hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > DUA > Dua > Dua

Seçenekler Stil
Alt 29. September 2011, 10:04 PM   #1
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of
Standart Kur'an'ın Öğrettiği Dualar

Kur'an'ın Öğrettiği Dualar (ALINTI; http://www.facebook.com/Yasar.Nuri.O...app_6009294086 )

Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk

Dua Denince Ne Anlıyoruz?

İnsanın,Yaratıcısı ile ilişkisi, ibadet vasıtasıyla oluyor. İbadetin özü, daha açık bir deyimle bütün ibadetlerin hedefi, duadır.Mevlana'nın essiz değişiyle, ilim izi takip ederr, dinkokuyu alır. Cenab-ı Hak somut bir ''şey'' değildir ki, O'nun niteliklerini tesbit ederek ''bilimsel'' bir zevk alıp yetinelim. Bununla beraber O, varlık ve insanla yüz yüze, iç içe, kucak kucağadır. '' Biz insana şahdamarından daha yakınız '' (Kaf:16) diyen O'dur. '' Aralarında fısıldaşan üç kişinin dördüncüsü, beş kişinin altıncısı O'dur.'' (Mücadile:7). ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Görüldüğü gibi, dua faaliyetinde insana bir cevap verilmektedir. Bu, İkbal'in de işaret ettiği gibi, bir şuurlu ego (benlik) ile yüz yüze olduğumuzun açık delilidir. Daha da ilerisi, yüksek ruhların dua faaliyetinde insandan Allah'a ve Allah'tan insana bir yöneliş vardır. Kur'an Yaratıcının dilinden: '' Beni anın ben de sizi anayım'' (Bakara: 152) derken bu gerçeğe dikkat çekiyor. Dua bir birlik, kaynaşma, halidir. Onu rastgele ''istemek''ten, başvurmaktan ayırmak lazımdır. Bununla birlikte alelade istekler yığınından ibaret dualar yok değildir. Ancak onlar kelimenin sadece lügat anlamıyla duadır. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Kur'an-ı Kerim, istisnasız bütün varlıkların hareket ve davranışlarına dua ediyor. Hayat, cansız varlıklardan bitkilere, bitkilerden hayvanlara, hayvanlardan insana ve oradan da Allah'a uzanan muhteşem bir dua sergiler. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Bu arada insanın yeri nedir? İnsan bütün varlığı, bütün faaliyetleri, bütün düşünce ve hayalleriyle dua etmektedir. Ayrıca, insanın üstün gücü de duasından kaynaklanmaktadır. Sanat, ilim, düşünce, mücadele... Bütün bunların temelinde dua vardır. Ve o dua sayesinde Yaratıcı Kudret bazen beynimizde, bazen gönlümüzde, bazen de bileğimizde tecelli etmektedir: '' De ki, duanız olmasaydı, Rabbim size değer verir miydi? '' (Furkan: 77) ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Durum bu olunca bilimsel ve düşünsel faaliyetler, duanın en gelişmiş, en kutsal şeklidir. Nitekim, Kur'an, düşünmeyi en yüce ibadet olarak tanıtmıştır. Çünkü insanoğlunun en yaratıcı ve özgür faaliyeti düşüncedir. '' Gerçek şu ki, bilimsel arayış ve araştırmaların tamamı, esasında duanın bir başka şeklinden ibarettir. Doğayı bilimsel yolla tetkik eden kişi bir anlamda dua eden bir mistiği andırır.'' (İkbal: Reconstruction, 86) ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
Eğer varlık ve oluş bütünüyle bir dua ise insanın duası birkaç dakikaya veya ''mabet'' denen küçük bir mekana sığmaz. İkbal, Peyam-ı Maşrık'ında bu inceliği ölümsüzleştirerek şöyle demiştir : '' Benim niyazım iki rekat namaza sığmaz. '' İslam bu gerçeği bütün insanlığa haykırmak için '' tüm yeryüzünü mabet '' ilan etmiş ve resmi mabet anlayışına yer vermemiştir. Aynen bunun gibi, İslam resmi ibadet lideri ve din adamları sınıfını da kabul etmez. İslam aleminde bugün, çeşitli gerekçelerle yaşatılan mabet ve din adamı hegamonyası Kur'an'ın ruhuna terstir. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

Nasıl Dua Edilir?

