hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > TEMİZLİK VE İBADET > İbadet > Namaz

Seçenekler Stil
Alt 8. November 2012, 02:08 AM   #1
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough
Standart İSLAM ve NAMAZ: 3 - SÜNNETTEN DELİLLERLE DOĞRU NAMAZ

Rahman ve rahim olan Allah'ın adıyla...

Allah'ın selamı üzerinize olsun.

Müslüman kardeşlerimin dikkatine!

Hadis rivayetlerine, hadis değeri verip, kuranı terkedince en önemli ibadetlerden olan namazda bile nasıl hatalara düştüğümüzü aşağıdaki anlatımlarla buyurun hep birlikte görelim.

Burada konuyu; kurandan delillerle doğru namaz ve sünnetden delillerle doğru namaz olarak iki kısımda anlatacağımı söylemiş ve 1.kısım olarak kurandan delillerle namazı anlatmıştım. Burada ise sünnetten delilleri 2. kısım olarak anlatıyorum.

KISIM – 2 : SÜNNETTEN DELİLLERLE DOĞRU NAMAZ

Kurandan delillerle namazda; sadece kurandan olanların okunarak kılınan namazın doğru, tam namaz olduğunu, eğer kurandan olmayan dua okumaları olursa bunun namaz olmayacağını delillerle ortaya koymuştuk.

Aynı şekilde peygamberimizi ve sünnetlerini düşününcede, namazın kuranda anlatıldığı gibi, kurandan olanlardan oluşması gerektiğini görürüz.

Kuranda olmayan ve insan icadı dualar olan, sübhaneke ve tahiyyat duaları gibi duaların namaza giremeyeceğinin delili yine bizzat peygamberimizin kıldığı namazlardır.

Bunu tam anlayamayanlar için biraz daha açarak anlatayım.

Şimdi; Müslüman kardeşlerimizin inatla rivayetleri hadis kabul etmeleri yüzünden sağlıklı düşünüp, mantıklı sonuçlara varamadığı durumu bizzat peygamberimizin namazı ile delillendirip ispatlayalım.

HALEN PRATİKTE KILINAN VE HADİSLERLE DOĞRU OLDUĞU İDDİA EDİLEN NAMAZLARIN DOĞRU OLABİLMESİ İÇİN NASIL OLMASI GEREKİR?

PEYGAMBERİMİZİN KILDIĞI GİBİ OLMASI GEREKİR DEĞİLMİ?

PEKİ, BAKALIM ÖYLEMİDİR…

Şu an kılınan namazlarda okunan insan kaynaklı dualarda ne denmektedir? Bunu bir görelim isterseniz.

1- Bakın tahiyyat duasının anlamını ben istemeden bir kardeşimiz yazmış, bundan faydalanalım.

Ettehıyyatü’nün manası:
Her türlü hürmet, salevat ve bütün iyilikler Allah’a mahsustur. Ey Nebiy-yi zişân! Allah’ın selam, rahmet ve bereketi senin üzerine olsun. Selam, bizim ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun. Şehadet ederim ki, Allah birdir ve yine şehadet ederim ki, Muhammed (aleyhisselam) Onun kulu ve resulüdür.

2- Ayrıca namazda yine salli, barik dualarını da hatırlayalım.

SALLİ DUASI
Allahümme salli ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema sallayte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidün mecid

Ey Allah'ım, Hz. İbrahim'e ve ailesine merhamet ettiğin gibi Hz. Muhammed'e ve ailesine merhamet et. Şanı yüce ve övülmeye layık olan elbette sensin.

BARİK DUASI
Allahümme barik ala Muhammedin ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahime inneke hamidün mecid

Ey Allah'ım, Hz. İbrahim''i ve ailesini kutlu kıldığın gibi Hz. Muhammed'i ve ailesini kutlu kıl. Şanı yüce ve övülmeye layık olan elbette sensin.

Şimdi yukarıda dediğimiz gibi; namazın doğru namaz olabilmesi için “PEYGAMBERİMİZİN KILDIĞI NAMAZ” gibi olması gerektiğini biliyoruz değilmi?

Peki şu an kılınan namaz peygamberimizin namazı gibi değildir, bunu da görebiliyormusunuz?

NAMAZA SOKULAN VE YUKARIDA YER ALAN TAHİYYAT, SALLİ, BARİK DUALARININ İÇERİĞİNE BİR BAKARMISINIZ?

