hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > BİLİM VE TEKNOLOJİ > İlim ve cehalet

Seçenekler Stil
Alt 7. November 2012, 07:36 AM   #61
pramid
Uzman Üye

Tesekkür: 191
507 Mesajina 1.128 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Alıntı:
sonrasında görüşler değişebilir, görüşlerde yanlışa düşülebilir,
Bunlar ehli kitaplaşmış zihin dünyasının görüşleri.

Hristiyan ve yahudilerde aynı kafadalar. Misyoner.

O ehli kitapbında melek, had, ceza, ibadet anlayışları aynı.

Ben şahsen seni ehli kitap olarak görüyorum. Sizin içinizde de geceleri secde edenler vardır. Onların mükafatlarını rabbimiz verecektir.
pramid isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
pramid Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (7. November 2012)
Alt 7. November 2012, 08:52 PM   #62
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:32 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 12:08 AM   #63
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Eğer gerçek manalarını, Kuranın edebi deyimsel ve şiirsel bir anlatım olduğunu yakalayamazsa insan, Kuranda daha fazla bilimsel hata bulabilir...

300 yıl uyuyan insanlar, balık karnında yaşayan Yunus peygamber, suyla yıkanıp şifa bulan Eyüp, Ateşte yanmayan İbrahim, Denizi ikiye yaran Musa v.s...

Ehli kitap olmak böyle bir şey işte, sorumluluğu da çok büyük...

Sevgili Hiiiç bunları yazan sen misin gerçekten??? Üniversite bitirmiş ve master yapmış bir aydın ????

300 yıl uyuyan insanlar : http://www.sabah.com.tr/fotohaber/ya...bekliyor/30180
Balık karnında yaşayan Yunus peygamber : Nükleer deniz altılarda bir ömür yaşayabilirsin
Suyla yıkanıp şifa bulan Eyüp : Her türlü sıvı dezenfektan ve antiseptik
Ateşte yanmayan İbrahim : NOMEX KUMAŞI : Nomex ( Meta – ARAMİD ) ve KEVLER ( Para – ARAMİD ) İtfayeci giyisileri
YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

Denizi ikiye yaran Musa : Bu konudaki ayet mealinin arapçaya vakıf olanlar "dostlar" tarafından dikkatlice yapılıp yarılanın deniz olup olmadığını netleştirmelerini rica edelim

Konu bartsimpson tarafından (8. November 2012 Saat 12:11 AM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 06:03 AM   #64
pramid
Uzman Üye

pramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud ofpramid has much to be proud of

Aslında aorskayanın dini zihniyetini anlamak için tevratı ve incilin tahriflerini okumak gerekiyor. Zihin yapısı tipik ehli kitap zihni.

Aorskayının rabbimiz bizimle birlikte ilmi artırsın. Bir yol ayrımına gelmiş. Ya ilerler yada gerisin geri döner.
Alt 8. November 2012, 07:09 AM   #65
hiiic
Uzman Üye

hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

.....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 08:32 PM ) değiştirilmiştir.
Alt 8. November 2012, 07:44 AM   #66
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Aslında aorskayanın dini zihniyetini anlamak için tevratı ve incilin tahriflerini okumak gerekiyor. Zihin yapısı tipik ehli kitap zihni.

Aorskayının rabbimiz bizimle birlikte ilmi artırsın. Bir yol ayrımına gelmiş. Ya ilerler yada gerisin geri döner.
Artık "aorskaya"yı boşverin, onun söylediklerine bakın...

"aorskaya" yı tanımaya, tanıtmaya çalışmayın, onun iddiları doğrumu, yanlışmı onu anlatmaya çalışın.

"aorskaya" olağan şüpheli yapmaya çalışmayın, sıradan biri gibi görün, ama bir yere paket bırakmış , onda bombamı yoksa değerli bir şeymi var onu inceleyin...

Yok, hoşunuza giden bu sataşmaya devam etmek istiyorsanız, "aorskaya" yı kitabı bozan yahudi de yapabilirsiniz, hristiyanda...

selam,
aorskaya
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 08:21 AM   #67
pramid
Uzman Üye

Ben şahsen ehli kitap zihninde olduğunu düşünüyorum. Çünkü anlatımların ve zihin dünyan aynı. Melek, cezalar, ibadetler, şeytan kavramı iblis.

Sen Ademin cennetten çıkarılması ile ilgili düşüncelerini alabilirmiyim. Bu şekilde daha net görebiliriz. Adem baba paraşitle mi cennetten indi?
Alt 8. November 2012, 01:18 PM   #68
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bart. yani tam olarak demek istediğin, yunus peygamberin nükleer denizaltı tarafından esir alındığı mı?