1. Duada, korku ile ümit birlikte bulunacaktır:
Kun'an-ı Kerim: '' Allah'a korku ve ümitle dua edin '' (A'raf: 56) ayeti ile bunu formüllendirmiştir. Yalnız korku veya sadece ümit, duada seviyesizliktir. Tek başına korku, rahmete güvensizliğe ve nihayet tükenişe götürür. Tek başına ümitse, hiçbir tehlike, zorluk, sınır tanımadığından benliği Firavunlaştırır. Kul, sürekli olarak korku ile ümit arasında olmalıdır. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
2. Duada bağırıp çağırarak haddi aşmamalı:
Buyrulmuştur ki: '' Rabbinize boynu bükük halde ve gizlilik içinde dua edin. '' (A'raf:55) Bağırmak, riya ve şikayetin beslediği bir hastalıktır. Bu yüzden Peygammberimiz, bağırarak dua etmeyi şiddetle yasaklamışlardır. Çünkü, Allah şöyle buyuruyor: '' Kullarım sana beni sorunca, onlara şunu haber ver: Ben onlara çok çok yakınımdır! Birisi bana yalvarınca ben onun niyazına hemen cevap veririm. '' (Bakara: 186) ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
3. Dua, alabildiğine uzun, müstahteme bilgi verme türünden ayrıntılar içermemelidir:
Dua, kelime ses işi değil, ruh ve samimiyet işidir. Uzun uzun konuşmak, önceden kaleme alınmış sayfaları dakikalarca okumak yarar sağlamaz. Esasen dua, insanın en yaratıcı faaliyetidir. O ölçüde de özgür bir faailyet olması gerekir. Oysa ki, önceden yazılmış, başkalrı tarafından tertiplenmiş geleneksel-resmi dualar okumak insan ruhundan kopan ''yaratıcı dualar'' yanında bir hiçtir. Burada, Kur'an-ı Kerinin bir istisna olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Çünkü kuran Allah Kelamı olma niteliğini taçıyor. Duanın hedefi de Allah ile dialog olduğuna göre; Kur'an okumak en ideal dua olacaktır. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
4. Duada acelecilik doğru değildir:
Dualarımız er geç kabul edilir. Dua edebilen bunun kabul edileceğini bilmelidir. Bir, beş, on... kere aynı şey için niyazda bulunabiliriz. Kpı, geç açılabilir ama şunu bilmeliyiz ki, tabiat kanunlarına ters istekler içermeyen ve hayra yönelik dualar mutlaka kabul edilir. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
5. Dua, kendimiz ve başkaları için hayır dilemek şeklinde olmalı:
Cenab-ı Hakk'ın intikam, gazap ve cezasını isteyerek dua etmek, alışılan deyimle, beddua İslami değildir. Dostlarımız kadar, düşmanlarımız için de dua etmeliyiz, iylik dilemaliyiz. İbrahim el-Atruş anlatıyor: '' Maruf el-Kehri (ölm.210/816) ile Dicle nehri üzerinde kayıkla geziyorduk. Bir grup insan, saz çalıp şarkı söyleyerek, içip eğlenerek geçti yanımızdan. Biz Maruf'a dedik ki: ''Şunlara bak Allah'a açıkça isyan içindeler. Şunlara beddua edin.'' Ve Maruf ellerini açtı ve şöyle niyaz etti: ''Allah'ım, onları, bu dünyada şen-şakrak kıldığın gibi ahirette de sevindir...'' Biz bunu duyunca hayret içinde sorduk: ''Ama nasıl olur? Biz sizden beddua istedik onlar için. ''Şu cavabı verdi: ''Allah onları ahirette sevindirmeye karar verirse hepsine tövbe nasip eder, böylece hepsi iyi insan olur.'' (Gazali; İhya: 4/192) ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
6. Dua, sırf nefsimiz için olmamalı:
Yalnız kendimiz içindua, bir egoizimdir; yapılan duanın kabulünü engeller. Nefsimizle birlekte başkaları içinde dua ettiğimizde hayırlı bir iş yapmış, makbul bir dua etmiş olacağız. Hz. Peygamberimiz, başakaları için duayı, kendimiz için yaptığımız yakarışların Allah'a ulaşmasını gerçekleştiren unsurlar arasında saymıştır. '' Hiç günah işlememiş dillerle dua edin '' buyurulmuştur. ''Ey Allah'ın Resulü, hiç günah işlememiş dil olur mu? diye sorulunca şu cevabı vermişlerdir: ''Birbirinize dua ederseniz şart gerçekleşir.'' Sizin diliniz benim namıma yalvardığında ben günahsız bir dille dua etmiş olurum. Çünkü benim günahımdan siz sorumlu değilsizniz.''

