yola çıkartan budur.

NATO’nun gelişi, Doğu Akdeniz’e 36 gemi yığmaları bundandır. Ankara’yı kararından caydırmak içindir.

Onlara Türkiye’nin cevabı Başika’yı üs yapmak oldu.

Katar’dan sonra Musul’un yanında kurulan Başika üssü ne anlama geliyor?

Bu bir geri dönüştür.

100 yıl önce Osmanlı’nın çıkartıldığı topraklara Ankara’nın uzattığı muhabbet bağıdır.

“Unutturduk” zannettikleri bir mirasın devralınma ameliyesidir bu iş.

Devamı gelecektir.

Reelpolitik açıdan baktığımızda olan ne?

Hem Katar’da hem Musul’da Ankara; Tahran’a “dur” demiştir.

İran, Irak-Suriye-Lübnan, üç Arap ülkesini Rusya ile birlikte yönetebileceğini sanıyordu.

Türkiye İran’ı Irak’ta sınırlamış, Suriye bağlantısını kesmiştir.

PYD’ye Irak üzerinden giden her türlü yardım Başika üssü üzerinden kesilmiştir.

PKK’nın PYD ile buluşması artık hayaldir.

Sincar-Telafar-Musul-Duhok-Erbil hattı üzerinden PKK bir kuşatma altına alınmıştır.

Türkiye DAEŞ sonrası Musul’un Erbil’in yanında Sünni bir unsur olarak kalmasını garanti altına almıştır.

Musul-Telafar-Sincar çizgisi Suriye içinde Deyra Zor-Rakka ve Halep çizgisi ile devam edecektir.

Bu ne demektir?

PKK ve PYD’nin sonu demektir.

Cemil Bayık BBC Türkçe’ye konuştu, Figen Yüksekdağ Londra’da İngiliz ile, Brüksel sonrası Selahattin Demirtaş Washington’da Amerika ile görüştü.

PKK Diyarbakır’da “Kurşunlu Camii’ni yaktı.

Sonuç?

Karşılarına “Bir Geri Dönüş Hikayesi” çıktı.

Önlerinde iki yol var:

Ya her şeyi bırakıp o hikayenin bir parçası olacaklar...

Ya da tarihe Kürt’ün ve Türk’ün haini diye geçecekler..

Celal KAZDAĞLI
ozkanates isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. December 2015, 10:03 PM   #18
kuman
Uzman Üye

Sizin gibi Allah ı birr leyen bu evreni illizyon olarak görüp her bir molekülün Allah tan olduğunu kabul eden ve bu her bir molekülün Allaha döneceğini söyleyen.
Aslında bizim Allah ın bir görüntüsü olduğunu söyleyen.

Güç ve yönetim aşkı ile tutuşan kalplere bu sohbetinizi anlayamıyorum.

Biz illa ki birilerini yönetmek zorunda mıyız ? Bir takım toprakların bizim olduğunu söylemek bu kadar mı basit.
Alt 13. December 2015, 07:13 AM   #19
khaos
Uzman Üye

Alıntı:
kuman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
''Ama yanlış yok''
Sözü benim ne söylersem boş olduğunu gösterir...
Hayır!
Sen ne söylersen boş olduğunu göstermez. Senin olaylar dizisinde yanlışlık bulamadığını gösterir.
Alt 13. December 2015, 07:29 AM   #20
khaos
Uzman Üye

Alıntı:
ozkanates Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
.
Celal Kazdağlı, zamanın ilerisinden bir adam:

Katar’da Üs Musul’da Asker... Bu bir geri dönüş hikayesidir...

PKK Diyarbakır’da Kurşunlu Camii’ni yaktı.

Neden? Müslüman bir ülkede cami neden yakılır?

Hem de tarihin yeni bir sayfası açılırken.

Önce 10 güne nelerin sığdığına bir bakalım.

1 Aralık: Mesut Barzani, Irak Kürt Yönetimi Başkanı, Suudi Arabistan’da Kral Selman tarafından karşılandı. Alışılmışın dışına çıkıldı, 20 Suud Prensi huzurunda ağırlandı...

1 Aralık: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Paris’ten Doha’ya gitti. Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Thani’nin misafiri oldu...

Türkiye Katar’da bir askeri üs kurdu. ABD askeri gücünü bu ülkeden çekerken Ankara iki tabur askerini gönderdi. Yerleşme sürüyor...

Türkiye Katar ile doğalgaz anlaşması yaptı. Ankara’nın isteği karşılanacak...

3 Aralık: Başbakan Ahmet Davutoğlu Bakü’ye gitti. Azerbaycan ile TANAP’ı hızlandırma kararı alındı. Azerbaycan ordusu ile Türk ordusu iç içe...