YAPILAN YANLIŞIN DAHA İYİ GÖRÜLMESİ İÇİN,BU DUALARIN TÜRKÇE AÇIKLAMALARINDA KIRMIZI YAZI İLE SÖYLENENLERİNE DİKKAT EDİN.

Şimdi, bunu aklınızda tutun ve düşünün.

Peygamberimiz,

1- kendi kıldığı namazda kendisinden bir başkası imiş gibi, bu şekilde bahsedebilirmi?

2- Kendi kıldığı namazda kendine selam edermi?

3- Bu ifadelerin, peygamberimize hitaben yazılmış, yani peygamberimizin sözü olmayan hitaplar içerdiğini görüyormusunuz?

4- O zaman bu duaları peygamberimiz kendisi söylememiştir, namazlarında kullanmamıştır değilmi?

5- Aksi halde; peygamberimizi kendi kendine selam söyleyen, kendini başkası kabul eden bir meczup konumuna düşürmüş oluruz değilmi?

Sanırım, aklımızı başımıza alıp, gerçekleri görmemiz için bu kadar soru yeterli olmalıdır.

O halde, demekki bu dualar peygamberimizin kıldığı namazlarda okunması mümkün olmayan başkaları tarafından icat edilen ve peygamberimize ait olduğu iddia edilen sözlerdir.

Sözler içeriği güzelde olsa;

a- peygamberimize ait olmadığından, ona ait olduğu iddia edildiğinden yalan olmaktadır.
b- namazı peygamberden gördüğümüz gibi kılarız diyenlerin, bu sözleri, bu duaları güzelde olsa peygamber namazlarında olamayacağını görmeleri gerekir.
c- bundan böyle namazlarında kuran dışı okumalara, ne kadar güzel olduğuna inanırlarsa inansınlar yer vermemeleri gerekir.

Ayrıca, peygamberinki gibi namaz kıldığını söyleyenler bunu neye dayanarak okuyorlar? Rivayetlere göre değilmi?

İşte rivayete teslim olmanın yanlışlığının bizzat peygamberimizin sünneti ile delillendirilmesi ile de artık iyice anlaşılması gerekir.

Şimdi; “Her müslümanın aklını ve mantığını kullanarak, kuranın önemini hemen kavrayıp, kuran merkezli yaşamasını, ibadetlerini kurana göre yapmasını nasip etmesini Allah’tan dilemelerini” ikaz ve ihtar ediyorum.

Aksi halde; peygamberimizin sünnetlerine bizzat bunları savunanlar olarak uymadıklarını görsünler...

saygılarımla...
aorskaya

NAMAZLA İLGİLİ SERİ YAZILAR:
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 11:44 PM   #2
aorskaya
Uzman Üye

Selamun aleyküm,

Bu yazıma bir başka yerde yapılan itirazı ve onlara verdiğim cevabı burada kardeşlerimin takdirlerine sunuyorum.

Alıntı:
Abdullah b. Mes'ud (r.a) şöyle der: "Allâh'ın Resulu elimi avuçlarının arasına aldı ve bana teşehhüd'ü Kur'an'dan bir sûre öğretir gibi öğretti. Dedi ki: Biriniz namazda oturduğu zaman şöyle desin: "et- Tehiyyâtü Lillâhi ve's-salavâtü ve't-tavyihâtu es-selâmu aleyke ey huhe'n -nebiyyu ve rahmetullâhi ve berekatühü, es-selâmû aleynâ ve alâ ibâdillâhissalihin. Eşhedü en lâilahe illâllah ve eşhedü enne Muhammeden abdûhü ve Resuluh" (Buhârî, Ezân, 148, 150; Müslim, salât, 56, 60, 62; Ebû Davud, Salât, 178; Tirmizî, salât, 100)

Peygamber efendimize salat ve selam etmeyi ahzap suresi 56 önerir.

Abdurrahman bin Ebu Leyla (Radiyallahu Anh) şöyle dedi:

“Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh) bana karşı geldi ve:

−Ey İbni Ebi Leyla, Nebi (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’den işittiğim bir salât ve selam hediyesini, ben de sana hediye edeyim mi? dedi. Ben de:

−Evet, hediye et dedim. Ka’b bin Ucre (Radiyallahu Anh):

−Biz Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e sorduk ve dedik ki:

−Ya Rasulallah! Sizin Ehli beytinize has olarak salât nasıldır? Çünkü Allah bize sana nasıl selam vereceğimizi öğretmiştir. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bize:

−‘Allahumme Salli Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Salleyte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid.’