1
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...
Hamd, alemlerin Rabbi olan Allah'adır.
Rahman'dır,Rahim'dir O.
Din gününün Malik'i, sultanıdır O...
Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz.
Dosdoğru giden yola ilet bizi...
Kendilerine nimet verdiklerinin, üzerlerine gazap dökülmemişlerin, karanlık ve şaşkınlığa saplanmamışların yoluna...
(Fatiha Suresi)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

2
Yücedir şanın senin. Bize öğretmiş olduğunun dışında bilgimiz yok bizim. Sen, yalnız sen Alim'sin, her şeyi en iyi şekilde bilirsin; Hakim'sin, her şeyin bütün hikmetlerine sahipsin.
(Bakara, 32)
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬

3
Rabbimiz, bizden gelen niyazları kabul buyur; sen, evet sen, Semi'sin, her şeyi çok iyi duyarsın; Alim'sin, her şeyi çok iyi bilirsin.

Rabbimiz! Bizi, sana teslim olmuş müslümanlar haline getir! Soyumuzdan da sana teslim olan bir ümmet oluştur! Bize ibadet yerlerimizi göster, bizim tövbemizi kabul et! Sen, evet sen, Tevvap'sın, tövbeleri cömertçe kabul edersin; Rahim'sin, rahmetini cömertçe yayarsın.
(Bakara, 127-128)

4
Ey Rabbimiz, bize dünyada da güzellik ver, ahirette de güzellik ver! Bzi ateş azabından koru!
(Bakara, 201)

5
Ey Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır. Ayaklarımızı yere sağlam bastır. Ve küfre sapanlara karşı bize yardım et.
(Bakara, 250)

6
Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla...
Allah'tan başka ilah yok. Hayy'dır O, sürekli diridir; Kayyum'dur O, kudretin kaynağıdır. Ne gaflet yaklaşır O'na ne kendinden geçme ne de uyku. Göklerde ne var, yerde ne varsa yalnız O'nundur. O'nun huzurunda, bizzat O'nun izni olmadıkça, kim şefaat edebilir! O, insanların önden gönderdiklerini de bilir, arkada bıraktıklarını da!... İnsanlar O'nun bilgisinden, bizzat kendisinin dilediği dışında, hiçbir şeyi kavrayıp kuşatamazlar. O'nun kürsüsü, gökleri ve yeri çepeçevre kuşatmıştır. Göklerin ve yerin korunması O'na hiç de zor gelmez. Aliyy'dir O, yüceliği sınırsızdır; Azim'dir O, büyüklüğü sınırsızdır.
(Bakara, 255)

7
'' Dinledik, buyun eğdik. Affet bizi ey Rabbimiz. Dönüş yalnız sanadır. ''

Allah hiçbir benliğe, gücünün üstünde bir yük yüklemez/teklifte bulunmaz. Her benliğin yaptığı iylik kendi lehine, işlediği kötülük kendi aleyhinedir. '' Ey Rabbimiz! Unutur yahut hata edersek bizi hesaba çekme. Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize, güç yetiremiyeceğimiz şeyleri de yükleme. Affet bizi, bağışla bizi, acı bize. Sen bizim Mevla'mızsın. Küfre sapanlar topluluğuna karşı yardım et bize!
(Bakara, 285-286)

8
Ey Rabbimiz! Bizi doğruya ve güzele yönelttikten sonra kalplerimizi bozup eğriltme ve bize katından bir rahmet bağışla. Sen, yalnız sen Vahhap'sın, bol bol bağışta bulunansın.

