hanifler.com Kuran odaklı dindarlık  

Go Back   hanifler.com Kuran odaklı dindarlık > NEBİLERİN SONUNCUSU MUHAMMED PEYGAMBER > Peygamberlik özellikleri

Seçenekler Stil
Alt 8. November 2012, 11:25 PM   #31
aorskaya
Uzman Üye

Tesekkür: 110
268 Mesajina 414 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 16
aorskaya will become famous soon enoughaorskaya will become famous soon enough

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
aorskaya yeter!!!
madem çok müslümansın, burada Allahtan ve ahiret gününden korkan çekinen insanları değil, git fakirin fukaranın hakkını yiyenlere küfret şabalak mabalak diye. git ormanları kesenlere, dereleri kurutanlara bağır şabalaksınız diye.
Ben, rabbime hamd olsun müslümanım hiiic arkadaş...

Şimdi sana soruyorum,

Müslüman olan beni, birisi "yahudi olmakla itham edince (Madem Allahtan ve ahiret gününden korkan birisin, rabbimin söylediklerini ve gizlediklerini bildiğini de unutmadan) ona ne söylemem gerekirdi?

Şaşkınlığını anlatan bir sözü söylemem çokmu ağır olmuş, müslümana yahudi diyen kimseye sen gülmü uzatırsın?

selametle,
aorskaya

Konu aorskaya tarafından (9. November 2012 Saat 12:10 AM ) değiştirilmiştir.
aorskaya isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 8. November 2012, 11:41 PM   #32
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tesekkür: 481
200 Mesajina 303 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 23
bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Alıntı:
hiiic Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
sizin gibi gençleri pistlerde görmek isteriz, erkekliği yeryüzünde yapacaksınız, forumda değil...
inşaallah böyle düşünen gençler ile bu ülke hak ettiği yerlere varacaktır...
bartsimpson isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (9. November 2012)
Alt 8. November 2012, 11:59 PM   #33
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
inşaallah böyle düşünen gençler ile bu ülke hak ettiği yerlere varacaktır...
Ben, senin gibi düşünmüyorum. Ülkenin neyi hakettiğini kesin olarak bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz ve tahminde bizi doğruluktan uzak sonuca götürebilir.

Ben, daha nereyi hakettiğimi (cennet, cehennem) bile kesin olarak bilmiyorum, emin olamıyorum.

Geçmişte akıldan uzak, din yaşadığımızı ve müslüman olduğumuzu sandığımız yılların da bana ne kaybettirdiğini bilemeden, bundan sonrasını düşünüyorum.

Ben, kendi hakettiğimden emin olsam, hiç değilse kendim gibi olanlar ve olmayanlar oranından hareketle ülkeninde hakettiği yeri biraz daha büyük ihtimalle belirleyebilirim.

Ama, ben kozmopolit bir yapıya sahip ve çoğu din cahili olan bir ülkenin hakettiği yerin iyi olmasını beklemiyorum.

Eğer, sizin bu ülkenin hakettiği yerle ilgili tespitleriniz varsa, (ki gençlerle oraya geleceğini söylediğinize göre var) bunu yazmanız halinde anlamaya çalışırım.

selamlar,
aorskaya
Alt 9. November 2012, 12:11 AM   #34
bartsimpson
Super Moderator

bartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud ofbartsimpson has much to be proud of

Allah Rasulu Muhammed'e haksızlık etmeyelim...

Bence misyonu da kendisi de tebliğ ettiği ayetlerden daha önemsiz değildir.
Hem vahiyi Rasul almasa idi Allah tarafından vahyedildiğini nereden bilecektik?
Nerden haberimiz olacaktı?
Dinin sahibi Allah olabilir ama onu anlamamızı ve tatbik etmemizi sağlayan da Allah Rasulüdür.
Vahiy mekanizmasından Rasulü çıkarırsan ne olur ???
Mesajı nasıl alırsın ???
E mail mi bu aynı mesaj sana bana herkese ayrı ayrı yollansın.

Bir de şu var, ilk vahiy, ilk emir; "IKRA".
Direkt Allah tarafından istisnasız ve tartışmasız Rasule verilmiş bir emir.
Yani şöyle değil "bak okumalısın bilgilenmelisin öğrenmelisi ki insanlara anlatabilesin seni ciddiye alsınlar, rezil rusva olma, edebiyat oku, bilim oku, astronomi oku, bilgilen, dağırcığını geliştir, olan bitene fransız kalma..."
Direkt "OKU" hemde "YARATAN RABBİNİN ADI İLE"
Peki neyi okuyacak Rasul???
ALLAH "OKU" diyor. Neyi okuyacağını söylemiyor ki... mi acaba?
İşte Rasul olmanın gereği ve özelliği burada devreye giriyor.
Emir geldiği an Rasul Sunnetullah'ı öyle bir okumaya başladı ki, kendisi bile dehşete kapıldı ve uzun süre toparlanamadı, ancak MÜDESSİR suresinde ALLAH'ın ikazı ile toparlanıp kendine geldi, Rasullük ve tebliğ görevini ifa etmeye başladı.