4 Aralık: Türkiye Musul yakınında bulunan Başika kampına asker ve tank gönderdi. Eğitim kampı askeri üsse dönüştürüldü...

8 Aralık: Suriye’de savaşan muhalif gruplar Riyad’ta toplandı. Strateji belirliyorlar...

9 Aralık: Mesut Barzani Ankara’ya geldi... Her şey konuşulacak...

Davutoğlu Azerbaycan öncesi Brüksel’de AB-Türkiye zirve toplantısına katıldı. AB fasılları açmaya başladı, vizeyi 2016’nın Ekim ayında kaldıracağını açıkladı.

Bütün bunlar Türkiye’nin sınırı ihlal eden Rus uçağını 24 Kasım’da vurmasından sonra oldu.
24 Kasım Türkiye’nin dönüm tarihidir.

Türkiye 150-200 yıldır savunmadaydı. Olayları hep geriden takip eder, gelişmelere göre pozisyon belirlemeye çalışırdı.

24 Kasım’da Rus uçağının düşürülmesi Türkiye’nin dünyaya “Ben artık Pro-aktif politika izleyeceğim” kararının ilanıdır.

Rusya’yı öfkelendiren budur.

NATO’yu telaşlandırıp “Seni korumaya geliyoruz” diye yola çıkartan budur.

NATO’nun gelişi, Doğu Akdeniz’e 36 gemi yığmaları bundandır. Ankara’yı kararından caydırmak içindir.

Onlara Türkiye’nin cevabı Başika’yı üs yapmak oldu.

Katar’dan sonra Musul’un yanında kurulan Başika üssü ne anlama geliyor?

Bu bir geri dönüştür.

100 yıl önce Osmanlı’nın çıkartıldığı topraklara Ankara’nın uzattığı muhabbet bağıdır.

“Unutturduk” zannettikleri bir mirasın devralınma ameliyesidir bu iş.

Devamı gelecektir.

Reelpolitik açıdan baktığımızda olan ne?

Hem Katar’da hem Musul’da Ankara; Tahran’a “dur” demiştir.

İran, Irak-Suriye-Lübnan, üç Arap ülkesini Rusya ile birlikte yönetebileceğini sanıyordu.

Türkiye İran’ı Irak’ta sınırlamış, Suriye bağlantısını kesmiştir.

PYD’ye Irak üzerinden giden her türlü yardım Başika üssü üzerinden kesilmiştir.

PKK’nın PYD ile buluşması artık hayaldir.

Sincar-Telafar-Musul-Duhok-Erbil hattı üzerinden PKK bir kuşatma altına alınmıştır.

Türkiye DAEŞ sonrası Musul’un Erbil’in yanında Sünni bir unsur olarak kalmasını garanti altına almıştır.

Musul-Telafar-Sincar çizgisi Suriye içinde Deyra Zor-Rakka ve Halep çizgisi ile devam edecektir.

Bu ne demektir?

PKK ve PYD’nin sonu demektir.

Cemil Bayık BBC Türkçe’ye konuştu, Figen Yüksekdağ Londra’da İngiliz ile, Brüksel sonrası Selahattin Demirtaş Washington’da Amerika ile görüştü.

PKK Diyarbakır’da “Kurşunlu Camii’ni yaktı.

Sonuç?

Karşılarına “Bir Geri Dönüş Hikayesi” çıktı.

Önlerinde iki yol var:

Ya her şeyi bırakıp o hikayenin bir parçası olacaklar...

Ya da tarihe Kürt’ün ve Türk’ün haini diye geçecekler..

Celal KAZDAĞLI
Ortada Büyük Kasparov un bile çözemeyeceği bir santranç oyunu var. Çok bıçak sırtı bir dönem.
Ama bütün bunların yine odak noktası şii yayılışına karşı sünni direncini arttırmak. Şii hegemonyasının durdurulması için
-Işid kalmadı elimde Türkiye vereyim abime olayıdır.

Türk basını gözden kaçırdı yada bilerek haberleştirmedi. Bu ara basında yeni moda Sputnik haberleştirmişti sanırım.İran da Güney Azerbaycan bölgesinde yaşayan Türkler kasım ayının başında İRİB TV-2 kanalında Türklere hakaret edildiği gerekçesiyle ayaklandılar. İran da yaşayan Türk nüfusunun 40 milyon civarında olduğu düşünülürse birilerininde Farsların karnına ağrı vereceği kesin.
dost1 (13. December 2015)

Bookmarks

Etiketler
2015, analiz, seçim