Ey Rabbimiz! Sen Cami'sin; insanları, varlığında kuşku bulunmayan bir günde mutlaka toplayacaksın. Allah, sözünü yerine getireceği yer ve zamanı asla şaşmaz.
(Al-i İmran, 8-9)

9
Ey Rabbimiz, kuşkusuz olarak sana inandık. Bağışla günahlarımızı, ateş azabından koru bizi!
(Al-i İmran, 16)

10
Ey mülkün Malik'i, sahibi olan Allahım! Sen mülk ve sanatı dilediğine verir, mülk ve saltanatı dilediğinden çekip alırsın. Dilediğini yüceltip aziz edersin, dilediğini alçaltır zelil kılarsın. İmkan, mal ve nimet senin elindedir. Sen, her şeye kadirsin.

Geceyi gündüzün içine sokarsın, gündüzü de gecenin içine sokarsın. Diriyi ölüden çıkarırsın, ölüyü diriden çıkarırsın. Dilediğini hesapsızca rızıklandırırsın.
(Al-i İmran, 26-27)

11
Ey Rabbimiz! Senin indirdiğine iman ettik, resule uyduk; artık bizi gerçeğin tanıklarıyla beraber yaz.
(Al-i İmran, 53)

12
Ey Rabbimiz! Bağışla bizim günahlarımızı, affet işlerimizdeki taşkınlığımızı, sağlam bastır ayaklarımızı ve yardım et bize küfre sapan topluma karşı.
(Al-i İmran, 147)

13
Ey Rabbimiz! Sen bu varlığı boşuna yaratmadın. Şanın yücedir senin. Ateş azabından koru bizi.

Ey Rabbimiz! Sen birini ateşe soktun mu onu tam rezil etmişsindir. Zalimlerin yardımcıları olmayacaktır.

Ey Rabbimiz! Bir çağırıcının, Rabbinize inanın diye imana çağırdığını işittik ve iman ettik. Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla bizim. Kötülüklerimizin üstünü ört ve bize iyilerle birlikte ölmek nasip et.

Ey Rabbimiz! Resullerin aracılığıyla bize vaat etmiş olduğunu da bize ver; kıyamet günü bizi rezil etme. Sen, vaadine asla ters düşmezsin.
(Al-i İmran, 191-194)

14
Hamd Allah'adır. O ki gökleri ve yeri yaratmış, karanlıklara ve nura vücut vermiştir. Sonra, gerçeği örtenler bunları Rablerine denk tutuyorlar.
(En'am, 1)

15
Ey Rabbimiz, dediler, öz benliklerimize zulmettik. Eğer bizi affetmez, bize acımazsan elbette ki hüsrana uğrayanlardan olacağız.
(A'raf, 23)

16
Hamdolsun bizi buraya ulaştıran Allah'a. Eğer Allah bize kılavuzluk etmeseydi, biz buraya ulaşamazdık.
(A'raf, 43)

17
Ey Rabbimiz! Toplumumuzla bizim aramızda hak ile hükmet. Sen, çözüm getirenlerin en hayırlısısın.
(A'raf, 89)

18
Ey Rabbimiz! Üzerimize sabır yağdır. Canımızı müslümanlar olarak al.
(A'raf, 126)

19
Rabbim! Beni ve kardeşimi bağışla. Rahmetine sok bizi. Sen, rahmet edenlerin en merhametlisisin.
(A'raf, 151)

20
Sen bizim Veli'mizsin. O halde affet bizi, acı bize. Sen affedenlerin en hayırlısısın!.

Bize hem bu dünyada güzellik yaz hem de ahirette! Dönüp dolaşıp sana geldik.
(A'raf, 155-156)