−‘Allahumme Barik Alâ Muhammedin ve Alâ Ali Muhammedin. Kema Barekte Alâ İbrahime ve Alâ Ali İbrahime İnneke Hamîdun Mecid’ deyiniz buyurdu.”

Buhari: 3168, Müslim: 406/66, İbni Ebi Şeybe: 2/390

Resulullah (sav) namaza (iftitah tekbiri ile) başlayınca şunu okurdu: "Subhaneke Allahümme ve bi-hamdike ve tebareke'smüke ve teala ceddüke ve la ilahe gayruke. (Allah'ım seni her çeşit noksan sıfatlardan takdis ederim, hamdim sanadır. Senin ismin mübarek, azametin yücedir, senden başka ilah da yoktur)." kütübü sitte
selam,

1- Peygamberimiz, namaz kılarken kendi kendine selam gönderirmi?
2- Peygamberimiz namazlarında kendisinden yabancı gibi bahsederek dua edermi?

Neden bu tür sorulara cevap vermek yerine, hala rivayetler asıyorsunki? Üstelik astığın rivayetlerde; namazda peygambere selam verin diyende yok.

sadece peygambere selam verilmesi konusu var. Namaz dışında istediğiniz selam verin, istediğimiz kadar selam verelim. Ama, namaz farklı bir olgudur. Namazda sadece Allah'a hamd ve sadece Allahtan yardım dilemek vardır. Bunu nasıl yapacağımız ise kuranda şablon ayetlerle bellidir.

Sizde, yukarıdaki yazıya mantıklı ve sünnetten örnekler vererek yanlışlamaya çalışın. Yoksa rivayetlerle doldurmak sizi haklı çıkarmaz.

selamlar,
aorskaya
Alt 8. November 2012, 11:47 PM   #3
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
aorskaya kardesim, ozaman ben bugüne kadar subhaneke ve tahiyyat, allahumme salli ve allahumme barigi okudum.. simdi size göre bu namazlarimiz ne olacak ? bunlarin yerini siz ne okuyorsunuz ?
selam,

Bilmeden yapılanlar, samimi bir tövbe ile affedilir. Bilmemek sizin aksine güç yetiremediğinizin delilidir. İslamda gücü yetmeyen şeyler istenmez. Bu nedenle geçmiş geçmişte kalır ve tövbe ile hatalar düzeltilerek namazınızı kabul ettirirsiniz.

Ama, artık kurandan okunacağını biliyorsunuz. Kuranda da; Allah'ı hamd eden sureler, dua sureleri okunabilir. Ayrıca; namazda namazla ilgisi olmayacak olan sure ve ayetlerin okunamayacağını da unutmamak gerekir. Örneğin, miras, zina, şahitlik, boşanma, evlilik vb. ile ilgili anlatımlardan olan sure yada ayetler namazda okunamaz.

Namazda, namazın ruhuna uygun olanlar, yani sadece okunmak için olan sure ve ayetler okunmalıdır.

saygılarımla...
aorskaya
Alt 9. November 2012, 06:05 AM   #4
seckin
Katılımcı Üye

Tesekkür: 11
12 Mesajina 17 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
seckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud ofseckin has much to be proud of

namaz müslümanların dimağlarında koruna gelmiştir. Müşrikler bile korumuştur. Gösteriş yapanlar bile. Sizler devam edin toplum gibi kılmaya
seckin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 9. November 2012, 08:04 AM   #5
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
seckin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
namaz müslümanların dimağlarında koruna gelmiştir. Müşrikler bile korumuştur. Gösteriş yapanlar bile. Sizler devam edin toplum gibi kılmaya
Seckin,

Yakın zamanda medyada, namaz kılan cematin içinden birinin, kalp krizi geçirmesi esnasında, cemaatin namazını bozmadığını, kimsenin namazı bozarak yardım etmediği haberi çıkmıştı.

Görüldüğü üzere toplum; namazı kuran yerine, din adamlarından öğrendiği gibi bu derece (bilinçli! ve önemseyerek!) namazını kılıyor.

Şimdi;

1- bizim namazımızda; namazını bozmayan cemaatın namazı gibimi olsun?
2- yoksa, yanımızda böyle bir olay olursa, o cemaatten ayrılıp, namazı bozup, insana yardımı etmeliyiz?

Toplum gibi kılarsak, yanımızda adam ölecek, adama yardım edersek, toplumdan ayrılmış, toplum gibi kılmamış olacağız.

Şimdi, sen hangisini tercih ederdin?

selamlar,
aorskaya

Bookmarks

Etiketler
delıllerle, doğru, namaz, sünnetten, İslam