hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > İMAN > Kadere İman > Hayır ve İyilik

Seçenekler Stil
Alt 8. February 2013, 10:43 PM   #11
sevginur
Uzman Üye

sevginur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 477
198 Mesajina 386 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
sevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud ofsevginur has much to be proud of

raven vesilenle bir çok ayeti inceledim yazdıkların düşündürücü evet bu iki şıktan biri iman ettim deyip gereği gibi davranmayan kıyıdan ibadet edenler diyelim diğer şıkta tebi lulaşmamış demek ne derece doğru Allah iman etmede iradeyi serbest bırakmış doğuştan sağır olan yada kör olan Allah bilir değilmi bunun gibi düşünsek daha dogru Rabbimiz kendilerine tebliğ gelmedikçe helak etmeyiz diyor .
isra 15. ayetini anlam olarak ilk defa okudum düşündürdü Kim doğru yolu bulursa sırf kendi iyiliği için doğru yolu bulmuştur. Kim de saparsa ancak kendi aleyhine sapmış olur. Ve hiçbir yük taşıyıcı başkasının yükünü çekmez. Ve Biz bir peygamber göndermedikçe, azap ediciler olmadık.

(Kasas: 59) Rabbin, kendilerine Âyetlerimizi okuyan bir peygamberi anakente göndermedikçe, memleketleri helâk edici değildir. Zaten Biz, halkı zâlim olmayan memleketleri helâk edici değiliz.

(En'am: 131) Bu, Rabbin, halkı habersiz iken ülkeleri zulüm ile helâk edici değildir.

(Şu'arâ: 208–209) Ve Biz sadece kendileri için uyarıcılar olan kenti helâk ettik. Öğüt! Ve Biz, zulmedenler değiliz.

burada ise iman şartı aranıyor

19. Kim de âhireti isterse ve mümin olarak ona [âhirete] yaraşır bir çaba ile onun [âhiret] için çalışırsa, işte öylelerinin çalışmalarının karşılığı verilir.

takvalı samimi farkında olun düşünerek yaptığınızın kimin için olduğunu bilerek amellerin bilinçli olmasını öğütlüyor
maide 35.

Ey iman etmiş olan kişiler! Felâha ermeniz için, Allah'a takvâlı davranın, O'na yaklaştıracak/ulaştıracak şeyleri arayın ve O'nun yolunda gayret gösterin.

bu ayette düşündürücü inkar ettikten sonra ne yapsan nafile anladım
Âli İmran: 91) Şüphesiz ki şu inkâr etmiş ve inkârcı oldukları hâlde de ölenlerin hiç birinden, yeryüzü dolusu altın –onu fidye verseler bile–asla kabul edilmeyecektir. İşte onlar, dayanılmaz azap kendileri için olanlardır. Onlar için yardımcılardan da yoktur.
Ve ben asla sizin taptıklarınıza tapacak değilim/ Ben asla sizin yapmış olduğunuz ibâdeti yapıcı değilim. Siz de benim taptığıma tapacak değilsiniz/ Siz de benim yapmakta olduğum ibâdeti yapıcı değilsiniz.
Sizin dininiz sadece sizin için, benim dinim de sadece benim içindir.”
Kâfirûn Sûresi
sevginur isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
sevginur Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
raven (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 10:56 PM   #12
raven
Uzman Üye

raven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 97
52 Mesajina 104 Tesekkür Aldi
raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

merdem kardeşim,
verdiğim örneklerde bir eksiklik yok karşılaştırma var.Burda bize sorulan soru nasıl iyi bir müslüman olabiliriz değil.

basit bir örnek daha menemen olayında Kubilay ın başını kesenlermi? yoksa faraday kafesini icat eden tanımadığı milyonlarca insanın hayatını kurtaran Michael Faraday mı?
sevginur (9. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:03 PM   #13
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
raven Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
hiç kimse cehenneme gideceğini düşünmez içten içe hep ödüllendirileceğini hayal eder.

Yüce Allah ın rahmeti ve affediciliği sonsuzdur.İnsanoğlu gibi kanser hücresinden farksız bir canlıya bu kadar tahammül edebilmesi bundan değilmidir acaba.mesela iki örnek vereyim

1)- Kelime i şahadet getir, başın secdeden kalkmasın ama her türlü herzeyide yemeye devam et.Yada Tanrı ya inancının sağlamlığını gösterebilmek için haçlı savaşları yap binlerce masum insanı katlet.

2)- Diğer yandan cosmos a inan ama gönüllü olarak git afrika nın en ücra köşesindeki hastalara ücret almadan yardım et.Yada her yararlı sosyal projenin içine gir insanlığa faydalı olmaya çalış.