21
Rabbimiz! Bizleri, zulmedenler toplumu için bir imtihan aracı yapma.

O küfre sapmış toplumdan, rahmetinle bizi kurtar.
(Yunus, 85-86)

22
Rabbim, sen bana mülk ve saltanattan bir nasip verdin. Olayların ve düşlerin yorumundan bana bir ilim öğrettin. Ey gökleri ve yeri yaratan! Benim dünyada da ahirette de Veli'm sensin! Beni müslüman olarak öldür ve beni barışsever hayırlı kullar arasına kat.
(Yusuf, 101)

23
Rabbimiz, hiç kuşkusuz sen bizim gizlediğimizi de bilirsin, açığa vurduğumuzu da. Yerde de gökte de hiçbir şey Allah'a gizli kalmaz.

Rabbim! Beni, namazı özenle yerine getiren bir insan yap. Soyumdan bir kısmını da. Rabbimiz, duamı kabul et.

Rabbimiz, hesabın ortaya geleceği gün; beni, anne-babamı ve inananları affet.
(İbrahim, 38, 40-41)

24
Rabbim! Beni, gireceğim yere doğruluk-dürüstlükle sok, çıkacağım yerden doğruluk-dürüstlükle çıkar. Katından bana yardımcı bir güç/kanıt ver.
(İsra, 80)

25
Hamd o Allah'a ki, kuluna Kitabı, kendisinde hiçbir eğiklik ve çelişme yapmaksızın indirdi.
(Kehf, 1)

26
Ey Rabbimiz, katından bir rahmet ver bize ve bizim için bir çıkış yolu lütfet işimize.
(Kehf, 10)

27
Rabbim, göğsümü açıp genişlet;
İşimi bana kolaylaştır.
Dilimden düğümü çöz,
Ki sözümü iyi anlasınlar.
(Taha, 25-28)

28
Senden başka ilah yok, tespih ederim seni. Kuşkusuz, ben zalimlerden oldum.
(Enbiya, 87)

29
Rabbim, beni yapayalnız, bir başıma bırakma. Sen, mirasçıların en hayırlısısın.
(Enbiya, 89)

30
Zalimler topluluğundan bizi kurtaran Allah'a hamd olsun.
(Müminun, 28)

31
Rabbim, beni bereketli bir yere indi.! Sen, konuk ağırlayanların en hayırlısısın.
(Müminun, 29)

32
Beni o zalimler topluluğunun içinde tutma Rabbim!
(Müminun, 94)

33
Rabbim, şeytanların dürtüklemelerinden sana sığınırım.

Onların, başıma üşüşmelerinden de sana sığınırım Rabbim.
(Müminun, 97-98)

34
Rabbimiz, bahtsızlığımız bize baskın çıktı. Sapıp gitmiş bir topluluk olduk biz.

Rabbimiz, iman ettik, affet bizi; merhamet et bize. Sen merhametlilerin en hayırlısısın.
(Müminun, 106, 109)

35
Rabbim! Affet, merhamet et. Sen merhametlilerin en hayırlısısın.
(Müminun, 118)

36
Rabbimiz, eşlerimizden ve çocuklarımızdan bize göz aydınlığı bağışla. Bizi takvaya sarılanlara önder kıl.
(Furkan, 74)

37
Rabbim, bana hükmetme gücü/hikmet bağışla, beni hak ve barış seven iyiler arasına kat.

Sonradan gelecekler arasında benimle ilgili doğru/isabetli bir dil oluştur.

Beni, nimetlerle dolu cennetin mirasçılarından kıl.

Herkesin diriltileceği gün beni utandırma.

Bir gündür ki o, ne mal fayda verir ne oğullar.