Mesajın ALLAH'tan geldiğine şüphe yok ama bu mesajı "OKU"yan birisi olmalı.
Bence "OKU"yabilen bir insana saygı duymalıyız.
Eğer Rasul Muhammed "OKU"yamasaydı.
Biz de okuyamaz ve anlayamazdık...
Alt 9. November 2012, 12:16 AM   #35
bartsimpson
Super Moderator

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben, senin gibi düşünmüyorum. Ülkenin neyi hakettiğini kesin olarak bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz ve tahminde bizi doğruluktan uzak sonuca götürebilir.

Ben, daha nereyi hakettiğimi (cennet, cehennem) bile kesin olarak bilmiyorum, emin olamıyorum.

Geçmişte akıldan uzak, din yaşadığımızı ve müslüman olduğumuzu sandığımız yılların da bana ne kaybettirdiğini bilemeden, bundan sonrasını düşünüyorum.

Ben, kendi hakettiğimden emin olsam, hiç değilse kendim gibi olanlar ve olmayanlar oranından hareketle ülkeninde hakettiği yeri biraz daha büyük ihtimalle belirleyebilirim.

Ama, ben kozmopolit bir yapıya sahip ve çoğu din cahili olan bir ülkenin hakettiği yerin iyi olmasını beklemiyorum.

Eğer, sizin bu ülkenin hakettiği yerle ilgili tespitleriniz varsa, (ki gençlerle oraya geleceğini söylediğinize göre var) bunu yazmanız halinde anlamaya çalışırım.

selamlar,
aorskaya
Ben niteliğindeki anlamı beğenmiştim ama neyse... buna sevgili Atatürk'ün bir deyişi ile cevap vereyim.

"Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister."
bartsimpson Kullanicisina Bu Mesaji Için Tesekkür Edenler:
hiiic (9. November 2012)
Alt 9. November 2012, 12:35 AM   #36
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
bartsimpson Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Ben niteliğindeki anlamı beğenmiştim ama neyse... buna sevgili Atatürk'ün bir deyişi ile cevap vereyim.

"Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister."
Gerçekleşmesi; imanlı yada imansız herkesin istemesi gereken bir durumdur.

Ancak; bu bana göre ütopya olarak kalacaktır. Çünkü, bunu sağlayacak gençlerin bir kısmı tespik çekmenin türevleri ile meşgul olurken, diğer büyük kısmı ise cafelerde, barlarda 10.yıl marşını söylemenin cumhuriyetçilik olduğunu sanarak zaman geçiriyorlar.

Geriye kalan az sayıdakiler ise, kendi başlarına bile kalamayıp, diğer guruplar tarafından taciz ediliyor...

Bu nedenle bu bana göre ütopya olmaktan öteye gidemeyecektir.

selam,
aorskaya
Alt 11. March 2013, 08:23 PM   #37
berru
Uzman Üye

Tesekkür: 151
44 Mesajina 111 Tesekkür Aldi
Tecrübe Puanı: 22
berru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud ofberru has much to be proud of

Muhammed aleyjisselama izafe edilen mucizelerden biri
''1- Muhammed Aleyhisselâmın mucizelerinin en büyüğü Kur’ân-ı kerimdir.''
yanlışmı okudum Muhammed aleyhisselam elbetteki beşerdi.Uydurma hadislerle onu beşer üstü göstermelerinin doğru olmadığını biliyorum.Kuran peygamberimize indirilen en büyük mucizedir cümlesine bakarak aklımdan hep şu sorular geçti..

Diğer peygamberlere inen vahyler mucize olarak neden anılmamış kıssa olarak bilindi..? Mucize olarak musa aleyhisselam deniz yarılması ..vb..İbrahim aleyhisselam yakmayan ateş..vb bu olaylarda geçen hadiseler Allahın izniyle verilen mucize ise ;muhammed aleyhisselama indirilen kuran nasıl mucize olur ?.Sonunçta diğer peygamberlerde vahyi almıştı
Muhammed aleyhiselam Allah tarafından yeni dini yaymak için indirilmiş ilahi mesajları insanlığa iletmişti..

Bakara 23. Ve eğer kulumuza indirdiğimizden kuşku içinde iseniz, haydi onun mislinden bir Sûre siz getirin, Allah'ın astlarından tüm tanıklarınızı da çağırın. Eğer doğru kimseler iseniz.

halbuki bu ayette muhammed aleyhisselam'ın ağzından çıkan her sözün değil
Kuranın kendisinin mucize olduğunu göstermiyormu gibi sorular aklıma geliyor

24. Sonra, eğer bunu yapmadıysanız ve asla yapamayacaksınız; öyleyse inkârcılar için hazırlanmış, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten korunun.

88. De ki: "Andolsun ki ins ve cinn [herkes], bu Kur'ân'ın bir benzerini getirmek üzere bir araya gelseler, birbirlerine yardımcı da olsalar, onun benzerini, kesinlikle getiremezler."