Ben bu konuda vicdanımı çalıştırıp ikinci şıktaki insanı seçebiliyorsam Rabbimiz neden ilk şıktakini seçsin.
Sevgili Raven lafım sana değil sakın yanlış anlama...

Belki senin yazın vesile oldu, forumda yapılan bariz bir hatadan bahsetmek istiyorum bu vesile ile.

Allahı neden 3. bir şahıs gibi tanımlıyor yada bir varlığa benzetiyoruz.

Yaratıcısını yaratılmış formuna sokma ve betimleme gayreti, onu tanımlama yada belli bir kalıba sokma anlayışının bizi farkında olmadan göksel bir tanrı kavramına ve şirke götüreceğinden korkmaktayım.

Yoksa ben mi yanılıyorum...
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. February 2013, 11:11 PM   #14
raven
Uzman Üye

raven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud ofraven has much to be proud of

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Belki senin yazın vesile oldu, forumda yapılan bariz bir hatadan bahsetmek istiyorum bu vesile ile.

Yaratıcısını yaratılmış formuna sokma ve betimleme gayreti, onu tanımlama yada belli bir kalıba sokma anlayışının bizi farkında olmadan göksel bir tanrı kavramına ve şirke götüreceğinden korkmaktayım.

search...
bartsimpson (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:19 PM   #15
raven
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

forma sokma? betimleme? tanımlama? kalıba sokma?

search...

search...

search...

seacrh...

not found
merdem (8. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:27 PM   #16
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:

search...

search...

search...

seacrh...

not found

Kuran’da Allah kendisinden birinci şahıs olarak bahsederken hem tekil “Ben” ifadesini, hem azamet, yücelik, saygınlık belirtisi olarak çoğul olan “Biz” ifadesini kullanır. Fakat Allah’tan ikinci şahıs olarak bahsedildiğinde hep ikinci tekil “Sen” ifadesi geçer, hiçbir zaman ikinci çoğul olarak “Siz” ifadesi geçmez veya Allah’tan üçüncü şahıs olarak bahsedildiğinde hep üçüncü tekil “O” ifadesi geçer, hiçbir zaman üçüncü çoğul “Onlar” ifadesi kullanılmaz. Oysa Kuran’da binlerce defa Allah’tan ikinci veya üçüncü şahıs olarak bahsedilmiştir, bunların biri bile ikinci çoğul veya üçüncü çoğul şahıs değildir. Bu da başta dediğimiz gibi; bu ifadenin Arapçanın dil özelliğinden olduğunu gösterir.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. February 2013, 11:28 PM   #17
merdem
Uzman Üye

merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

eh aliskanlik olmus, biz de öyle bahsediyoruz
Alt 8. February 2013, 11:51 PM   #18
khaos
Uzman Üye

khaos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 229
167 Mesajina 302 Tesekkür Aldi
khaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud ofkhaos has much to be proud of

ALİ İMRAN 162 Allah’ın hoşnutluğunu izleyen kişi Allah’ın gazabına uğrayan ve barınağı cehennem olan kişiyle aynı mıdır?Ne kötü varış yeridir o!

MUMTEHİNE 1 Ey iman sahipleri! Düşmanımı ve düşmanınızı dostlar yerine tutmayın! Onlar, size Hak'tan geleni inkâr ettikleri, Rabbiniz Allah'a inandığınız için Peygamber'i ve sizi yurdunuzdan çıkardıkları halde, siz onlara sevgi sunuyorsunuz. Benim yolumda gayret sarf etmek, benim hoşnutluğumu kazanmak için seferber olduğunuz halde, içinizde onlara sevgi gizliyorsunuz. Sizin gizlediğinizi de açığa vurduğunuzu da en iyi ben bilirim. Sizden kim bunu yaparsa denge yolundan sapmış olur.

MERYEM 13 Katımızdan bir kalp yumuşaklığı, bir temizlik verdik. Korunan biriydi o

KAMER 27 Biz onlara, kendilerini sınamak için dişi deveyi göndereceğiz. Hele sen onları gözetle, sabret.
Bilgi (9. February 2013), sevginur (9. February 2013)
Alt 8. February 2013, 11:55 PM   #19
merdem
Uzman Üye

Alıntı:

search...

search...

search...

seacrh...

not found
google'la aran acilmisa benziyor Raven Kardesim
Alt 9. February 2013, 06:12 PM   #20
raven
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
google'la aran acilmisa benziyor Raven Kardesim

hiç sorma

Bookmarks

Etiketler
ahriette, bazılarının, bilinip, hali, insan, iyi, müslüman, nasıl, olacak, olarak, olmayan