Yalnız temiz bir kalple Allah'a varan kurtulur.
(Şuara, 83-84-85, 87-88-89)

38
Bizi, mümin kullarının bir çoğundan üstün kılan Allah'a hamd olsun.
(Neml, 15)

39
Rabbim, bana ve ebeveynime lütfettiğin nimetine şükretmeme, hoşnut olacağın hayırlı ve barışçıl bir iş yapmama imkân ver. Ve rahmetinle beni iyilik ve barışı seven kullarının arasına sok.
(Neml, 19)

40
Rabbimin lütfundandır bu. Şükür mü edeceğim, nankörlük mü diye beni denemek istiyor. Esasında şükreden, kendisi lehine şükretmiş olur. Kim de nankörlük ederse bilsin ki, Rabbim Gani'dir, cömerttir.
(Neml, 40)

41
Rabbim, öz benliğime zulmettim, beni affet!

Rabbim, bana lütfettiğin nimete yemin ederim ki, bir daha suçlulara asla arka çıkmayacağım.
(Kasas, 16-17)

42
Rabbim, bozguncular topluluğuna karşı bana yardım et.
(Ankebut, 30)

43
Hamd, göklerde ve yerde bulunanlar kendisine ait olan Allah'adır. Ölüm ötesi âlemde de hamd yalnız O'nadır. Hakîm'dir O, Habîr'dir.

Yerin içine gireni, oradan çıkanı, gökten ineni, oraya yükseleni O bilir. Rahîm'dir O, Gafûr'dur.
(Sebe, 1-2)

44
Hamd, Fâtır olan Allah'adır; gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer, dörder kanatlı elçiler yapan O'dur. Yaratışta/yaratılmışlarda dilediğini artırır O. Hiç kuşkusuz, Allah her şeye gücü yetendir.
(Fatır, 1)

45
Hamd olsun, üzüntüyü bizden gideren Allah'a. Rabbimiz mutlak Gafûr, mutlak Şekûr'dur.

Lütfuyla bizi durulacak yurda kondurdu. Orada bize hiçbir yorgunluk dokunmaz. Orada bize hiçbir usanç da dokunmaz.
(Fatır, 34-35)

46
Rabbim, bana barış ve iyilik sevenlerden birini lütfet.
(Saffat, 100)

47
Ey Allahım! Ey gökleri ve yeri yaratan, ey görülmeyeni ve görüleni bilen! Sen hüküm vereceksin kulların arasında, ihtilaf ettikleri şeyleri hakkında.
(Zümer, 46)

48
Rabbimiz! Sen her şeyi rahmet ve ilim halinde kuşattın. Tövbe edip senin yoluna uymuş olanları bağışla. Ve onları cehenem azabından koru!

Ey Rabbimiz, onları kendilerine vaat etmiş olduğun Adn cennetlerine koy! Atalarından, eşlerinden, zürriyetlerinden barışa yönelenleri de. Azîz ve Hakîm olan, hiç kuşusuz sensin, sen!

Koru onları kötülüklerden! O gün kötülüklerden koruduğuna mutlaka rahmet etmişsindir sen! İşte budur o en büyük kurtuluş ve eriş.
(Mümin, 7-8-9)

49
Rabbim; beni, bana ve ebeveynime verdiğin nimete şükretmeye, hoşnut olacağın iyi bir iş yapmaya yönelt. Soyum içinde, benim için barışı gerçekleştir. Sana yöneldim ben, sana teslim olanlardanım ben.
(Ahkaf, 15)

50
Rabbimiz! Bizi ve bizden önce iman etmiş kardeşlerimizi affet; kalplerimizde, inananlara karşı bir düşmanlık bırakma! Rabbimiz, sen çok şefkatli, çok merhametlisin!
(Haşr, 10)

51
Öyle Allah ki O, tanrı yok O'ndan başka. Gaybı da, görünen âlemi de bilen O! Rahman O, Rahîm O.

Öyle Allah ki O, ilah yok O'ndan gayrı. Melik, Kuddûs, Selâm, Mümin, Müheymin, Azîz, Cebbâr, Mütekebbir. Allah, onların ortak koşmalarından yücedir, arınmıştır.