Peygamber aleyhisselam'a indirilmiş vahyin kendisi hakikatın mucizesidir diyebilirmiyiz..

selamın en güzeliyle selamlar..
berru isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 11. March 2013, 09:21 PM   #38
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Alıntı:
aorskaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Rasul ve biz "deki" ile bir şeye başlayamayız. Böyle başlarsak, "deki" emri ile isteneni demiş olmayız. Deki denen şeyleri deriz.

rasul de "deki" denilenleri yanıdakilere derdi, yanındakilerde resulun dediklerine iman ederlerdi, etmeleri gerekirdi. Rasule, sen diyorsun ama biz ayete bakacağız demeleri yasaktı, iman etme emri vardı...

Hala anlaşılmıyorsa, aynı dili konuştuğumuzdan şüphelenmeye başlayacağım.

Sen, hala kendini kusursuz gör, muhataplarını da zihini bozuk, akılsız, düşünemeyen, anlayamayan olarak görmeye devam edersen, kendi kafanda hep en büyük olursun ama gerçekte irtifa kaybediyorsundur bunu bil...

İslami terbiye, müslüman mütevaziliğine ne oldu? Sizden bilgilenmeye çalışacak bir imansız olsa, itirazları olsa siz bu kafaylamı din anlatacaksınız?...

selamlar,
aorskaya

Degerli Aorskaya Kardesim,

Resulün her agzindan cikana iman etmeleri gerekmezdi. Bir iki meseler olmustur savas aninda bir plan (kuyu kazma) uygulamasinda, hurma agaclarinin asilanmasinda vb. Sahabeler resule sormuslardir; bu VAHY mi yoksa senin kendi görüsün mü diye, sayet VAHY ise kayitsiz sartsiz itirazsiz kabul etmislerdir, sayet kendi sahsi bir görüsü idiyse sahabe kendi fikirlerini de sunmustur ve en uygun olan kabul edilmistir.

Resulün her dedigine körü körüne uyup itaat etmis olsalardi, onlar resulü ilah edinmis olurlardi. VAHY'e evet, sahsi görüslerine herzaman icin evet denmemistir. Her VAHY de "deki" ile baslamamistir.

Selam ve dua ile.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15. March 2013, 10:15 AM   #39
aorskaya
Uzman Üye

Alıntı:
merdem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Degerli Aorskaya Kardesim,

Resulün her agzindan cikana iman etmeleri gerekmezdi. Bir iki meseler olmustur savas aninda bir plan (kuyu kazma) uygulamasinda, hurma agaclarinin asilanmasinda vb. Sahabeler resule sormuslardir; bu VAHY mi yoksa senin kendi görüsün mü diye, sayet VAHY ise kayitsiz sartsiz itirazsiz kabul etmislerdir, sayet kendi sahsi bir görüsü idiyse sahabe kendi fikirlerini de sunmustur ve en uygun olan kabul edilmistir.

Resulün her dedigine körü körüne uyup itaat etmis olsalardi, onlar resulü ilah edinmis olurlardi. VAHY'e evet, sahsi görüslerine herzaman icin evet denmemistir. Her VAHY de "deki" ile baslamamistir.

Selam ve dua ile.
Sevgili merdem,

Resulun her dediğine iman edilip, tatbik edilmesi gerektiğini ösöylediğimi nereden çıkardın.

Resul de olsa Muhammed bir insandır ve din/vahiy dışında, sadece insan olarak; vereceği kararlar, yapacağı şeyler ve söylediği sözler olmuştur. O halde, insan vasfına bağlı söylediği sözler iman edilmesi gerekenler olmayıp, örnek alınması gerekenler olabilirken, resul vasfı ile yani dinden konuştuğu sözlerine ise kayıtsız şartsız iman edilmesi gerektiğini her yerde söylemişimdir.

Siz, bana lütfen, rsulün dinden yada din dışı olsada her söylediğine iman edilmelidir dediğim yazımı alıntılarmısınız!

Ben, burada dediğimden farklı bir şeyi yazmış olamam, çünkü, bunun aksine inanmıyorum.

Lütfen bakın, eğer böyle bir yazım varsa buraya alıntılayın, ben hatamı düzeltip, özür dileyeyim herkesten...

Ancak, bulamazsanız, lütfen bu tür şeyler yazmışım gibi bir duruma beni düşürmeyin...

selamlarımla...
aorskaya
Alt 15. March 2013, 10:40 AM   #40
merdem
Uzman Üye

Tesekkür: 667
710 Mesajina 1.305 Tesekkür Aldi
merdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud ofmerdem has much to be proud of

Degerli Kardesim Aorskaya,

sayet bir anlasmazliga yol actiysam özür dilerim, ben ya sizi yanlis anladim yahutta anlatmak istedigim yanlis bir anlasima yol acti.

Kisacasi demek istedigim her ayet "de ki" diye baslamadigidir, bu yüzden sahabelerden ara sira "bu senin sahsi görüsün mü yoksa VAHY midir" diye soruldugu olmustur. Hepsi bu kadar.

Selam, saygi, sevgi ve dua ile.

Hayirli hafta sonlari dilerim.
merdem isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Bookmarks

Etiketler
as’a, edilen, izafe, mucızeler, muhammed, sözde