Kuranın anlatımına ve mesajına biraz ters.
Biz o ayeti şöyle yorumluyoruz; Yunus peygamberi HUD yuttu/ açgözlülüğün verdiği karanlık bir hal onu kapladı.

diğerlerinin de tevili sitede var aslında. ama kimse 300 yıl uyuyan gençlerin mikroskobik olduğundan bahsetmez.

Ne anlatılmak istendiği metne bağlı olarak direk anlamla açıklansın yeter.
Sevgili Hiiiç gerçekten doğru bir soru ile bu konuyu biraz daha açıklamama fırsat verdiğin için teşekür ederim.

Demem şu ki o dönemlerde mucize gibi görünen pek çok olay bu günün bilimi ile şu veya bu şekilde açıklanabiliyor (bak doğrudur demiyorum bu tartışılır)

Eski çağlarda Ay ve güneş tutulmalarının zamanlarını hesaplayabilenler kendilerini büyücü ve tanrı olarak yutturuyorlardı kitlelere.

İnternette basit bir araştırma ile bilim ve teknoloji alanındaki pek çok bilginin Kuranda olduğu görülebiliyor.

Her ne kadar bunlar da yorum olsa bence Kuran'ın kutsiyeti ve Allah kelamı olması açısından büyük bir bilimsel mucizedir?

Kaldı ki ilk ayeti IKRA ile başlayan bir kitabın bilim ve düşünce dışı olması bence asla kabul edilemez.

Ama bu demek değildir ki herşeyi de illa bilimsel bir dayanağa bağlayacağız.

Seninde dediğin gibi "biz o ayeti şöyle yorumluyoruz" "başkası da başka türlü yorumluyorum"

Neticede hepimizin ki yorum. Doğrusunu ALLAH bilir.

Ama Kul'da bilir... Yani herkes bildiği "IKRA" ettiği kadar nasibini alıyor Kuran'dan.

Amacım sana laf çarpıtmak değil ne olur yanlış anlama

Diğer taraftan senin dediğine hak vermeden de edemiyorum.

"Ne anlatılmak istendiği metne bağlı olarak direk anlamla açıklansın yeter."

Konu bartsimpson tarafından (8. November 2012 Saat 01:21 PM ) değiştirilmiştir.
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 01:31 PM   #69
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
pramid Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben şahsen ehli kitap zihninde olduğunu düşünüyorum. Çünkü anlatımların ve zihin dünyan aynı. Melek, cezalar, ibadetler, şeytan kavramı iblis.

Sen Ademin cennetten çıkarılması ile ilgili düşüncelerini alabilirmiyim. Bu şekilde daha net görebiliriz. Adem baba paraşitle mi cennetten indi?
Senin şahsım hakkındaki yanlış yada kötü fikirlerin beni ilgilendirmiyor, seni ilgilendirir.

Ben, kurandan anladıklarımı ortaya koyuyorum, elbette hatalarımın, yanlışlarımın olacağını da kabul ediyorum. Bu nedenle, yazılarımdan yanlışlarımın olması halinde gösterilmesi halinde de gerçek anlamda mutlu oluyori anlayışımı değiştiryor, yazara teşekkür ediyorum.

Ama, ona sen şu zihniyettesin, çünkü anlatımların şunlarınkine benziyor diyerek, hem onu fikirlerini aktarmada zora sokmuyorum, hem de yanlıştan dönme fırsatını elimden kaçırmıyorum.

Daha az önce, bir kardeşimizin daha sabırını taşırdığını ve ağır fakat haklı sözlerle sana yazmasında, sakin ve sabırla davranmasını, artık sadece dini fikirlerin itmeden, kakmadan, baskılamadan, yaftalamadan yapılmasını sağlamaya çalışmayı teklif ettim.

Bırakın şahıslarla kavga eden, ortamı pisleyen yazıları artık, bırakın da dini fikirler paylaşılsın, herkes kazansın... Böyle kimse kazanmıyor, fakat ortamı değiştiren, kavgaya çeken ise daha büyük zararda oluyor.

Adem'le ilgili sorunu, onun zamanındaki kıssalar yazımda anlattım. Bu yazını oraya taşıyayım, istersen orada devam edilsin. Ancak,
Adem baba paraşitle mi cennetten indi? şeklindeki, ifaden son bulsun. Peygamberle ilgili laubalilik yapma, çok daha önemsiz kimselere sayın diyebilen sen, onların saygınlığını kabul etmeye de alış...

selamlar,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (8. November 2012 Saat 01:33 PM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 01:38 PM   #70
hiiic
Uzman Üye

....

Konu hiiic tarafından (27. February 2017 Saat 07:36 PM ) değiştirilmiştir.

Bookmarks

Etiketler
bİlİm, çelişmeleri, halinde, hangisi, kuran, üstündür