Allah'tır O. Haalik, Bâri', Musavvir'dir O! En güzel isimler/Esmâül Hüsna O'nundur. Göklerde ne var, yerde ne varsa O'nu tespih eder. Azîz'dir O, Hakîm'dir.
(Haşr, 22-23-24)

52
Ey Rabbimiz! Yalnız sana güveniyoruz, yalnız sana yöneliyoruz! Dönüş yalnız sanadır.

Ey Rabbimiz! Bizi, küfre sapanlar için bir fitne/imtihan aracı yapma! Bağışla bizi ey Rabbimiz! Sen, yalnız sen sonsuz kudretin, sonsuz hikmetin sahibisin.
(Mümtehine, 4-5)

53
Ey Rabbimiz! Işığımızı tamamla ve bizi bağışla! Sen her şeye Kadîr'sin, her şeye gücün yeter.
(Tahrim, 8)

54
Rabbim! Beni, anne-babamı, inanmış olarak evime gireni, tüm inanmış erkekleri ve inanmış kadınları affet. Zalimlerin de sadece helâk ve perişanlığını artır.
(Nuh, 28)

55
Yarılan karanlıktan çıkan sabahın Rabbine/yarılışlardan fışkıran oluşun Rabbine sığınırım.
Yarattıklarının şerrinden,
Çöktüğü zaman karanlığın/gelip çattığı zaman göz perdelenmesinin/tutulduğu zaman Ay'ın/battığı zaman Güneş'in/taştığı zaman şehvetin/soktuğu zaman yılanın/ümit kırdığı zaman musibetin şerrinden!
Düğümlere üfleyip tüküren üfürükçülerin şerrinden!
Kıskandığı zaman hasetçinin şerrinden...
(Felak Suresi)

56
İnsanların Rabbine sığınırım.
İnsanların yöneticisine, yönlendiricisine,
İnsanların ilahına.
Kıvrılıp kıvrılıp saklanan, sinip sinip gizlenen vesvesenin/o sinsi, o aldatıcı şeytanın şerrinden,
İnsanların göğüslerine kuşkular, kuruntular sokar o;
Cinlerden de insanlardan da olur o.
(Nas Suresi)

Not: Bu bölüm, Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk'ün, Kur'an'nın Öğrettiği Dualar adlı kitabından yazılmıştır.

Konu hiiic tarafından (29. September 2011 Saat 10:06 PM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
dost1 (30. September 2011), gerçek hanif (30. September 2011)
Alt 30. September 2011, 05:32 AM   #2
gerçek hanif
Uzman Üye

Tesekkür: 145
77 Mesajina 151 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 24
gerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud ofgerçek hanif has much to be proud of

3. Dua, alabildiğine uzun, müstahteme bilgi verme türünden ayrıntılar içermemelidir:
Dua, kelime ses işi değil, ruh ve samimiyet işidir. Uzun uzun konuşmak, önceden kaleme alınmış sayfaları dakikalarca okumak yarar sağlamaz. Esasen dua, insanın en yaratıcı faaliyetidir. O ölçüde de özgür bir faailyet olması gerekir. Oysa ki, önceden yazılmış, başkalrı tarafından tertiplenmiş geleneksel-resmi dualar okumak insan ruhundan kopan ''yaratıcı dualar'' yanında bir hiçtir. Burada, Kur'an-ı Kerinin bir istisna olduğunu söylemeye bile gerek yoktur. Çünkü kuran Allah Kelamı olma niteliğini taçıyor. Duanın hedefi de Allah ile dialog olduğuna göre; Kur'an okumak en ideal dua olacaktır. ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ▬▬▬▬▬
Bariz örneği camilerde yapılan toplu dualar.namaz memuru yada tüccar vaiz çıyak cıyak bağırıp millete hem TV başında hemde camide dua ettiriyor.Terörden koru-Selden koru-Trafik canavarından koru-Yangından koru-Depremden koru- koruda koru korunuyormuyuz HAYIRRR. Neden Dua dua değil de ondan.Adam aldığı para karşılığında papağan gibi millete klışe lafları tekrarlıyorda ondan.İçten gelen bişeymi söylediği tüccar vaizin yada memurun. değil.Dualar neden kabul olmuyor ? niye olsun ki ?
gerçek hanif isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
gerçek hanif Adli üyeye bu mesaji için Tesekkür Eden 2 Kisi:
ahmet karapınar (1. October 2011), galipyetkin (21. June 2012)
Alt 30. September 2011, 09:54 AM   #3
hiiic
Uzman Üye

