hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Aile hayatı

Seçenekler Stil
Alt 1. October 2008, 06:24 AM   #1
EVVAB_İNSAN
Uzman Üye

EVVAB_İNSAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 35
42 Mesajina 53 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
EVVAB_İNSAN is on a distinguished road
Standart ömer kızı hafsa

ÖMER KIZI HAFSA

Hz. Peygamber’in, Habeşistan’a hicret ettiğini söylediğimiz üç hanımından biri ve dördüncü hanımıdır. İkinci halife Ömer’in kızıdır. Hz. Muhammed’e peygamberliğin gelişinden beş yıl önce doğduğu biliniyor. Okuma-yazma bilen üç Peygamber hanımından biri de odur.

İlk kocası Huneys b. Huzâfe ile birlikte, Habeşistan’a hicret eden Müslümanlar arasında yer aldı. Büyük hicretten sonra Huneys, Medine’de Bedir Harbi sırasında öldü ve Hafsa dul kaldı.

O devir Müslümanlar arasında yalnız erkekler değil, kadınlar da evlenme isteğinde bulunabilir; bunun için aracılar da kullanabilirlerdi. Bu işin erkeklere özgülenmesi ve kadının, bir eşya gibi kendisi üzerinde tasarrufta bulunan mahremlerinin buyruğunu dinler hale getirilmesi, daha sonraki zamanlarda olmuştur. Hafsa’nın babası Ömer, dul kalan kızına hayırlı bir koca bulmak için teşebbüse geçti. Önce Ebu Bekir’e teklifte bulundu, kabul görmedi. Sonra Osman’a gitti, ondan da olumlu cevap alamadı. Son olarak durumu Hz. Peygamber’e açtığında şu cevabı aldı: “Ben, hem kızın için hem de Osman için daha hayırlı olacak başka bir teklif getiriyorum: Kızını ben alırım, benim kızım Ümmü Gülsüm’ü de Osman’a nikâhlarım.”

Ve söylenen yapıldı ve Hz. Peygamber, Uhud Harbi’ne öngelen günlerde, bir Şaban ayında Hafsa ile evlendi.

Kaynaklar bize, Hafsa’nın Hz. Peygamber tarafından bir ara boşandığını, fakat sonra tekrar birleştiklerini söylüyor. Hz. Peygamber, bu ikinci birleşmenin gerekçesini şu sözüyle açıklıyor: “Cebrail bana geldi ve benden Hafsa’yı tekrar nikâhım altına almamı istedi.” Bu olay da gösteriyor ki, Hz. Muhammed’in evlilikleri, vahyin direktifinde ve kişisel duygulardan tamamen uzak, dine hizmet faaliyetidir.

Cebaril’in müdahalesi, başka bir anlam taşımamaktadır.
Hafsa, Muaviye’nin yönetimi elinde tuttuğu sırada Medine’de, muhtemelen h. 45 yılında öldü. (Hafsa için bk. İbn İshak; p. 406;

(ASRISAADET’İN BÜYÜK KADINLARI” PROF. DR. YAŞAR NURİ ÖZTÜRK)

Konu EVVAB_İNSAN tarafından (10. October 2008 Saat 10:44 AM ) değiştirilmiştir.
EVVAB_İNSAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
hafsa, kızı, ömer