hiiic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 1.908
1.298 Mesajina 2.732 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 26
hiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud ofhiiic has much to be proud of

zaten hanu şu feto ve şeyhler çıkıp milletin içinde (gerçekten inandıklarına Allahı şahit göstererek) bağıra bağıra ağlıyor dua ediyorlar.

Bu bir kere Allaha yakarışın kültürüne ters. Bu apaçık şovmenlik apaçık bir gösteri.
Allaha mı dua ediyor yoksa kameralara mı oynuyor hiç vahiyden anlamayan azıcık akıllı insan anlar bunu ki, artık cemaatin zihinsel kapasite ve karakterini siz düşünün. Akıllarını ne kadar kullanıyorlar? ne kadarını efendilerine teslim ettiler? Allahın aklı kullanmak yönündeki emri fetvası farzını ne kadar biliyorlar

Hele fetonun salya sümük ağlaya ağlaya ettiği dua... bağıra bağıra Allahtan milletin içinde bişey istemesi ne anlama geliyor? Üstelik eline Kuran alıp havalara kaldırıyor..? Apaçık gösteri apaçık RİYA apaçık şovmenlik...

A’râf 55
Rabbinize yalvara yakara ve gizlice dua edin. Bilesiniz ki O, haddi aşanları sevmez.

böylelerin oyunlarına nasılda hemen geliyor insanlar... sadece bizden değil avrupada hristiyanlar papanın şovuna, iranda mehdicilerin şovuna, hindistanda budistlerin oyunlarına geliyorlar....

Eğer din adı altında bitileri size -Kuran haricinde (vahyi tenzih ederim ki onu bile Allah düşünün sorgulayın diyor, Allahtan olmasaydı bir sürü çelişki bulurdunuz diyor)- eleştiriye/sorgulamaya yer bırakmayan koşulsuz önderlik yapıyorsa,,, 2 ihtimal vardır;;; Ya siz onu kandırarak kullanıyorsunuz ya da o sizi...

en son izleyip hem güldüğüm hemde böyle benzer bir ortamda geçmişimde kendimde bulunduğum için önce rabbime karşı yüzümün kızardığı videoyu tekrar paylaşayım. Komik acıklı utanılacak acayip bir durum. fetvalar başlığında asmıştım yine asayım.. bir kaç dakikalık kısa bir alıntı : )

YouTube Video
ERROR: If you can see this, then YouTube is down or you don't have Flash installed.

bir dip not daha; videoları hazırlayan kişiler ve kurumlarla bir alakam yok.. bazen hoşuma giden yeri sadece kesip koymaya çalışıyorum. Her insan yaradılışı gereği hatalıdır, yanlış yapabilir. (zaten hatasızım diyenden kaçacaksın yavaş yavaş).., hiçbir siteyi %100 desteklemiyorum... sadece Kuranı ve Allah ile kul arasındaki iletişimden doşan öğrenmeyi %100 destekliyorum... ona göre... sonra sen şunlardan mısın, vahabi misin, bayındırcı mısın felan diyorlar... ben müslümanım. bir insan doğruyu söyleyebilir,, aynı insan yanlışı da söyleyebilir..

Konu hiiic tarafından (30. September 2011 Saat 10:12 AM ) değiştirilmiştir.
hiiic isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
hiiic Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
ahmet karapınar (1. October 2011)

Bookmarks

Etiketler
dualar, kuranın, öğrettiği